Skocz do zawartości

Co po restarcie???


karo83
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wymieniłem podłoże na ziemie i żwirek kwarcowy 1-2mm.

1. Czy nawozić czymś od razu czy poczekać?

2. Jak długo świecić światło? 2x30 i 1x24

3. Czy dążyć z NO3 i PO4 do jakiś wartości czy dać się wykazać ziemi?

4. Czy podmieniać częściej wodę?

 

Akwa  160l  100x40x40

Filtracja JBL e900 i Aquaszut 750 (wew)

temp. 25

CO2 butla i reaktor narurowy

światło 2x30 t8    i  1x24  t5   (folia w pokrywie)

 

Rośliny: nurzaniec, lysimachia, bacopa, rotala, lobelia, kryptokoryny, anubias, żabienica ozyrysa i bleheri.

Przed restartem nawoziłem solami i nadal mam zamiar tak nawozić. Restart był konieczny , ponieważ miałem gruby żwir i mocno był zaatakowany zielenicami.

 

Parametry po restarcie:

PH 6.8,    KH 7,   GH   13,     NO3 7,    PO4 0.6 ,    Fe mniej niż 0.1

post-20512-0-29250300-1412622739_thumb.jpg

Edytowane przez karo83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1. Czy nawozić czymś od razu czy poczekać?

Na początek carbo i potas dla wzmocnienia korzeni.

 

 

2. Jak długo świecić światło? 2x30 i 1x24

Zacznij od 6h przez pierwszy tydzień , a potem codziennie zwiększaj co godzinę, docelowo do 10h.

 

 

. Czy dążyć z NO3 i PO4 do jakiś wartości czy dać się wykazać ziemi?

 

 

NO3 7, PO4 0.6 , Fe mniej niż 0.1

Stosunek miedzy no3 a po4 jest dobry, choć są lekkie braki , fe ma być na poziomie 0.4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli no3 i po4 jak zacznie spadać to uzupełniać.

Carbo masz na myśli co2 czy węgiel w płynie? 

Ile potasu? 10ppm?

A światło pełną mocą cały czas?

Zapomniałem dodać że podmieniam wodą RO plus mineralizator oczywiście.

Fe podawać samo czy z micro? Mam chelat 13% fe i micro jakis z allegro.  Mam też ferro aqua artu. Fe ma być 0,4 na koniec tygodnia na teście czy taka dawkę na tydzień ?

Sorry , że tyle pytań ale nie chce się zaglonić jak ostatnio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli no3 i po4 jak zacznie spadać to uzupełniać.

Tak, utrzymuj je na poziomie no3 10ppm a po4 1ppm.

 

 

Carbo masz na myśli co2 czy węgiel w płynie?

Przy takim oświetleniu co2 jest niezbędne. Węgiel w płynie + potas tak jak wyżej pisałem.

 

 

Ile potasu? 10ppm?

15ppm

 

 

A światło pełną mocą cały czas?

Świeć wszystkimi, tak jak pisałem wcześniej.

 

 

Fe podawać samo czy z micro?

Podajesz mikro, a w przypadku braku podajesz dodatkowo żelazo

 

 

Fe ma być 0,4 na koniec tygodnia na teście czy taka dawkę na tydzień ?

Podajesz dawkę dzienną, musisz sobie wyliczyć jaka ma być , przed podmianą wody robisz test, i ma być taki wynik :

no3=10

po4=1

k=15

fe=04

Jak się coś nie będzie zgadzać, to robisz korektę nawożenia, zwiększasz lub zmniejszasz dawki dzienne nawozu.

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu dozowałem aqua art classic i aqua art ferro i od tego się zaczęło. Ale wtedy jechałem jeszcze na kranówie, więc stosunek Ca do Mg też miałem raczej dziwny. Noi ta twardość wtedy 14 Kh. Azot i fosfor raczej pilnowałem cały czas testami , dlatego podejrzewałem mikro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Makro oczywiście też nawozilem i pilnowalem stężeń. Di azotu i fosforu mam testy więc tu sprawa jest prosta. Mikro lalem za dużo i zaprosiłem gliny. Ogólnie kombinowalem za dużo i teraz potrzebuje porad jak wystartować powolutku żeby nieprzedobrzyc

Wysyłane z mojego HTC Desire za pomocą Tapatalk 2

 

//Pisz poprawnie. / darekbart

 

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nawoziłeś samym mikro. Wystąpienie glonów musiało nastąpić. Lejąc tylko mikro, a pomijając makro za jakiś czas znów powitają Cię glony maślanymi oczkami.

