Skocz do zawartości

Obliczenia soli - Kalkulator Zulixa


Mapet
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Duża część z Was pyta jak obliczać roztwory soli.
Postaram się krok po kroku objaśnić jak używać kalkulatora.

Mowa będzie o tym kalkulatorze (klikając pobierzesz go z internetu):
Kalkulator Zulixa

Obliczenia makro:
Potrzebne nam będą 4 butelki o tej samej pojemności. W podanym przykładzie obliczeń są to butelki 500 ml.
Woda destylowana lub demineralizowana około 2 L ( zależy to w jakich butelkach chcemy mieć roztwory - 4 butelki x 500 ml = 2L).
Sole ( w tym przykładzie ):
-K2SO4
-KNO3
-KH2PO4
-MgSO4 x 7H2O

post-11833-13685173546683_thumb.jpg

1. Klikamy w zakładkę podstawowe.
2. Wpisujemy wielkość swojego akwarium. Bez zabawy w odliczanie ilości podłoża itd. gdyż nie ma to większego znaczenia.
3. Wpisujemy ilość roztworu. Na przykład wielkość butelek jakie chcemy użyć.
4. Wpisujemy ilość naszej jedno razowej, dziennej dawki. Moim zdaniem im większa tym mamy większą możliwość korekt jak i małą granicę błędu jak się pomylimy przy dawkowaniu i wlejemy np o 1 ml roztworu za dużo.
5. Tutaj zmieniamy ilości danego pierwiastka na takie, jakie byśmy chcieli mieć po tygodniowym dozowaniu soli.
Jeżeli zaczynasz przygodę z roślinami zostaw tak jak jest.

Przygotowanie roztworów makro:

Do każdej butelki ( 500 ml ) wlewamy około 400 ml wody (destylowana lub demineralizowana).
1 butelka K2SO4 (podpisujemy markerem czy innym sposobem) i do wlanej poprzednio 400 ml wody wsypujemy 20,1 g (nr. 6 na rys.) K2SO4. Dolewamy resztę wody, żeby w butelce było równo 500 ml.

2 butelka KNO3 (podpisujemy markerem czy innym sposobem) i do wlanej poprzednio 400 ml wody wsypujemy 13 g (nr. 7 na rys.) KNO3. Dolewamy resztę wody, żeby w butelce było równo 500 ml.

Tak samo postępujemy z butelką 3 i 4. Czyli numerami 8 i 9.

Po wlaniu 7 dawek (7 dni w tygodniu- dozujemy codziennie) po 10 ml roztworu podamy tygodniowo każdego roztworu tyle ile jest na rys pod nr 5.

Jeżeli ktoś nie ma tak dokładnej wagi żeby odmierzyć małe wartości w gramach możemy to sobie przeliczyć na ml:
KNO3 10g = 9 ml
K2SO4 10g = 7 ml
KH2PO4 10g = 10 ml
MgSO4*7H2O 10g = 11 ml

 

 

Dla tych co nie mają wagi: 5g chelatu Fe 13% to jest 14 ml :komputer:

Wszystko zależy od granulacji danej soli, jej czystości itd.

Czyli na przykładzie KNO3. Mamy zrobić roztwór z 13 g KNO3:
10g=9ml
13g=X

10g*X= 13g*9ml /10g
X=13*9ml/10
X=11.7 ml
Więc do roztworu dodajemy 11,7 ml KNO3


Obliczenia Mikro:

Potrzebne nam będą ( w tym przykładzie):
-butelka pojemności 500 ml ( nr. 14 )
-mikro intermag plus
-chelat żelaza 8%
-woda destylowana lub demineralizowana.

post-11833-13685173547325_thumb.jpg

10. Jak poprzednio klikamy w zakładkę Podstawowe.
11. Wpisujemy pojemność swojego akwarium.
12. Wpisujemy jednorazową dawkę dzienną. Dlatego wpisujemy to samo w tych dwóch polach ponieważ, roztwór mikro będzie w jednej butelce stworzony z chelatu Fe i mikro intermagu plus.
Tak ustalamy proporcje wody i intermagu plus ( 13 ) żeby w 14 nadal wynosiła 500 ml, i żebyśmy otrzymali tygodniowe dawki manganu na poziomie 0,06 mg/l ( 15 ).
16. W zależności ilu procentowo kupiliśmy chelat żelaza taką liczbę tam wpisujemy.
Tak dobieramy ilość dodanego helatu ( nr. 17 ) do roztworu żeby, tygodniowa dawka żelaza wynosiła około 0.4 (nr. 18).

