Jump to content

Fivix

Użytkownik
 • Content count

  108
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Fivix

 1. Witam. W końcu jest bardzo, ale to bardzo wyczekane Malawi. A więc, zacznijmy od początku: Opis zbiornika 1.Napowietrzanie: *Z filtra (Aquael fan3 plus) *Deszczownia (Aquanova ncf 1200) 2.Oświetlenie: * 2 świetlówki T8 (18 W) wbudowane w pokrywę. * Taśma led - jako półmrok. 3.Filtracja: *Aquael fan3 plus (wewnętrzny) *Aqua nova nfc 1200 (zewnętrzny) 4.Gatunki i ilość ryb: * 1+6 Melanochromis auratus 5.Inne sprzęty: *Grzałka 6.Parametry wody: *KH 7n *GH 12n *Ph 7.5 *Temp: 25C 7.Ozdoby: *Łupek serycytowy (70kg). Mała fotorelacja z powstawania: 27.02.2013 14.03.2013 18.03.2013 28.03.2013 16.04.2013 25.04.2013 Czekam na opinie o akwarium.
 2. Fivix

  [240L] Malawi Fivix'a

  Ojjj! Trochę mnie tutaj nie było, więc dzień dobry po przerwie Moje Malawi nadal żyję i ma się dobrze (mam nadzieję, że podzielicie moją opinię). Aktualnie dorzuciłem do aranżacji korzeń i mam nadzieję, że "ortodoksyjni" Malawijczycy (tacy jak Ja ) mnie za to nie zlinczują. Obsada: 1+5 Labidochromis Hongi 1+5 Labidochromis Caeruleus 1+2 Melanochromis cyaneorhabdos Wiem, że ryb jest dużo i też nie byłem nigdy zwolennikiem tak wielu gatunków w 240L, ale jestem miło zaskoczony - ryby żyją ze sobą w całkowitej zgodzie.
 3. Witam. Proszę o identyfikacje ryb zaznaczonych na zdjęciu. Kupiłem je jako Iodotropheus sprengerae.
 4. Fivix

  Malawi - identyfikacja

  Z tego co znalazłem w necie to jest Labidochromis Hongi i na 90% myślę, że mam racje.
 5. Fivix

  [160l] Mała herbatka

  Piękne Zawsze chciałem mieć BW, ale jakoś nie mogę się zebrać.
 6. Witam. Od ponad roku jestem mniej i bardziej szczęśliwym posiadaczem 240L Malawi, ale zauważyłem, że od około miesiąca (gdy jeszcze filtrem mechanicznym był chinol) zalegały na dnie kupy Aktualnie wodę filtruje Aquael circulator 1500l/h jako mechanik i Aquanova ncf 1200 jako biolog. Mimo lekkiej podmiany piachu na dnie, nadal przebijają się niechciane skutki uboczne procesu trawienia Co jest nie tak?
 7. Witam. Jakieś pół roku temu zakupiłem filtr Hanza Hj-1122 Pump 1400L/h do mojego Malawi. Na początku byłem zadowolony, bo filtr dobrze radził sobie z filtracją mechaniczną, lecz ostatnio po wyczyszczeniu go (oczywiście wodą z akwarium) zaczął pracować bardzo głośno - tzn. pracuje jakby harmonicznie. Jeden "cykl" to 20 sekund cichej pracy i 20 sekund głośnej (jakby wirnik obcierał o obudowę). Moje pytanie brzmi następująco: czy ktoś z was miał kiedyś podobny problem z filtrem wewnętrznym i czy jest jakiś sposób na "ściszenie" mojego filtra?
 8. Fivix

  [240L] Malawi Fivix'a

  Lekkie zmiany - 05.05.2014
 9. Fivix

  Głośny filtr 1400L/h

  Dzięki Pley'u za odpowiedź. Mógłbyś polecić mi jakiś filtr mechaniczny do Malawki 240L ? Bo to buczenie naprawdę jest denerwujące. Kupiłem ten filtr za jakieś 30-40zł, więc dużo od niego nie wymagałem, ale na początku było dość cicho.
 10. Fivix

  Mętna woda?

