Skocz do zawartości

Okrzemki w nowym akwarium.


S'Sayan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Piszę bo już nie mogę dać rady z okrzemkami tzn. akwarium zostało zalane ok. 1,5 tygodnia temu. Filtr, który miał być pierwotnie założony uległ uszkodzeniu dlatego też kupiłem nowy lecz wyszło tak, że nowy był uszkodzony i musiałem oddać na gwarancje co poskutkowało tym, że filtr będzie dopiero w piątek (14.09.). W chwili obecnej w akwarium pracuje Tetra Tec IN 800.

 

Akwarium: 54l

Filtracja: Tetra Tec IN 800

Oświetlenie: 2x24W 6500k

Nawożenie: lałem potas, od 2 dni nic nie podaję

 

Spodziewałem się okrzemków ale nie aż tyle :o Wczoraj wyczyściłem szyby i poucinałem rośliny, a dzisiaj patrzę i co widzę?:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

W chwili obecnej zaprzestałem lać jakiekolwiek nawozy, a testy na Fe, NO3, PO4 kupię w przyszłym tygodniu.

 

Co mam robić? Zaciemniać? Podmieniać wodę? Zmniejszyć ilość światła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długo naświetlasz akwarium?

Akwarium oświetlane jest na razie 7h.

To chyba nie okrzemki wg mnie. Przy takim oświetleniu jakie Ty masz to mało prawdopodobne.

W moim 72 miałem podobne "objawy" zaraz po zalaniu - podłożem było AS II+.

Ten brązowy pył pochodzi z substratu.

Na niektórych liściach mam taki jakby nalot w postaci małych grupek lecz jest to całkiem inne niż to no i te grupki można bez problemu usunąć, a to co opisuje nie chce schodzić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrócony czas naświetlania w świeżym akwarium też może być przyczyną powstawania okrzemków,wydłuż czas do 10h.

 

Ja bym w tym wypadku wsio wyczyścił ile się da,natychmiast podmianka 50% jak się da delikatnie odmulił w razie konieczności zaciemnienie na 3-4 dni.W tym czasie kolejna podmiana 30%,myślę że warto spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrócony czas naświetlania w świeżym akwarium też może być przyczyną powstawania okrzemków,wydłuż czas do 10h.

Dzisiaj będę oświetlał 10h i zobaczymy co się będzie działo.

Ja bym w tym wypadku wsio wyczyścił ile się da,natychmiast podmianka 50% jak się da delikatnie odmulił w razie konieczności zaciemnienie na 3-4 dni.W tym czasie kolejna podmiana 30%,myślę że warto spróbować.

Dzisiaj nie bardzo mam czas na podmiankę dlatego zrobię ją jutro. Wczoraj wylałem 30% wody więc myślę, że na razie wystarczy.

 

Jeśli nie wyjdzie zmuszony będę zaciemnić akwarium. Co do tej 30-sto % podmianki to w trakcie zaciemnienia czy po zaciemnieniu?

 

Jakieś jeszcze sposoby?

 

Powiedzcie mi jeszcze tylko czy do ewentualnej walki z glonami oraz jako wyznacznik w dozowaniu soli testy na: NO3, PO4 i Fe wystarczą czy muszę jeszcze kupić na resztę tupu Kh, Gh...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wody nie podmienia się bez przyczyny.

Po czyszczeniu,w wodzie znajduje się bardzo dużo zarodników które pozostawione w akwarium się rozmnożą i okrzemki powrócą ze zdwojoną siłą.Po to jest wskazana większa podmiana wody.

30% podmienić należy podczas zaciemnienia ja zwykle robiłem tak w dniu ostatnim i się udało.

Zaczekaj z tą walką aż akwarium się ustabilizuje,inaczej nie ma co walki zaczynać i podmieniać wody bo to tylko powoduje że akwarium od nowa dojrzewa i powrót okrzemków jest rychły.

