Skocz do zawartości

Zakładanie akwarium 40l:)


Mgi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zapomniałam wspomnieć ze mam jeszcze 2 neonki, czyli ławicowe ryby i 1 gupika. W takim razie jakie gatunki polecacie? I mam pytanie otrzymałam w zestawie filter active tetra- żywe bakterie. Czy wlać je z biostarterem? Czy zrezygnować i z tego i z tego?

Edytowane przez Mgi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zapomniałam wspomnieć ze mam jeszcze 2 neonki, czyli lewicowe ryby i 1 gupika. W takim razie jakie gatunki polecacie?

Pisałem już 2 razy więc napiszę kolejny: dopóki nie zbadasz wody testami kropelkowymi nie jest możliwe stwierdzenie, które ryby możesz hodować. Z podanych przez Ciebie to na pewno neonki w takiej ilości nie powinny pływać. Minimum 8 sztuk i to też zależy, które neony masz, bo jeśli czerwone to w mojej opinie optycznie będą za duże do Twojego baniaka. Albo dobierasz obsadę do parametrów wody, albo parametry wody do ryb, które chcesz hodować. Druga opcja jest bardziej kłopotliwa i nadszarpnie budżet - zakup filtra RO.

 

 

 

otrzymałam w zestawie filter active tetra- żywe bakterie. Czy wlać je z biostarterem? Czy zrezygnować i z tego i z tego?
 

Możesz użyć i tego i tego, jednak to nie sprawi, że Twoje akwarium będzie dojrzałe od razu. Biostarter może przyspieszyć dojrzewanie o kilka dni, a cały proces jest niestety czasochłonny. Jedynym pewnikiem dojrzałości akwarium jest zbadanie wody testami kropelkowymi, a dokładniej poziomu NO2, który powinien wynosić okrągłe 0. Nie daj się nabrać na zapewnienia producentów czy sprzedawców, że biostartery nagle uczynią Twój zbiornik dojrzałym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neonki mam niebieskie. Kupiłam testy kropelkowe z firmy tropical. I zawiodłam się. Wpuściłam wodę, włączyłam filtr i grzałkę, posadziłam rośliny i zeobiła test. Odczekałem 10 min i kolor był żółty co oznacza prawie 0 no2. Nie mogłam w to uwierzyć i potwierdziłam 2 testem. Chyba zainwestowałam w zła firmę. Cena tego testu to 37 zł.

Neonki mam niebieskie. Kupiłam testy kropelkowe z firmy tropical. I zawiodłam się. Wpuściłam wodę, włączyłam filtr i grzałkę, posadziłam rośliny i zeobiła test. Odczekałem 10 min i kolor był żółty co oznacza prawie 0 no2. Nie mogłam w to uwierzyć i potwierdziłam 2 testem. Chyba zainwestowałam w zła firmę. Cena tego testu to 37 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawie 0 no2

Prawie 0 NO2 to jednak nie jest 0. Mogą to być liczby po przecinku i jest to normalne podczas dojrzewania, ale testy powinnaś wykonać dopiero po około 2 tygodniach od zalania zbiornika. Okrągłe zero nie jest równe "prawie 0". Kiedy kupowałaś testy? Myślę, że mierzą dokładnie, choć testy od Zooleka wyszłyby Cię taniej. 

 

W kwestii myślenia nad obsadą trzeba zbadać pH, GH i KH. Na później zostawmy NO2 i NO3. 

 

Jakie dałaś podłoże? Jakie rośliny? Ile tych roślin? Jakieś zdjęcie?

 

Główną cechą akwarysty powinna być cierpliwość i chłodna głowa. Mam wrażenie, że chcesz wszystko zrobić jak najszybciej. Też tak miałem zakładając swój pierwszy zbiornik i ostatecznie wydałem 3x więcej pieniędzy niż musiałem.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze;) wiem, że chcę już jak najszybciej założyć zbiornik, więc hamujcie mnie:) jutro zamieszczę zdjęcia, bo mam jeszcze tutaj trochę do roboty z filtrem itd. W takim razie po 2 tygodniach zrobię test na no2 a w jakim czasie zrobić testy na pH, GH i KH jeszcze ich nie zakupiłam, ale skoro sa potrzebne do wyboru obsady to zrobię to. na razie zmieściłam sie w moim budżecie, więc jest dobrze;) wlałam już bakterie i czekam:)

Edytowane przez Mgi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy na pH, GH i KH należy zrobić w takim czasie, żebyśmy mieli chwilę do zastanowienia się nad obsadą zanim baniak dojrzeje. Spokojnie możesz je wykonać za 2 tygodnie, ale możesz i teraz jeśli masz możliwość. 

