Skocz do zawartości

Zakładanie akwarium 40l:)


Mgi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Możesz zawsze podmieniać wodą destylowaną mieszaną z kranówką w takich samych proporcjach i mierzyć parametry. Tyle, że to może być trochę kosztowne na dłuższą metę. Są też filtry RO (odwróconej osmozy), które dają Ci wodę pH=6,5, GH=0, KH=0. Płacisz tylko raz za filtr i możesz mieć wodę jaką tylko chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam, czy filtr ro jest konieczny wykracza poza budżet, a dość sporo już wydałam. Czy na pewno zmiana twardości wody jest konieczna? W wielu domach funkcjonują akwaria z mniejsza ilością profesjonalnego sprzętu. Tak samo jak funkcjonuje moje stare akwarium. Powoli zamieniam pokój w laboratorium:) wiec czy na pewno zmiana pH jest niezbędna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam, czy filtr ro jest konieczny wykracza poza budżet, a dość sporo już wydałam. Czy na pewno zmiana twardości wody jest konieczna? W wielu domach funkcjonują akwaria z mniejsza ilością profesjonalnego sprzętu. Tak samo jak funkcjonuje moje stare akwarium. Powoli zamieniam pokój w laboratorium:) wiec czy na pewno zmiana pH jest niezbędna?

 

Przy takim PH będzie ciężko z rybkami - sprawdź jeszcze samą wodę z wodociągów może coś ci zmienia PH w akwarium. Zakup filtra RO to nie jest taki wielki wydatek przelicz sobie ile wydasz na wodę destylowaną na cotygodniowe podmiany ja przy baniaku 50 litrów i małym mieszkaniu nie kupuję ale po przeprowadzce i wstawieniu większego akwarium kupię na 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doraźnie możesz zrobić podmianę 10 litrów destylowanej + 5 litrów kranówki i po kilku dniach znowu. pH powinno spaść. Twoje pH jest dość niefajne, bo o ile twardość jest w porządku, to nijak się nie da dobrać ryb do pH. Destylowana chyba najbardziej opłaci się w tesco. Kilka zł za 5 litrów. Najprostszy filtr RO to około 100zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradziłam się jeszcze pewnego znajomego, który od lat zajmuje się akwarystyką i nie używał filtra ro. Odradzał mi wodę destylowaną, ale mówił o węglu aktywnym, albo jako wkład do filtra (mam 2 filtry-kubełkowy AQUAEL UNIMAX 150 i wewnętrzyny AQUAEL ASAP FILTER 500) lub w woreczkach. Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłam wodę prosto z kranu, a nie z akwarium i faktycznie pH wynosi 8,5 :o Skoro dożo osób mówi, że jest to bardzo szkodliwe mam jeszcze dostęp do wody prosto ze studni. Zmierzę tak w piątek pH tamtej wody i inny znajomy doradził mi, żebym wymieniła ok. 50% wody z akwarium na nową. Mogę tam pobrać 100l to nie problem, więc będę miała na co tygodniowe podmiany wody;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc rozumiem, żeby nie stracić tygodnia to muszę w sobotę wymienić 20% później we wtorek 20% i w piątek 10% i wyjdzie nam podmiany w sumie 50l. Czy muszę jeszcze do podmienianie wody płyny dodać? Jak testy na no2 będą w piątek,czyli 22 stycznia pokazywały 0 mogę wpuszczać rybki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To te twardości nie takie złe, wodę z ro dolewaj, aż w akwarium będą zadowalające twardości i pH. Nie wiem, do jakich dokładnie dążysz. Czysta woda z ro ma kH=0, gH=0 i pH=7,0, przy czym jest ono łatwe do zbicia, bo nie ma bufora. Potem, gdy w akwarium już będzie co trzeba, to w czasie podmian musisz dodawać wodę ro:kran w proporcjach takich, żeby uzyskać sensowne parametry. Przy tych niewysokich twardościach pewnie jakieś 1:1 będzie ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje :) na pewno pH muszę zejść do 7 co do twardości dokładnie nie wiem jaka jest najbardziej optymalna? Wodę podmienić za jednym razem sprawdzając kiedy bedą odpowiednie wartości pH? Cykl azotowy zacznie sie od początku czy będzie dalej sie rozwijał?(trwa na razie od tygodnia)

Edytowane przez Mgi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałam filtr ro, zmierzyłam wodę i miękkość wynosiła 0, a pH 6,5/7, z tego wnioskuję, że filtr działa;) Wymieniłam 20% wody, na razie parametry nie spadły. Myślałam, żeby już w ten piątek kupić rybki, ale nie wiem co z tego wyjdzie. Chciałabym już powoli dobrać obsadę. Z pH chcę zejść do 7,5. W starym akwarium mam: 2 prętniki, gupika, 2 neonki i glonojada i z tamtąd muszę je przenieść do nowego akwarium. Zastanawiam się nad gupikami tiger.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłam 20% wody, na razie parametry nie spadły.

Podmieniaj tyle co dwa dni, nie masz tam ryb to skoki im nie będą straszne, tylko przed wpuszczeniem sprawdź co z biologią, bo w takim stadium łatwo ją zachwiać.

 

 

 

W starym akwarium mam: 2 prętniki, gupika, 2 neonki i glonojada i z tamtąd muszę je przenieść do nowego akwarium.

Nie zapomnij zrobić im aklimatyzacji, dla glonojada i neonów chyba za twarda jeszcze i za alkaiczna (i neonków masz tylko dwa - już nie wchodzę głębiej które to, bo jeszcze różnią się wymaganiami temp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...