Jump to content

damilio

Użytkownik
 • Content count

  360
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Everything posted by damilio

 1. Witam, Koledzy i koleżanki, powiedzcie mi proszę, jak może rozwinąć się sytuacja. Akwarium 120x35x35, para Ramirez, 20 Danio Perłowego, i ok 3 krewetek (resztę oddałem, ale jakieś zostały), 3 Helmety. Na dnie czarny żwir<1mm, same korzenie obłożone lawą. Wczoraj zadzwonił kolega, że u niego pracy gość uśmiercił całą obsadę (ponoć specjalnie) i za cholerę nie może ubić Wężogłowego, i chce go spuścić w WC. Więc szuka mu domu. No to przyjąłem drania. Ma około 8-9cm długości, stan ogólny dobry (pływa, jest ciekawy, nie boi się) na obu bokach, 1cm od płetwy ogonowej ma krostki (coś a'la syf na twarzy) jekko czerwone. Na zdjęciach nie znalazłem u innych czegoś takiego. I pytanie, czy ten drań przeżyje u mnie w akwarium? Zdjęcie z internetu, ale to ten sam.
 2. damilio

  [144] ogólne + uratowany Wężogłów

  Witam, poczytałem. No ryby jeszcze żyją muszę poszukać mu domu. Ale....w sumie i tak docelowo mała być tanga, ryby sa z poprzedniej obsady, a nie uśmiercę przecież. Ale za małe akwa znowu dla 2 par Wężów. No nic, pójdzie do wiaderka i może znajdę mu dom. Dzięki koledzy.
 3. damilio

  [15L] solniczka

  I zostaw babę samą na chwilę
 4. damilio

  Atak glonów prosze o pomoc

  Węgiel w filtrze jałowi Ci wodę. Wyciąga składniki, i glony rosną. Usuń węgiel. Podaj model filtra, jakie ryby, co jest na dnie, ile godzin świecisz.
 5. Witam. Wyciągnąłem kamienie i korzeń. Wyszorowałem szczotką. Odmuliłem kwarc. Znalazłem tylko jednego ślimaka. Miał już ok 5mm. Poszedł do wiaderka z podmienioną wodą na kwarantannę. Z filtra raczej nic nie wylatuje. 3 godziny na wylocie była założona siatka. Pusta. Pod kamieniami też były te pałeczki. A może to ten piasek? Zobaczymy co będzie, jak wrócę z pracy.
 6. Witam. Kilka dni po zalaniu akwa, na piasku pojawiło się tysiące "pałeczek". Mają od 0,5mm do 3mm. Wygląda to tak, jak bym miał z 1000 rybek, i wszystkie na raz by się zes...wypróżniły. W piątek, znajomy jedzie na giełdę, i dowie się dokładnie co to za kamienie. Może to z nich odpada. Akwarium jest puste. 3 tydzień pracuje na full. Na korzeniu, pod taflą wody też są. Więc jakoś ciężko mi uwierzyć że to z kamieni coś odpada. Testów nie robiłem, i nie będę robił. Może ktoś z Was wie co to może być.
 7. Ślimaki? Nie żartuj Do tej pory widziałem jednego, wielkości 3mm. A to odchody czy co? Bo jeszcze mam opcję, ze na kamieniach wcześniej rosły kolonie okrzemków. I obumarły. I teraz odpadają.
 8. damilio

  [44] Jamnik dla krewetek?

