Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem małe przemeblowanie w akwarium. Czy zmiany są na korzyść oceńcie sami :) Jutro będę w zoologicznym, dokupię 2 otoski do tych 2 co mam obecnie. Zastanawiam się nad kirysami (panda lub albinos),ale nie wiem czy będę je kupował. Chciałem jakieś żyworódki,aby w akwarium coś więcej się działo. Skoro molinezje odpadają, to jedynym sensownym wyborem pozostaje chyba tylko parka Zmienniaków Plamistych (Platek), ale również nie wiem czy będę je kupował.

Proszę o wasze opinie i propozycje w tej sprawie.

post-17887-0-78854800-1375812348_thumb.jpg

Edytowane przez ERwinOZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium, owszem, jest puste. Ale nie pomoże wpuszczanie kolejnych ryb - dalej będzie to puste akwarium, tyle że z mnóstwem chorych ryb. A zbiornik z karpiami w Tesco nie jest chyba szczytem piękna, prawda?

Jeśli już musisz wydać pieniądze w zoologicznym, kup rośliny. Zielone akwaria podobają się wszystkim.

Gatunki roślin w przypadku tak zagadkowego akwarium jak Twoje to też jedna wielka niewiadoma. Więc może poczytaj, pooglądaj forum. Zobacz co Ci się podoba. Ja sugerowałbym rośliny o małych liściach - optycznie powiększają zbiornik.
Ale w najbliższym czasie żadnych więcej ryb!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wydawało mi się, że problem neonów mam już z głowy,ale dziś zauważyłem że jedna rybka znów ma te krostki. Wiem że zdjęcie jest słabej jakości,ale ciężko uchwycić neonka stojącego w miejscu, w dobrej pozycji. Zdjęcie jest wystarczające aby zobaczyć o co chodzi. Proszę o pomoc w identyfikacji choroby.

Ryby nie ocierają się o nic, nie zauważyłem też spadku apetytu.

 

http://http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=240780 tutaj są dobre zdjęcia tych krostek, i tak jak w tym przypadku, z neonka który wcześniej u mnie miał to samo plamka zniknęła bez większego śladu.

post-17887-0-14990600-1376243013_thumb.jpg

Edytowane przez ERwinOZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, ostatni tydzień leczyłem neony omniforte, gdyż terapia ichtio nic nie pomogła, poza tym objawy nie wskazywały jednoznacznie na ospę. Dziś 8 dzień odkąd wlałem omniforte, z 9 neonów zostały mi 4. Nie widać już na nich śladów choroby, mam jednak problem gdyż nie mają w ogóle apetytu. Jeśli podczas karmienia jakieś jedzenie podpływa im koło pyska to połykają je ale po chwili wypluwają. Myśle że nie jadły już około tygodnia (tj. od początku terapii omniforte). Parka ramirezów i otosek nie wykazują żadnych objawów choroby i mają dobry apetyt.
Mam kontynuować leczenie i wlać kolejną dawkę omniforte ?? i kolejny tydzień leczyć ryby ?? czy zrobić podmianę 50% wody i zakonczyć leczenie. Szkoda mi już tych ramirezów i otoska, które muszą pływać w tej zielonej od omniforte wodzie, a o roślinach które od ponad tygodnia nie widziały światła już nie wspomnę. Proszę o wasze rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie ja bym proponował Tobie jak najszybciej zakończyć leczenie. Im więcej tej chemii wrzucasz do akwa tym gorzej ... Po zalaniu akwa najlepiej żeby sobie przynajmniej te 5 dni postało z kilkoma roślinkami w środku i światłem 5 godzin. Piasek masz bardzo słaby proponuje Ci jak najszybszą wymianę na drobny piasek. Masz jeszcze te pielęgniczki ? Bo nie widziałem ich na ostatnim zdjęciu ... weź zdobądź pistie niech pływają na powierzchni sobie to dobre rośliny... Słabe światło masz. Pomyśl w przyszłości nad modernizacją. Początki zawsze są ciężkie nie zniechęcaj się, pozdro

 

A co do roślinki w koszu to mam pytanie. Czy jeżeli roślina jest mocno ukorzeniona i nie chcemy poobrywać za bardzo korzeni to można zasadzić ją z tą watą ? Czy to zmieni skład wody po jakimś czasie ? Czy trzeba bezwzględnie obrać całą roślinę z tego ?

Edytowane przez Georgi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A co do roślinki w koszu to mam pytanie. Czy jeżeli roślina jest mocno ukorzeniona i nie chcemy poobrywać za bardzo korzeni to można zasadzić ją z tą watą ? Czy to zmieni skład wody po jakimś czasie ? Czy trzeba bezwzględnie obrać całą roślinę z tego ?
 
