Jump to content

Jak nakarmić glonojady


iwus100
 Share

Recommended Posts

Mam duży problem. Mam akwarium 200l w nim 7 welonek i 5 glonojadów. Już 3razy znalazłam szkielet glonojada, jednego z największych jakich miałam. Glonojad zjada drugiego. Nie mogę ich dokarmić. Nawet w nocy jak zgaszę światło i schowam im pokarm, to welony i tak znajdą i wszystko zjedzą-wszystko! Co ja mam robić jak je karmić?

 

6.1. Wymagane jest dbanie o poprawność gramatyczną i ortograficzną wypowiedzi.

Za kolejny taki post "z bykami", będą nagrody. /andy102/

Link to comment
Share on other sites

Dziewczyno śmieszna, pomyśl co piszesz? Jak glonojad może jeść drugiego glonojada? Po prostu głodujesz ryby, źle traktujesz w akwa- wtedy glonojad zdycha, a jak to nastąpi to po martwej rybie ZAWSZE glonojad osiądzie i wyskrobie padlinę!

Odpowiem ci na to tak,że mam już akwarium 7lat.Więc nie sądzę,żebym głodziła welony,bo są bardzo duże jak dłoń.Daję im bardzo dużo jeść.Jednak ryby te są żarłokami i wyjadają pokarm-tabletki zbrojnikom,a te padają z głodu.

Link to comment
Share on other sites

Ryba nie człowiek-nie musi jeść codziennie, glonojady nie padają z głodu, masz coś nie tak z warunkami w akwarium ale bez  http://forum.superak...uperakwariumpl/ nikt Ci nie pomoże bo wróżbita, który był na etacie we wtorek zaginął na demonstracji w Warszawie ;) Opisz akwarium, testy wody pewnie będą kluczowe tutaj bo 7 wielkich jak dłoń welonów w 200 l... grubo. Na przyszłość przekarmianie ryb jest dla nich bardzo niezdrowe, one nie mają umiaru i będą żreć, aż się nie pochorują.

Link to comment
Share on other sites

Ja to widzę w ten sposób.

Welon jest bardzo wytrzymałą rybą z rodziny karpiowatych. Sadyści te biedne stworzenia trzymają w kulach po kilka lat wodę wymieniając jak sie "zabrudzi". Wtedy chlust im kranówy.

Zbrojniki już tak wytrzymałe nie są. A do czego zmierzam.

Parametry z kranówy raczej są stałe i skoro ryby wytrzymały 7 lat, to nic złego im nie powinno się dziać nadal. Ale co jest tu zmienną? Odchody ryb, które ciągle rosną. Moim zdaniem zbyt żadko lub za mało podmieniana jest woda, do tego może być zbyt słaba filtracja. Jeśli jest mało roślin (a w takim "małym" akwarium z takimi gatunkami jest to wielce prawdopodobne) to może gromadzić się nadmiar amoniaku i azotynów. Tym bardziej, że jak padł pierwszy zbrojnik zaczęłaś najgorsze co można było zrobić - "bardziej" dokarmiać ryby. Co bym zrobił: odmulił dno, wymienił znaczną część wody, dosadził roślin i nie przekarmiał ryb. A jeśli można wiedzieć, jaki masz filtr?

(Tak wiem, sprzedawca zapewniał, że będzie dobry). :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Jak już temat karmienia zbrojników... Wiem o tabletkach ze spiruliną, kryl, szklarka i podobne żywe/mrożone... Ale też wspomniano o szpinaku, ogórku, cukinii i papryce... ale co? Wrzuca się kawałek? Może powinno się sparzyć, obrać albo ugotować?

 

Ok, znalazłam wreszcie :D "dokarmiamy zbrojniki - samodzielne przygotowanie karmy".

Link to comment
Share on other sites

Warzywa i owoce obierasz, sparzasz wrzątkiem/gotujesz (ja wszelkie twarde gotowałam) i tyle.

Można też samodzielnie przygotowywać miksy.

Link do jednego z przedstawionych na forum przepisów: http://forum.superakwarium.pl/topic/46391-pokarm-na-bazie-agaru/

 

Należy mieć na uwadze preferencje pokarmowe danego gatunku. Dieta niektórych ryb powinna być bardziej bogata w składniki roślinne i spirulinę, natomiast u innych musi zawierać większy dodatek pokarmów "mięsnych" (np. artemia, kryl, szklarka, krewetki itp.).

Link to comment
Share on other sites

Witaj.
Nie glonojady, a zbrojniki. 

Napisz, albo pokaż zdjęcia jakie zbrojasy zamieszkują Twoje akwa.

Zbrojniki to bardzo specyficzna grupa ryb, która jest aktywna głównie nocą.
Ja swoje zbrojasy karmię 3-4 razy w tygodniu (5-6 jeżeli są aktywne w nocy i w dzień, wtedy karmię na zmianę dzień-noc). Pamiętaj, że KAŻDY zbrojnik do prawidłowego funkcjonowania potrzebują korzeni, które są niezbędne do prawidłowej pracy ich jelit. 
Domyślam się, że masz zwykłe ancistrusy, które są mylnie nazywane zbrojnikami niebieskimi, albo coś z gibbicepsów lub plecostomusów. Są to zbrojasy roślinożerne, więc należy im podawać warzywa (ogórek, cukinia, papryka, szpinak) + tabletki na bazie spiruliny, polecam Hikari Algae Wafers, Tetra pleco tablets, Tropical pleco wafers. Dodatkowo od czasu do czasu można podać tabletki dedykowane zbrojasom mięsożernym Hikari carniviore lub mrożonki w postaci krylu, solowca lub oczlika.

PS. Zbrojniki i Welony w jednym zbiorniku to nie jest genialny pomysł.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...