Jump to content

katija

Użytkownik
 • Content count

  376
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  8

katija last won the day on April 11 2020

katija had the most liked content!

Community Reputation

47

1 Follower

About katija

 • Rank
  Tubylec

Informacje o profilu

 • Płeć
  Kobieta
 • Lokalizacja
  Wrocław

Recent Profile Visitors

994 profile views
 1. Zestaw wydaje się ok. Ale może inni się jeszcze wypowiedzą
 2. ja tam nie miałam takiego problemu, ale Twoja wypowiedź brzmi o wiele sensowniej Tak więc i ja zapamiętam
 3. a kolega potrafi czytać ze zrozumieniem? Belka z linku ma 42 cm długości, a akwarium ma 40 cm długości. Nie jest napisane, aby belka miała możliwość regulacji, więc jej rzeczywista długość to 42 cm. Kwestia rozstawu uchwytów. Musiałbyś dzwonić, by Ci zmierzyli. Jeśli ma 42 cm to zabraknie Ci 2 cm, aby osadzić ją na wybranym zbiorniku. daj ten grolux i skończ w kółko pytać się o to samo, bo już Ci raz kolega powiedział, że może być. powinno się świecić ok. 10 godzin na dobę. Przedział czasowy wybierz sobie jaki chcesz. żeby faktycznie zadziałały to musiałbyś używać ich w kilogramach dawkujesz według zaleceń producenta. stosuj w dzień, przynajmniej rośliny skorzystają.
 4. Nic dziwnego, obie sprawy są zależne NO3 niskie, niewykrywalne NO2 i PO4... Bo nie ma z czego się wytwarzać. Właściwie to również bakterie źle się namnażają, a na pewno ZA WOLNO. Reszta parametrów dobra, choć nie ma powodu do zmian. Musisz koniecznie jak najszybciej wsadzić rośliny!! Po tygodniu od uruchomienia powinieneś już dodać szczyptę karmy dla ryb, a teraz nie ma to sensu... Nie interesuj się teraz podmianą, przepływami i w ogóle pracą filtra, bo skoro woda się klaruje to działa. Pierwsze to rośliny. Wsadzić i znów odczekać tydzień. Obejrzyj je dokładnie: czy mają na liściach "meszek", "nitki"? Nie mają to wsadzaj, tylko usuń porażone liście (takie niezdrowe). Dobrze byłoby jakbyś zidentyfikował te rośliny... Rogatek jak jest długi powyżej 10 cm to tnij na pół. Jeśli są "nitki" - nie pomyl z białymi korzonkami, które u niektórych roślin wyrastają w różnych częściach łodygi - usuń ręcznie. "Meszek"? Do miseczki wlej 4 łyżki wody i z 5-6 kropel wody utlenionej. Zanurz na chwilkę rośliny - max 7 sekund - i tak, aż każda "zainfekowana" część przejdzie taką kąpiel. potem wsadź bez płukania do akwa. 5 gatunków to mało, może chociaż w sporej ilości?
 5. Jak najbardziej możesz przetestować wodę Przyda Ci się to do obliczenia % podmiany wody Z lenistwa nie chce mi się szukać w postach Masz już jakieś rośliny w tym 100? Bo jak masz to zwiększ świecenie do 7h. Jeśli nie masz żadnych może zostać 5h jak na razie. Ile teraz podmienić wskażą Ci testy Najpierw je przeprowadź, a potem obliczymy piana i osad to normalne Glony. Nie masz podłączonego w tej kostce filtra, prawda? Możesz je wsadzić, ale ja bym je najpierw pomoczyła w czystej wodzie w wiadrze/misce przez 3 dni (oczywiście codziennie świeża woda) i w miejscu jasnym ale bez promieni słońca. Przy okazji obejrzysz w świeżej wodzie ile i jakie glony pojawiły się na roślinach, a wtedy będziesz mógł podjąć walkę z nimi zanim trafią do 100. jak je wsadzić bez odpowiednich zabiegów to przeniesiesz sobie masę glonów do czystego akwa ile masz tych gatunków? Jaka trawa?
 6. katija

