Skocz do zawartości

czy takie akwarium bedzie sie nadawalo??


Rekomendowane odpowiedzi

Witam na poczatku powiem ze mam bojownika i zbrojnika niebieskiego (tak mi doradzila Pani w sklepie, ale teraz juz wiem ze potrzebuje 100l+) w akwarium 15L, no i chcem zrobic sobie akwarium 140L na zamawienie bo wymiary sa dosc nietypowe 50,35 i wysokosc 80. Moje pytanie brzmi czy takie akwarium bedzie mialo jakakolwiek racje bytu, ile bedzie kosztowac wyrobienie i jakiej grubosci musi byc szklo, z tego co wiem 10mm ale chcem sie upewnic. Obsada w tym byla by taka 1 bojo + 4 samice + 10(?) gupikow Endlera + zbrojnik + krewetki + 1 (nie wiem czy 2 to nie za duzo) platana szponiasta + ampularie + male stadko otoskow, nie wiem czy to nie za duzo ale to wkoncu 140l. Co do roslinnosci wogole nie mam pojecia, wiem ze bedzie jakis korzen, licze na wasza pomoc z dobraniem roslinek i zwierzat (wydaje mi sie ze bym przerybil, ale z tego co czytalem na innym forum o specylizacji bojownikow niby w takim litrazu moze tyle byc)

 

Slowa krytyki jak najbardziej mile widziane. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

zbrojnika moge oddac do sklepu zawsze, jest jeszcze malutki, bo niestety szerszego akwa nie zrobie, chcem wycisnac z mojej niewielkiej polki co sie da, bojowniki maga zyc z krewetkami na innym forum urzytkownicy maja bojowniki i krewetki, to niby zalezy od bojownika sa takie co zjedza, sa takie co sie przyzwyczaja, no czyli procz zbrojnika wszystko bedzie okej?? nie za duzo, nie za malo rybek??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nietypowe 50,35 i wysokosc 80. Moje pytanie brzmi czy takie akwarium bedzie mialo jakakolwiek racje bytu

Taki mały zbiornik o tej wysokości będzi tak niepraktyczny w prowadzeniu,więc daj sobie spokój z jego zamawianiem.

A dlaczego? ;) to zrób sobie kartonowe pudło o tych wymiarach ustaw tam gdzie ma stać zbiornik i spróbuj go urządzić i zasymulować wszystkie niezbędne prace pielęgnacyjne "na sucho" to sam zrozumiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zamówisz akwarium o niestandardowych wymiarach to się jeszcze zastanów jak rozwiążesz kwestię oświetlenia, bo zbudowanie estetycznej pokrywy to nie jest takie hop siup (przynajmniej dla mnie). Jeżeli szafka jest wolnostojąca to można położyć na niej dodatkowy blat i kupic standardowe akwarium o długości 60cm z gotową pokrywą, a wysokość to nie wszystko, moim zdaniem im dłuższe akwarium tym ładniejsze, a o estetykę tu się chyba rozchodzi najbardziej (pomijając wymagania ryb).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a pokrywa musi byc plastikowa albo drewniana? no chyba nie koniecznie, poprostu zamwie sobie tafle do polozenia na gore i na to 2 swietlowki po 25W, jednak przemyslalem i zdecydowalem sie na wymiary szafki, czyli 53x38 i 50 wysokosci, tym samym uzyskam 100 litrow, mam jeszcze jedno pytanie co do pokrywy, robic ja idealnie na wymiary 53x38 czy moze zostawic z jednej strony cm miejsca??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak proponowałbym pokrywę, chociaż to od ryb zależy, na forum o tym sporo.

A co do szyby to są takie nakładki jak na tym zdjęciu poniżej, dają ci one kilka mm przestrzeni między szybami co da ci cyrkulację powietrza.

post-11884-13685167714456_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W plastikowej czy drewnianej możesz że tak powiem, rzeźbić. Tzn. modyfikować, dodawać światło, odbłyśniki i inne bajery. W szklanej pokrywie musisz dużo więcej kombinować, choćby ze światłem. A że tak zapytam, dlaczego chcesz dobierać akwarium do szafki? Możesz pomyśleć np. o standardowych wymiarach baniaka i do tego zrobić szafkę. Która może być dużo praktyczniejsza, mieć miejsce na filtr, otwory na przewody i co tylko tam zechcesz trzymać. Ja dopiero od miesiąca czytam o akwarystyce, codziennie i zbieram pomysły sprzęt żeby wszystko ładnie kiedyś zaczęło działać.

PS Jeśli napisałem herezję to proszę poprawić mnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W plastikowej czy drewnianej możesz że tak powiem, rzeźbić. Tzn. modyfikować, dodawać światło, odbłyśniki i inne bajery. W szklanej pokrywie musisz dużo więcej kombinować, choćby ze światłem. A że tak zapytam, dlaczego chcesz dobierać akwarium do szafki? Możesz pomyśleć np. o standardowych wymiarach baniaka i do tego zrobić szafkę. Która może być dużo praktyczniejsza, mieć miejsce na filtr, otwory na przewody i co tylko tam zechcesz trzymać. Ja dopiero od miesiąca czytam o akwarystyce, codziennie i zbieram pomysły sprzęt żeby wszystko ładnie kiedyś zaczęło działać.

PS Jeśli napisałem herezję to proszę poprawić mnie ;)

 

Mam w pokoju zestaw mebli i nie ma juz miejsca na nowa szafke a ta stoji pusta, dlaczego niby bede musial duzo wiecej kombinowac?? Mozna kupic cos takiego np http://allegro.pl/belka-glo-lampa-t5-2x ... 23516.html , i tam jest juz odblysnik i wszystko, nie rozumiem Twojego rozumowania. A druga sprawa gdzie znajde pokrywe o tak nietypowych rozmiarach, jak juz to trzeba bedzie przerabiac, owiele prosciej jest zamowic sobie tafle szkla na wymiar od razu z wycietym miejscem na okablowanie i np jeszcze kaskade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro decydujesz się na belkę oświetleniową, to wymiary aqua nie mają większego znaczenia, minus polega na tym, że jak zmienisz zdanie i będziesz chciał zamienić belkę na pokrywę, to będziesz musiał kombinować coś na wymiar, a łatwiej jest kupić gotową pokrywę, chodzi o to, żeby zostawić sobie taką możliwość.

Druga rzecz, robiąc wysokie akwarium zwiększysz jego litraż, ale ryby pływają poziomo a nie z góry na dół, więc i tak nie będziesz w nim mógł trzymać niektórych gatunków, bo dla ryb ważna jest przede wszystkim długość zbiornika, a dla dennych powierzchnia dna.

Przemyśl wszystko dokładnie, mój pierwszy zbiornik też był robiony na wymiar, miał pasować do meblościanki :lol: rok później stała już klasyczna 112ka 8-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...