  Witam. Tak te kamienie wyglądają z bliska.
 9. Witam wszystkich ponownie po roku nieobecności. Nie da się całkiem zrezygnować z kawałka wody w domu. I tak, w końcu doprowadziłem do końca sprawę z jamnikiem. Już dawno temu się za to brałem, ale jakoś nie było czasu. Więc tak: Zbiornik: float, 70x25x25 Obsada: Na 90% krewetki, zwykłe RC. Nie mam w planach innych. No chyba że akwa się ustabilizuje, i spróbuję z Tigerami. A tak, to raczej nic innego. Chciałem księżniczki, ale znowu baniak za mały. A rozmiar bardzo mi odpowiada, wiec nie będę zmieniał. Dno: śnieżny piach kwarcowy. Poszło 5kg, mam jeszcze kolejne 5kg, ale myślę ze w zupełności wystarczy. Baniak jest niski, więc szkoda zasypać go całkiem. Kamienie: Zielonego pojęcia nie mam, co to za twór. Kamienie mają wydrążone kupę kanalików, wyglądają na naturalnie wydrążone. Jeżeli ktoś je rozpozna, to proszę o info. Rośliny: Jeszcze nie mam wybranych. Może coś zasugerujecie, aby ładnie wyglądało. Nawozy: Nie zamierzam nawozić. Jedynie kulki gliniano-torfowe pod każdą z roślinek. Światło: Całkowicie DIY. Belka 6x1W Power led (3x biała 6500, czerwona, niebieska) oraz na skrajach 2x10W 5000k. Wszystko na driverach prądowych. Umocowane na szynie aluminiowej 600x50x8 (szyna aluminiowa stosowana w rozdzielniach wysokiego napięcia) Szyny posiadają nafrezowane kanały do odprowadzenia ciepła. Filtracja: Testowo kubełek do małych baniaków. http://www.boyuaquarium.com/en_ArticleShow.asp?ArticleID=257 Po 2 dniach pracy, ładnie filtruje. Ale coś za bardzo mi buczy, nie wiem czemu. Możliwe że to biobale drgają i rezonują o obudowę. Musze to sprawdzić. U mnie jest poniżej akwarium. Zalecają go dawać na wysokości dna. U mnie jest ok 30cm niżej. Może dlatego też jest słabsze ciśnienie na wylocie. Pokrywa: DIY ze spienionego PCV. PCV zamówione, w tygodniu będę kleił. Szafka: Z mojej starej 140L. I tu moje pytanie do modów. Miałem swój temat o moim starym baniaku 140L, i ni ciula nie umiem go odnaleźć. Nie wiecie co się z nim stało? Zdjęcie poglądowe, dzień po zalaniu. Wody jeszcze dojdzie. Tak wiem ze jest przechylone. Jak zalałem, szafka się ustawiła, muszę coś podłożyć do poziomu.
 10. Jak ziemia wyjdzie spod piachu/żwiru to będzie po sprawie. Nie zapanujesz nad tym. Dlatego musisz wcześniej dobrze wszystko rozplanować. Przesadzenie rośliny będzie się równać z błotem w akwa. Ja swojego czasu dawałem moskitierę między ziemię a żwir, to trochę trzymało ziemię na miejscu. A jak roślina mi się nie podobała, to ją tylko wyciąłem. Korzeń zostawał w ziemi. A wodę nalewałem powoli. Talerz na dno, i delikatnie lałem. Najgorsze pierwsze kilka cm słupa wody, bo najbardziej się rozbryzguje. Później już jest lepiej. A jak masz obok akwa coś wysokiego, to na tym stawiasz wiaderko/,miskę i spuszczasz wężykiem. Wolno, ale nie rozwalisz dna. Ewentualne małe wycieki ziemi, możesz przysypać większą ilością żwiru.
 11. damilio

  [44] Jamnik dla krewetek?

  Achy...to to jest wapień? Ciekawe. Kumpel w sklepie nie wiedział co to. A przywiózł to normalnie z wystawy czy coś, z krewetkami. Ale jak mówisz że to wapień, trzeba będzie zrobić testy jakieś. W sumie PH7,4 i twardości w okolicach 12 będą dobre dla krewet i dla Danio Perłowego. Więc w sumie jest ok. Edit. Jednak nie. Nie jest to wapień filipiński. Zupełnie inaczej to wygląda. Wrócę do domu, zrobie zdjęcia z bliska.
 12. damilio

  [44] Jamnik dla krewetek?

  Coś takiego mi wyszło. Dojdzie jeszcze mech na korzeń. A rośliny to jeszcze się zobaczy. Ale mniej więcej o coś takiego mi chodziło. I to jest ostatnie takie ładne zdjęcie. Teraz już będzie coraz brzydziej Są już pierwsi mieszkańcy. Ślimaki, chyba świderki, 2 sztuki. Mają ok 2mm.
 13. damilio

  [44] Jamnik dla krewetek?

  Witam. Pokrywa jest, światło jest. JBL e901 pięknie robi robotę. Woda kryształ. Tu link do pokrywy i oświetlenia http://forum.superakwarium.pl/topic/48740-belka-power-led-22x1w/?p=487947
 14. damilio