  Trochę małe to akwarium jak na 8 podejrzewam, że przypadkowych pyszczaków. Boję się poprosić o zdjęcia akwarium, bo ostatnio często widzę pseudoMalawi i nie jestem z tego względu zadowolony.
 11. Fivix

  [240L] Malawi Fivix'a

  W sklepie akwarystycznym.
 12. Fivix

  [240L] Malawi Fivix'a

  Obecnie w akwarium znajduję się: 7 małych rdzawych - płeć nieznana jak na ten moment 4 małe ..... (właśnie nie wiem co, zobaczymy co z tego wyjdzie - najwyżej znajdą potem inny dom) - może ktoś rozpozna tę żółtą rybkę ?
 13. Fivix

  [240L] Malawi Fivix'a

  W tym momencie do pierwszego brak funduszy, ale myślę nad tym.
 14. Fivix

  [240L] Malawi Fivix'a

  Są już fotki, akwarium żyje - powoli wszystko się "ustatkuję".
 15. Fivix

  [240L] Malawi Fivix'a

  W akwarium zaszły dość znaczące zmiany. W końcu powiedziałem auratusom dziękuję Dzisiaj w ich miejsce pojawiło się 7 młodych Iodotropheus Sprengerae. Płeć na razie nieznana. Wieczorem podrzucę fotkę, najpóźniej jutro, bo ryby muszą się zaadoptować. Wywaliłem również tło, więc brzydko to wygląda. Myślę jeszcze nad dodaniem Yellowków lub Saulosi.
 16. Witam ponownie. Jakiś czas mnie tu nie było, a moje akwarium żyło sobie o dziwo spokojnym życiem. Chodzi o to, że zdecydowałem się w kwietniu ubiegłego roku na: 1+6 Melanochromis Auratus, w mojej 240L. Jedni mówili, że spokojnie sobie poradzę, a inni odradzali. No i dochodzimy do dnia dzisiejszego. Samiec od dwóch miesięcy skrupulatnie "wycinał" sobie z obsady po jednej samicy. A dziś zostały już tylko dwie. To, że odejdę od Auratusów to jest rzecz jak dla mnie przesądzona. A co wy radzicie? Zostać przy Malawce, której już doświadczyłem z najgorszej strony? Przejść na "coś innego"? Jedyna opcja, o której myślałem to: 1+4 Pseudotropheus Saulosi 1+2 Melanochromis cyaneorhabdos 1+4 Iodotropheus sprengerae Parametry wody: *KH 7n *GH 12n *Ph 7.5 *Temp: 25C
 17. Fivix

  [300l] Malawi

  Piękna Malawka. Naprawdę mi się podoba. Kawał dobrej roboty. 10/10 A teraz trochę o obsadzie itp. Osobiście nie zgadzam się ze Sverem i Pleyem. Jeśli to akwarium ma 150cm długości to masz bardzo dużo możliwości. Ja u siebie w 240L mam 120cm i ogranicza mi to obsadę znacznie. 30cm - niby nic, ale dla samicy czy samca taka odległość na ucieczkę zwiększa możliwość na przeżycie o wiele. Większość samców Mbuna (tych preferowanych do takiego litrażu) nie wykorzysta całej długości zbiornika na swój rewir, tak więc będzie trochę obszaru 'spokoju'. Sverting, z tego co pamiętam w moim temacie o akwarium wybuchła między Tobą, a MrJaranosem dość burzliwa dyskusja na temat Malawi, i sam przyznałeś, że nie masz doświadczenia. Dość dużo pomógł mi przy organizacji, a raczej reorganizacji zbiornika Jaranos (jest bardzo doświadczonym Malawistą) i po jego radach akwarium naprawdę żyje sobie spokojnie i bez awantur, które były wcześniej. Jak dla mnie do 300L można dać trzy gatunki, chociaż jak dla mnie optymalną obsadą byłoby tu: 2+8 Pseudotropheus Saulosi 1+2 Melanochromis cyaneorhabdos ewentualnie, jeśli upierasz się przy trzech to: 1+4 Pseudotropheus Saulosi 1+2 Melanochromis cyaneorhabdos 1+4 Iodotropheus sprengerae
 18. Fivix

