Skocz do zawartości

Zakładanie akwarium 40l:)


Mgi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Planuję założenie akwarium 40 l. Jednak wcześniej chciałabym się dokładnie wszystkiego dowiedzieć, a coś czuję że w sklepie zoologicznym nie do końca mi to pójdzie:) Więc termometr, grzałkę z termostatem comfortzone gold 50W AQUAEL oraz filtr kaskadowy AQUAEL mini zakupiłam. Jestem początkująca jeżeli chodzi o akwarystykę, dlatego interesują mnie:

-na ile trzeba odstawić po zakupie akwarium do odmulenia
-podstawowe gatunki ryb

-cotygodniowe czyszczenie akwarium(jak podmieniać wodę, odmulać dno itd.)

-jak karmić ryby?

Z góry dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do odmulania już działającego akwarium potrzebna jest gumowa rurka(taka do spuszczania wina) z odmulaczem(plastikowa sztywna rurka kturą przymocowywuje się do rurki gumowej). Odmulacz wkładamy do wody zasysamy, a fizyka zrobi resztę. nalerzy zmieniać wodę co 1-2 tyg mniej więcej 1/5 - 1/2 zawartości baniaka, w zalerzności od wielkości itd. Odmulamy w prosty sposób: jak już woda leci do baniaczka ponirzej(aby woda leciała baniak musi być nirzej niż akwarium) akwarium odmulacz wciskamy w rurznych miejscah w podłorze aby wyjąć z tamtąd zanieczyszczenia i odchody ryb.
Popularne ryby:
Skalary, gupiki, neonki, mieczyki, zbrojniki, bojowniki, molinezje, gurami, gibicepsy, brzanki sumatrzańskie.
A jak dawkować jedzenie dla ryb zawsze piszą na pudełku, Ale pamiętaj!!! Lepjej jerzeli ryby są głodne niż przejedzone.

 

Regulamin 6.1. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aquael mini, chodzi o versamax mini? Trochę słabo na 40l... Fzn-1, czy nawet 2 byłby znaaacznie lepszy.

 

Popularne ryby:
Skalary, gupiki, neonki, mieczyki, zbrojniki, bojowniki, molinezje, gurami, gibicepsy, brzanki sumatrzańskie.
A jak dawkować jedzenie dla ryb zawsze piszą na pudełku, Ale pamiętaj!!! Lepjej jerzeli ryby są głodne niż przejedzone.

Z tymi popularnymi rybami to lepiej tak nie wymieniać, bo potem trafią do za małego akwarium.
 

Przejrzyj zdjęcia w galerii i w atlasie ryb na forum, zobacz, co ciekawego można trzymać w 40l, nie wybierzemy za Ciebie ryb, które Ci się spodobają ;) Przyda się też zmierzyć parametry wody testami KROPELKOWYMI, żeby móc dobrać obsadę.
 

Czyszczenie akwarium sprawa prosta, jeśli filtr jest wydajny, to na dnie raczej nic się nie zbiera i starczy wymienić 30% wody raz w tygodniu, szyby przetrzeć. Jeśli filtr nie wyrabia zbieramy z powierzchni piasku wszystko co leży (jak się wciągnie trochę piasku to płuczemy i wrzucamy z powrotem), nie trzeba do tego specjalnego odmulacza (innymi słowy odradzam żwir, piasek rządzi).

Karmienie - suche pokarmy 3-4 razy dziennie tyle ile ryby zjedzą w ciągu 2-3 minut (metodą prób i błędów, szczyptami), mrożonki - tak samo, tylko trzeba pokroić kostki odpowiednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedzę ogólną zgłębiaj czytając fora i podklejone tematy. Dużo lektury przed Tobą. Filtr, który kupiłaś niestety jest pomyłką aquaela. Powinnaś kupić FZN-1. Jeśli masz już akwarium i chcesz się trzymać tego litrażu to zróbmy w ten sposób:

- zmień filtr na fzn-1

- jako podłoże daj piasek, taki do piaskownic z atestem z marketu budowlanego. Wypłucz go dokładnie. Piasek nie pomniejszy Ci optycznie akwarium, dodatkowo odmulanie załatwisz podczas podmiany wody po prostu zbierając nieczystości z dna wężykiem

- tło daj jednolite czarne, prezentuje się najlepiej i najbardziej naturalnie

- unikaj jakichkolwiek sztucznych ozdób. Daj do akwarium naturalny korzeń i dużo żywych roślin. W Twoim przypadku mało wymagające tj. kryptokoryny, zwartki, mchy, anubiasy, mikrozorium. Wybierzmy te bardziej drobnolistne by nie pomniejszyć optycznie zbiornika. Pod rośliny daj kulki gliniano-torfowe, bo rośliny muszą mieć co jeść. Oprócz tego warto mieć potas i carbo jako nawozy dodatkowe

