Skocz do zawartości

Rybki do akwarium 33l


OkLor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Wraz z drugą połową postanowiliśmy zameldować u siebie w domu rybki :)

Na początek chcemy małe akwarium z w miarę kolorowymi rybkami. Nasz wybór padł na akwarium 33 litrowe, a na początek zakupiliśmy: 4 neonki niebieskie, 4 danio różowe, 2 kiryski oraz 2 otoski. W najbliższy weekend chcemy dokupić trochę rybek, ponieważ aktualnie akwarium świeci pustką i czasami rybki Nam giną ;)

 

Czy możecie poratować radą jakie rybki najlepiej kupić i w jakiej ilości? Myślimy, aby dokupić 4 neonków i 4 danio różowych. Dodatkowo myślimy o Danio zielonych (pewnie też ok. 6) oraz z 3-4 molinezje żółte. Czy taka ilość rybek (one są podobno małe) będzie w porządku dla naszego akwarium? Jaki zestaw rybek byście proponowali dla początkujących akwarystów? 

 

Będę bardzo wdzięczna za informacje i pomoc w skompletowaniu dobrego, żwawego i w miarę kolorowego akwarium :)

 

Pozdrawiam,

Marta

 

 

P.S: Docelowo będziemy mieli dużo żywych roślin na tylnej ściance, aby przód był wolny. Wymiary akwarium to: (SzxGxW) 40cmx25cmx33cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, nie i jeszcze raz nie. Niestety ale muszę Was sprowadzić na ziemię. W tym akwarium, które macie ŻADNA z powyższych ryb nie powinna się nigdy znaleźć. Dwie ważne rzeczy na początek:

1. Ryby dobiera się pod względem ich wymagań i jest mnóstwo stron, na których takie wymagania można sprawdzić. Te wymagania to litraż, temperatura, ph wody i jej twardość. 

2. Ryby wpuszcza się do akwarium dojrzałego, czyli takiego, które przeszło cykl azotowy. Cykl ten trwa około 4 tygodni od momentu zalania zbiornika.

 

A więc musicie teraz pozbyć się rybek, zakupić testy wody i zmierzyć jej parametry i do tych parametrów i litrażu dobrać obsadę. Poszaleć za bardzo nie można i nie liczę, że będzie jakoś kolorowo i tłoczno. Maksymalnie co tam może być to jeden samiec bojownika lub kilka gupików endlera lub kilka danio perłowych lub kilka innych ryb podobnych wymaganiami. Oczywiście pod warunkiem, że parametry wody będą im odpowiadać.

 

Oczywiście możecie zlekceważyć to ostrzeżenie i robić dalej po swojemu ale miejcie świadomość, że trujecie ryby ich własnymi odchodami, związkami azotu i amoniakiem, co w niedalekiej przyszłości sprowadzi same nieszczęścia ze śmiercią ryb włącznie. 

 

Nigdy, ale to nigdy nie sugerujcie się opinią sprzedawców, bo wcisną wszystko i wszystkim byle zarobić. Z tego żyją i hobbystami raczej nie są. To prawdziwa rzadkość spotkać sprzedawcę, który dobro ryb przekłada ponad własny zarobek. 

 

@Pley wymiary zbiornika wskazują, że dwóch podejrzanych mamy do czynienia z tym 10x mniejszym ^^

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

aktualnie akwarium świeci pustką

Dobra, jak już koleżeństwo wyżej sprowadziło was na ziemię, to jeszcze wtrącę tylko: nie chcecie mieć w akwarium obsady w stylu 'sprzedaż karpia na święta'. Może wam się wydawać, że macie pusto, ale nie każdy centymetr sześcienny zbiornika musi być wypełniony żywcem. Już pominąwszy fakt, że przerybione akwarium wnet samo się 'reguluje', zazwyczaj do wpędzających w depresję ilości mieszkańców.

 

Zanim zrobicie cokolwiek, poczytajcie o poprawnym zakładaniu akwarium, co to cykl azotowy i dlaczego akwarium musi dojrzeć, zanim wpuścicie do niego ryby. Potem zacznijcie czytać o rybach, które was interesują. Na samym końcu zastanówcie się nad obsadą. Pośpiech złym doradcą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

po waszych radach zakupiłam testy. Poniżej wyniki, jakie ma woda w akwarium:

- Cl2: 0.8 mg/L

- Ph: 6.8

- KH: 15 d

- GH: 8 d

- NO2: 3 mg/L

- NO3: 10 mg/L

 

Dodatkowo nie wiem, czy się dobrze wyraziłam: aktualnie w akwarium jest łącznie 12 rybek. To dużo? Bo w akwarium czasem ich w ogóle nie widać. Dodaję zdjęcie tego, jak aktualnie wygląda akwarium. Wiem, że jest za mało roślin - w weekend jedziemy po kolejne. Cały tył będzie w roślinach, a na przodzie będzie niska trawka. Piasku aktualnie nie ma, ponieważ słyszałam najróżniejsze (skrajne) opinie, aczkolwiek nie wykluczam dokupienia piasku.