Przygotowanie roztworu mikro:

Do butelki 500 ml ( nr. 14 ) wlewamy około 400 ml wody destylowanej.
Dodajemy 5 ml intermagu plus ( nr. 13 ).
Dodajemy 2,5 g chelatu żelaza 8 % ( nr. 17).
Dolewamy resztę wody do 500 ml.


Dozujemy 7 dni w tygodniu.
W 7 dzień testy i po testach podmiana wody.
W następnym tygodniu korekty w nawożeniu związane z testami, wyglądem roślinek itd.
Jeżeli jakiegoś pierwiastka mamy za mało lub za dużo to zwiększamy lub zmniejszamy jego podawanie w codziennych dawkach.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pomocy, dopiero zaczynam przygodę z nawożeniem solami i chciałbym się upewnić czy wybrałem odpowiednie ilości soli. Z racji, że nie mam dostępu do wagi musiałem wybrać jednostkę "ml" jest to wszystko poprawne ?

 

Docelowa ilość tygodniowa K2S04 - 15 ppm

Docelowa ilość tygodniowa KH2PO4 - 3 ppm

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie rzućcie okiem na to co sobie poustawiałem z kalkulatorze Zulixa. Sole zamówiłem MgSO4*7H2O +  KH2PO4 + KNO3 + K2SO4 + mikro i 8% żelazo. Rozumiem że w kalkulatorze po prawo jak mamy KCl to jest to zamiennik do K2SO4, czyli tego nie muszę dodawać?

A i jeszcze jedno, mam wagę z dokładnością do grama. A jak zważyć np. 19,6 g KNO3?

 

2cpdu83.png

Edytowane przez Dunay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chodzi o kalkulator to nie znalazłem w nim informacji :

Ilu gramom odpowiada X ml rozpuszczonego chelatu żelaza. Właśnie zbierałem się do zrobienia nawozu, a nie mam dokładnej wagi.

 

EDIT. Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie. Podane jest np. 10 g KNO3 odpowiada 9 ml (rozpuszczonego czy suchego). Tylko w którym przypadku jest prawidłowo odmierzone?

1. Mam pojemnik z podziałką. Wlewam 10 ml wody destylowanej, następnie wsypuję KNO3 by poziom podniósł  się do 19 ml. Czy mam 10 g?

2. Wsypuję 9 ml suchego KNO3 i mam 10g.

Przy robieniu nawozu Mg to jest już spora różnica (sól bardziej gruboziarnista), bo 'sucha' sól wsypana do pojemnika ma inną objętość niż wsypana do wody.

Edytowane przez tomjan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Codzienną dawkę nawozów zwiększyłbym do 10 ml. Mniejsze ryzyko błędu. Poza tym ok. 52 g K2SO4 to max co może rozpuścić się w 0,5 butelce wody, a więc dość stężony roztwór będzie podawany. Mikro plus można by zmniejszyć by manganu było 0,05, a nadrobić braki Fe( do 0,40) chelatem żelaza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są obliczenia które robiłem jakieś 5 miesięcy temu. I chyba nawet z Mapetem. Nie miałem problemów z roślinami czy glonami. Dlatego pytałem, że te wyliczenia są dobre, bo nie pamiętałem czy dobrze zapisałem. Ale teraz znalazłem w szafce opakowania z apteki, gdzie mi odmierzali sole, i gramy się zgadzają. Czyli dobrze mi się zapisało. 

Nie chcę psikać 10 razy :) Dlatego jest dane na 5ml. Myślę że będzie dobrze. Nie mam buszu w akwa, sole daję co 2 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy dobrze dobrałem stężenia oraz czy dobrze wszystko zapisałem?

I czy mam wszystkie sole zmieszać z wodą czy zrobić oddzielne roztwory?

post-5983-0-92322900-1374689252_thumb.png

I czy mam dawać każdego dnia każdy roztwór po 5ml. A przy podmianach 10ml?

Edytowane przez Nikodem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, soli nie wolno mieszać. Była kiedyś rozmowa o tym. Robisz tyle butelek, ile masz nawozów. Ja mam 5 butelek. Bo w jednej jest Chelat Fe i Intermag (mikro)

 

Wklej jeszcze widok na wartości pierwiastków. 

A skąd masz buteleczki?

A co to ten widok wartości pierwiastków, gdzie go znajdę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podane jest np. 10 g KNO3 odpowiada 9 ml (rozpuszczonego czy suchego).

Suchego.