  Belka Power LED 22x1W

  Witam. No w końcu był czas dokończyć pokrywę. Spienione PCV miałem 6mm białe i 3mm czarne. Białe od środka, czarne na wykończenie na zewnątrz. Wszystkie wymiary odczytane ręcznie. I wyszło nawet całkiem prosto. Klejone klejem do PCW z BricoMarsche. Skubany, mocny jest. W pokrywie zamontowałem 2 wentylatory firmy Sunon. 30x30x15 5V o przepływie 10m3/h powietrza. Okazało się, że 2 sztuki są dość mocne, i radiator wychładzają mi do 18'C. Więc jeden odłączyłem. Dziś zobaczymy jak się będzie sprawował podczas całego dnia pracy belki. Czujnik temperatury to PT-100, i jest przytwierdzony do radiatora, w przestrzeni między wiekiem a belką. Dziś rano, po całej nocy, temperatura radiatora to 21,8'C. Link do wentylatora: http://www.tme.eu/pl/details/mc30150v1-a99/wentylatory-dc-5v/sunon/mc30150v1-000u-a99/ Aby zwiększyć chłodzenie, belkę przytwierdziłem na blachowkręty, na które nałożyłem "dystanse" z kołków rozporowych. I tak między radiatorem a wiekiem, jest 1cm przerwy (tu znajduje się czujnik temperatury, na środku radiatora) Tu jednak pojawił się problem. Radiator nie jest przytwierdzony do wieka, co spowodowało wygięcie wieka do dołu. Muszę w poprzek wieka domontować wspornik, aby wieko nie było wklęśnięte. Samą belkę przelutowałem. I zgodnie z sugestią Mateuszard'a diody przykleiłem klejem termo do radiatora. Kable wymieniłem z 0,5mm2 na 1mm2. Wygląda zdecydowanie lepiej. Całością steruje mój stary układ z akwarium 140L. Zbudowany na sterowniku EASY Moeller. Diody zapalają o 13 gasną o 22. Wentylator załącza się o13:30 a wyłącza o 22:30. Myślę o przeszyciu wentylatora przez sterownik temperatury, aby to ona regulowała pracę wentylatora. Ale to dopiero po testach, jak bardzo wychładza się radiator podczas pracy. A jako że pojawiła mi się pleśń na korzeniu, to wrzuciłem 2 krytokoryny (niby mają być te mini) i kabombę. Dziś je zasadzę. I takie coś mi wyszło:
 15. damilio

  Belka Power LED 22x1W

  Witam. I znowu zacząłem z akwarium. Więc musiałem zrobić nowe światełko. Baza to radiator 60x12x4 22 Power LED 1W, w tym 2 czerwone 660nm, i 2 niebieskie, 18 białych 6000-6500 Zasilone driverem do LED 15-24 (minimalna ilość LED to 15, maksymalna 24) Diody połączone szeregowo. Mocowanie na śruby M3x8. Celowo dłuższe, aby była cyrkulacja między pokrywą a górą radiatora, ma on małe wyżłobienie - 1mm. Wszystko poszyte przewodem 0,5mm2. Z jakiegoś tam kabla w piwnicy. Między baze LED a radiator dałem pastę termoprzewodzącą, taka jak się kładzie na procesorach. Poszło pół strzykawki (cała 8zł) Oczywiście nie obyło się bez problemów. Ale mając za sobą już kilka takich "belek", pierwszy raz wystąpił ten problem. Mianowicie, podczas dokręcania śrub, większość z nich, nie była idealnie płaska pod łepkiem, dochodziło do starcia laminatu chroniącego ścieżki miedziane, co skutkowało zwarciem. Oczywiście zanim to odkryłem, przelutowałem cały układ 2 razy..... Otwory na śruby gwintowane. Początkowo miałem przykleić klejem epoksydowym, ale jakoś nie przekonało mnie to. Więc zostałem na starym patencie. Układ jest tak zlutowany, że mogę rozpiąć środkowy rząd, i zostają same białe dookoła. Koszt materiałów to 90zł.
 16. Stateczniki mogą być za blisko siebie, i mogą się wzajemnie zakłócać polem magnetycznym. Zwłaszcza jak są innych firm i w różnej technologii (T8 i T5) A uziemić tez warto. Pod warunkiem, że masz prawidłowo wykonaną instalację elektryczną w domu. Czyli trójprzewodowa z wyłącznikiem różnicowoprądowym. Co do Zapewne są zasilone z jednej fazy Bo jak żeby inaczej... Chyba że kolega nie mówi o kątowym przesunięciu fazowym Świetlówki podpina się pod różne fazy, owszem, ale w wypadku gdy takie oświetlenie wisi nad urządzeniami wirującymi. Gdy są na jednej fazie, to pracownik zobaczy jak "wiertło" stoi w miejscu. A w rzeczywistości się obraca. Ale to inny temat I tak se jakoś dywaguję bez sensu....
 17. damilio

  Belka Power LED 22x1W

  Miałem jakiś z Bricomarshe. I to ten mi odpadł. Ale dzięki za cynk, zamówię sobie ten AG. Dziś zjechałem wszystkie sklepy w mieście. Nigdzie nie ma kleju termo...
 18. damilio

  Belka Power LED 22x1W

  Kable wyglądają ciulowo, bo szukałem zwarcia. I wszystko przelutowywałem. W planach mam ich wymianę na drut 0,75mm2. Jest sztywniejszy, i lepiej, ładniej się ułoży. Nie myślałem o zabezpieczeniu przed wilgocią. Po taniości, mogę całe diody zalać klejem na gorąco, ale nie będzie to ładne. Profilować poliwęglan i zrobić obudowę, w warunkach domowych jest awykonalne. Prawdopodobnie zostaje zakup PMMA, wycięcie na wymiar pokrywy, i zrobić pokrywę w pokrywie. Wtedy zamontować mały wentylator, i wymusić ruch powietrza. Mam jakieś 3 tygodnie zanim woda dojdzie. Więc można pokombinować.
 19. damilio