 

 

Będę bardzo wdzięczna za wasze uwagi i pomoc, ponieważ chcę, aby rybkom było dobrze.

 

 

Pozdrawiam :)

post-23277-0-53452400-1444154414_thumb.jpg

post-23277-0-34285900-1444154432_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić test wody którą wlewasz do akwarium? Głównie chodzi o pH, KH, GH, jakieś podejrzane masz wyniki wody akwa.

 

Usunięcie nadmiaru azotynów poprzez podmianki wody (odstaną chociaż kilka godzin aby się ogrzała i chlor odparował, jeśli to kranówa). Ograniczenie karmienia.

 

Mam wrażenie, że ten bialutki żwirek może wpływać na parametry wody, niestety nie jest to wpływ korzystny. Ja bym całe to podłoże wymienił na piasek, taki z marketu budowlanego z narysowaną piaskownicą, będzie taniej jak w zoologu. Rośliny jak już Kolega wspomniał wyciągamy z tych koszyczków przed posadzeniem, usuwamy dokładnie watę w której są (zazwyczaj nasączona jest ona nawozami, w akwarium może zaprosić glony).

Obsada, jak już pisano jest słaba, bardzo wręcz słaba. Ten litraż nie pozwala na wiele, ale nie jest to beznadziejna sytuacja. Wystarczy jeden gatunek aby w akwarium coś się działo. Postarajcie się pozbyć tych ryb co macie. Akwarium niech sobie dojrzewa a w tym czasie rozejrzyjcie się za rybami bardziej pasującymi do takiego akwarium. Polecam zwrócić uwagę na np. Danio margaritatus, czy Neoheterandria elegans.

No i polecam sporo czytania, wiele rzeczy staje się prostszych a akwarystyka przyjemnością (gdy nie męczą negatywne skutki błędów i pośpiechu). Powodzenia.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam od siebie że jeśli macie możliwość to warto by zainwestować w większy zbiornik. Większe akwarium daje większe możliwości co do obsady, a przede wszystkim większe akwarium łatwiej jest stabilnie utrzymać.

 

Jeśli jednak zdecydujecie się zostawić to akwarium to z obsady powinniście wybrać tylko jeden gatunek

 

Danio margaritatus, czy Neoheterandria elegans.
lub Heterandria formosa. Ewentualnie zrobić z tego zbiornika krewetkarium lub " dom " dla jednego bojownika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

zrobiłam test wody z kranu i okazuje się, że w kranie mamy lepszą wodę chyba... 

- Cl2: 0 mg/L

- Ph: 7.6

- KH: 20 d

- GH: 8 d

- NO2: 0 mg/L

- NO3: 0 mg/L

Czy różnica może być spowodowana tymi doniczkami i przekarmieniem rybek? Możliwe, że przez 2 dni za bardzo je karmiłam.

 

Doniczki zlikwiduję w piątek lub weekend, dodatkowo wtedy dokupię nowe rośliny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem jak możliwe. Test robiłam zgodnie z instrukcją, czyli pasek zanurzałam na 2-3 sekundy w wodzie i nim mieszałam. Następnie strzepnęłam nadmiar wody i czekałam 60 sekund.

 

Do akwarium przy podmianie wody jest wlewana kranówa, która przez kilka godzin (ok4-6) stoi wcześniej w misce. Przy pierwszym napełnianiu, woda była nalana do akwarium i 2 dni stała w nim bez rybek, ale z roślinkami, kamyczkami i pompką.

 

 

Do akwarium prawdopodobnie za waszą poradą wybierzemy tylko gatunek: Danio margaritatus. Tylko ile tych ryb może być?

 

Edit: 09:57

Test wody z kranu powtórzyłam. Wyniki:

 

- Cl2: 0 mg/L

- Ph: 7.2

- KH: miedzy 15, 20 d

- GH: między 8, a 16 d

- NO2: 0 mg/L

- NO3: 0 mg/L

 

Kamyki w akwarium zanim były włożone to były gotowane.

Edytowane przez OkLor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu jest problem. Paski są niedokładne, w dodatku przepłaciłaś, bo kosztują mniej 'jednorazowo' ale w długotrwałym użytkowaniu tańsze są kropelkowe. Sam się na to kiedyś złapałem :P

 

Tak, czy siak, wodę masz twardą. Na ile twardą, wypadałoby sprawdzić kropelkowymi. pH jest dla C. margaritatus ok, nie jestem do końca doinformowany, jakie w naturze mają dokładnie twardości, ale raczej poniżej 15 stopni niemieckich. Jeśli kranówa ma powyżej, można mieszać z destylką lub wyposażyć się w RO, by dojść do odpowiednich wartości. Kamyki wyglądają mi na zwykły żwirek kwarcowy ze sklepu. Lepiej sobie sprawić przewagę piasku i ewentualnie kilka kamyków żwirowych do dekoracji. Żwir pomniejsza optycznie akwarium ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...