Jump to content

Łoren

Ekspert
 • Content count

  1,406
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

Łoren last won the day on December 8 2016

Łoren had the most liked content!

Community Reputation

12

About Łoren

 • Rank
  Expert
 • Birthday 04/19/1968

Informacje o profilu

 • Płeć
  Nie powiem
 • Lokalizacja
  Rzeszów-Podforak.
 • Zainteresowania
  Akwarystyka :)

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Łoren

  200l Wszystko gnije...

  No i w zasadzie wszystko jasne - 0,6W/L bez nawożenia makro za to z obfitym nawożeniem mikro i efekty są takie jakie są.
 2. Łoren

  200l Wszystko gnije...

  Nie podałeś litrażu akwarium i nie wiadomo jak to oświetlenie wychodzi w przeliczeniu W/L .Potrzebne sa Ci testy na NO3 i PO4. Przyczyną złej kondycji jest niewłaściwe nawożenie - prawdopodobnie duże braki makro. Nawóz który stosujesz wcale nie zawiera wszystkiego tylko mikro z niewielkim dodatkiem potasu. Azotu , fosforu , magnezu brakuje z całą pewnością. Potasu też jest mało z samego profito.
 3. Łoren

  Powazny problem z roslinami

  Rośliny trochę inaczej widzą światło niż my - najważniejszą role odgrywa wysoki współczynnik PAR - my możemy takie źródło światła postrzegać jako słabsze a rośliny odwrotnie. Stąd dobór oświetlenia ma zasadnicze znaczenie dla wzrostu roślin. Drugim kluczowym czynnikiem jest nawożenie. 0,3W/L to dolna granica oświetlenia dla akwarium roślinnego - nie wszystkie gatunki roślin są w stanie sobie poradzić. Przy tak małym oświetleniu należy także bardzo ostrożnie nawozić. Tu należałoby się zastanowić czy nie pójść w stronę akwarium LT - prawdopodobnie jest to w tych konkretnych warunkach jedyne sensowne wyjście. Ewentualnie uzbrajać akwarium pod HT i wtedy można się bawić w uprawę roślin. Obojętnie w którą stronę zechcesz działać...podłoże powinno być żyzne - tu na dzień dzisiejszy jest największy problem. W praktyce oznacza to restart - ale zanim podejmiesz jakieś działania poczytaj i dopytaj jak to zrobić poprawnie żeby się nie okazało że znów jest coś nie tak.
 4. Łoren

  Problem z czarnymi glonami.

  Dobry sposób na usunięcie krasnorostów - wymoczyć rosliny w roztworze kwsku cytrynowego 20g kwasku (opakowanie) na 4 litry wody , moczyć rośliny przez 2-3 godziny , opłukać i można sadzić. Glony zrobią się żółto - pomarańczowe po kilku dniach same odpadną będą już martwe. Część delikatnych roślin może zostać nieco nadwyrężona taką kąpielą - limnofilie , ludwigie , heterantera itp ale powinny odbić. Co do ciągu daleszego , jak juz kolega Tomek pisał wyżej - likwidujesz wyłącznie skutki a nie przyczynę. Jeśli nie stworzysz odpowiednich warunków dla roślin problem powróci bardzo szybko i nic nie pomoże nawet 20 kosiarek.
 5. Łoren

  [126] ogólne - nasz pierwszy raz

  Wystartowane ok , Co do ilości roślin - im więcej tym lepiej - brakuje roślin na 1 i 2 plan. Wyboru nie będzie zbyt wielkiego bo światło jest marne - kryptokoryny powinny sobie dać radę , najlepiej jakieś odmiany które nie osiągają monstrualnych rozmiarów. Z roślinami pierwszoplanowymi będzie jeszcze gorzej ponieważ braknie im światła i będą wyciągały się w górę. Z nawożeniem bardzo ostrożnie - przy tej ilości światła w zasadzie powinny wystarczyć podmiany wody z niewielkim uzupełnieniem potasu i mikro o ile kondycja roślin będzie wskazywała na niedobory.
 6. Żelaza przy takim fosforze bym nie ruszał - jest dobrze - nie poprawiaj
 7. Co do moich lamp - to po dwóch tygodniach stosowania oświetlenia lampami lead 6500K o których pisałem wyżej , wszystko wskazuje na to ze oświetlenie jak najbardziej nadaje się do akwarium roślinnego. Rośliny przyrastają prawidłowo , glony zaczynają zanikać (akwarium ma 4 tygodnie od startu) , Dwa tygodnie było oświetlane lampami HQI 6000K - efekty słabe do umiarkowanych , po zmianie przyrosty zdecydowanie lepsze , lepsze wybarwienie roślin zielonych . Pojawiły się glony nitkowate - nie potrafię na razie powiedzieć czy jest to efekt zmiany oświetlenia czy też niestabilnego akwarium / niewłaściwego nawożenia (obstawiam tą drugą możliwość)
 8. Początek niezły , choć z błędami... teraz czekają Cię kolejne niespodzianki które zweryfikują dotychczasowe działania - nastaw się na to ,że może to nie być ostatni początek tego akwarium Widać że masz duszę eksperymentatora , wyciągasz prawidłowe wnioski i na pewno dasz sobie radę.Jest to kwestia zasobu wiedzy która na dzień dzisiejszy jest niewielka ale "nie od razu Kraków zbudowano" Każdy kiedyś zaczynał i nikt wszystkich rozumów nie pozjadał. Takie to hobby...gdzie jak nigdzie sprawdza się stare porzekadło - im dalej w las...tym więcej drzew - Kiedy zasoby naszej wiedzy się pogłębiają mamy co raz większa świadomość... ile jeszcze nie wiemy Z ciekawością będę śledził wątek.
 9. Łoren

