Jump to content

katija

Użytkownik
 • Content count

  376
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  8

Everything posted by katija

 1. Witam. Postanowiłam zapytać, bo tak rozważałam, ale pewności nie mam, a może coś źle się dzieje.... Mam w 160l podłoże jw. I mimo węgla aktywnego w filtrze (jeszcze wewn. niebawem już kubełek) i podmian woda w zbiorniku ma lekko żółtawy kolor. Manado jest na bazie jakiejś gliny i coś tam, więc domniemam, że to jego wina? Piasek, kamienie, korzenie nie barwią wody na bank! Czy może coś jeszcze być powodem? Ryby zdrowe, parametry prawidłowe jak to w dojrzałym zbiorniku. Rośliny rosną bezproblemowo, krewetki w doskonałej kondycji. Nie mam żadnych problemów ze zbiornikiem, oprócz regularnych podmian i czasami muszę jakąś delikatniejszą roślinkę posadzić ponownie, bo "się wyrwie przypadkiem"
 2. Zestaw wydaje się ok. Ale może inni się jeszcze wypowiedzą
 3. ja tam nie miałam takiego problemu, ale Twoja wypowiedź brzmi o wiele sensowniej Tak więc i ja zapamiętam
 4. a kolega potrafi czytać ze zrozumieniem? Belka z linku ma 42 cm długości, a akwarium ma 40 cm długości. Nie jest napisane, aby belka miała możliwość regulacji, więc jej rzeczywista długość to 42 cm. Kwestia rozstawu uchwytów. Musiałbyś dzwonić, by Ci zmierzyli. Jeśli ma 42 cm to zabraknie Ci 2 cm, aby osadzić ją na wybranym zbiorniku. daj ten grolux i skończ w kółko pytać się o to samo, bo już Ci raz kolega powiedział, że może być. powinno się świecić ok. 10 godzin na dobę. Przedział czasowy wybierz sobie jaki chcesz. żeby faktycznie zadziałały to musiałbyś używać ich w kilogramach dawkujesz według zaleceń producenta. stosuj w dzień, przynajmniej rośliny skorzystają.
 5. Nic dziwnego, obie sprawy są zależne NO3 niskie, niewykrywalne NO2 i PO4... Bo nie ma z czego się wytwarzać. Właściwie to również bakterie źle się namnażają, a na pewno ZA WOLNO. Reszta parametrów dobra, choć nie ma powodu do zmian. Musisz koniecznie jak najszybciej wsadzić rośliny!! Po tygodniu od uruchomienia powinieneś już dodać szczyptę karmy dla ryb, a teraz nie ma to sensu... Nie interesuj się teraz podmianą, przepływami i w ogóle pracą filtra, bo skoro woda się klaruje to działa. Pierwsze to rośliny. Wsadzić i znów odczekać tydzień. Obejrzyj je dokładnie: czy mają na liściach "meszek", "nitki"? Nie mają to wsadzaj, tylko usuń porażone liście (takie niezdrowe). Dobrze byłoby jakbyś zidentyfikował te rośliny... Rogatek jak jest długi powyżej 10 cm to tnij na pół. Jeśli są "nitki" - nie pomyl z białymi korzonkami, które u niektórych roślin wyrastają w różnych częściach łodygi - usuń ręcznie. "Meszek"? Do miseczki wlej 4 łyżki wody i z 5-6 kropel wody utlenionej. Zanurz na chwilkę rośliny - max 7 sekund - i tak, aż każda "zainfekowana" część przejdzie taką kąpiel. potem wsadź bez płukania do akwa. 5 gatunków to mało, może chociaż w sporej ilości?
 6. Jak najbardziej możesz przetestować wodę Przyda Ci się to do obliczenia % podmiany wody Z lenistwa nie chce mi się szukać w postach Masz już jakieś rośliny w tym 100? Bo jak masz to zwiększ świecenie do 7h. Jeśli nie masz żadnych może zostać 5h jak na razie. Ile teraz podmienić wskażą Ci testy Najpierw je przeprowadź, a potem obliczymy piana i osad to normalne Glony. Nie masz podłączonego w tej kostce filtra, prawda? Możesz je wsadzić, ale ja bym je najpierw pomoczyła w czystej wodzie w wiadrze/misce przez 3 dni (oczywiście codziennie świeża woda) i w miejscu jasnym ale bez promieni słońca. Przy okazji obejrzysz w świeżej wodzie ile i jakie glony pojawiły się na roślinach, a wtedy będziesz mógł podjąć walkę z nimi zanim trafią do 100. jak je wsadzić bez odpowiednich zabiegów to przeniesiesz sobie masę glonów do czystego akwa ile masz tych gatunków? Jaka trawa?
 7. katija