- akwarium musi dojrzewać 4 tygodnie zanim wpuścisz ryby, ponieważ musi się zamknąć cykl azotowy. W tym czasie ograniczasz i wydłużasz powoli czas oświetlania akwarium

- musisz kupić testy wody, koniecznie kropelkowe. Tanie i dobre dostaniesz od zooleka. Testy na pH, GH, KH, NO2, NO3

 

Czy Twoje akwarium jest z pokrywą? Jeśli tak to jakie ma oświetlenie?

 

cotygodniowe czyszczenie akwarium(jak podmieniać wodę, odmulać dno itd.)

O odmulaniu napisałem. Z piasku najwygodniej i nie zruszasz podłoża przez co ryzyko glonów również jest mniejsze. Wodę podmieniasz spuszczając raz w tygodniu 30% i wlewając świeżą z kranu. Czyszczenie mechaniczne szyb z glonów itp jeśli jest taka potrzeba.

 

-jak karmić ryby?

Zależy jakie ryby, bo diety mogą być zróżnicowane. Ogólnie kilka razy dziennie małymi porcjami. Od czasu do czasu dzienna głodówka. Pokarmy suche, mrożone, żywe. 

 

Zadanie domowe:

Przeczytaj o zakładaniu akwarium, o cyklu azotowym, dowiedz się co to jest filtracja biologiczna i bakterie nitryfikacyjne.

 

Pamiętaj że ryby, które znajdą się w akwarium (bez testów i dojrzenia zbiornika nie wolno wpuszczać) powinny być dobrane według wielkości zbiornika, charakteru bytowania (samotnik, ławicowe, terytorialne), podłoża (pielęgniczki, ryby denne), temperatury, pH, twardości wody.

 

Moja rada: nie spiesz się, nie rób szybkich zakupów, bądź cierpliwa. Jeśli teraz podejdziesz do tego z głową to unikniesz wielu problemów i zaoszczędzisz trochę pieniędzy. Mierz siły na zamiary i słuchaj się doświadczonych forumowiczów. Długa droga przed Tobą.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, akwarium 20 l mam z pokrywą. Początek był dość słaby, bo w sklepie doradzili mi, że akwarium dojrzewa bez rybek 24 godziny, jednak na forach później powiedziano mi o 2 tygodniach. ;) Jeżeli chodzi o oświetlenie to mam 6W LED. Nie wiem, czy to nie za intensywne oświetlenie, a na różnych stronach podają różne informacje. Jakie jest optymalne oświetlenie?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Witam. Planuję założenie akwarium 40 l.

 

Tak, akwarium 20 l mam z pokrywą.
To w końcu jakie jest to akwarium?

Tematy do poczytania:

http://forum.superakwarium.pl/topic/3510-zak%C5%82adanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy/

http://forum.superakwarium.pl/topic/6288-obieg-azotu-w-akwarium/

http://forum.superakwarium.pl/topic/43601-testy-wody-wasze-do%C5%9Bwiadczenia-i-opinie/

 

 

 

że akwarium dojrzewa bez rybek 24 godziny, jednak na forach później powiedziano mi o 2 tygodniach
W 24h to może ulotnić się chlor z wody, ale na pewno w tym czasie akwarium nie dojrzeje. Dojrzewanie akwarium może trwać nawet kilka tygodni. Czy akwarium jest już dojrzałe będzie można stwierdzić robiąc testy na NO2 i NO3. W dojrzałym akwarium NO2 musi wynosić 0 ( zero )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję założenie akwarium 40 l

 

-podstawowe gatunki ryb

Czegoś takiego nie ja "podstawowe" gatunki moja droga, są gatunki mało wymagające i bardzo wymagające (np. paletki). Ja mam 7 doświadczenie w prowadzeniu akwariów, ale i tak czytam literaturę o rybach i akwariach :)

 

 

Akwarium mam 20l, ale planuję jego wymianę na 40l

Nie lepiej już 100 litrów (jeśli masz miejsce).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dopiero planujesz zakup akwarium - rozważ większy zbiornik. Jeśli masz miejsce na 60cm długości, to kup 63-litrowe 60x30x35, jeśli możesz pozwolić sobie na 80cm, to kup 128-litrowe 80x40x40. Wbrew pozorom im większe akwarium tym łatwiej o stabilność parametrów a co za tym idzie - mniej kłopotów doświadczysz. Poza tym masz większy wachlarz jeśli chodzi o wybór obsady przy większym zbiorniku. 

