Skocz do zawartości

Obliczenia soli - Kalkulator Zulixa


Mapet
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Reasumując kupuję Intermag i mieszam z chelatem żelaza ( zgodnie z kalkulatorem ) żeby mangan się zgadzał i nie brakło żelaza

Trochę używasz skrótów myślowych ale mniej więcej tak to wygląda.Często podajesz mniej tego gdy szyby Ci zaczynają pylić na zielono.

 

 

 

Z makro kupuję proszki i robię Fosfor,azot, magnez, potas i dozuję wg zużycia zbiornika i uzupełniam niedobory wg testów zachowując odpowiednie proporcję między tymi pierwiastkami ?

Dozujesz wg kalkulatora, uzupełniasz wg testów i zachowujesz odpowiednie proporcje.  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nr. 4 i 12, tyle dozujesz na początku i od tego robisz korekty, tu nie ma w co się zagłębiać

 

z tym że ja nie chcę mieć 1 butelki makro tylko 4 osobne a w nich fosfor azot magnez i potas, stosując je tak jak zaleca producent po kilku tygodniach robiąc testy jestem w stanie sam sobie dobrać dawkę czego ile muszę lać i tu kalkulator chyba nie jest potrzebny - chyba że w dalszym ciągu nie rozumiem ideologii tego kalkulatora :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym że ja nie chcę mieć 1 butelki makro tylko 4 osobne a w nich fosfor azot magnez i potas, stosując je tak jak zaleca producent po kilku tygodniach robiąc testy jestem w stanie sam sobie dobrać dawkę czego ile muszę lać i tu kalkulator chyba nie jest potrzebny - chyba że w dalszym ciągu nie rozumiem ideologii tego kalkulatora :)

Nawet w opisie wspomniałem żeby rozrabiać wszystko osobno.

I co ma kalkulator do producenta jakichś nawozów?

Kalkulator nie liczy dawek gotowych nawozów, tylko te które sam sobie rozrabiasz z soli, więc totalnie teraz nie rozumiem o co Ci chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dawki dzienne nawozów niektórych producentów, można wyliczyć za pomocą kalkulatora.

Można, nawet można obliczyć stężenia poszczególnych pierwiastków i ich ilość w gramach jeżeli producent podał taką informację (nie każdy to robi), tylko po co jak każdy producent na opakowaniu daje informację o dawkowaniu.

Dla przykładu  nawozy seachema się nie różnią prawie w ogóle stężeniami z tymi nawozami obliczanymi w kalkulatorze Zulixa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Można, nawet można obliczyć stężenia poszczególnych pierwiastków i ich ilość w gramach jeżeli producent podał taką informację (nie każdy to robi), tylko po co jak każdy producent na opakowaniu daje informację o dawkowaniu.

Tak, ale  dawką  tygodniową na 100l.Nie każdy początkujący akwarysta wie co chodzi  i potrafi przeliczyć to na dawkę dzienną... Tu chodziło mi o zupełnie co innego...

 

 

I co ma kalkulator do producenta jakichś nawozów? Kalkulator nie liczy dawek gotowych nawozów, tylko te które sam sobie rozrabiasz z soli

Liczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak, ale dawką tygodniową na 100l.Nie każdy początkujący akwarysta wie co chodzi i potrafi przeliczyć to na dawkę dzienną... Tu chodziło mi o zupełnie co innego..

To jak nie potrafi takiego czegoś sobie policzyć to będzie potrafił skorzystać z kalkulatora? Podstawi dane procentowe w odpowiednie tabele, najpierw ją znajdzie i przeliczy ? :roll: 

 

 

 

Liczy...

Źle się wyraziłem, oczywiście, że liczy ale ten temat nie służy rozgryzaniu wszystkich jego (kalkulatora) zakładek a tylko dotyczy rozrabiania  nawozów z soli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki zestaw wystarczy aby wystartować z solami ?

Wystarczy...