  [500] Łorenowe bajorko :)

  Z tego wszystkiego chyba zapuszczę miedzika
 10. Łoren

  Pierwsze i chyba ostatnie akwarium - GLONY!!!

  To znaczy że zawiązał się cykl azotowy i nic poza tym - pełna stabilizacja akwarium trwa trzy -cztery miesiące i więcej , wtedy rośliny osiągają mniej więcej swoje docelowe rozmiary , ustala się w tym czasie docelowe nawożenie (wprowadza się korekty) , do tego czasu normą jest pojawianie się wysypów glonów które są sygnałem że z nawożeniem akwarium coś jest nie tak .
 11. Łoren

  Niszczejace roślinki;(

  Skoro masz wszystkie pierwiastki to ok Ja Ci napisałem co masz a czego nie masz i przekonywać Cię do tego nie mam najmniejszego zamiaru bo mi się nie chce
 12. Łoren

  Biała,mętna woda... znowu.

  Każdy kiedyś zaczynał i pojawią się kolejni którzy będą zaczynać i będą pytać. To sa typowe problemy początkujących akwarystów które były omawiane już dziesiątki a może i setki razy więc nie powinnaś czuć się urażona pokierowaniem Cie do zaczerpnięcia lektury forum. Takie problemy jak Twoje zostały przewałkowane juz chyba w każdej możliwej konfiguracji i należy zacząć od czytania , zasoby forum sa bardzo duże i nowym forumowiczom ciężko się po nich poruszać - można poprosić o wskazówki czy linki do interesujących nas zagadnień.Łatwiej wtedy udzielić konkretnych wskazówek.Żeby pomoc była skuteczna należy także odpowiednio formułować pytania - chodzi tu o bardzo dokładny opis zbiornika bo każdy drobiazg może mieć wpływ na sukces lub porażkę. Tu link do takiego "wzoru" opisu zbiornika >>> jak-zadawac-pytania-na-forum-superakwarium-pl-t48986.html i drugi glony-potrzebujesz-pomocy-opisz-zbiornik-t48154.html
 13. Łoren

  Biała,mętna woda... znowu.

  Masz prawdopodobnie wysyp pierwotniaków - wyjścia są dwa : 1.Cierpliwość - czekac spokojnie - akwarium się ustabilizuje 2.Mniejsza cierpliwość + zastosowanie na dobę, dwie lampy UV i potem wlanie szczepów bakterii nitryfikacyjnych
 14. Spróbuję to wyjaśnić : Wszystko sprowadza się do jednej kwestii o której już kiedyś pisałem tylko nie wiem gdzie Istota prawidłowego nawożenia tkwi w prawidłowym zbilansowaniu wszystkich składników makro i mikro. Z mojego doświadczenia wynika że większe znaczenie mają właściwe proporcje poszczególnych pierwiastków niż ich ilości jako takie ,właśnie ze względu na możliwość wzajemnego blokowania.To blokowanie nie odbywa się w wodzie tylko w roślinie . Jeśli występują znaczące dysproporcje w ilości pierwiastków może dojść do takiej sytuacji kiedy roślina przestaje pobierać inne składniki odżywcze. Takim najwyraźniejszym przykładem może być azot i fosfor - złe proporcje jednego do drugiego prowadzą do zablokowania pobierania któregoś z nich - przy brakach fosforu rośliny nie mogą pobrać azotu . Dlatego tak istotne jest zachowanie tych właściwych ilości czyli stosunku 10:1 . Dokładnie tak samo dzieje się na linii potas-magnez-wapń - zachwianie właściwych proporcji skutkuje nieprawidłowym wzrostem rośliny. I teraz tak - w wodzie twardej , zawierającej duże ilości związków magnezu i wapnia przedawkowanie czy też zachwianie prawidłowych proporcji ilościowych jest możliwe ale granice błędu są bardzo duże , na tyle duże ze niektórzy twierdzą ze potasu nie da się przedawkować,czy też że magnez w dużych ilościach nie jest "szkodliwy". Inaczej sprawy się mają w wodzie miękkiej gdzie związki wapnia i magnezu występują w małych ilościach - tam margines błędu jest niewielki i łatwo o przedawkowanie czy też zachwianie tych właściwych proporcji.
 15. Ślimaki i tak się pojawią i tak - można cudować na wszystkie sposoby. Jedyne rozwiązanie sadzenie roślin z hodowli in vitro. Jeśli już wybicie jaj ślimaków z roślin to roztworem kwasku cytrynowego a nie solą - sól spali rośliny.
×