Skocz do zawartości

czy takie akwarium bedzie sie nadawalo??


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A wiec diametralna zmiana planow, mam w pokoju 2 szafki jedna 120 cm stoji na niej TV i jakies pierdolki w stylu zdjecie, puchar itd, a druga szafka 38 cm, to ta na ktorej stoji teraz malutkie akwa i mialobyc inne, ale troche sie pozastanawialem i doszedlem do wniosku ze dokupie wiszaca polke nad biurko i pojda tam wszystkie pierdolki zdjecia, pucharki itd, a TV poleci na mala szafeczke. Na szafke 120 cm chcem kupic baniak 100x40x(40,45,50 (tego jeszcze nie wiem)) i litraz jest taki, kolejno: 160, 180 i 200 (wow!!!), jezeli bedzie starczalo miejsca na szafce wiszacej, jezeli nie kupuje 80x40x40 128 litrow i wtedy zostaje mi jeszcze 40cm szafki na pierdoly :), wszystko sie jeszcze wyjasni, najpierw musze dokupic wiszaca szafke i zrobic male przemeblowanie, jedynym problemem moga byc promienie sloneczna padajace na akwarium, mam okno od wschodu, czy to bedzie duzy problem??? Jeszcze jedno pytanko, czemu miedzy akwarium 80cm a 100 cm dlugosci sa takie roznice cenowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra decyduje sie na baniak 200L, 100x40x50, i teraz chcem zrobic ogolny kosztorys calego sprzetu wiec potrzebna mi pomoc w dobraniu osprzetu, no wiec:

-akwarium w zestawie z pokrywa ma oswietlenie 2x30W, czy takie naswietlenie bedzie wystarczajace? wychodzi 0,3W na litr

-jaki wybrac filtr? kaskadowy czy wewnetrzny z deszczownia?

-jakiej mocy grzalke? o ile jedna wystarczy

-pompke napowietrzajacan wiem ze trzeba kupic min 200L/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80% napowietrzenia wody odbywa się przez falowanie i ruch powierzchni - jakikolwiek napowietrzacz w postaci kostki puszczającej bąbelki to zbędna rzacz. Mało tego taki napowietrzacz szkodzi kiedy dozujesz co2 dla roślin.

Z kaskad (filtrów zewnetrznych) to u Ciebie może być tylko coś w stylu fzn-3 ale obawiam się że na 200l to będzie trochę mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80% napowietrzenia wody odbywa się przez falowanie i ruch powierzchni - jakikolwiek napowietrzacz w postaci kostki puszczającej bąbelki to zbędna rzacz. Mało tego taki napowietrzacz szkodzi kiedy dozujesz co2 dla roślin.

Z kaskad (filtrów zewnetrznych) to u Ciebie może być tylko coś w stylu fzn-3 ale obawiam się że na 200l to będzie trochę mało.

czyli musi byc deszczownia? bo jesli sie wsadzi zwykly wewnetrzny to raczej ruch tafli bedzie znikomy, wewnetrzny nie wiem za bardzo jak dziala, ale domyslam sie ze tez musi bys deszczwonia, jesli gadam glupoty to przepraszam ale jestem zielony :roll:

 

A może wewnętrzny EHEIM BIOPOWER 240, kosztuje co prawda niemal dwie stówy, ale chaty nie zaleje i pobiera zaledwie 8W, 3 lata gwarancji i nie trzeba ciąć pokrywy jak przy kaskadzie.