  Zajawka Na Nowo

  jeżeli stosujesz podłoże pod podłoże (np. ziemia i żwir, albo substrat i żwir) to powinno się zrobić z przodu zbiornika i na bokach ok. 1,5-2 cm przerwę, którą wypełniamy neutralnym "wierzchnim" podłożem (jak żwir). I powinno się rozkładać całość rosnąco, czyli z przodu powiedzmy 3 cm a w tyle już 6-7 cm. Bynajmniej ja uważam, że to dobry pomysł Dlaczego? Bo: - podłoże aktywne, ziemia czy substrat znajdujący się przy brzegu szyby zostaje wystawiony na naturalne światło dzienne, co sprzyja szybszemu oddawaniu cennych składników do podłoża wierzchniego i wody, na czym tracą rośliny. Poza tym sprzyja to rozwojowi glonów (często pojawiają się wtedy naloty na szybie właśnie w miejscu kontaktu ze szkłem. - usypanie podłoża rosnąco - po skosie od przodu w tył - dodaje zbiornikowi głębi, tak ważnej w uzyskaniu naturalnej aranżacji. Poza tym większość roślin na tylny plan należy do tych mocno ukorzeniających się (mają masę i długie korzenie) i wymagają grubej warstwy, w której rosną. Rośliny słabo ukorzeniające się (bacopy, rotale, rogatki, ludwigie) nie wymagają takiej wysokości podłoża i spokojnie rosną w niższej warstwie. np. rośliny trawnikowe jak ponikła, sitowia czy Monte carlo mają rozbudowany system korzeniowy choć delikatny, ale posadzone w wysokim podłożu będą skupiały "energię" w rozwoju korzeni a nie na rośnięciu i zagęszczaniu się, co da efekt "dziurawego dywanu", a do tego listki tych roślin są krótkotrwałe i szybko zamierają. Więc zanim rozwinie się system korzeniowy to na wierzchu będą wiechcie... Przy niskim podłożu szybko utworzą zwarte systemy korzeniowe i szybciej "skupią się" na pozostałym rozwoju.
 8. wsadzasz rośliny o konkretnym wyglądzie. Więc jak pojawią się przebarwienia, dziury w liściach, nie będzie w ogóle rosła, zacznie obumierać - wtedy czytasz o przypadku jaki Cię "nawiedzi" i wiesz czy brak składników, czegoś za dużo, co może być źle...
 9. na początku, przy starcie spokojnie możesz podmieniać kranówką bez odstawiania. Dopiero w trakcie używasz odstanej. i później. możesz używać tylko dwóch próbówek do wszystkiego, ale pamiętaj wypłukać je kilkakrotnie w gorącej wodzie i dobrze wysuszyć przed ewentualnym nałożeniem zatyczek. A przed kolejnym testem przepłukaj zimną wodą i dobrze "otrząśnij"
 10. Wydawało mi się oczywiste, że takie sklepy sprzedają również za pośrednictwem Allegro zrezygnowałeś z tła? Możesz alternatywnie użyć grubego czarnego brystolu uciętego na wymiar i podklejonego bokami na taśmie oczywiście nie do samej górnej krawędzi, a z 1,5 cm poniżej. Ja tak mam w jednym baniaku i świetnie się sprawdza Ale oczywiście można się obejść bez tego, choć dodaje wizualnie efektywności całej aranżacji Czyli kiedy dokładnie uruchomiłeś? I tylko tyle masz wody? Zalej cały zbiornik - jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to zależy ile już działa. Ale raczej nie wcześniej niż po ok. tygodniu. Chyba że jebitnie coś się dzieje z wodą (ma jakiś kolor, mętnieje) rozumiem, że stojakami nazywasz dodane do kompletów "trzymadła" próbówek? Raczej nie bez powodu są załączone. Jak porównasz barwy? Talerzyk musiałbyś mieć z cienkiego szkła, bez faktury, czysto przeźroczysty. Na innym dodatkowo fałszujesz próbę. Mi wszystkie te testy zajmują do 30 min. Nad czym chcesz spędzać pół dnia? Testy najlepiej wykonywać przy dziennym naturalnym świetle, więc idealnie nadaje się do tego kawałek blatu w kuchni przy oknie Wystarczy trochę organizacji co Ci w pudełka nie chce wejść?
 11. Zaproponowałam z faktu, że kolega planuje światło pod rośliny Przy takim faktycznie rośnie wybarwiona, choć bez CO2 wolniej - własne doświadczenie hmm... u mnie ten początek trwał 2 lata, aż w końcu je wywaliłam :] oprócz tego jednego "ALE" było wręcz idealne Krewetki odskakując wzbijały je w górę tworząc dołki w miejscu odbicia Może tylko ja miałam pecha w tym przypadku heh
 12. jeśli inwestujesz w oświetlenie pod rośliny - czyli 8500K - to proponuję Alternathere reineckii (gdzieś z tyłu w rogu), ludwigię mini red (epityfalnie może być ciężko, ale w małej kępce w podłożu, często przycinana i dosadzana, powinno być git) oraz pogostemona (przy 8500K potrafi wybarwiać się na czerwono, też gdzieś z tyłu), hydrocotyle również (najlepiej by miało po czym się piąć), mchy jak najbardziej choćby dla efektu i tak samo Subwassertang też się nadaje (przycinając i formują można stworzyć ekstra aranżacje). Trawnik bym sobie odpuściła, bo wcale nie jest najprostszy i nie utrzymuje się w każdym akwa z optymalnymi warunkami (jestem przykładem ). Coś pływającego według gustu. Więcej bym nie ładowała, a zadbała o zagęszczenie wybranego. nie znam się na tym Ja obstawiam oświetlenie podwójne - dla fauny i flory. Trzymam się raczej zasady W/L już wcześniej się wypowiadałam... Lawa jest porowata co sprzyja osiedlaniu się bakterii nitry, ale jest chropowata i może powodować drobne uszkodzenia ciała ryb. Manado jest gliną, super sprawdza się jako "wciągacz" szkodliwych substancji, które potrafi oddawać np. roślinom. Ale jest piekielnie lekki i ryby denne będą robiły harmider, jak również typowe rośliny słabo ukorzeniające się nie utrzymają się w podłożu (mówię z własnego doświadczenia!) Na bank PO. I to też nie od razu. Musisz obserwować rośliny. Może się okazać, że wypali Ci LT a wtedy nawożenie zaburza równowagę.
 13. dobra jestem, co nie? W tytule jest litraż, a ja w pamięci szukałam hahah efekt kwarantanny rozumiem, że zacytowałeś mnie kwitując moją wypowiedź "bez komentarza"....
 14. Jak dla mnie nieciekawe, jakoś takie "zachwaszczone" ta roślina wygląda mi na dębówkę, ale 100% nie daję. Nie nadaje się dla początkujących i niestabilnych zbiorników. zacznij nawozić jakiś tydzień po ustabilizowaniu się. Zresztą, nie trzeba specjalnie nawozić wybierając proste rośliny, tylko wtedy, gdy zauważysz u nich braki. Nie nastawiaj się, że od razu zaczniesz wlewać wszystko co tylko znajdziesz "że dobre"... Co ty masz z tym Carbo? Po diabła chcesz to pchać codziennie? Carbo jest trujące dla fauny w zbiorniku! Co do samych roślin, nic szałowego za to proste. Ale jeśli pamiętam, to planujesz coś małego, więc wypisałeś za dużo przykładów. Na resztę pytań nie odpowiem, bo się nie znam
 15. jak wiele wyspecjalizowanych sklepów także online... Zalatuje mi tu kryptoreklamą
 16. katija

