Jump to content

Jarus

Użytkownik
 • Content count

  238
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1

About Jarus

 • Rank
  Dyskutant
 • Birthday 03/11/1976

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Poznań
 1. Jarus

  Problemy z Bacopą

  NIkt nic nie doradzi?
 2. Jarus

  Problemy z Bacopą

  U mnie niestety nadal jest z nią kiepsko. Może napiszę więcej o baniaku. Woda - 50:50 RO:kran CO2 - 24/24. podłoże: substrat JBL Aquabasis Plus 5l + żwirek kwarcowy 0,5-1,5 mm światło: 72W Podmiany: 30l tygodniowo Nawożenie Aqua Art (dawki dzienne) Potas - 3 ml (+ 9 ml do podmienianej) Classic - 2 lub 3 ml (do drugi dzień trzy) Macro Green - 3 ml Macro Red - jak podawałem to szło 2 ml dziennie (ale to kiedy ziele było mocno rozrośnięte) E.C. - 2 ml Testy: NO3: 10 PO4: 1.0 Baniak wygląda tak (sorki za kiepskie zdjęcie ale robione na szybko starym kompaktem) http://funkyimg.com/i/KazN.jpg Obserwacje: Wcześniej (kiedy Echinodorus Tenellus i Staurogyne sp. nie były jeszcze tak rozrośnięte) Bacopa jakoś ciągnęła. Liście dolne się dziurawiły ale rosła. Obecnie po przycince (chciałem mieć więcej sadzonek) wszystkie stare liście trafił szlag i są tylko nowe w odrostach. Dosadziłem Ludwigię Repens. Ta ostatnia rośnie ładnie ale traciła jakiś czas temu nowe duże liście (odrywały się od łodygi). Fotka: http://funkyimg.com/i/KaAC.jpg Dodatkowo PRZYROSTY bacopy to jakieś 1 cm na tydzień czego w ogóle nie kumam. Przy takim fosforze powinna ciągnąć jak głupia - na solach przyrastała 1 cm na dwa dni. Podaję tylko Classic (bez dodatkowego Fe) ale w ciągu tygodnia szyby zachodzą lekko zielonym pyłem. Za dużo Fe? Po przycince Pogostemon Erectus zaczął marnieć - stare łodygi się porozlatywały. Puścił nowe pędy ale straciłem około 4-5 starych pięknych zdrowych sadzonek. ??? Wcześniej rósł pięknie. 1. Ktoś podpowiedział że jest za mały ruch w wodzie przy podłożu i ziele nie dostaje pierwiastków z nawozów. JBL-e900 chodzi całą parą, dysza jest skierowana poziomo. Po bąblach powietrza wypuszczanych przez ziele widzę że jest tam ruch wody (ściągane w bok). 2. Za mało potasu? Może od kiedy rozrosły się Echinodorus Tenellus (w zasadzie jest już trawnik), Staurogyne sp. i doszła Ludwigia jest za mało potasu? 3. Ktoś na RA powiedział mi że może mam za dużo magnezu w wodzie (twarda kranówka). I skąd problemy z przyswajaniem potasu. Po Bacopie by było widać a po Staurogyne już nie? Przy solach nie było tego problemu z Bacopą (a magnezu podawałem około 5mg/l tygodniowo). Ktoś coś podpowie?
 3. Jarus

  Żółkniejąca moczarka

  Ludzie, bez przesady z tymi problemami z nawożeniem przy moczarce! Ona będzie rosła w każdym baniaku bo potrzebuje tylko odrobiny odchodów rybich i których ciągnie potrzebne jej pierwiastki. Ona jest jak chwast - rośnie bez żadnych problemów przy świetle 0,3 w/l. Aby utrzymać jej dobrą kondycje dolnych partiach przydaje się więcej światełka (lubi łysieć od dołu przy słabym świetle). Rośnie w każdym baniaku bez względu na temperaturę (nawet przy 18 stopniach). Kolega Capinho ma z nią problem ponieważ truje ją aldehydem glutarowym (czyli popularnym EasyCarbo - węglem w płynie). Ta roślina podobnie jak nurzaniec marnieje przy jego podawaniu.
 4. Jarus