 

Mało wymagające ryby to głównie żyworódki, tj. gupiki, mieczyki, molinezje, zmienniaki, ale też gurami, bojownik. Każda ryba ma jednak inne parametry bytowania i nie można ich wybierać losowo. Bez zbadania wody testami kropelkowymi się nie obejdzie. W mojej opinii większość popularnych ryb jest łatwa w hodowli jeśli zapewniasz im optymalne warunki (przestrzeń + parametry wody) i dbasz o czystość, robisz podmiany i nie popełniasz rażących błędów. 

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od założenia akwarium do wpuszczenia ryb jest daleka droga. Ryby dobiera się do istniejących parametrów wody, lub koryguje się parametry pod wybraną obsadę. Pierwszy sposób jest dużo łatwiejszy. Oczywiście może się czasem zdarzyć że parametry wody w akwarium będą sięgały skrajnych wartości i wtedy nie obejdzie się bez ich korekty, ale można to stwierdzić dopiero przy badaniu wody testami na pH,GH, KH.

Jak już będziesz miała dojrzałe akwarium i będziesz znała parametry wody, wtedy na pewno pomożemy Ci dobrać odpowiednią obsadę, lub gdy będzie taka konieczność to pomożemy Ci ewentualnie te parametry skorygować.

Tutaj możesz poczytać o rybach. Przy przeglądaniu zwróć również uwagę na wielkości akwariów podawanych przy opisach http://forum.superakwarium.pl/forum/83-encyklopedia-ryb/

Oczywiście nie ma tu opisanych wszystkich gatunków które można trzymać w tej wielkości akwarium ja Twoje.

 

Jeśli masz możliwość to rozważ kupno większego akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce mam przygotowane na większe akwarium, więc jeszcze rozważam kupno 100l. Co do obsady wybiorę się do dobrego sklepu zoologicznego i przepiszę gatunki jakie są dostępne, poczytam i poradzę się na tym forum:)

Bardzo dobre podejście! Zawsze trzeba pamiętać, że sprzedawca sklepu zoologicznego jest nastawiony na sprzedaż produktu, zysk i najczęściej nie dba o dobro ryb i klienta, a także nie ma wystarczającej wiedzy aby doradzać kupującemu. Właśnie dlatego trzeba przychodzić do sklepu już z nagromadzoną w głowie wiedzą/koncepcją. Cieszy mnie również, że rozważasz większy zbiornik. Na pewno nie będziesz żałować. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Cieszy mnie również, że rozważasz większy zbiornik.

Mnie też to cieszy bo akwaria typu "kostka" to nadają się na krewetki i Bojownika. Z ryb Labiryntowych poleca: Gurami Dwuplamy, Pręnitk Karłowaty,Bojownik Wspaniały. Te ryby nie potrzebują zbytnio napowietrzania, bo pobierają tlen z atmosfery.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie zdecydowałam się na akwarium 128l. Też rozważałam bojownika, ale nie wiem czy nie ma zbyt dużych wymagań, jak na mnie, czyli początkującego:) Też mnie martwi, że raczej nie jest przeznaczony dla akwariów towarzyskich. Jutro jadę do sklepu i zamieszczę pod tym tematem, jakie gatunki są dostępne:)

Edytowane przez Mgi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też rozważałam bojownika, ale nie wiem czy nie ma zbyt dużych wymagań, jak na mnie, czyli początkującego:) Też mnie martwi, że raczej nie jest przeznaczony dla akwariów towarzyskich.

 

Wg mnie bojownik jest dobrym wyborem do małych akwariów, gdzie faktycznie przebywa sam. Z dobraniem towarzystwa w większym akwarium nie powinno być problemów ale trzeba pamiętać, że to ryba ciepłolubna. Poza tym nie znamy parametrów wody więc nie mamy pewności, czy w ogóle możesz go hodować. Sama hodowla nie nastręcza problemów. 

 

Możesz sprawdzić na stronie wodociągów parametry Twojej kranówki. Nakreśli nam to mniej więcej kierunek jakie ryby mogłyby w niej pływać, ale pamiętaj że tak czy inaczej bez testów się nie obejdzie :)

 

Jaki masz budżet na założenie tego akwarium?

