Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich. Dopiero zaczynam swoją przygodę z akwarystyką, i jestem otwarty na wszelkie uwagi i propozycje dotyczące zmian w moim akwarium. Akwarium widoczne na zdjęciach posiadam od 2.08.2013. Jest w nim już 13 rybek,ale wydaje mi się puste,więc proszę o propozycje jakie rybki jeszcze mogę dorzucić.(myślę nad trzema kirysami, i chciał bym molinezje,ale boje się,że akwarium będzie dla nich zbyt małe)

 

Akwarium     : ELITE Style 60x30

Filtracja        : Aquael Fan 1 plus + deszczownia Aquael Fan Turbo

Oświetlenie  : Interpet 15W Tropica (napisy na żarówce są trochę starte, więc w opisie może być błąd)

Ogrzewanie  : Grzałka z termostatem AQn 50W Comfort zone

Podłoże        : Czarny żwir kwarcowy

Pokarm        : Sera san

Rybki           : 9 x Neon Innesa

                      2 x Pielęgnica Ramireza

                      2 x Otosek ( docelowo 3 lub 4)

 

Zdjęcia były robione pierwszego dnia i rybki jeszcze chowają się po kątach, dziś trzeciego dnia neony pływają już w miarę swobodnie,ale ramirezy jeszcze chyba do końca się nie przyzwyczaiły. Martwi mnie to,że pokarm praktycznie wcale ich nie interesuje.

 

Proszę o opinie, propozycje zmian, poprawek i oczywiście rybek.

post-17887-0-02297400-1375605792_thumb.jpg

post-17887-0-76714500-1375605793_thumb.jpg

post-17887-0-33959200-1375605795_thumb.jpg

Edytowane przez ERwinOZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę wraz z uzdatniaczem sera aquantum wlałem ponad 24h przed wpuszczeniem rybek.

Te kamienie to chyba jakieś piaskowce, kupiłem w zoologicznym.

W wodzie nie masz bakterii więc nic Ci to nie da. Rybki i tak mogą zaraz Ci pozdychać, a teraz się męczą. Piaskowiec z tego to pamiętam chyba zatwardza wodę więc neonkom to nie pasuje- lubią miękką wodę.

Edytowane przez Nikodem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście rybki zaczynają się zachowywać normalnie. Niepokoi mnie jednak jeden neon. Właśnie zuważyłem, że ma z tyłu na brzuchu białego bąbelka wielkości główki szpilki, i trzyma się z dala od reszty stadka czy to może być ospa ?? czy lepiej odseparować go od reszty ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być też choroba neonowa. Jeżeli moje obawy są słuszne, to niedługo neonów nie będziesz posiadać.

Wpuszczenie ryb do niedojrzałego zbiornika argumentując swój czyn wlaniem uzdatniacza od razu daje możliwość weryfikacji Twojej wiedzy- Niestety brakuje Ci wiedzy podstawowej, a podstawą jest to, że nowo założony zbiornik musi dojrzeć (poczytaj o Cyklu Azotowym).

Aranżacja niezbyt rozbudowana, podłoże nieodpowiednie dla Twoich ryb (pielęgniczki wymagają piachu), a tło... no cóż. Tło mogłeś kupić za grosze (zwykły bristol ), bo to co teraz masz to nie dość, że kosztuje niemało to jeszcze efekt daje mizerny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że jak na razie moje akwarium to jedno wielkie pasmo porażek. Jutro przesunę te większe roślinki na tył akwarium, powyciągam z koszy. Co do czarnego żwirku kwarcowego, to sprzedawca w sklepie polecił mi go jako odpowiedni dla tych ryb, uznałem że skoro prowadzi ten sklep od jakiegoś czasu, to pewnie coś o tym wie i mogę polegać na jego opinii. Na wyposażenie akwarium + rzeczy do jego czyszczenia wydałem  około 300 zł i mój budżet się wyczerpał, więc nie mogę teraz zmienić i piasku i rybek i ozdób, będę musiał wykombinować coś z tego co mam, mam nadzieje że uda się z tego zrobić coś w miarę fajnego, nie chciał bym żeby tak kasa była "utopiona"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek 7zł w OBI za 25kg - z Atestem PZH. Więc podłoże wyszłoby Cię dosłownie grosze.

No tło jest porażką- strasznie sztuczne, ale jak Ci pasuje optycznie to zostaw. Nie wpływa to na zdrowie ryb więc mi to jest obojętne.

300zł jak na TAKI baniak to bardzo dużo jeżeli nie liczysz w skład tego pokrywy.

No cóż. Wiesz co jest nie tak, działaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100 zł sama grzałka i filtr, rośliny 30 zł ryby 45, żwirek około 45, kamienie 20, to już 240, jeszcze parę rzeczy i się uzbierało.

