Jump to content

tomjan

Użytkownik
 • Content count

  67
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0

About tomjan

 • Rank
  Forumowicz
 1. tomjan

  Jaki to rodzaj glonów ?

  Moment, wstawiło mi 2 foto microsorium i nie chce załadować tego z glonem. Jak usunąć jedno zdjęcie ? Edit: No udało się w końcu wstawić oba zdjęcia.
 2. tomjan

  Jaki to rodzaj glonów ?

  Mam problem z rozpoznaniem glonu (zdjęcie). Dodałem też foto microsorium, młody liść wychodzi bardzo wolno i jest czerwony - co to oznacza ?. Parametry wody w normie (Fe - 0,2 , K - 20 , NO3 - 25, PO4 - 0,5). Twardość ogólna - 18 stopni (nie znam tylko zawartości Mg i Ca). Oświetlenie 0,4 W/l. Rośliny bardzo powoli rosną i są małe. Od ponad miesiąca glony te rosną tylko na żwirze, czasami na krawędziach kamieni. Wcześniej miałem akwarium LT, z ziemią. Żwir został bardzo dokładnie przepłukany, że nie pozostawia żadnej zawiesiny po przepłukaniu - to raczej można wykluczyć źródło glonów.
 3. tomjan

  Brak wzrostu roślin

  Dzięki za porady, ale nadal nie wiem co zrobić(czy ryzykować i podnieść PO4, czy wszystko znowu zbić do minimalnych wartości), by rośliny choć trochę zaczęły rosnąć. No i nie wiem jak zwalczyć zielenice. Porady z neta o P i K nie sprawdziły się. Przed nawożeniem stężenia P i K były niskie - zielenice punktowe miały się dobrze. Ostatnio podniosłem te parametry, a glony nic sobie nie robią i dalej mają się świetnie. W międzyczasie Fe spadło do 0 to zacząłem dolewać (mimo, że spadło, to rośliny i tak nie urosły). Co do oświetlenia: Oświetlenie zwyczajne 2x35 W, włączone 12-20, Phillips 10000K i 6500K, nazw świetlówek już nie pamiętam (DIY z 1,5 roku temu). P.S. Co do NPK to wyniki przeliczone z mas molowych pierwiastków (nie brałem stosunków NO3:PO4, tylko N:P).
 4. tomjan

  Brak wzrostu roślin

  5 miesięcy rośliny prawie nic nie urosły. Pomyślałem, że można by czegoś dodać (nawozu), bo coś jest nie tak. Velissneria zgubiła liście (to zdarza się przy nowym sadzeniu), ale nowe to mają z 4 cm i tak od kilku miesięcy. Nie pisałem przecież, że nie chcę "szybkiego zrostu roślin", ale jak roślina rośnie prawie przez pół roku z 4 cm to raczej nie jest normalne. A badania wody zrobiłem, żeby zbadać na czym stoję i skorzystać z konstruktywnej rady. P.S. Zielenice punktowe wydają się być najbardziej zdrowe. Ślimaków brak
 5. tomjan