 

 

To jak nie potrafi takiego czegoś sobie policzyć to będzie potrafił skorzystać z kalkulatora? Podstawi dane procentowe w odpowiednie tabele, najpierw ją znajdzie i przeliczy ? :roll:

Teraz ja się źle wyraziłem....Podstawiając w odpowiednie tabele ilość podawanego nawozu, określi żądaną wartość nawozu w akwarium. Dla mnie osobiści nie chciało by się wyliczać tego za pomocą liczydeł, natomiast kalkulator przychodzi tu z pomocą.

 

 

ale ten temat nie służy rozgryzaniu wszystkich jego (kalkulatora) zakładek a tylko dotyczy rozrabiania nawozów z soli.

Wiem, ale skoro kwestia została poruszona...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Podstawiając w odpowiednie tabele ilość podawanego nawozu, określi żądaną wartość nawozu w akwarium.

Do tego trzeba też znać stężenie danego nawozu same dane ile lać nie wystarczą, czasami producent podaje w gramach a czasami w %.

Więc często nie jest to takie proste podstawienie tylko trochę trzeba pomyśleć. Przy tym obliczenie roztworów soli to pestka  tylu ludzi ma problem.

 

 

 

Sprzedający podaje jak rozpuścić każdą z soli i jak ją dawkować

I będziesz rozpuszczał wg jego wskazówek czy  wyliczał w kalkulatorze?

 

 

 

Wiem, ale skoro kwestia została poruszona...

I nabijać off topy? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chciałbym się upewnić ponieważ, pierwszy raz mam sole w ręku.

Więc tak

Mam KH2PO4 ( 50 gr ) 

W kalkulatorze 

Ilość wody w akwarium ( do podmiany ) - wbijam swoje 112l

Dodatek nawozu w ml samoróbka makro daje 1ml

W samoróbka makro daje 50 gr KH2PO4 reszta 0 gr uzupełnić wody do 500ml - czyli po prostu rozpuszczam KH2PO4 w 400 ml RO i po rozpuszczeniu dolewam do 500ml.

Wg kalkulatora wychodzi że 1 ml tego płynu da mi 0,64 mg/l PO4 oraz 0,26 mg/l K

Robię tak z resztą czyli MgSO4x7H20, KNO3, K2SO4 i mam 4 butelki z każdym makro osobno. Z kalkulatora biore tygodniowe zapotrzebowanie i stosuje tak żeby wszystkiego było we widełkach zalecanych przez kalkulator ?

 

Dobrze rozumiem ?

 

EDIT

 

Zrobiłem obliczenia ale proszę o poprawę, ponieważ nie chcę popełnić błędu

Zbiornik 112l

KNO3 - 100gr/500ml - 2 ml dziennie da w tygodniu NO3 15mg/l - K 10mg/l

MgSO4 - 100gr/500ml - 4 ml dziennie da w tygodniu Mg 10 mg/l

K2SO4 - 50gr/500ml - 5 ml dziennie da w tygodniu K 14mg/l

KH2PO4 10gr/500ml - 2 ml dziennie da w tygodniu po4 1,7mg/l

łącznie w tygodniu podam

NO3-15

K-24

Mg-10

PO4-1,7

To będzie dawka na start poźniej testy żeby znać zapotrzebowanie/braki/nadmiary i korygować dawkowanie wiedząc ile mg/l daje 1ml płynu z każdej buteleczki.

 

Potwierdzi ktoś ?

Edytowane przez Motorniczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem obliczenia ale proszę o poprawę, ponieważ nie chcę popełnić błędu Zbiornik 112l KNO3 - 100gr/500ml - 2 ml dziennie da w tygodniu NO3 15mg/l - K 10mg/l MgSO4 - 100gr/500ml - 4 ml dziennie da w tygodniu Mg 10 mg/l K2SO4 - 50gr/500ml - 5 ml dziennie da w tygodniu K 14mg/l KH2PO4 10gr/500ml - 2 ml dziennie da w tygodniu po4 1,7mg/l łącznie w tygodniu podam NO3-15 K-24 Mg-10 PO4-1,7 To będzie dawka na start poźniej testy żeby znać zapotrzebowanie/braki/nadmiary i korygować dawkowanie wiedząc ile mg/l daje 1ml płynu z każdej buteleczki. Potwierdzi ktoś ?

