Skocz do zawartości

Pro Soil czy Aqua Substrate II?


Martyna-25l
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałam się zapytać jakie podłoże byłoby lepsze do akwarium 25l? Planuję restart z nowym podłożem i roślinami.

Zastanawiam się nad Pro Soil i Aqua Substrate II. Doradźcie które podłoże bardziej by się nadawało bo ja w sumię nie widzę dużej różnicy między nimi. :)

Jeszcze mam pytanie ile litrów będę musiała go potrzebować i czy pod podłoże muszę dawać ziemię albo np. jbl aquabasis plus?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witaj. O Pro Soil za wiele nie mogę powiedzieć ale posiadam właśnie Aqua Substrate II+ i jestem zadowolona. Rośliny bardzo ładnie rosną i mam pełno małych sadzonek. W drugim akwarium mam żwir + torf pod spodem i nie ma porównania. Także tyle mogę napisać. Ja jestem zadowolona. Dodatkowo stosuje tylko węgiel w płynie. Jeżeli chodzi o Aqua Substrate II to u mnie na kostkę 30l poszło ok 2,5l, pod to podłoże niczego już się nie daje. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją.

Edytowane przez pinakolada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wyżej. ProSoil chłonie po4 dlatego nie idzie uzyskać realnych wynikow testem i musisz dawkować z kalkulatora albo obserwacji roślin. Miałem problem z glonami na tym podłożu lecz to wyniklo z tego, że dawałem dawki po4 x2. Teraz leje w dawkach wyliczonych, wszystko rosnie ładnie mimo, że po4 mam na poziomie bliskim zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,


Podłącze się do tematu kolegi ponieważ przygotowuje się do restartu i zmiany podłoża na Aqua Substrate II. Mam tylko jedno pytanie przed zakupem... Jak podłoże będzie już w akwarium i po jakimś czasie przyjdzie do czyszczenia to czy da się je wyczyścić czy trzeba wymieniać na nowe? Bo podobno jak więcej siły się użyje to niszczy się one i powstaje błotko...I na jak długo starcza te podłoże bogate w pierwiastki?  :smile:


Edytowane przez jinks86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ja miałem ASIi + w 45l. Powiem szczerze, że to podłoże było dramatyczne. Przez pierwsze 2-3 tyg było cacy. Potem pochłaniało mi tyle Fosforu i potasu, że mógłbym lać je wiadramni i zawsze poziom był zero lub bliski zera, szczególnie fosfor. Podłoże katowało mi rośliny. Obecnie przy tym samym nawożeniu i zwykłym żwirku efekty mam 100% lepsze. Może trafiłem na jakąś felerną partię ale ASII + w moich akwariach już się nie pojawi.

Przy mikiej wodzie ASII+ będzie się rozpadał ;)

Edytowane przez Tasman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli po4 podłoże wchłania to po co na po4 testy.

 

Oto jest pytanie:D

A odnośnie twojego pytania "czy wszystko będzie ok, chyba nikt Ci na to nie odpowie. Żaden kalkulator, żadne podłoże, żadna firmowa naklejka na butelce z nawozem nie jest w stanie zagwarantować nam sukcesu. Akwarium to mały skomplikowany ekosystem na który działa wiele czynników.

 

Wysłane z mojego GT-I9505 za pomocą Tapatalk 4

 

Edytowane przez beny_81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nom dokładnie :) Musisz sam dojść do tego czego potrzeba roślinom, w jakich dawkach i czy w ogóle czegoś potrzeba skoro chcesz podłoże aktywne. Ja u siebie nie zauważałam braków. Dodatkowo nawoziłam tylko carbo. Pamiętaj tylko żeby zaczynać od minimalnych dawek a potem zwiększać w razie potrzeby :)

Edytowane przez pinakolada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...