  Zajawka Na Nowo

  jak nie masz już problemu ze zwykłymi ślimakami to odłów helenki. Zostaw co najwyżej jedną sztukę,
 17. Pierwsza sprawa: wymyj porządnie szybę - od wew i od zew. 2. Musisz usunąć wszystkie zanieczyszczenia i musi lśnić. Wtedy bierzesz się za naklejanie. Najdrobniejsze niedopatrzenie zabrudzenia/zacieku będzie "paliło w oczy" 3. Początek dobry. Naklejasz folię ściągając papier. Uważaj, by nie dotknąć palcem klejącej strony, bo utrwalisz w tle swój odcisk palca odsłoń kawałek na szerokość 1-1,5 cm, przyklej równiutko do brzegu (od wysokości). I teraz potrzebujesz jakiegoś narzędzia... To może być równiótka lub po prostu nowa linijka o długości min. 10 cm max 15 cm. Najlepiej metalowa, ale o lekko zaokrąglonym brzegu - nie może być na pewno ostra jak nóż. Możesz użyć nowej czystej szpachelki o szerokości 10 cm lub rakli. Ważne, by prowadzić ją równymi dość zamaszystymi ruchami i pod odpowiednio ostrym kątem, aby nie uszkodzić foli. W ten sposób stopniowo nakładasz folię i pozbywasz się powietrza spod niej. Proponuję poświęcić na to trochę czasu i robić niewielkimi fragmentami - bez pośpiechu i precyzyjnie.
 18. katija

  Jak TU walczyć z zielenicami?