 

Tego:

 

 

Ilu gramom odpowiada X ml rozpuszczonego chelatu żelaza. Właśnie zbierałem się do zrobienia nawozu, a nie mam dokładnej wagi.

i tego:

 

 

1. Mam pojemnik z podziałką. Wlewam 10 ml wody destylowanej, następnie wsypuję KNO3 by poziom podniósł się do 19 ml. Czy mam 10 g?

jako żaba, nie kumam...

Robisz według tego:

 

 

Do każdej butelki ( 500 ml ) wlewamy około 400 ml wody (destylowana lub demineralizowana). 1 butelka K2SO4 (podpisujemy markerem czy innym sposobem) i do wlanej poprzednio 400 ml wody wsypujemy 20,1 g (nr. 6 na rys.) K2SO4. Dolewamy resztę wody, żeby w butelce było równo 500 ml.

 

Jeżeli nie masz wagi nr 6. obliczasz z proporcji.

 

 

 

2. Wsypuję 9 ml suchego KNO3 i mam 10g. Przy robieniu nawozu Mg to jest już spora różnica (sól bardziej gruboziarnista), bo 'sucha' sól wsypana do pojemnika ma inną objętość niż wsypana do wody.

 

Tym się tak nie martwisz. Akwarium to nie laboratorium, testy też nie są nie wiadomo jak dokładne.

Nie wiem po co Ci do odmierzania woda...

 

 

Damilio  obliczenia ok, możesz zmniejszyć mangan do 0.06, ale jak do tej pory było ok to nie zmieniaj.

 

Nikodem:

1. Dlaczego magnez zwiększyłeś do 6?

2. Zwiększ ilość podawanego roztworu na 10 ml.

 

 

 

I czy mam dawać każdego dnia każdy roztwór po 5ml. A przy podmianach 10ml?

Codziennie przez 7 dni tygodnia takie dawki jakie wpisałeś w kalkulator, każdego roztworu. Bez różnicy czy to dzień podmiany, czy nie.

 

I czy mam wszystkie sole zmieszać z wodą czy zrobić oddzielne roztwory?

Przeczytaj dokładnie mój pierwszy post ze zrozumieniem. Dokładnie rozjaśnił Ci to damilio.

 

 

 

A skąd masz buteleczki?

Byle jakie butelki aby miały 0,5 L pojemności.

 

 

 

A co to ten widok wartości pierwiastków, gdzie go znajdę?

Jak nie rozrabiasz mikro z intermagu czy innego podanego tam  "preparatu", to nie szukaj (to te tabele w których też liczymy mikro).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wytłumaczenie kilku spraw. Została jednak jeszcze jedna niejasność.

Dowiedziałem się, że trzeba odmierzać na sucho ilość soli. Ale nie znalazłem informacji ile suchego chelatu Fe (w ml) odmierzyć by mieć 10 gramów. Może jeśli niezrozumiale piszę to przykład :

KNO3 10g = 9 ml

chelat Fe 10g = ??? ml.

No chyba, że jestem ślepowaty i nie znalazłem tej informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam wszystkich. Czy ktoś może mi proszę sprawdzić moje wyliczenia  ?

 

Z góry dziękuję.

Leszek

 

Edit. - dodałem osobno zrzuty ekranowe dla tabeli1 oraz tabeli2.

makro wyliczylem na podstawie tabeli1, mikro - tabeli2 - oprócz intermagu dodałem chelatfe13% 3g

post-13350-0-87558600-1377000580_thumb.png

post-13350-0-96333400-1377000589_thumb.png

Edytowane przez lp78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się zapytam: korzystasz z części 1 czy 2 tego arkusza? Bo to że Ty wiesz o co chodzi (że np. makro z 1 a mikro z 2, a może wszystko z 2) nie znaczy że ktoś inny z tego arkusza to wywnioskuje. Te części nie są ze sobą powiązane.

Jak korzystasz z "dwójki" to pokaż całość (z chelatami mikro) bo z tego co widać to masz tam dopisane jeszcze żelazo (poza tym które jest w mikro intermagu).

 

post-8283-0-93850000-1377000117_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się zapytam: korzystasz z części 1 czy 2 tego arkusza? Bo to że Ty wiesz o co chodzi (że np. makro z 1 a mikro z 2, a może wszystko z 2) nie znaczy że ktoś inny z tego arkusza to wywnioskuje. Te części nie są ze sobą powiązane.

Jak korzystasz z "dwójki" to pokaż całość (z chelatami mikro) bo z tego co widać to masz tam dopisane jeszcze żelazo (poza tym które jest w mikro intermagu)

 Poprawiłem opis.

Dziękuję z góry za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...