Jump to content

quieen

Użytkownik
 • Content count

  385
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by quieen

 1. quieen

  [90l] Ogólne - Mój "PRL"

  Kurcze, nie wiedziałam, że moje konto jeszcze żyje.... chyba reaktywuję sie na tym forum !!
 2. Jest to moje pierwsze akwarium, założone na zasadach powszechnych w latach 90-tych, więc jestem jak najbardziej świadoma niedociągnięć sprzętowych, jak również estetycznych. Zbiornik zalany 1 sierpnia 2012. Dan techniczne: Wymiary zbiornika- 90x28cm, wysokość 37,5 cm. Faktyczne zalanie akwarium zapewne około 84 litrów. Akwarium właściwie można uznać za LT. Dno- żwirek średni. Filtr- Fan 1 Plus z gąbką z Fan 3 z regulacją napowietrzania. Grzałka- aquael 100 W Oświetlenie- 18w, był philips 6500k, przepalił się na dniach. Póki co zastępczo świetlówka o parametrach 840. Pokrywa- samoróbka z płyty. Brak CO2, brak stosowania nawozów ( przy zakładaniu akwarium parę pałeczek Filtusa). Parametry wody- Kh 7 Gh 7 PH 7,2 NO3 do 5mg/l Temperatura- między 22- 25 (mam ten starszy model grzałki- z termostatem, ale wariuje, więc w kółko włączam i wyłączam, żeby się ryby nie ugotowały). Flora: Jak widać, z takim oświetleniem wiele się nie powalczy. Po naturalnej śmierci wieelu roślin- wyklarowały mi się gatunki, które dobrze się czują i rosną w tej ciemnicy- nurzaniec, moczarka, mały Heniek ( w postaci rosnących w górę gałązek, nie trawniczka), microsorium, mchy. Duży korzeń i samodzielnie oporządzony kokos. Fauna: 19 microrasbora galaxy gupik endlera-docelowo 2 samce, 3-4 samice, młodzież (obecnie sztuk 6 do oddania) po wyklarowaniu się płci- idzie do znajomego sklepu. 5 x otosek Karmienie- 2 razy dziennie niewielka ilość ( zjadana przez ryby w mniej niż 2 minuty). Pokarmy- sera san na wybrawienie, Tropical vitality& color, Tropical Nanovit, Vitabin- tabletki roślinne, pokarm roślinny sera flora, mrożone ochotki. Raz na jakiś czas 3 dni głodówki , głównie w celu przeczyszczenia akwarium z resztek. Z góry przepraszam za straszne zdjęcia- lepszych niestety nie będzie , bo robione najtańszym coolpixem :> . Wszelkie próby uchwycenia na zdjęciu jakichkolwiek ryb kończyły się niepowodzeniem.
 3. O tym czosnku nie słyszałam, chętnie coś kupię będąc kiedyś w Łodzi. Niestety rybki od wczoraj nie mogę wypatrzeć- chyba przegrała walkę.
 4. Jakiś czas temu urządziłam bezrobotnej bratowej śliczne akwarium, które zdobyłam w sumie za bezcen- 20 litrów, z oświetleniem , pożyczyłam filtr aqua-ela ( za duży, ale wydajny), grzałkę. Wystartowałyśmy, podarowałam mojego bojownika, obsadziłam ciemnolubnymi roślinami- było łatwe w pielęgnacji, chociaż troszkę łyse. Oczywiście akwarium zaczęło żyć własnym życiem, powiedziałam i poradziłam co mogłam, w końcu dorosła , starsza ode mnie kobieta- czytać umie, poradzi sobie. Po kolei - mimo moich rad- zaczęła kupować wymagające rośliny , które oczywiście ledwo zipią- jej wybór. 6 tygodni temu- zapracowana, zajrzałam, jak się sprawy mają- sprawy miały się tak. W akwarium- bojownik dawno zdechł (...) mieszka- młody zbrojnik- wzięłam do siebie, bo serce się krajało, otosek, 3 danio pręgowane, 4 neonki- oczywiście Innesy, a jakże, 5 razbor klinowych i kosiarka Nie na moje nerwy to wszystko, więc machnęłam ręką. Nie będę robić z własnego akwarium śmietnika na nietrafione zakupy. Od 4 tygodni dziewczyna zdziwiona- że ryby zdychają (really ??? ) . Dziś nie wytrzymałam- "ktoś" odgryzł parę dni temu kosiarce pół ogona- jedną płetwę. Nie ma się gdzie schować no bo gdzie w takiej kosteczce, neony gryzą ją do żywego mięsa. Kazałam jej odłowić rybę do dużego słoja, przyniosłam do siebie... może i trzeba było dać jej zdechnąć - ale zaczęła się lepiej zachowywać mając spokój.... czy taki zwierz jest do odratowania ?? Nie chcę wrzucać jej do siebie, ale ile mogę w słoiku ją trzymać. Niestety moim zapasowym zbiornikiem było obecne akwarium bratowej. Więc- czy kosiarka ma szansę ozdrowienia ? Czy może szybka utylizacja ? A może wpuścić do ogólnego...
 5. Nie wypluwa , tzn. nie każdy- nie jest to pokarm typowo roślinny, więc też zapewne nie smakuje...
 6. Żyje, póki co- nie ma może wiele życiowej energii, większą część doby przesiaduje na dużych liściach microzorium. Ożywia się tylko na jedzenie.... Zobaczymy...
 7. quieen