Na razie wydłużenie naświetlania i daj temu akwarium spokojnie dojrzeć bo możliwe że miałeś je z tego powodu.

Potem można mocniej zaingerować w zbiornik jakby nie było efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczekaj z tą walką aż akwarium się ustabilizuje,inaczej nie ma co walki zaczynać i podmieniać wody bo to tylko powoduje że akwarium od nowa dojrzewa i powrót okrzemków jest rychły.

Na razie wydłużenie naświetlania i daj temu akwarium spokojnie dojrzeć bo możliwe że miałeś je z tego powodu.

Potem można mocniej zaingerować w zbiornik jakby nie było efektu.

Filtr, który miał być pierwotnie założony uległ uszkodzeniu dlatego też kupiłem nowy lecz wyszło tak, że nowy był uszkodzony i musiałem oddać na gwarancje co poskutkowało tym, że filtr będzie dopiero w piątek (14.09.). W chwili obecnej w akwarium pracuje Tetra Tec IN 800.

Czyli będzie niemały problem jeśli teraz chodzi wewnętrzny, a w przyszłym tygodniu wymienię na kubeł co się równa dojrzewaniem od nowa :?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie.

1.Dwa filtry mogą przez jakiś czas pracować razem.

2.Nawet jeśli dasz jeden(ale lepiej żeby były dwa) czekając około tygodnia bakterie się w nim rozwiną,możesz dolać do filtra pożywki dla nich(to co wielu nazywa bakteriami nitryfikacyjnymi).W podłożu jest najwięcej bakterii.

3.Nie piszmy o dojrzewaniu akwarium,tylko o dojrzewaniu filtra,jest mała różnica prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi jeszcze czy lać ten potas czy nie?

Dzisiaj zeskrobałem trochę tych glonów i lekko odmuliłem dno aby pozbierać owe zarodniki.

 

CO2 zwiększyłem do 1b/1s wcześniej było 1b/3s.

 

Znasz jakiś ciekawy środek, w którym mogę wykapać małe rośliny takie jak staurygyne sp. aby zeszły okrzemki bo ciężko zeskrobać palcem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glonów nie zagłodzisz, roślinki tak. Lej potas. I dobrze by było gdybyś sprawdził NO3 i PO4 i zaczął podawanie tego którego brakuje. Nawożenie mikro dopiero zacznij po upływie około miesiąca. Dobrze że zwiekszyłeś CO2. Możesz wykąpać w roztworze kwasku cytrynowego, 20 g kwasku na 3 L wody, moczenie około 2-3 h uważaj żebyś nie "spalił" roślin, niektóre lepiej znoszą takie kąpiele inne nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecność okrzemka może świadczyć o niedoborze oświetlenia i nadmiarze związków fosforanowych i azotanowych.

W nowo zalanym akwarium mogą wystąpić w miejscach mocno oświetlonych mimo, że lubią słabe oświetlenie.

Gdy próbujesz pozbyć się ich odradzam stosowanie chemii. Okrzemki wytwarzają wtedy "przetrwalniki" i wracają po ustąpieniu chemii ze zdwojoną siłą.

Można się ich pozbyć wzmacniając oświetlenie w akwarium, zachowując zdrowy rozsądek i nie przesadzić bo zamiast okrzemek będziemy mieli zakwit wody. Dodatkowo należy uniemożliwić im pożywianie się, przez częściową wymianę wody.

 

Można też swoje akwarium upiększyć, dokupując kilka otosków, które chętnie zajmą się owym okrzemkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glonów nie zagłodzisz, roślinki tak. Lej potas. I dobrze by było gdybyś sprawdził NO3 i PO4 i zaczął podawanie tego którego brakuje.

Postaram się kupić testy w przyszłym tygodniu.

Obecność okrzemka może świadczyć o niedoborze oświetlenia i nadmiarze związków fosforanowych i azotanowych.

Raczej nadmiar związków fosforowych i azotowych. Oświetlenie 0,9w/l 6500k.