  [30l] BW

  Boże Madridistass, wziąłeś się znikąd, pokazałeś dwa baniaki, które nawet dla nie zaawansowanego akwarysty od razu rzucają kilka argumentów krytyki i jeszcze masz czelność ubliżać Pleyowi, który pomógł na tym forum nieograniczonej liczbie osób. Rozumiem, każdy popełnia błędy, bo zrobiłem ich multum w obu baniakach jakie miałem do tej pory, ale pokora i umiejętność słuchania pomaga w tym, że ktoś idzie do przodu, a nie zatrzymuje się w punkcie, bo ważniejsze było dla niego jego ego. Przejrzyj sobie wiele tematów na tym forum, zobacz rady Pleya i innych akwarystów i sprawdź jakie nastąpiły efekty po ich pomocy. PS. Może odbiegnę od tematu akwariów, ale jak sądzę po twoim nicku to jesteś fanem Realu, zapewne tego z Madrytu. Ja również jestem nim od 11 lat i wstyd mi, że muszę dzielić miłość do tych barw z ludźmi, którzy patrzą ślepo tylko na swoje przekonania i nie potrafią chłodnym okiem spojrzeć na pewne sprawy. PS2. Jeśli popełniłem jakiś błąd stylistyczny, fleksyjny, ortograficzny, językowy etc. to proszę Cię o poprawę. Jeśli moje akwarium Ci się nie podoba to przepraszam, że się wypowiedziałem w tym temacie.
 19. Fivix

  [30l] BW

  Masz trzy Ramirezki? To nie jest za małe akwarium na nie? I jak wiem trzyma się je w parach.
 20. Fivix

  [30l] BW

  o co chodzi z tym termometrem?
 21. Fivix

  Korzenie do BW.

  Witam. Pytanie z pozoru prostu: Jakie korzenie i patyki można wkładać do black water? Czy są to tylko takie z drzew liściastych/owocowych? Jeśli było, to proszę o przekierowanie, bo sam nie mogłem znaleźć.
 22. Fivix

  [240L] Malawi Fivix'a

  Wiele forów, książek, a teraz jeszcze użytkownik "Jaranos", którego doświadczenie z Malawi w porównaniu do mnie to jak niebo, a ziemia twierdzą, że w 240L (120cm) można trzymać 2 małe gatunki, a nawet trzy.
 23. Fivix

  [240L] Malawi Fivix'a

  W akwarium trochę się dzieję, a raczej zacznie się dziać( dziękuje Jaranos za każdą z twoich mega cennych rad). Aktualna obsada to: 1+6 Melanochromis Auratus (doszły dwa maluchy, które dostałem). Obsada zostanie zmieniona na mniejsze gatunki Mbuna. Wymieniam w sklepie akwarystycznym aktualną obsadę na 10 maluchów Iodotropheus sprengerae. W późniejszym czasie możliwe, że dojdzie któryś z gatunków Saulosi/Maingano/Yellow. Jak widać zniknęła deszczownica, a pojawił się nowy filtr Hanza hj1122 1400l/h. Zamieszczam również filmik z prezentacją akwarium na dzień 19.08.2013.
 24. Fivix

  Glony?! Co robic?

  Nigdy nie wymienia się całej wody. Trabant - out.
 25. Fivix

  [240L] Malawi Fivix'a

  Dzięki za wyczerpującą wypowiedź. Przemyśle to i postaram się o jak najlepsze wyjście z sytuacji. Nie chodzi nawet o te 10zł, ale wątpię, aby ktoś chciał okupić auratusy, a w takim wypadku oddanie do sklepu i zakup nowej obsady to jakieś 100zł w plecy. Tak, jestem początkującym Malawistą. Zawsze marzyło mi się akwarium tego typu i od początku wiedziałem na co się piszę idąc w kierunku Auratusów, które mają domenę morderców. Ale pewnych rzeczy nie przeskoczę i jeśli nie ma Saulosi w żadnym sklepie i na giełdzie w promieniu 100km to musiałem podjąć jakąś decyzje. Może i była ona pochopna, ale dużo się nauczyłem przy hodowli Auratusów. Tutaj masz nawet post, w którym prosiłem o pomoc w obsadzie: http://forum.superakwarium.pl/topic/38436-alternatywa-dla-pseudotropheus-saulosi/ Wybierałem wybarwione ryby, ponieważ nie chciałem bawić się w ich oddawanie i tak dalej. Sorry, za literówkę z MBUNĄ.
×