  [90l] Ogólne - Mój "PRL"

  Aquaszuta i aqua-ela miałam an starcie. Od paru miesięcy wodę mieli Eheim biopower 200 , więc na wypasie i bardzo czyściutko.
 8. quieen

  Zmiana obsady do 63 L

  Ale przy małym akwarium minimalnie można pokombinować, żeby nagiąć trochę Kh, Gh....
 9. quieen

  Zmiana obsady do 63 L

  Jest bardzo dużo możliwości. Jeśli masz w miarę odpowiadające otoskom parametry- z popularnych rybek stadnych- ładnie się zaprezentuje neon zielony ( jest najmniejszy, to plus)...zresztą- przy kompletowaniu obsady pamiętam, że największą przyjemnością było dla mnie czytanie jak leci jakichś kompendiów akwarystycznych w internecie i przeglądanie wszelkich możliwych gatunków. Przecież musi Ci się coś podobać - albo spodoba się przy lekturze.... i wtedy dopiero pod kątem jakiejś wymarzonej ryby - kompletuj resztę.
 10. No i mi pała zmiękła... że tak literacko się wyrażę. Kosiara jest w ogólnym. Wygląda nadspodziewanie dobrze jak na swój stan. Ze strony współmieszkańców- zupełny spokój, chyba w większości jej nie zarejestrowali.
 11. quieen

  Mapa parametrów wody w Polsce

  Ja mogę podrzucić dane spod Łodzi- ale różnią się one od samej łódzkiej kranówy. Konstantynów Lódzki: KH 10, GH 10 PH 7.5/
 12. quieen

  Gupik z obgryzionym ogonem.

  Kolega ma 72 litry i obsadę: Obsada neonki X 10 gupiki X 2 guraminy X 4 skalary X 2 mieczyki X 1 glonojady X 3 kiryski X 3 bocja X1 helena X1 (CO TO JEST guramina ?? )
 13. Sądzę, że 90 cm długości jest raczej skromne , I wiem, że to była dziecinada - zabieranie tej ryby. Po prostu nie mogłam, frajerka- patrzeć, jak w kosteczce długości 30 cm- a pewnie nawet mniej- jest stłoczonych tyle ryb, roślin, same kamienie- z powodzeniem wystarczyłyby na akwarium 120 litrów- że z czystej agresji i frustracji- ryby po prostu jadły żywcem jej ten ogon... ...
 14. Proponowałam przy początkach, że zawiozę ją do Łodzi samochodem, wspólnie wybierzemy maleńkie stado drobnicy- powyszukiwałam ryby nadające się do tego zbiorniczka- nie podobały się . Aczkolwiek teraz czeka aż dotychczasowa obsada zdechnie- i wtedy ze mną pojedzie ... Utylizacja ?
 15. quieen