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym budżetem widzę to w ten sposób:

- akwarium 128 litrów bez pokrywy - do 150zł

- belka oświetleniowa 2x24W - do 230zł

- filtr kubełkowy HW302 + ceramika - do 180zł

- grzałka z termostatem aquaela 100W - do 50zł

 

Reszta to rośliny, ryby, tło, kulki gliniano-torfowe, piasek na podłoże, korzeń, potas, carbo, testy i akwarium masz kompletne. Wyjdzie około 800zł ale jeśli pokombinujesz z używanym akwarium czy pokrywą, ewentualnie zdecydujesz się na 112 litrów lub będziesz cierpliwa, to koszt może być niższy niż 600zł.

 

Wersja z belką oświetleniową da Ci światło około 0,35W/litr a więc wystarczająco dla mniej wymagających gatunków. Możesz też kupić pokrywę zamiast belki i założyć w niej oświetlenie dodatkowe, czyli wyjdzie 2x18W + 18W lub 24W, a więc do 0,45W/litr. Druga opcja ma więcej zalet bo możesz hodować bardziej wymagające rośliny i możesz lepiej dobrać świetlówki. Pokrywa pozwoli Ci na hodowlę ryb labiryntowych takich jak bojownik czy gurami. Więcej światła oznacza jednak większe szanse na glony, tak więc myślę, że 2x24W będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.  

 

Oczywiście celuj w akwarium proste, a nie profilowane. 

Edytowane przez mrkojiro
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc :) Zorientuję się, co do cen w sklepie, a co do filtra to kubełkowego nie miałam okazji używać, ale czy filtr kaskadowy aquael fzn 2 nie jest też jakimś rozwiązaniem? Ale tak jak mówię nie mam doświadczenia z kubełkowymi, więc może są lepsze:) Oczywiście kupuję akwarium proste:) A co do oświetlenia to myślę, że właśnie zdecyduję się na akwarium bez pokrywy. Aha i mam jeszcze pytanie otrzymałam 2 płyny do filtracji wody, ale nie wiem, czy faszerować chemią mojego akwarium. Czy mam ich użyć?

Edytowane przez Mgi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne płyny nie są potrzebne do uzdatniania wody. Chemii jako takiej unikamy. Filtr fzn-2 to kaskada i ma nieporównywalnie mniej miejsca na media filtracyjne niż filtr kubełkowy. W filtracji im więcej biologii tym lepiej. W sklepie stacjonarnym kupiłbym jedynie szkło. Za resztę możesz przepłacić ale to zależy jaka miejscowość. Na allegro lub w sklepach online wychodzi o wiele taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego filtra i nie czytałem o nim opinii ale wydaje się być w porządku. Pojemność filtracyjna jest podobna, cena jednak trochę wyższa niż hw302 ale niższa niż unimaxa 150 lub 250. Myślę, że się sprawdzi. Aquael robi dobre produkty, ale wśród filtrów i tak króluje Eheim ;) Ceny są jednak znacząco wyższe, bo używany 2215 to około 200zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko kupiłam☺ zdecydowałam się na 105l i filtr unimax 150 aquaela. Popatrzyłam się też na gatunki ryb. Mam 2 zaufane sklepy i w 2 szeroki wybór obsady. Przez bojownik do gupikow. Moja uwagę zwróciły tzw. Welony oraz skalandry. Akwarium mam z porywa, ponieważ z mojego starego akwarium będę przenosić prętniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Welony oraz skalandry

W tym akwarium mogłabyś mieć jednego welona i na tym obsada by się skończyła. To straszne brudasy i wymagają nadfiltracji i przestrzeni. Odradzam. Skalandry? Nie słyszałem o takiej rybie. Czy chodzi o Skalary? Jeśli tak to odpada, bo skalary trzymamy w grupie i należy im zapewnić zbiornik minimum 200 litrów o wysokości przynajmniej 50cm. Trzymanie dużych ryb w zbyt małym akwarium kończy się skarłowaceniem ryby, a co za tym idzie licznymi chorobami a nawet śmiercią.

 

Co do prętnika to ma on dość szerokie wymagania pH i twardości ale żeby być pewnym czy możesz te ryby hodować, musisz kupić testy kropelkowe i zbadać wodę. Jeśli woda okaże się niezbyt dobra dla prętników, wówczas masz możliwość dobrania parametrów wody pod ryby przy pomocy filtra RO.

 

Jak wspomniał splend, prętniki + ławica + rybki denne będzie idealnym zestawem. Akwarium będzie towarzyskie, kolorowe, wypełnione i nieprzerybione. Ryby pokryją się względem siebie parametrami i będą zdrowe.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...