  Witam wszystkich. Ostatnio wiele wypowiadałam się w różnych tematach, a sama zaniedbałam swój mały "krewetkowy raj" i mam problem 😑 Nastąpił zmasowany atak zielenic... Było ich nie wiele, a że planuję zmianę aranżacji to jakoś tak lajtowo podeszłam do problemu. Na początku co większe skupiska usuwalam mechanicznie i było git. Ale podjęłam pracę, wracałam na pół zombi do domu marząc o śnie 😔 i doznałam szoku. Piszę w tej chwili z pamięci, coś ważniejszego uzupelnie w razie pytań 😋 Kilka info: Litraż ok 23-25 Filtr pat mini ustawiony na minimum bez włączonych "bąbelków" Podłoże to drobny żwirek bazaltowy czarny i piasek Dekoracje to murek z łupka pasiastego, badyl, korzonek i kawałek kory z subbwassertang Rośliny: anubiasy Petit, microzorium mini, rotala "nie pamiętam", sitowie drobne, "nie pamiętam" parva, Monte Carlo, gałęzatka, subbwassertang, weeping Moss, staurogyne repens, Fox Moss i glosia - zmaltretowana zielenicami 😭 Lampeczka jakaś podstawowa leddy, bez szału z mocą - sprawdzę i dopiszę jutro. Pokrywy brak. Żadnych nawozów nie używam, czasami carbo punktowo na krasnale jak się pojawiały. Temp tzw pokojowa, nie używam grzałki, ok. 24-25 st. pH 7.0 KH 4-5 Gh tu właśnie się popieprzyło, bo było bardzo wysokie ponad 25 (sic!) I zaczęłam dolewać destylke. W tej chwili testy mi się skończyły i jeszcze nie zakupiłam, więc nie znam wyniku NO2 zero NO3 ok 20 PO4 jakieś 0,05-0,1 Obsada: 8 dorosłych BV i masa żywika 🥰 Swiecilam normalnie 10h, ale od jakichś 10 dni zeszłam do 7h Podmianki były co 2tyg jakieś 7-8 litra z czyszczeniem dna - teraz to czyszczenie jakieś kulawe, bo ciągle muszę z wiadra żywika odławiać 😒 W tym dziale trafiłam na ciekawy post Grześka z lipca 2009 o jego walce z tym dziadostwem, ale zastanawiam się nad skutecznością w moim słoiku... Zwłaszcza że mam BV... Piszcie śmiało jak o czymś zapomniałam 🤗 dziękuję Ps: zdjęć nie wstawię bo za duże rozmiary mam, a teraz się nie pobawię w obróbki, bo za późno 😉
 19. katija

  Jak TU walczyć z zielenicami?