Rośliny są już dawno wyjęte z koszy. Z tego co dowiedziałem się od forumowiczów sadzenie w koszach z tą watą to wielki błąd. A co do korzeni, to wydaje mi się, że zbyt długie (takie powyżej 5-6 cm) możesz nawet podciąć, ale co do tego nie jestem w 100% pewien, więc może niech jakiś ekspert to potwierdzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto stan mojego baniaka na dziś dzień. Z roślinek zgodnie z waszym poleceniem dokupiłem pistie. W najbliższym czasie planuje również zakup rogatka, wgłębki wodnej lub jakiegoś rodzaju mchu, oraz nurzańca którym chciał bym obsadzić tył akwarium. Co więcej z flory znajduje się w moim akwarium sami widzicie. (wiem że rośliny mają brązowe liście, ale już się chyba ukorzeniły i odbijają nowe zieloniutkie).

 

Co do fauny to znajdują się w nim :

Parka Pielęgnic Ramireza

3x Otosek

Parka Molinezji Ostroustej ( wiem, że troszeczkę za mały litraż, ale rybka ta bardzo mi się podoba, i nie mogłem się powstrzymać od przygarnięcia ich od kolegi, który ma ich nadmiar. Jeśli ta rybka w 60l to duży błąd to oczywiście oddam je, ale skądinąd wiem że wielu forumowiczów trzyma molinezje w tym litrażu, w sklepie akwarystycznym również uznali ze 60l dla tej molinezji to minimum wystarczające)

 

Chciał bym wreszcie skompletować pełną obsadę, i w związku z tym planuję dokupić grupkę jakichś ryb stadnych (6-10 sztuk) Nie chcę jednak by były to neonki. Poszukałem trochę i mam kilka propozycji o których weryfikację proszę was.

Moje propozycje to ; Zwinnik Blehera, Razbora Galaxy, Razbora Borneańska (ostatecznie klinowa lub espei), Danio pręgowany, Bystrzyk ozdobny. Nie mam pojęcia czy te rybki będą dostępne w akwarystycznym w którym się zaopatruje, oraz czy cena nie będzie zbyt wygórowana. Nie chciał bym rybek droższych niż ok. 5 zł a sztukę. Dla porównania Danio, molinezja są u mnie po 3zł, otoski  i ramirezy po 7.

 

Rybki karmię 2 razy dziennie pokarmem Sera San oraz Tropical Supervit

 

Proszę o opinie i wasze propozycje

post-17887-0-88545000-1378230984_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam, odświeżam temat, gdyż znalazłem trochę czasu na poprawienie swojego akwarium z któego nie jestem do końca zadowolony. Od ostatnich wpisów trochę się zmieniło więc przybliżę jak sytuacja wygląda obecnie:

 

PH wody w kranie - 7,8  PH wody w akwarium 8

GH wody w kranie - 16 DH wody w akwarium 14

 

Obsada  

3x Kirysek albinos

1 x zbrojnik pospolity

6 x bystrzyk ozdobny

3 x molinezja ostrousta

 

Rybki karmię 2 x dziennie - sera san i sera flora oraz sera vipachips oraz tropical kirysek dla ryb dennych.

 

Nie jestem zadowolony z obecnego stanu akwarium ponieważ bystrzyki praktycznie cały czas spędzają z tyłu akwarium ukryte za roślinką, molinezje natomiast rosną bardzo wolno i nie rozmnażają się (2 samice + samiec). Z kirysami i glonojadem nie mam żadnych problemów. Wiem, że 60 litrów to trochę za mało na molinezje, ale bardzo mi zależy aby zostały one w mojej obsadzie, nawet gdyby miały być jedynymi rybami w akwarium. Akwarium wydaje się być puste i bez życia.

 

Proszę o propozycje zmian i rady jak naprawić problemy opisane w poprzednim akapicie.

 

Za każdą opinię i radę z góry dziękuję :)

post-17887-0-29119100-1444242940_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zrobisz fundując molinezjom prawidłowego rozmiaru zbiornik i nie trzymając ich z rybami z absurdalnie różnego od ichnego biotopu. :) Wtedy urosną i się rozmnożą. Nie dziw się, że ryby nie prezentują się jak należy - zestaw gatunkowy do tego akwarium jest zwyczajnie nietrafiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na większy zbiornik (choćby 80cm) nie mam miejsca, muszę działać w zakresie tego co jest. Bystrzyki chętnie zamienię na inne ryby. Proszę o propozycje.

 

Podmiany wody robię co tydzień - dwa tygodnie po 15 litrów. Woda w akwarium ma ponad rok i jest zupełnie przejrzysta, nie czuć też żadnego nieprzyjemnego zapachu.

Edytowane przez ERwinOZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

znalazłem trochę czasu na poprawienie swojego akwarium
Ale że to już?

 

Karmisz często, czy równie często robisz podmiany? Coś mi się wydaje, że te biedne ryby trują się własnymi odchodami...

 

1. Piach - wywal to coś co robi za podłoże w tym zbiorniku, tę szybkę też;

2. Rośliny;

3. Prawidłowa obsługa akwarium.

Naprawdę nie potrzeba wiele żeby akwarium cieszyło oko i ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...