  Brak wzrostu roślin

  Witajcie, Akwarium (200 l) mam prawie 5 miesięcy. Rośliny - Anubiasa i Microsorium (aby wyjadały NO3). Posiadam 15 rybek - pyszczaki. Filtracja - zewnętrzny- 1050 l/h, wewnętrzny - 750 l/h. Oświetleni 70 W. Wysokość akwa - 40 cm. To chyba tyle info przydatnych do wyciągnięcia wniosków. Parametry: (wykonane po tygodniu przed podmianą) NO3 - ok. 30-40mg/l (35) PO4 - ok. 0,7 mg/l K - ok. 25 mg/l Fe - 0,25 mg/l Twarda woda Gh- 21, Kh-16 Brak dodawania CO2, podaję czasami węgiel w płynie, ale nie zmienia stanu roślin. Nawożę metodą Zulixa. EDIT: Od około trzech tydodni. Myślałem, że niski K powoduje słaby wzrost roślin, ale to nie to, bo podniosłem i nic. Z Fe też kombinowałem i przy wyższym też brak efektów. Ostatnio w anubiasie wyszedł listek bez czubka (połowa liścia - chyba, że wydziubany przez rybki). Z glonów to zielenice punktowe - nawet sporo. Po przeliczeniu N - 7,9 ppm, P - 0,23 ppm, K - 25 ppm. Po przeliczeniu stosunek NPK: 34:1:108. Gdybym miał PO4 na poziomie 3-4 mg/l to stosunek byłby bliżej prawidłowego. Na razie puki rośliny nie rosną i nie wyjadają NO3, to parametr mi ten skacze z ok. 10 po podmianie do ok. 40 po tygodniu. A teraz po tych zawiłościach czas na trudne pytania: Przy NO3 na poziomie 30 mg/l, łatwo obliczyć, że trzeba mieć 2 mg/l PO4 (by zachować 10:1). Ale czy aby to nie za dużo PO4? Czy ktoś ma u siebie w akwarium 3-4 mg/l PO4 ? Jakie są efekty takiego stężenia? Czy w twardej wodzie mam lać więcej PO4 i K? Czy PO4 na poziomie 1.0 mg/l w twardej wodzie może powodować, że rośliny baaaaaardzo powoli rosną?
 6. Witam, Zakupiłem tytułową roślinę na start zbiornika (Malawi, ale z roślinami). Już kilka razy miałem ją w akwarium, ale nie tak dużą. W przesyłce przyszło wielkie zielsko (3 liście) mające ponad 30 cm. Od spodu (na 2 liściach) posiada 'pączki' z korzonkami , a z jednego to nawet listek wychodzi. - widoczne na zdjęciu. Czytałem, że jak liść pływa po powierzchni to tworzą się takie pączki. Na razie przymocowałem do kamienia. Czy mam odczepić i niech pływa ? Czy jak urośnie taki listek/listki, to je odrywamy, czy czekamy aż samo odpada ?
 7. A jak wielkie i jak często robisz podmiany? Mikro i pozostałe składniki podaję wg kalkulatora Zulixa, czyli Intermag plus w niewielkich ilościach. Z 30% zalecanej dawki. Pyłu na szybach nie mam, tylko zielenice, które dość ciężko schodzą. Dodatkowe info: Podmiany 10% co tydzień lub czasami większe (1 post) Obsada: 8 neonów Innesa, podobno 8 otosków i 8 kirysków pigmejów (po zarośnięciu akwarium są tak schowane, że nie wiem czy wszystkie żyją). Krewetki RC x 10, Amano x 4.
 8. Akwarium 200 l na ziemi. Wysokość akwarium 40 cm, a więc przeliczniki na oświetlenie inne niż dla klasycznych '50'. Oświetlenie DIY: 2x39 Wat (Phillips Aquarelle i Master - odpowiednio 10000K i 6500K). Rozmieszczenie świetlówek do środka. Oświetlone całe akwarium. Filtracja: Eheim 2228 (przeznaczony dla baniaków do 600l, przepływ 1050 l/h) Piasek/żwir z zoologa + ziemia ogrodowa i dla kaktusów o pH ok 5,5 -6,0. Woda: Temp.: 24-26 st. TwO: 8 TwW: 5 pH: 7,8-8,0 !!! nie wiem dlaczego (może wiąże się z glonami) NO3: 10 PO4: 0,5-1 K: ok. 25 Fe: obecnie ok. 0,25 Miałem też podwójne stężenia pierwiastków, ale stosunek NPK był mniej więcej zachowany i też nic nie dawało. Nawożę solami wg zoolixa. Nie podaję od dłuższego czasu PO4 i powoli spada z 1,5 (za kilka dni pewnie ok, 0,5 lub mniej) Węgiel w płynie: od miesiąca ok. 10 ml dziennie (wcześniej 5 ml). CO2 - brak. Roślin dużo, na foto już po przecince. Prócz glonów nitkowatych mam też niewielką ilość zielenic kolonijnych ma szybach i troszkę na starych liściach.
 9. tomjan

  pH ani drgnie

  Żwir kupiony mam w akwarystycznym, lany kawasem solnym 14%. Nie reaguje. Jak przygotowuję wodę do podmianki, to testy wskazują pH ok 6,0 (po przelaniu przez kationit mam pH ok. 4 i podnoszę odmierzoną porcją sody oczyszczonej). Testy raczej dobrze wskazują, a mierzę zoolekiem 2 różnymi skalami. Problem polega na tym, że Tw mam niskie i nie rosną, zaś pH za wysokie. Widziałem kilka podobnych przypadków w necie, ale nie zostały rozwiązane. Być może buforowość wody nie zależy tylko od Kh i mam właśnie dużo 'tego czegoś' niepozwalającego na zbicie pH.
 10. tomjan