 

Dlaczego nie rozrobisz tak jak opisałem na 1 stronie?

Nie chce mi się sprawdzać ale chyba nawet 100 g soli nie rozpuści Ci się w 500 ml.

Zrób zrzut z ekranu obliczeń i pokaż.

 

 

NO3-15

K-24

Mg-10

PO4-1,7

Mi osobiście te proborcje pierwiastków do siebie też nie za bardzo pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dlaczego nie rozrobisz tak jak opisałem na 1 stronie? Nie chce mi się sprawdzać ale chyba nawet 100 g soli nie rozpuści Ci się w 500 ml. Zrób zrzut z ekranu obliczeń i pokaż.

Tutaj jedyne ograniczenie to brak wagi jubilerskiej, a podanie wartości w gr->ml też za wiele mi nie pomaga.

 

W sumie to lepiej trzymać się Twojego sposoby bo podajemy nisko stężony roztwór w dużych dawkach a nie mała dawka mocno stężonego roztworu który można łatwo przedawkować a pół ml a to już dużo przy mocnym stężeniu.

 

Popytam otoczenia o wage jubilerską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja mam pytanie co chodzi o metode EI i tego kalkulatora. Wyliczać z 1 tabelki? Czy w drugiej sobie ustawić makro i mikro? Chciałbym podawać 3 razy w tyg. 
Czy do EI macie jakiś inny kalk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To nie jest temat dotyczący nawożenia metodą EI, więc tu nie będziemy go kontynuować.
Wiem że nie jest ale chciałem zapytać czy ten kalk się nada więc napisałem w tym temacie :) A polecisz jakiś kalkulator? Możesz napisać na pw linka albo od kogo bo  jest tego dużo i każdy wylicza co innego :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Proszę o rzucenie okiem czy nie pochrzaniłem czegoś. Wg mnie jest ok.

20ml  (po 20 każdego) makro dziennie przez tydzień, potem sprawdzić i korygować w razie potrzeb.

post-21434-0-34439600-1438960956_thumb.jpg

10ml co dzień micro i pilnować glonów - jak są to zmniejszyć.

post-21434-0-23044400-1438960964_thumb.jpg

 

Dobrze trybię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

20ml (po 20 każdego) makro dziennie przez tydzień, potem sprawdzić i korygować w razie potrzeb.

Zgadza się, ja zwsze potas podnosiłem do 18 mg/l ale tak jak Ty masz to w razie braków możesz zwiększyć dawkę, więc też jest ok.

 

 

 

10ml co dzień micro i pilnować glonów - jak są to zmniejszyć.

Ja bym Ci proponował zwiększyć dawki dzienne mikro również na 20 ml, z tego względu, bo jak pomylą Ci się butelki to będziesz miał dwa razy więcej mikro w wodzie, przy makro może ten błąd jeszcze "przejść obok", przy mikro możesz mieć od razu wysyp zielenic.

Ogólnie obliczenia są ok i dobrze "trybisz".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Chciałbym prosić Was o wyjaśnienie pewnej kwestii. Chodzi mianowicie o ogrodniczy siarczan potasu. Informacja o stężeniu procentowym podana przez producenta na worku to:

52% K2o - Tlenku potasu
45% So3 - Trójtlenku siarki

Problem polega na tym, że przy wykorzystaniu kalkulatora "zulixa" i wpisaniu poszczególnych informacji odnośnie ilości sporządzanego nawozu, wielkości akwarium itp. inny wynik wychodzi kiedy potraktuję to jako nasze k2so4, i inny wynik wyjdzie kiedy w zakładce "ogrodnicze" przepiszę informacje z worka w odpowiednie komórki. Różnica jest bardzo duża.

Poniżej przykład.

ae2fdca9fa319baf.jpg

ada44316ff792f24.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...