  [90l] Ogólne - Mój "PRL"

  Akwarium o dziwo nadal żyje. W związku z tym, że mam serce za dobre- uratowałam od swojego ucznia- zaniedbane akwarium, z niewymienianą od roku (!!!!!!) wodą - i zipiącymi 6 rybkami. Po 4 dniach jak wróciły im kolory- ryby okazały się 4 neonkami zielonymi oraz 2 bystrzykami amandy. W uznaniu dla ich woli przetrwania- obecnie moja obasa to: 7 bystrzyków amandy 7 neonów zielonych samica bojownika 3 samce gupika endlera.
 16. quieen

  Mały restart 90 l

  Witam po przerwie. Z racji jedynego wolnego dnia- postanowiłam wziąć się za restart. Proszę o małe porady- 2 tygodnie temu zalałam zbiorniczek 25 litrów, mam zamiar obecnie przerzucić do niego ryby na czas "remontu" - czy jeśli zaleję akwarium 1/3 wody akwariowej plus 20 litrami z tego małego zbiorniczka (oczywiście zakłądając, że filtr cały czas gdzieś tam w wiadrze będzie sobie pracował) - i reszte świeżej odstanej wody- mogę wpuszczać ryby od razu? Chciałabym uniknąć kiszenia ich w 25 litrach przez kilka dni.
 17. quieen

  Mały restart 90 l

  Po zamieszczeniu jakoś chyba ósmego ogłoszenia na łódzkim forum pod tytułrm "oddam ładne gupiki endlera" - mam dość konieczności ciągłego oddawania kolejnych miotów, miarka się przebrała - robię restart, zwłaszcza, że błąd sprzed roku - w postaci jałowego podłoża, odbija się trochę na jakości roślin, zwłaszcza, że wszystkie inne parametry akwarium podpadałyby pod LT . Obecnie akwarium udziela schronienia- endlerom w zbyt dużej ilości...( 6 dorosłych plus...20 dośc konkretnie rosnących) niedobitkom stada microrasbor galaxy otoskom ( 4 ) 1 bojownikowi. Wymiary dna- 90cm/ 28 cm Najbardziej ograniczają mnie wartości wody - twardość ( KH zawsze = GH ) - 12 kranówa, obecnie ok 9-10 ( zmieszana z RO ) , nieszczęsne Ph - zawsze i wszędzie 7,6. Chorowałam długi czas na brzanki- ale jakoś żaden z gatunków nie chce pokochać takiego Ph, to samo w przypadku razbor. Potem myślałam o 1+ 1 lub 1 +2 jakichś małych pielęgnicowatych- to samo, Ph dyskwalifikuje. Rozważam jeszcze pozostawienie z obecnej obsady microrasbory i dokupienie kilku sztuk ( tym razem z pewniejszego źródła, niż te wybrakowane bidoki ) - plus dołożenie - właśnie, czego ? Powiem szczerze, że zupełnie już zgłupiałam. Na pewno nie myślę o zbiorniku jednogatunkowym (no, chyba że byłyby to brzanki- ale jak wyżej, nie będą 8-) ), gupiki idą do nowego domu bez dwóch zdań, microrasbory też mogę eksmitować z lekkim bólem serca, bojownik- bez sentymentów może wylecieć, bo trafiłam na agresora (mimo, że nie z kubka ) .
 18. Dziękuję za pomysł, rzeczywiście rozmiarowo można je rozważyć . Najpierw pomieszam sobie kranówę z RO i zobaczę, jakie osiągnę parametry. Chyba zadowoliłaby mnie mała "ławica" drobiazgów, bo raczej o obsadzie dna można tylko pomarzyć w tych warunkach .
 19. Właśnie odebrałam - własciwie uratowałam od jednego z moich uczniów koszmarnie zaniedbane akwarium- 37cm x 23, wysokość 28 cm. Jest grzałka (50w, nie wiem, czemu aż taka), filtr - jakaś chińszczyzna, jeszcze nie rozkręciłam świetlówki, więc nie wiem, jaka moc. Ostało się z 20( ! ) ryb- 5 neonków, które jeśli odratuję- idą do oddania. Zastanawiam się nad sensownym zagospodarowaniem kosteczki. Jej jedynym plusem jest to, że mogę sobie uzyskać Ph i twardość, jaką tylko sobie zażyczę. Minusem- sam fakt, że jest 24litrową szklanką. Nie uśmiecha mi sie bojownikarium, nie jestem fanką krewetek. Drobniczki, jako żyworodnej, też nie planuję. Myślałam o jakimś zbiorniku jednogatunkowym, który zniesie te warunki. Byłabym wdzięczna za oświecone idee.
 20. czy też w ogóle nie wiecie, gdzie się podziać ? Kurcze. Tak ładnie było czarno na białym- co się dzieje, ile postów przybyło, jak się mają nasze . Teraz wchodzę- dumam minutę , jak w ogóle ugryźć forum- i wychodzę. :/