 

Tutaj masz od jednego sprzedawcy 2 testy Zooleka, na GH-KH i na pH w dwóch zakresach. Łączny koszt mniejszy niż 40zł z wysyłką.

http://allegro.pl/zoolek-test-gh-kh-do-pomiaru-twardosci-wody-2w1-i5096490070.html

http://allegro.pl/zoolek-test-ph-x2-zakresy-4-5-9-0-oraz-6-8-8-0-i5096490057.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam zdjęcie akwarium. Woda jest oczywiście jeszcze mętna. Zaraz dodam czarne tło. Mam 2 filtry- mechaniczny i biologiczny, które mocno pracują i przed przyjęciem ryb będę musiała je wyczyścić. Czy popełniłam jakieś błędy czy na razie jest OK? Korzeń pływający to korzeń japoński, który musi napełnić się wodą.

post-23678-0-49431400-1452522756_thumb.jpg

Edytowane przez Mgi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Druga roślina od prawej to roślina nie akwariowa.

Wyprzedzę kolejne pytanie: dlatego, że sprzedawcy w sklepach zoologicznych to zwykłe szuje, którzy wciskają wszystko i każdemu. Roślinka zgnije. 

 

Przyciśnij korzeń jakimś kamieniem do dna. Może minąć wiele tygodni zanim zacznie tonąć samodzielnie. Filtrów nie czyść oczywiście. Do filtra kubełkowego zajrzyj dopiero wtedy, gdy zauważalnie spadnie jego wydajność, czyli po około pół roku. Teraz zostaw go w spokoju. Rośliny możesz bardzo delikatnie rozdzielić, żeby nie były upchane w jednym punkcie ale rozsadzone na przestrzeni ok 5x5cm. Poszukaj na olx takich roślin jak mikrozorium i anubias (które możesz przywiązać do korzenia), zwartka, kryptokoryna, żabienica. Dostaniesz je o wiele taniej niż w zoologicznym i są to rośliny, które na pewno dadzą sobie radę. Roślin nigdy mało.

 

Świeć teraz 6 godzin dziennie i wydłużaj czas świecenia o pół godziny co 3-4 dni aż dojdziesz do 10 godzin dziennie i tak już zostaw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh znowu uwierzyłam pseudo sprzedawca w sklepie. Wyjmę zaraz roślinkę. Czy dodanie nowych roślinek wydłuży cykl azotowy? Wyleczyłam moje rybki w starym akwarium, wiec już nie spieszy mi sie ze startem nowego zbiornika. Co do kamienia tez o tym czytałam, czy musi być on specjalny przeznaczony do akwarium, ponieważ mam kamienie znad morza czy one sie nie nadają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy kamień się nadaje i osobiście kamienia znad morza nie wsadziłbym nie znając jego pochodzenia. Możesz użyć otoczaków. Jeden większy i kilka mniejszych będzie dobrze wyglądać. Dobrze wygląda też łupek fillytowy, dostępny za grosze w składach kamieniarskich. Więcej roślin tylko przyspieszy cykl ponieważ rośliny pobierają azot z wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodanie roślinek nie wydłuży cyklu azotowego, Zadaniem roślin jest wchłanianie azotanów powstających z rozkładu amoniaku. Nie wiem czy ktoś już wspominał, że na początku dojrzewania, można dodać szczyptę pokarmu dla ryb aby zapoczątkować cykl azotowy.

Kamień może być zwykły, ważne tylko, aby nie zatwardzał wody.

Edytowane przez tomo321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otoczaki na szczęście mam:) Dodałam szczyptę pokarmu dla ryb. Już zamówiłam roślinki. Doszły też testy wody od zooleka na pH, gGH i KH. Ph to 8,5, a z testów KH i GH wynika, że wodę mam miękką. Czy to wystarczy do stwierdzenia jakie rybki mogę hodować?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest miękka/ średnio twarda. Mam testy od zooleka i od 5-10 stopni jest miękka a od 10-15 średnio twarda ja miałam 8-9 stopni. Nazwy niestety nie pamietam, mam ją gdzieś zapisaną, jak znajdę, dam znać:)

Edytowane przez Mgi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam o niej i dowiedziałam się, że to roślinka błotna tylko do terrarium:( Oszukali mnie więc. Roślinki nawozić po wpuszczeniu ryb czy w okresie dojrzewania akwarium? W takim razie po roślinkach zostaje wybór obsady, wiem że są 2 tygodnie na to, ale chcę o rybkach poczytać i dużo się dowiedzieć, więc do pH 8,5 i twardości wody 9 stopni jakie gatunki polecacie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej niewiedza niż oszukiwanie. Bardzo często sklepy dostają rośliny w pakietach, a tam i rośliny paludaryjne i akwariowe. Zazwyczaj wszystko ląduje w akwa i idzie jako akwarystyczne. Mój numer 1 jaki widziałem to kwitnące skrzydłokwiaty utopione w akwarium.

Z nawożeniem nie ma się co spieszyć, na początek warto dawać trochę potasu i węgla (tego zazwyczaj brakuje). Przez jakiś czas rośliny będą się aklimatyzowały, więc ich wzrost będzie ograniczony.

Jeśli te pH faktycznie masz takie wysokie to trzeba będzie czymś zakwaszać. Jak się uda zejść poniżej 7,5 to warto rozejrzeć się za stadkiem Danio margaritatus, ładna, wbrew pozorom łatwa w hodowli rybka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...