Więc co z tymi neonami ?? czy mogą one zarazić inne ryby ?? jeśli miał bym je odseparować, to tylko tego u którego widać jakieś objawy, czy lepiej od razu wszystkie ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałki nowe można kupić (oryginalne) za 35-40zł, Rośliny te co masz to w miare sensowna cena, żwirek... No cóż, za 7zł miałbyś odpowiednie podłoże, a tak to wydałeś pół stówki na cos co będzie męczyć Twoje ryby.

Kamienie można samemu pozbierac lub kupić w PSB za 2zł

Jeżeli to choroba neonowa to juz pewnie za pózno i pozostałe są już nosicielami i umrą.
Jeżeli ospa to google > i bedziesz wiedział jak leczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka (jak i reszta, prócz akwarium) jest nowa firmy aquael dałem za nią coś około 45 zł, więc chyba nie był to najgorszy zakup. A co do podłoża to http://http://www.superakwarium.pl/pielegniczka-ramireza-id587.html  "Jako podłoże może być zastosowany drobny żwir o ciemnym kolorze."  więc nie rozumie dlaczego tak bardzo się go czepiacie :)

Edytowane przez ERwinOZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Encyklopedia SA jest największym błędem tego portalu. Szerzy takie herezje, że aż głowa boli.

Gdybyś poczytał cokolwiek o pielęgnicach, czyszczeniu skrzeli, sposobie żerowania i tarle to byś wiedział dlaczego wymagają piachu. To co masz na dnie to koszmar, a najbardziej odbije się to na biednych rybach, które już mają wystarczająco wytarte naturalne zachowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramirezy chyba złożyły ikrę. Mam z tym coś robić ??  Nie są zbytnio zainteresowane jej pilnowaniem. Od czasu do czasu samica próbuje pilnować ikry,ale samiec chyba ją przegania.

Co do neonów, to ciągle tylko ten jeden ma białego bąbelka przy brzuchu wielkości ziarenka żwiru.Reszta wygląda normalnie. Jedzą bardzo chętnie. W temperaturze jaka panuje obecnie czyli około 28 stopni, jeśli była by to jakaś choroba, to chyba powinna się ona jakoś szybciej rozwijać ??

 

ps. Nie piszcie, że roślina jest w koszu. Już wiem że trzeba ją z niego usunąć ;)

post-17887-0-74537600-1375725054_thumb.jpg

Edytowane przez ERwinOZ
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet teraz przeglądając różne fora jakieś 60% osób pisze że dla ramirezek najlepszy jest drobny żwir. W literaturze którą czytałem na ten temat również tak było napisane i sprzedawca w sklepie również polecił mi drobny żwir. Nie mam pojęcia jakim sposobem mam wybierać odpowiednie rzeczy do mojego akwarium, skoro rzeczy polecane jako odpowiednie dla danej rybki w jednym miejscu, są w innym miejscu uznawane za nieodpowiednie.

Dziś nie miałem czasu, ale jutro przesunę te kamyki pod kątem, i wyjmę roślinki z koszy. Postaram się też zmienić coś z tym tłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To długo pokutujący błąd niestety. A bierze się z czasów, kiedy ludzie niekompetentni pisali książki, a nikt kto wiedział więcej nie miał jak im zaprzeczyć. Jest jedna pewna metoda, żeby określić co  ryba potrzebuje: poczytać o tym jak zachowuje się w naturze i dorwać się do opisów odkrycia ryb.

 

Już sama nazwa dużo podpowiada. Microgeophagus. Mały ziemiojad.

Edytowane przez Sverting
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okay okay :D przecież wam wierze, że w ich naturalnym środowisku jest piasek,ale mając kilka gatunków ryb nie da się chyba dogodzić wszystkim, trzeba iść na kompromisy :) Mam nadzieje, że ten drobny żwirek nie jest taki zabójczy dla ramirezów, i jakoś go zniosą, a  wy kiedyś mi to wybaczycie :) Poza tym moje mają mocniejsze barwy, i świetnie się świecą, co chyba świadczy o tym, że nie jest im tutaj tak źle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okay :D to już będę się starał postępować zgodnie z waszymi radami :) Więc co dalej ?? w środę będę w akwarystycznym, chciał bym dokupić jakieś rybki,ale boje się o ten biały bąbelek na neonku. Jeśli to jakaś choroba, to chyba powinna się już jakoś rozwijać ?? po jakim czasie będę mógł być pewien że to nic poważnego, i rybki nie padną na jakąś zarazę ?? 

Ramirez dość intensywnie gania samiczkę. Czytałem że to się zdarza,ale czy on jej nie zamęczy ?? może odstawić go na noc do jakiegoś pojemniczka żeby ochłonął :D ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...