Skocz do zawartości

Zakładanie pierwszego akwarium.


Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam, nie doczytałem. Próbuj szukać domu dla welonów ale obawiam się, że zgłosi się 90% ochotników zapełnienia kuli. Swoją drogą to pani w sklepie jest... eehh lepiej nie obrażać.. żeby nie chciała przyjąć po dosłownie dniu welonów z powrotem, niepojęte. Zwykła chciwość i wykorzystanie nieświadomego klienta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Są u mnie dosłownie dzień nie chce kasy. Jak mają się u mnie męczyć eh. Jest jeszcze jedna możliwość kupić akwarium duże tylko te filtry do welonka . Pani zapewniała proszę pana złota rybka to w kuli bez filta da sobie rade , ludzie tak kupują. Teraz są malutkie to dają rade filtr prawie mam na maxa ale 25 litrów to jak mówię bojownik a nie welona, niestety nie miałem tej świadomości.

 

Myślałem że uratowałem welonki nic bardziej mylnego. Napisałem ogłoszenie na tablicy ze oddam dwa welonki numer telefonu dzwoni koleś , pytam czy mogę zobaczyć jak będą żyć ,jak najbardziej mam karasie karpiki japońskie. Jedziemy bo Pan z naszej miejscowości, w salonie akwarium na oko 100X40X40 10 dużych rybek po ponad 10 cm na dole wystraszony kirysek , kilka mniejszych. Pytam Pan wie jakie wymagania mają welonki , no tak mam filtr zewnętrzny. Mówię człowieku już te nie mają się jak obrócić. Zabraliśmy rybki nie oddam ich nikomu, postaramy się stworzyć im dom u nas.

Nie wiem czy Kacperka już poznają bo jak siedzi przed akwarium to pływają koło szybki czy są towarzyskie ale nie dam ich zamordować !!

Edytowane przez Grzes4510
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety niektórzy mają spore akwaria a przerybiają je tragicznie. Jeśli chcesz stworzyć dom welonom to niekoniecznie musisz wydawać kupę kasy na filtrację. Już wcześniej yuurei wspomniała o filtrach HW. Do akwarium 120x40x50 wystarczy HW-303 (250zł) wypełniony po brzegi ceramiką i do tego jakiś mniejszy kubeł służący jako mechanik z gąbkami, prefiltr podłączony szeregowo, lub też całkowicie osobny mechanik wewnętrzny, ale sam na takie rozwiązanie bym nie postawił. Póki co nie muszą to być niebywałe monstra filtracyjne. Za te pół roku czy rok możesz kupić kolejny porządny filtr, lub wymienić na wydajniejszy. Nie popadajmy od razu w panikę, że 2 wielkie filtry albo nic. Można problem rozwiązać stopniowo. A póki ryby nie będą duże i nie będzie solidnej nadfiltracji to warto mieć parametry wody pod kontrolą (dokładniej azot) i w razie czego robić podmianki tak często jak to konieczne. Na wszystko znajdzie się rozwiązanie.

 

Welony to ryby wód chłodnych (18-22 stopnie chyba najbardziej optymalnie) więc grzałka jest raczej zbędna, takie pocieszenie :) Na dno dałbym drobny żwirek, bo to ryby kopiące. Dorzuciłbym sporo ciemnych otoczaków, może jakieś niewielkie korzenie, ale o nieostrych kształtach (welony poszarpią sobie płetwy), rośliny tylko duże, grubolistne jak np anubiasy i to solidnie przymocowane do korzeni czy większych kamieni. Surowy ale przemyślany wystrój, trochę grubej zieleni, czarne tło i może być naprawdę ładnie.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że takie duże akwarium można jeszcze czymś obsadzić czy tylko te dwa welonki. Na razie czują się chyba dobrze ganiają się. Ale jest problem takiej natury, wiemy że akwarium 25 litrów jest niskie 25 cm. Bardzo chlapie woda na pokrywę, filtr Aquael Pat mini praktycznie stoi prawię na żwirku. Można jakoś powietrze podpiąć do jakiegoś kamyka napowietrzającego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Falująca tafla dostatecznie dobrze natlenia wodę i to jest wystarczający proces. Oczywiście możesz podpiąć jakiś kamyczek ale wg mnie to jest zbędne. Z dodatkową obsadą może być kłopot bo welony to ryby zimnolubne, poza tym nie znamy do końca parametrów wody. Myślę, że tutaj Dhuz coś doradzi, on ma zawsze ciekawe, niebanalne pomysły :D Akwarium 240 litrów powinno pomieścić dodatkowo jednego lub dwa osobniki. Przy czym 4 dorosłe, kilkuletnie osobniki, mierzące po 20cm mogą mieć już trochę przyciasno, no ale to perspektywa kilku lat. Uwierz jednak, że dbając o dobre warunki i parametry wody to żaden problem utrzymać te ryby tak długo przy życiu. 

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie rozumiem brak wiedzy, ale ignorancja? Przez przypadek dogadałem się z koleżanką że ma też welona kupiła w kwietniu w tym samym zoologicznym. siedzi w kuli 15l , mówię Kasiu nie można tej rybki tak męczyć. A Ona na to raz w miesiącu wymieniam jej wodę myje kamyczki jest zadowolona, szkoda słów.