  pH ani drgnie

  Witam, Mam problem z pH. Mimo wielu starań, nie udało mi się obniżyć pH wody w akwarium. Od startu, a więc od czerwca mam pH=8,0. Podam parametry: Woda w kranie: Gh - ok. 22, Kh - ok 18, pH - 8,0 Woda wlewana do akwarium, przepuszczana przez kationit wodorowy: Gh - 0, Kh - 0-1, pH - 6. Na początku mieszałem zmiękczoną wodę z kranówką. Mimo stopniowego spadku twardości, pH nie spadało, więc ostatnio wlewam samą zmiękczoną wodę. Parametry jakie mam teraz w akwarium: Gh - 8, Kh - 5, pH - 8,0. Do tego dodaję szyszki olchy - po 20 sztuk na tydzień lub dwa. W lipcu wlałem cały pH minus sery (oczywiście nie na raz) przeznaczony na 400l. Kh wtedy miałem ok. 8. Oczywiście nic nie zadziałało. Zapewne nic z akwarium nie podnosi pH - mam tylko korzenie, piesek/żwir nie działający na Tw i pH, oraz ziemia o pH 5,5 -6,0. Czy ktoś wie od czego, prócz Kh, zależy pH ?
 11. Witaj, Ja również mam problem z glonami nitkowatymi. Większość parametrów mam pod kontrolą m. in. NO3, PO4, Tw, K, Fe. Pomimo posiadania właściwych stężeń tych pierwiastków, kombinowałem również inne i nie dało to żadnych rezultatów. Jedyną wspólną rzeczą, którą robimy to podmiany po 10%. Ja mam akwarium na ziemi 200l i wymieniam ok. 20-25 l tygodniowo. Chyba te 10 % to za mało i z tym należałoby wiązać powstawanie nitek. Nie jestem jednak do końca przekonany czy małe podmianki są tego przyczyną, bo ostatnio podmieniłem ok. 45 l, a po 3 dniach 25 i nic to nie dało. Być może większa podmianka pomogłaby, ale w moim litrażu to trudne do wykonania i pozostaje mi tylko usuwanie glonów co 2-3 dni.
 12. tomjan

  PH, GH ja dostosować/obniżyć

  To jest kationit wodorowy. Ja kupiłem Purolite C100H w sklepie z filtrami. W necie też można kupić, a w zoologach zapewne tej 'tańszej' wersji kationitu nie sprzedają. Co do przelewania, to stosuję butelkę po wodzie mineralnej ze zwężoną końcówką (odcinam dno). Czystą szmatkę przyczepiam gumką (tam gdzie korek) i wsypuję przepłukany kationit, na wysokość ok. 10 cm.. Jeśli wcześniej nie przepłuczemy, to mamy silnie zakwaszoną wodę z resztkami kwasu. Po przelaniu mieszamy z wodą kranową, albo jak pisałem wyżej. Najlepiej jest wtedy zbadać pH przygotowanej wody, bo niewiele trzeba by wytruć rybki w akwarium (wystarczy skok o 2-3 stopnie pH i robi się nieciekawie).
 13. tomjan

  PH, GH ja dostosować/obniżyć

  To musiałeś czytać nie to co trzeba. Jeśli chcesz obniżyć parametry to Fitrax K, którego już nie produkują. Teraz produkują droższe KH i GH w woreczkach. Można to zastąpić kationitem wodorowym (do kupienia w sklepach z pompami, fitrami, itp.). Ucinasz butelkę, wsypujesz przepłukany kationit i przelewasz. Otrzymujesz wodę o pH ok. 4,0 lub niższym oraz TwO i TwW po 0. Mieszasz w odpowiednich proporcjach z kranówką by odpowiednio podwyższyć pH i Tw. A jak tylko pH chcesz podnieść, to dosypujesz odpowiednią ilość sody oczyszczonej (tej do wypieków). Niestety po przelaniu kilku/kilkunastu wiader kationit zużywa się i przeba regenerować kwasem solnym. Trochę zabawy, a po przelaniu hektolitrów wody już bez testów wiesz na ile wiader starcza wsypana ilość kationitu.
 14. A jak dawno temu kupiłeś rośliny? U mnie 3-4 tygodnie minęły zanim część kupionych z neta roślin zgubiło prawie wszystkie liście (stały się przezroczyste). Dopiero po tym czasie rośliny zaczęły rosnąć. Jeśli zakup był niedawno, to uzbrój się w cierpliwość i daj roślinkom czas na przystosowanie się do nowych warunków.
 15. tomjan

  Rozmnażanie Neonów

  Obiecane fotki rybek: Neon mający 3 dni. Neony mające 9 dni. W porównaniu z tym pierwszym - mają widoczne brzuchy, a więc coś tam jedzą. A to rodzice czekający na swoje potomstwo. Na razie w akwarium (ma ok. 2,5 miesiąca) mam 10 neonów, 7 kirysków panda i podobno 8 otosków. Niedługo dojdzie 5 akar cętkowanych (docelowo dobranie się pary) oraz mam nadzieję wyhodowane neony, których jeszcze nie policzyłem. Jestem ciekawy, czy pierwszy pojawi się kolor niebieski, czy też czerwony.Jeśli podrosną to zamieszczę kolejne fotki dorastających neonów.
×