no ten jest calkiem niezly, z deszczownia od razu, jeszcze myslalem nad zewnetrznym AQUA NOVA NCF-800 tez ma deszczownie i taki sam przedzial cenowy, ogolnie musze miec 200zl na filtr, moze jakies inne propozycje jeszcze macie dobrych filtrow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaletą kubła jest większa powierzchnia filtracyjna, ale koszty eksploatacji są spore, ten HW ma 35W co daje ponad 10zł/mc za prąd (nie licząc oświetlenia) podczas gdy za EHEIMa zapłacisz niecałe 2,50zł/mc. Jak kogoś stać to niech bierze kubeł, ale warto wiedzieć ile to potem kosztuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaletą kubła jest większa powierzchnia filtracyjna, ale koszty eksploatacji są spore, ten HW ma 35W co daje ponad 10zł/mc za prąd (nie licząc oświetlenia) podczas gdy za EHEIMa zapłacisz niecałe 2,50zł/mc. Jak kogoś stać to niech bierze kubeł, ale warto wiedzieć ile to potem kosztuje ;)

HW 302 pobiera 18W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak, ale akwarystyka to nie tylko high tech, są też inne drogi, stąd nie istnieje jedyna słuszna odpowiedź na to pytanie. Można zastosować słabszy filtr z umiarkowaną obsadą ryb, dużą ilością roślin i osiągnąć równie dobry rezultat. Wszystko ma swoje plusy i minusy, a decyzję trzeba podjąć na podstawie własnych priorytetów, niech więc autor pomyśli na czym mu najbardziej zależy i wybierze zgodnie ze swoim przekonaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak, ale akwarystyka to nie tylko high tech, są też inne drogi, stąd nie istnieje jedyna słuszna odpowiedź na to pytanie. Można zastosować słabszy filtr z umiarkowaną obsadą ryb, dużą ilością roślin i osiągnąć równie dobry rezultat. Wszystko ma swoje plusy i minusy, a decyzję trzeba podjąć na podstawie własnych priorytetów, niech więc autor pomyśli na czym mu najbardziej zależy i wybierze zgodnie ze swoim przekonaniem.

Żeby się bawić w słabą filtrację i dużą biomasę roślinną bezpiecznie, trzeba mieć walizkę testów kropelkowych...a to mniej więcej tyle co dołożenie do lepszego filtra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj, nie mówię tu o skrajnie słabej filtracji, zaproponowany przeze mnie filtr wewnętrzny jest przeznaczony do zbiorników o maksymalnej objętości 240 litrów więc spokojnie da sobie radę. Znowu szablonowe myślenie, jak nie high tech to od razu musi być low tech, są też rozwiązania pośrednie w niczym nie gorsze od tych które są aktualnie na topie, wystarczy trochę wyczucia i wszystko chodzi jak trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak, ale akwarystyka to nie tylko high tech, są też inne drogi, stąd nie istnieje jedyna słuszna odpowiedź na to pytanie. Można zastosować słabszy filtr z umiarkowaną obsadą ryb, dużą ilością roślin i osiągnąć równie dobry rezultat. Wszystko ma swoje plusy i minusy, a decyzję trzeba podjąć na podstawie własnych priorytetów, niech więc autor pomyśli na czym mu najbardziej zależy i wybierze zgodnie ze swoim przekonaniem.

Żeby się bawić w słabą filtrację i dużą biomasę roślinną bezpiecznie, trzeba mieć walizkę testów kropelkowych...a to mniej więcej tyle co dołożenie do lepszego filtra.

Dokładnie dobry test kropelkowy to min 70 - 80 zł za 1 parametr.

 

Zaletą kubła jest większa powierzchnia filtracyjna, ale koszty eksploatacji są spore, ten HW ma 35W co daje ponad 10zł/mc za prąd (nie licząc oświetlenia) podczas gdy za EHEIMa zapłacisz niecałe 2,50zł/mc. Jak kogoś stać to niech bierze kubeł, ale warto wiedzieć ile to potem kosztuje ;)

I taka też będzie też skuteczność pracy tych filtrów.

HW generalnie biorą dużo pądu - lepsze marki są odszczędniejsze ale za to droższe w zakupie.

Zawsze jest coś za coś.

Osobiście mam HW 303 w 260l i się sprawdza choć do najcichszych i najoszczędniejszych nie należy.

Niestety akwarystyka to nie jest tanie hobby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...