  Zajawka Na Nowo

  jeżeli stosujesz podłoże pod podłoże (np. ziemia i żwir, albo substrat i żwir) to powinno się zrobić z przodu zbiornika i na bokach ok. 1,5-2 cm przerwę, którą wypełniamy neutralnym "wierzchnim" podłożem (jak żwir). I powinno się rozkładać całość rosnąco, czyli z przodu powiedzmy 3 cm a w tyle już 6-7 cm. Bynajmniej ja uważam, że to dobry pomysł Dlaczego? Bo: - podłoże aktywne, ziemia czy substrat znajdujący się przy brzegu szyby zostaje wystawiony na naturalne światło dzienne, co sprzyja szybszemu oddawaniu cennych składników do podłoża wierzchniego i wody, na czym tracą rośliny. Poza tym sprzyja to rozwojowi glonów (często pojawiają się wtedy naloty na szybie właśnie w miejscu kontaktu ze szkłem. - usypanie podłoża rosnąco - po skosie od przodu w tył - dodaje zbiornikowi głębi, tak ważnej w uzyskaniu naturalnej aranżacji. Poza tym większość roślin na tylny plan należy do tych mocno ukorzeniających się (mają masę i długie korzenie) i wymagają grubej warstwy, w której rosną. Rośliny słabo ukorzeniające się (bacopy, rotale, rogatki, ludwigie) nie wymagają takiej wysokości podłoża i spokojnie rosną w niższej warstwie. np. rośliny trawnikowe jak ponikła, sitowia czy Monte carlo mają rozbudowany system korzeniowy choć delikatny, ale posadzone w wysokim podłożu będą skupiały "energię" w rozwoju korzeni a nie na rośnięciu i zagęszczaniu się, co da efekt "dziurawego dywanu", a do tego listki tych roślin są krótkotrwałe i szybko zamierają. Więc zanim rozwinie się system korzeniowy to na wierzchu będą wiechcie... Przy niskim podłożu szybko utworzą zwarte systemy korzeniowe i szybciej "skupią się" na pozostałym rozwoju.
 7. wsadzasz rośliny o konkretnym wyglądzie. Więc jak pojawią się przebarwienia, dziury w liściach, nie będzie w ogóle rosła, zacznie obumierać - wtedy czytasz o przypadku jaki Cię "nawiedzi" i wiesz czy brak składników, czegoś za dużo, co może być źle...
 8. na początku, przy starcie spokojnie możesz podmieniać kranówką bez odstawiania. Dopiero w trakcie używasz odstanej. i później. możesz używać tylko dwóch próbówek do wszystkiego, ale pamiętaj wypłukać je kilkakrotnie w gorącej wodzie i dobrze wysuszyć przed ewentualnym nałożeniem zatyczek. A przed kolejnym testem przepłukaj zimną wodą i dobrze "otrząśnij"
 9. Wydawało mi się oczywiste, że takie sklepy sprzedają również za pośrednictwem Allegro zrezygnowałeś z tła? Możesz alternatywnie użyć grubego czarnego brystolu uciętego na wymiar i podklejonego bokami na taśmie oczywiście nie do samej górnej krawędzi, a z 1,5 cm poniżej. Ja tak mam w jednym baniaku i świetnie się sprawdza Ale oczywiście można się obejść bez tego, choć dodaje wizualnie efektywności całej aranżacji Czyli kiedy dokładnie uruchomiłeś? I tylko tyle masz wody? Zalej cały zbiornik - jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to zależy ile już działa. Ale raczej nie wcześniej niż po ok. tygodniu. Chyba że jebitnie coś się dzieje z wodą (ma jakiś kolor, mętnieje) rozumiem, że stojakami nazywasz dodane do kompletów "trzymadła" próbówek? Raczej nie bez powodu są załączone. Jak porównasz barwy? Talerzyk musiałbyś mieć z cienkiego szkła, bez faktury, czysto przeźroczysty. Na innym dodatkowo fałszujesz próbę. Mi wszystkie te testy zajmują do 30 min. Nad czym chcesz spędzać pół dnia? Testy najlepiej wykonywać przy dziennym naturalnym świetle, więc idealnie nadaje się do tego kawałek blatu w kuchni przy oknie Wystarczy trochę organizacji co Ci w pudełka nie chce wejść?
