Skocz do zawartości

Problem z wodą


muza2121
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Posiadam akwarium od dłuższego czasu. Zawsze wszystkie roślinki pięknie rosły a rybki się rozmnażały. Nie było glonów ani nalotu na szybach. Rok temu założono u mnie w bloku filtry do wody ( maja za zadanie sprawić by nasza woda z kranu była " lepsza"). Od tamtej pory mam straszne problemy. Rybki zdychają, rośliny żółknął a woda bardzo szybko staje się żółta i jakby brudna. Z racji, że woda to jedyny czynnik jaki uległ zmianie od czasów " świetności" mojego akwarium, postanowiłam ją zmienić. Planuje niedługo restart akwarium. Z obecnego  zostaną tylko korzenie, kamienie i jaskinie dla ryb. podłoże i roślinki będą nowe. I tu pojawia się moje pytanie. Jaka woda będzie odpowiednia dla ryb? Moje akwarium to zaledwie 60 l . Rozważałam kupienie wody takiej do picia w butelkach 5 litrowych ( oczywiście nie jakiejś mineralizowanej tylko zwykłej). Jak myślicie czy to dobry pomysł? Nie chcę znowu ryzykować z wodą z kranu bo jak się zacznie dziać to co teraz będę zmuszona zlikwidować akwarium całkowicie ( a tego bym nie chciała). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr mam zwykły wewnętrzny. Co do wody obecnie - już czuję że mnie tu " zakrzyczycie" - nie wiem. Zam tylko jej pH. Nie stać mnie na wydawanie setek złoty na testy wody . Dlaczego wymiary są tak istotne chociaż pytam o rodzaj wody jaki mogę użyć? Chodziło mi tylko  to czy woda w butelkach jest szkodliwa dla ryb lub samych roślin. Dlaczego waszym zdaniem to zły pomysł? To że u mnie coś wodą nie tak to mam od razu akwarium wyrzucić? Rozumiem że najłatwiej daje się porady ludziom którzy wydają kasę na testy, znają każdy parametr swojego akwarium i najlepiej żeby był w tym specjalistą. Ale ja mam problem i chciałam się najpierw zwrócić się z nim do was. I prosiłabym o jakieś argumenty dlaczego to zły pomył a nie na zasadzie " nie bo nie". 

Co chodzi o gatunki ryb to jeszcze nie wiem dla jakich bo jak powiedziałam wszystkie zdechły. Muszę kupić nową obsadę. Ostatnio jednak skłaniam się do akwarium roślinnego. 

Edytowane przez muza2121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co do wody obecnie - już czuję że mnie tu " zakrzyczycie" - nie wiem. Zam tylko jej pH. Nie stać mnie na wydawanie setek złoty na testy wody .
GH+KH i pH z Zooleka razem mniej, niż 30zł. Proszę, nie dramatyzuj. To nie pomaga w komunikacji, ani w necie, ani poza.

 

 

 

Dlaczego wymiary są tak istotne chociaż pytam o rodzaj wody jaki mogę użyć?
Gdyż:

 

 

Jakich ryb?
albowiem:

 

Jaka woda będzie odpowiednia dla ryb?
 Każda ryba ma swoje wymagania co do wody. Jedne potrzebują ubogiej w minerały, inne wręcz przeciwnie. Pytasz, czy woda będzie dobra, a nie podajesz żadnych informacji o tym, co chcesz mieć. ;)

 

 

 

Dlaczego waszym zdaniem to zły pomysł?
Ponieważ woda butelkowa zazwyczaj jest mineralizowana, a im twardszą wodę wlejesz, tym bardziej zawęzisz sobie wybór obsady, o ile nie lubisz kupować nowych ryb co kilka miesięcy. Osobiście nie lubię i nie sądzę, że ktokolwiek lubi, jak mu obsada zdycha. Odnoszę się do konkretnego pytania, które zadajesz przed tym o pomysł, więc:

 

 

To że u mnie coś wodą nie tak to mam od razu akwarium wyrzucić?
To raczej znak, że trzeba się dobrze zastanowić, co się ma, czego się chce i jak to pogodzić, by osiągnąć kompromis pomiędzy możliwościami, a oczekiwaniami.