Ale nie o tym mowa , mówiłem o akwarium które miało być domem dla moich welonków, jest na olx. Podsyłam link zobaczcie na zdjęcie, szprotek w puszce czasem mniej !!

http://olx.pl/oferta/akwarium-CID103-IDgRtAw.html#5254fae8ee

Nie mogę Boże kolejny trzyma w akwarium 30 litowym 11 rybek w tym dwa skalary, serce się kraję. http://olx.pl/oferta/akwarium-z-rybkami-i-wyposazeniem-CID103-IDgemXP.html#332101961b

Edytowane przez Grzes4510
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, dopóki ludzie nie będą świadomi potrzeb ryb, ani tego, że akwarium to coś więcej poza wodą i kamyczkami, to kule będą dalej w modzie.

 

Ja bym tego baniaka nie brał nawet jakbym był zdesperowany by dorwać trochę podrośniętych ryb. Tysiak za coś, co w sklepie idzie dostać za 800... :P

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten baniak za 1000 to wstawiłem żeby pokazać gdzie miały trafić moje welony. Pan powiedział ze ma duże akwarium i może je przygarnąć. Podjechaliśmy i stwierdziłem że tam nie ma miejsca dla rybek. Wczoraj chciał moimi się opiekować a dziś na olx.

Rybki to już przecież mam

Edytowane przez Grzes4510
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

90% stron internetowych istnieje tylko po to żeby istnieć. W tym cały problem, że każdy może sobie stworzyć stronę i zamieszczać tam wyssane z palca bzdury. Tak jest nie tylko z akwarystyką. Ostatnio doświadczyłem dokładnie tego samego ale w kontekście żywienia, treningu, dietetyki. Nawet nie wolno ufać tym potencjalnie największym stronom i poradnikom typu wupe. Wracając do akwarystyki, to najbardziej rzetelnymi źródłami są fora internetowe (ale nie wszystkie), a w kontekście encyklopedycznym to seriouslyfish. Czasami posiłkuję się stroną rybyakwariowe.eu, ale ze względu na dużą ilość nieprawdziwych informacji zawsze weryfikuję to z wcześniej wspomnianą stroną anglojęzyczną. Smutna prawda jest taka, że na 100 akwariów mamy do czynienia z 5 akwarystami i 95 posiadaczami akwariów, jeśli wiesz do czego zmierzam. 

 

 

A Ona na to raz w miesiącu wymieniam jej wodę myje kamyczki jest zadowolona

Zapytaj jej w moim imieniu, czy otrzymała listowne, lub chociaż słowne potwierdzenie od tej biednej ryby, że ma się dobrze.

Szkoda, że chociaż raz w miesiacu taka osoba nie poświęci godziny na edukację na temat tego, co hoduje... 

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że zboczyliśmy trochę z tematu. Sprawa pilna dlaczego cała pokrywa jest mokra , byłem właśnie wyłączyć światło i z ciekawości zdjąłem pokrywę cała w wodzie, nawet żarówka  ledowa jak by zaparowana. Lustro wody około 1,5 cm od krawędzi. Za bardzo napowietrza filtr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O.K tylko co z żarówką wygląda jakby była zaparowana.

Woda aż kapała. Jeszcze jedno czy można stosować tego typu światło w akwarium,

http://allegro.pl/oswietlenie-akwarium-rgb-60led-pilot-ip68-2x50cm-i5952476898.html

Jest dekoracyjne ale rybki roślinki. Można by wtedy zrobić pokrywę ze spienionego PCV

Edytowane przez Grzes4510
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie wiem dlaczego ale jest cała fotorelacja z budowy dużego akwarium, a niestety o hydroponice nie otwierają się zdjęcia ,obrazki. Ale szacun dla AlexB taki zbiornik hm...

Wracając do mojego akwarium, byłem dziś w aptece, dawno nie byłem patrze a tam zaj....e akwarium. Pytam kto to zmontował mąż aptekarz , pogadałem troszkę z przemiłym Panem i wiem sporo o naszej wodzie nie pamiętam jednostki ale podobno miękka. W aptece jest akwarium 375 litrów pływają chyba pielęgnice takie żółte, więc rozmowa zeszłą na temat sklepu zoologicznego i tu cytuje " omijać z daleka ". Jak kupię baniak docelowy to mam przyjść po poradę i roślinki z Holandii Pan kupuję, no i Welonki raczej oddać eh. Pewnie trochę wody upłynie zanim kupię.

Panowie proszę o szybką pomoc, jedna rybka niestety ma kropeczkę koloru białego na wysokości 1/3 od grzbietu na płetwie. Wielkość ziarnka maku.

Co robiłem ostatnio w akwarium , a więc wczoraj włożyłem korzeń kupiony w poniedziałek w zoologicznym gotowany i moczony do wczoraj. Wypłukałem lekko filtr z liści , dziś wymieniłem wodę około 7-8 litów która stała od wczoraj w wiaderku. Woda w akwarium ponad 22 stopnie w wiaderku miała około 21. Ciężko utrzymać tępemraturę poniżej 22 stopni na zewnątrz jest około 30 w domu 25 mały zbiornik.

Co zrobić czy  się nie martwić , niestety przed podmianą wody nie zwróciłem uwagi czy miała to. Światło świeci się od około 8 do 19 żarówka ledowa (zwykła strasznie grzała wodę).

 

Czy może to być rybia ospa, kupić zieleń malachitową czy lepiej błękit metylenowy?

Edytowane przez Grzes4510
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...