 10. Zaproponowałam z faktu, że kolega planuje światło pod rośliny Przy takim faktycznie rośnie wybarwiona, choć bez CO2 wolniej - własne doświadczenie hmm... u mnie ten początek trwał 2 lata, aż w końcu je wywaliłam :] oprócz tego jednego "ALE" było wręcz idealne Krewetki odskakując wzbijały je w górę tworząc dołki w miejscu odbicia Może tylko ja miałam pecha w tym przypadku heh
 11. jeśli inwestujesz w oświetlenie pod rośliny - czyli 8500K - to proponuję Alternathere reineckii (gdzieś z tyłu w rogu), ludwigię mini red (epityfalnie może być ciężko, ale w małej kępce w podłożu, często przycinana i dosadzana, powinno być git) oraz pogostemona (przy 8500K potrafi wybarwiać się na czerwono, też gdzieś z tyłu), hydrocotyle również (najlepiej by miało po czym się piąć), mchy jak najbardziej choćby dla efektu i tak samo Subwassertang też się nadaje (przycinając i formują można stworzyć ekstra aranżacje). Trawnik bym sobie odpuściła, bo wcale nie jest najprostszy i nie utrzymuje się w każdym akwa z optymalnymi warunkami (jestem przykładem ). Coś pływającego według gustu. Więcej bym nie ładowała, a zadbała o zagęszczenie wybranego. nie znam się na tym Ja obstawiam oświetlenie podwójne - dla fauny i flory. Trzymam się raczej zasady W/L już wcześniej się wypowiadałam... Lawa jest porowata co sprzyja osiedlaniu się bakterii nitry, ale jest chropowata i może powodować drobne uszkodzenia ciała ryb. Manado jest gliną, super sprawdza się jako "wciągacz" szkodliwych substancji, które potrafi oddawać np. roślinom. Ale jest piekielnie lekki i ryby denne będą robiły harmider, jak również typowe rośliny słabo ukorzeniające się nie utrzymają się w podłożu (mówię z własnego doświadczenia!) Na bank PO. I to też nie od razu. Musisz obserwować rośliny. Może się okazać, że wypali Ci LT a wtedy nawożenie zaburza równowagę.
 12. dobra jestem, co nie? W tytule jest litraż, a ja w pamięci szukałam hahah efekt kwarantanny rozumiem, że zacytowałeś mnie kwitując moją wypowiedź "bez komentarza"....
 13. Jak dla mnie nieciekawe, jakoś takie "zachwaszczone" ta roślina wygląda mi na dębówkę, ale 100% nie daję. Nie nadaje się dla początkujących i niestabilnych zbiorników. zacznij nawozić jakiś tydzień po ustabilizowaniu się. Zresztą, nie trzeba specjalnie nawozić wybierając proste rośliny, tylko wtedy, gdy zauważysz u nich braki. Nie nastawiaj się, że od razu zaczniesz wlewać wszystko co tylko znajdziesz "że dobre"... Co ty masz z tym Carbo? Po diabła chcesz to pchać codziennie? Carbo jest trujące dla fauny w zbiorniku! Co do samych roślin, nic szałowego za to proste. Ale jeśli pamiętam, to planujesz coś małego, więc wypisałeś za dużo przykładów. Na resztę pytań nie odpowiem, bo się nie znam
 14. jak wiele wyspecjalizowanych sklepów także online... Zalatuje mi tu kryptoreklamą
 15. katija

  Zajawka Na Nowo

  jak nie masz już problemu ze zwykłymi ślimakami to odłów helenki. Zostaw co najwyżej jedną sztukę,
×