  1. Show previous comments  3 more
  2. pinakolada

   pinakolada

   Potwierdzam. Też się motam i nie wiem co i jak :(

  3. Kot-akwarysta

   Kot-akwarysta

   Niestety, ale ja również zgadzam się z wami.

   Poczekajmy - Admin napewno coś wykombinuje. W końcu prace ciągle trwają! (; (;

    

  4. adminnew

   adminnew

   Oprawa graficzna bedzie zmieniona na dniach.

 21. quieen

  Mały restart 90 l

  Mam ! Modrooki . Tolerują Ph, są ciekawe. Teraz muszę pomyśleć "co do modrooków" .
 22. quieen

  Brak "Nowe posty"

  Chyba właśnie najważniejsze jest przywrócenie funkji "moje posty", bo często czeka się na odpowiedź w danym temacie.
 23. quieen

  pytanie o zestaw

  Na pewno licytowałabym to http://allegro.pl/akwarium-z-oryginalna ... 64126.html Drogo, ale z pokrywą http://allegro.pl/akwarium-proste-wraz- ... 82033.html również http://allegro.pl/akwarium-proste-wraz- ... 59732.html Bez pokrywy, ale taniej http://allegro.pl/akwarium-200l-gratisy ... 76919.html
 24. quieen

  pytanie o zestaw

  Filtr do wymiany, grzałka chyba też jakaś chińszczyzna. Szkoda, że profilowane. Ja bym chyba sobie dała spokój. Szukałabym nieprofilowanego z pokrywą i świetlówkami- i dokupiła całą resztę oddzielnie.
 25. Proponowałabym 1+2 (samiec i 2 samice) platki, modrookówGertrudy- 8 sztuk spokojnie. Dno- pewnie niektórzy poradzą krewetki (ja się na nich nie znam, bo po prostu jakoś mnie odrzuca idea krewetek ) jako ekipę czyszczącą- jeśli nie krewetki, to tylko kiryski pigmeje ( 4 sztuki ? ) . I...tyle. Sprawdźcie swoją wodę wodociągową- Ph i twardość ogólną. NA polskich stronach jest informacja, że modrooki tolerują ph około 7,0, ale na zagranicznych- już podają wartość do 7,6 . Filtr- po pierwsze- zewnętrzny czy wewnętrzny. Każdy poleca zewnętrzny- nie zajmuje miejsca w akwarium, generalnie- same plusy. Jeśli nie macie tyle miejsca- z wewnętrznych polecach Eheima, prosty w obsłudze, wydajny. Poyślcie o wielkości akwarium, ja szukałabym dłuższego niż 60 cm. Nie potrzeba oddzielnego napowietrzenia- filtry wewnętrzne posiadają napowietrzenie , zresztą zwykle sam ruch tafli wody jest wystarczający . Ogrzewanie - zwykle powinno mieć tyle watów, ile litrów w akwarium. Jeśli macie ciepły dom/ mieszkanie, spokojnie wystarczy grzałka 50 w . Polecam Aqua El , oczywiście z termostatem; u mnie grzałka tej firmy pracuje bez zarzutu ( kupiona 11 lat temu ) . Takie akwarium nie potrzebuje specjalnie wzmocnionej szafki, spokojnie można ją postawić na zwykłej komodzie.
×