  Belka Power LED 22x1W

  Hej. Pierwszą belkę zrobiłem na klej termo. I albo był lipny, albo przeterminowany. Bazy odkleiły się po tygodniu. Tak, odtłuściłem radiator i bazy. I potem zacząłem na śrubki. I tak zostało. Ale biorąc pod uwagę problem z wytarciem się laminatu, myślę jednak o użyciu kleju. Albo termo (ale tym razem jakiś lepsiejszy) albo klej epoksydowy. Materiał na pokrywę przyjedzie we wtorek, więc mam czas jeszcze aby to zrobić. Radiator to A1872 grubość 3mm. Wczoraj, po 4 godzinach świecenia, nie mam pirometru, był ciepły. Spokojnie dało się złapać w rękę. Masz jakiś sprawdzony klej?
 20. damilio

  [44] Jamnik dla krewetek?

  Nieeee. Mój kuzyn tu wcześniej mieszkał. Plakaty papierowe montował na kołki rozporowe fi 6......ja wiem że rodziny się nie wybiera....i zostawiam to bez komentarza....
 21. damilio

  [44] Jamnik dla krewetek?

  Postaram sie jak mogę. Mam nadziej ze Cię nie zawiodę w swoich konstrukcjach Zrobię temat o budowie tej belki. Myślę ze warto. Materiały mnie wyniosły 80zł. A takie belki, tej mocy, to 200zł+. A ile przyjemności Flaszka, psi i lecimy z lutownicą i gwintownikami Edit: Aktualnie i przyczyna mojej rocznej przerwy w akwarystyce, to na suficie wiszące. Wybaczcie burdel na ścianach, remont mam
 22. damilio

  [44] Jamnik dla krewetek?

  Powiem Ci szczerze że dopiero teraz to zobaczyłem. Teraz zalewałem nowy baniak, i oświetliłem go 8x1W, i troszkę brakuje. I się zastanawiam czy nie zmniejszyć do 15-17LED. Ale z tym Driverem to nie problem. Odpalę na 22'óch, i w razie czego przelutuję na mniej. Konopie? Nieeeee. Mam kolegę od tego XD Tak wiem że to danio perłowe. Ale jakoś się nauczyłem że razbora.
 23. Zawsze można świetlówkę do świetlówki złapać zipką, trytytką, opaską kablową, opaską zaciskową - jak zwał tak chciał Były już takie patenty. I idąc za Ahr'em. W żadnym wypadku nie dawaj statecznika w środku pokrywy. Na zewnątrz. I tak, Grolux na koniec, z tyłu. Z przodu jakieś 6500. @offtop Witam ponownie Ahr
 24. damilio

  [44] Jamnik dla krewetek?

  Przyszła zmiana. A co Wyleciał lipny filtr, gdybym co 2 godziny ręcznie swoimi płucami przetaczał wodę, byłaby czyściejsza i lepiej zabakteriowana. Kumpel sprzedał mi po taniości rocznego JBL CPe900. Akwa wypadło. Aktualnie przyjechało 80x25x25. Guardian + front OW. Moje wcześniejsze oświetlenie tez wypadło. Wczoraj przyjechał radiator 60x12x3. Do tego będzie 22x1W power LED, w tym 2 niebieskie i 2 czerwone na środku. Jutro, składanie belki. Driver mam do zasilenia 15-24 LED 1 W, więc można kombinować z ilością światła. Materiał na pokrywę dopiero w poniedziałek, allegro dało ciała z moją płatnością kartą. No ale nic, jakoś ją w tygodniu zrobię. Najważniejsze że woda się filtruje. Mam czas na inne bzdety. Po uzgodnieniach, wstępna obsada to 20 Razbora Galaxy i wszystkie krewetki z mojego aktualnego krewetkarium.
 25. damilio

  [44] Jamnik dla krewetek?

  Hej. Kompozycja kamieni, to wizja mojej luby. Nie mam ochoty na dalsze dyskusje z nią Z tyłu mają być rośliny. Generalnie powiem tak, akwa miało być ciężkie. Dlatego też kupiłem duże kamienie. A nie małe. Ale efekt końcowy będzie, gdy przyjdzie pokrywa z oświetleniem, wtedy zobaczymy jak to wygląda, i wtedy ewentualnie będą zmiany. Edit: Tło będzie, folia. Ale koloru jeszcze nie określiłem. Ale pewnie czarna.
×