  Dobra nic nie ruszam I tak na razie nie mam jak. bo mam mnóstwo żywika i pojawiają się kolejne mikrusy Jak przeprowadzić kurację zwalczającą? Te wymiany przez kilka dni a potem nawóz fosforowy? A co z tą "domową bimbrownią? Zamontować? Skupiłeś się na planowanym restarcie, a nie odpowiedziałeś na wszystkie pytania
 20. nooo tak jakby W zasadzie filtra nie powinno się ruszać, dopóki nie zauważymy spadku wydajności. W przypadku filtrów wewnętrznych następuje on dość szybko, w zewnętrznych później - można polecieć z kilka miesięcy, ale rok to już dla mnie przesada. w zasadzie sens testowania wody dotyczy wody akwariowej Oczywiście kranówkę możesz sobie zbadać pod kątem pH, GH i KH, żeby wiedzieć jak może wpływać na parametry w akwarium po podmianach. Jak już uruchomisz zbiornik - BEZ FAUNY - to testy warto wykonać dopiero po jakichś 1,5-2 tygodniach. Potem już co tydzień, aby śledzić stabilizację. Gdy już parametry będą stałe, woda wyklarowana i nie będzie się nic działo z fauną, możesz myśleć o ewentualnym dostosowywaniu parametrów pod oczekiwane lub po prostu zacząć wpuszczać ryby. wszystko zależy od ich wielkości - ciężaru. Skałki najlepiej umieścić na substracie lub bezpośrednio na dnie zbiornika. Ważne czy będziesz miał ryby, które podkopują takie "konstrukcje". To samo tyczy się korzeni.
 21. Ja tam nie wymieniam jak mówią, dosypuję świeży gdy nadejdzie czas przeczyszczenia filtr - czyli przy spadku wydajności lub całkowicie, gdy widzę już ubytki w strukturze - a węgiel nie ma za wiele z prefiltrem. Węgiel nie oczyszcza wody z zanieczyszczeń "materialnych", a samą wodę. A prefiltr ma na celu wspomaganie filtra głównego w oczyszczaniu mechanicznym. jak najbardziej. Wszelkie rośliny płożące pasują. fajna sprawa, choć bywają delikatniejsze niż takie z typowej uprawy podwodnej. U mnie sitowie i ponikło w jednym baniaku za diabła nie rośnie, skąd by nie pochodziło wszelkie Cryptocoryny ukorzeniają się mocno. I ogólnie wszystkie rośliny rozmnażane przez sadzonki. Cabomby, Rotale, Alternathery, Rogatki, Limnofhile i to co rozmnaża się przez cięcie wierzchołków ma słaby system korzeniowy i można je dosadzać w każdej chwili.
 22. Tak, białe placki Ja bym jeszcze rozważyła dodanie węgla aktywnego, możesz zmieszać z którąś ceramiką np Raczej powinna się utrzymać, ale niekoniecznie rozrastać... Dlatego jeśli chcesz mocować to zrób to gęsto, nie zostawiając miejsca na ewentualne rozrośnięcie się. Ja już każdą opcję próbowałam, na nasionach kończąc i w tym konkretnym baniaku za diabła nie utrzymuje się - no chyba że pływa gdzie chce Dobre podejście, ale pamiętaj, że rośliny mocno ukorzeniające się powinieneś zasadzić od początku, bo później nabrudzisz w zbiorniku. Wszelkie rodzaje "łodygowców" (jak nazywam te, rozmnażane poprzez ucięcie wierzchołka) bez problemu będziesz mógł dodać z czasem.
 23. Na pierwsze dwa pytanie nie wypowiadam się, bo nie moja działka Ja mam węgiel aktywny, ceramikę z dziurką, zeolit i włókninę. Właściwie możesz użyć czego zapragniesz, ale bez szkody dla życia w zbiorniku masz na myśli tzw. gałęzatki? Jeżeli zamówiłeś 3cm to możesz je lekko rozciągnąć palcami, aby stworzyć jakby plastry i tak je przymocować. Wcale tak szybko się nie rozrasta, wszystko zależy od warunków w zbiorniku, a to że będą optymalne wg Ciebie, nie daje niestety gwarancji na przyjęcie się Jak wyżej. Zasadziłam nasiona parvuli i rosną tylko te, co pływają luzem. A po wsadzeniu takich wyrośniętych w podłoże, zamierają... Podłoże właściwe to warstwa 1cm, pod spodem znajduje się gruba warstwa substratu dedykowanego roślinom... I g* z tego, bo nie przyjmuje się w ten sposób. Jak planujesz zamontować 8500K pod rośliny to wybrałeś skąpą florę
 24. katija

  Jak TU walczyć z zielenicami?

  tu się nie zgodzę Czyli porada typu "z konieczności [...] gąbkę z filtra przepłukać w spuszczonej wodzie" oznacza restart filtra? Inaczej destabilizację zbiornika. Z tego wynika, że za każdym razem destabilizujemy zbiornik, gdy zajdzie potrzeba oczyszczenia gąbki czy innych mediów filtracyjnych... To nie powinniśmy w ogóle więc tykać filtra, a co za tym idzie, zakończyć "zabawę w akwarystę" z chwilą niewydajności filtra Podłożę chciałam jedynie lekko przepłukać w wodzi spuszczonej ze zbiornika z największego syfu, co nie pozbawi go jego właściwości oraz osiedlonych bakterii nitry
 25. katija

  Przygotowanie 240l

  krasnale pojawiają się z brudu. mając żyworódki masz brud 24/7. choć nikt tego nie opisze, z doświadczenia wiem, że mendy grzebią w podłożu, zwłaszcza po zgaszeniu światła. juz na teraz masz za mało wartościowych roślin, z czasem będzie gorzej. sama mam obecnie problem w "słoiku" z zielenicami z powodu powolnego wzrostu wybranych roślin
×