 

 

Ale ja nawożę  makro cały czas.W tej chwili mineralizator do RO3, KNO3,KH2PO4.W poprzedniej aranżacji również nawoziłem i mierzyłem testami (NO3 i PO4) więc myślę że problem nie powstał przez makro. Kombinowałem z mikro bo ciągle coś brakowało roślinom(prawdopodobnie podłoża lepszego) ale to już przeszłość, a mi chodzi o future.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

obserwuj czy nie dzieje się nic niepokojącego.

A dokładnie co? Pył na szybach? Czy są inne objawy? Daję teraz 2 psiknięcia z dozownika. Kiedy będę wiedział, że taka dawka jest dobra? No i czy wprowadzić osobno żelazo?  W głowie rodzi mi się pytanie za pytaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dokładnie co?[...]

Ja bym najprędzej dopatrywał się pyłu na szybach, zielonych kropek na starszych liściach roślin, itd. U mnie pierwsze co było znakiem, że coś nie jest dobrze to właśnie delikatny (drobny), zielony pył na szybach, rzadziej bardzo krótkie nitki ( u mnie to była oznaka na przenawożenie/za dużo mikro w stosunku do makro - od tego czasu leję w myśl lepiej mniej niż więcej).

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc zauważyłem trochę pyłu na przedniej szybie. Na samym dole tak przy żwirku na wysokość około 1 cm.

Co teraz? Zmniejszyć dawkę czy zostawić taką? No raczej nie zwiększać oczywiście..

A może wie ktoś czemu rotala mi się lekko pokłada?

Edytowane przez karo83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem. W ostatnią środę po podmianie  testy NO3 20   ,  PO4  1,5 więc tymi składnikami nie nawoziłem. Dziś czyli po 6 dniach mam NO3 ponad 40 i PO4 co najmniej 2.Co się  dzieje ? Dodam , że do podłoża wcisnąłem kulki filtusa czy jakieś takiej firmy. Czy te kulki tak podnoszą azot i fosfor? Są to kulki typowo akwarystyczne w miarę głęboko w podłożu. Po restarcie wykorzystałem połowę wody se starego akwarium. Czy zachodzi cykl azotowy od nowa w tej sytuacji?

Co robić?

Większą podmianę czy wyczyścić kubełek ( nie był czyszczony od restartu czyli 2,5 tygodnia).

Po restarcie miały być już tylko sukcesy....hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anubias wypuścił nowe liście i są jasno zielone. Czyżby niedobór żelaza? Oto fotki. Co myślicie? Dołączona grafikaDołączona grafika

 

Wysyłane z mojego HTC Desire za pomocą Tapatalk 2

 

 

Tak się zastanawiam, czy zacząć podawać chelat żelaza do tego mikro co już nawożę, czy odstawić to mikro i spróbować z FERRO+ Aqua Artu (niby żelazo i mikro w jednym ale nie wiem ile tego tam jest w tym nawozie).

Jakieś propozycje? żelazo wg. zooleka prawie nic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyżby niedobór żelaza? Oto fotki. Co myślicie?

Niekoniecznie, nowe parametry wody, nowy anubias.

To podobnie jest jak z mchami w jednym akwarium są one ciemno zielone w innym ten sam przełożony mech będzie rół jasno zielono.

Czekaj, nic nie kombinuj bo znów przedobrzysz. Jak rośnie i nie widać braków, zatrzymania wzrostu czy gnicia, dziur to na razie nic nie zmieniaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej. Za dwa dni będzie 5 tygodni od restartu.

Testy tydzień temu    NO3 - 20     PO4 - 2

Dziś                           NO3 - 40 lub trochę więcej    Po4 - 2

Czy wydaję mi się czy cykl azotowy dobiega końca?

 

Nawożenie

Cały czas od początku Easycarbo 2,5ml oraz K2SO4  15ppm

Azot i fosfor pod dostatkiem (nie dorzucam)

Mikro , którym nawoziłem po troszku na początku odstawiłem 2 tygodnie temu. Było trochę pyłu na szybach. Od tygodnia podaję Ferro Aqua Artu 1 naciśnięcie dziennie ( żelazo i mikro w jednym).

Żelazo na teście cały czas praktycznie niewykrywalne dla testu.

 

Zaraz wrzucę fotki z telefonu.

Oczywiście jestem otwarty na szeroką krytykę jeśli robię coś źle.

 

 Nie wiem czy zrobić kilka podmian, żeby zbić NO3??

 

 

 

 




Wysyłane z mojego HTC Desire za pomocą Tapatalk 2
 

post-20512-1415365306,07_thumb.jpg

post-20512-1415365330,14_thumb.jpg

post-20512-1415365359,63_thumb.jpg

post-20512-1415365374,42_thumb.jpg

post-20512-1415365387,85_thumb.jpg

post-20512-1415365402,55_thumb.jpg

Edytowane przez karo83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...