W nowo zalanym akwarium mogą wystąpić w miejscach mocno oświetlonych mimo, że lubią słabe oświetlenie.

Chyba to doświadczam.

Gdy próbujesz pozbyć się ich odradzam stosowanie chemii. Okrzemki wytwarzają wtedy "przetrwalniki" i wracają po ustąpieniu chemii ze zdwojoną siłą.

Wiem, dzięki.

Można się ich pozbyć wzmacniając oświetlenie w akwarium, zachowując zdrowy rozsądek i nie przesadzić bo zamiast okrzemek będziemy mieli zakwit wody. Dodatkowo należy uniemożliwić im pożywianie się, przez częściową wymianę wody.

Dzisiaj dokonam podmianki 50% jak doradzano mi wcześniej.

Można też swoje akwarium upiększyć, dokupując kilka otosków, które chętnie zajmą się owym okrzemkiem.

Akwarium nie jest jeszcze w 100% dojrzałe i nie wiem czy nie zaszkodzi to otoskom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się wtrace, ale opowiem ja było u mnie. W piątek, akwa w pracy 60L, bojowniki. Zrobiłem podmianę. Wyczyściłem szyby, troche glonów. Wczoraj, niedziela, przychodzę, i mnie zastrzeliło. Akwa całe zielone, nie przesadzam - ryby ledwo widoczne, akwa dookoła zarośnięte glonami. Podnosze pokrywę, i dobiło 2'gim strzałem. Wszystko brazowe. 4mm warstwa okrzemków. Korzeń, żwir, kamienie, rośliny. Rośliny az się ugięły pod ciężarem. Masakra. Jutro idę do pracy, zobaczę jak to będzie wyglądać. Ale na 99% pachnie restartem. Akwa ma 4 miesiące, żadnych większych zmian. no jeżeli dołożenie kamienia to zmiana...

Pielegnacja ta sama co w domu. te same nawozy, żwir, substrat, korzenie, rosliny.

nemo130: Pisownia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszysz i co? Znowu okrzemki?

Cały czas są więc nie znowu ;)

Zmierz NO3 i PO4. Potem poczytaj artykuł Łorena o nawożeniu. Mnie to przekonało i zaczynam stosować.

Czytałem i wiem co muszę kupić lecz testy będę miał myślę, że w czwartek bo czekam na przelew na konto czyli powiedzmy jutro dojdzie, w środę ktoś mi wyśle czyli czwartek/piątek powinno być u mnie.

 

Pytam tylko o to czy jest jakiś sposób aby zapobiec okrzemkom bez użycia testów?

Podmianę już robiłem.

 

Metodę z kwaskiem próbowałem na razie na jednej roślince staurygyne sp. i przeszła test pomyślnie lecz po włożeniu jej do akwarium na następny dzień nie wygląda lepiej niż przed kąpielą więc wstrzymam się z ewentualnymi kąpielami w kwasku cytrynowym do czasu zakupu testów i nowego filtra.

 

Czytałem na :google: , że nadmanganian potasu podobno działa na okrzemki - prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Po wczorajszym czyszczeniu, zainstalowaniu nowego filtra MiniKani 120 oraz wykonaniu testów chciałbym uzyskać jakiejkolwiek pomocy co mam dalej robić.

 

pH: 7,6

NO3: 100mg/l

PO4: 0,25mg/l

Fe: 0,05mg/l

 

W kranie NO3: 0mg/l. Chciałem podmieniać lecz wczoraj zrobiłem 50% podmiankę.

 

Największy problem był z porównaniem żelaza na skali zoolek'a. Na pewno to nie było 0,0mg/l, a uzyskany kolor był bardziej rozcieńczony niż kolor na skali z wartością 0,1mg/l dlatego też postanowiłem wpisać takie dane ponieważ było mi to najbardziej zbliżone.

Poniżej zdjęcie podczas badania zawartości Fe w wodzie:

Dołączona grafika

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...