 

 

Rozumiem że najłatwiej daje się porady ludziom którzy wydają kasę na testy, znają każdy parametr swojego akwarium i najlepiej żeby był w tym specjalistą.
Doradzałem już ludziom, którzy byli w hobby zieloni i powiem Ci, że najłatwiej daje się porady ludziom, którzy potrafią czytać zamiast oburzać się na innych z powodu własnych braków w wiedzy. Ciężko Ci coś konkretnego doradzić, jeśli nie podajesz konkretów. Chcesz porady w stylu "Będzie dobrze, proszę sobie kupić taki a taki uzdatniacz, tu jakiś preparat, razem będzie 20zł, do widzenia" to idź do najbliższego sklepu zoologicznego. Na wodę butelkowaną wydasz więcej w miesiąc, niż na zapas testów na rok. Twoje oburzenie jest więc niepoparte żadnymi argumentami, nie odnosi się do rzeczywistego problemu i rzutuje na sposób, w jaki Cię będziemy odbierać.

 

 

Ale ja mam problem i chciałam się najpierw zwrócić się z nim do was. I prosiłabym o jakieś argumenty dlaczego to zły pomył a nie na zasadzie " nie bo nie". 
Wchodzisz do serwisu AGD i zaczynasz dyskusję tak, jak zaczęłaś w tym temacie:

> Ekspres do kawy mi nie działa
< OK, co się zepsuło?
> Nie wiem, nie działa, jak naprawić?
< To może zrobię przegląd
> PANIE, co mnie pan próbuje zakrzyczeć, ja mam problem a pan go nie chce rozwiązać!

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dhuz, masz anielską cierpliwość :D  Ja już bym chyba nie odpisał ;)

 

A autorce tematu powiem tylko, że te wszystkie pytania które Ci zadają nie są "zawracaniem d..." tylko niezbędnymi informacjami bez których nikt nie będzie w stanie pomóc. W Twoim interesie jest wszystko dokładnie opisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Allegro - najpopularniejszy serwis aukcyjny a kraju, a niektórzy dalej nie wiedzą o jego istnieniu :/

Napisać jakiś poradnik jak korzystać z tego i podobnych serwisów? :/ Pierwsze lepsze linki, znalezienie ok. 30 sekund pH: http://allegro.pl/aquatest-phx2-test-do-pomiaru-ph-zoolek-i6692542857.html i gH+kH: http://allegro.pl/aquaset-refill-gh-kh-uzupelnienie-testu-zoolek-i6692542392.html wow wow

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziom chyba wiosny i słońca brakuje, że jacyś tacy spięci są. ;)

 

Zapytaj się administratora budynku co masz za filtry założone i niech poda Ci wyniki badań tej wody. Bo może Cię trują i wolałabyś to wiedzieć. Moim zdaniem to założone są jakieś złoża jonowymienne, najprawdopodobniej sodowe, bo najłatwiej je zregenerować solą kuchenną. W związku z tym ta woda pewnie posiada duże ilości sodu, to też nie zawsze zdrowe dla organizmu.

 

Rozwiązaniem może być montaż filtra ro i wtedy na bazie czystego H2O ustawianie jej parametrów jakimiś mineralizatorami (lub też nie). Z pewnością w skali roku wyjdzie taniej niż kranówa w bańkach z biedry.

 

Nie ma co fochów strzelać, ludzie chcą pomóc. ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ciężko spytać to się nie zgodzę. Pytać zawsze można tylko co z tego faktu? Otrzymałaś odpowiedzi, ktoś poświęca swój czas żeby doradzić ,a potem i tak okazuje się,że pomimo otrzymania wielu odpowiedzi pytający o tak robi po swojemu i przy delikatnych próbach wyperswadowania mu tego strzela focha.

Ludzie piszą kup testy, piszesz,że za drogo. Niestety choć jestem wyznawcą akwarium mało nakładowego to jednak bez pewnych rzeczy się nie obejdzie.

Woda z marketu to nie jest rozwiązanie bo tu dopiero po kieszeni dostaniesz.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla wiadomości nie strzelam focha i nie jest to w moim zwyczaju ;) Mam zamiar kupić testy pH i twardości więc nie olewam tego co mi napisaliście. Zobaczymy co mi w tym wyjdzie i potem w zależności od wyników postanowię co dalej. A co chodzi o to że ostatnio ciężko tu o coś zapytać to po prostu zauważyłam że kiedyś było troszkę " spokojniej" . Mam na myśli większą cierpliwość do pytań ( które dla was były zazwyczaj banalne lub głupie). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...