  Problemy z Bacopą

  Po 10 dniach podawania nawozów wg dawek zaproponowanych przez kolegę Mapet'a sytuacja nie wygląda lepiej. Na plus jest to że rośliny lepiej się wybarwiają (nie są żółte) - zwiększone żelazo zadziałało. Niestety bacopa gubi liście jeszcze bardziej od dołu. Dodatkowo w tych coraz wyższych też pojawiają się dziurki. Mają żółtą otoczkę i z czasem cały liść się rozlatuje. Fotki bacopy: http://funkyimg.com/i/J6F3.jpg http://funkyimg.com/i/J6F8.jpg Dodatkowo na liściach rotali pojawiły się czarne plamki - jak się okazało są to dziury ;(. Fotka rotali: http://funkyimg.com/i/J6Fd.jpg Testy wody przed podmianą: NO3: 10-25 (bliżej 10) PO4: około 1.0 Dozowanie (tygodniowe): Żelazo: 0,42 mg/l Fosfor: 1,34 mg/l Potas: 20,4 mg/l Magnez: 4,2 mg/l Azot: 6 mg/l Czyżby jednak braki potasu?
 5. Jarus

  Problemy z Bacopą

  Mapet sorki nie zauważyłem wcześniejszych pytań: Kupuje sole ale przecież te składają się z różnych pierwiastków. Więc jeżeli magnez raz miał 31,6% Mg a potem inna partia miała 9,6% Mg w składzie (obok MgO,S,SO3) to tego się nie da uwzględnić w kalkulatorze Zulixa. Kolega Łoren mi pisał kiedyś że sole niby mają tylko dwie klasy czystości ale widać sprzedający też mają je z różnych źródeł. Co do testów to robię je praktycznie co tydzień przed podmianą. Napisałeś: ...Kalkulator to jedno a pobór pierwiastków przez rośliny to drugie.... No i właśnie mnie zastanawia czy zwiększenie stężenia danego pierwiastka w wodzie ma aż taki wpływ na rośliny. Skoro podaje 1 mg/l tygodniowo (dozuje codziennie) i test po tygodniu wykazuje że jest w wodzie 0,5 mg/l to znaczy że ziele pochłonęło tylko połowę dawki - co mi da zwiększenie do 1,5 mg ? Tu w Poznaniu jest metoda ZEROWEGO poziomu azotu i fosforu w wodzie - lejemy tylko tyle ile bierze zielsko. Wszystko rośnie wolniej ale glona ZERO (wiadomo brak fosforu i azotu w wodzie). Tyle że trzeba potrafić błyskawicznie określić braki na podstawie wyglądu i reagować. Na razie ustawię wszystko tak jak radzisz i będę patrzył jak zareaguje na to Bacopa przez najbliższe tygodnie. ps. na żelazo od razu przeskoczyć na 0,4 czy stopniowo? ps2. z korzeniami przybyszowymi miałem u tego gatunku też zawsze problem. U Rotali też.
 6. Jarus

  Problemy z Bacopą

  Azot - test sery wykazuje około 10 mg/l Fosforu podaję 0,8 mg/l tygodniowo Magnezu 5 mg/l tygodniowo (woda 50/50 ro/twardy kran) Mikro - żelazo od dziś zwiększyłem do 0,25 tygodniowo Potas - 27,8 mg/l tygodniowo Podłoże to czarny żwirek na substracie JBL. Światła 0,65w/l, CO2 24/24. W ten sposób nic nie dojdziesz - przy RÓŻNYCH dawkach azotu/fosforu/żelaza we wcześniejszych aranżacjach z bakopą było to samo.
 7. Jarus

  Problemy z Bacopą

  Mapet, nie wiem z czego robią nawozy ale sami piszą że w solach są substancje 'balastowe' (jak np. siarka) która nie jest potrzebna w baniaku. Tak myślę że skoro piszą ile czego dokładnie lać z ich nawozów to chyba się na rzeczy znają. Sporo osób tu w Poznaniu mi radziło żeby przejść na gotowce bo efekty są lepsze. Ponoć są lepiej zbilansowane (AquaArt, Ferka czy Zoolek). Ja solami nawożę ze trzy lata w kilku baniakach i problem z dolnymi częściami Bacopy był zawsze. Z nadwódką wielonasienną było to samo. Być może jest to kwestia umiejętności oceny czego zielsku brakuje - nie potrafię na podstawie wyglądu. A żelaza teraz leje tak mało bo dopiero zwiększam dawki - baniak jest świeży. Gawędziarz - kalkulatora Zulixa używam od samego początku. Sęk w tym, że już dwa razy dostałem sole z jednego źródła na sieci i różniły się procentowym składem poszczególnych pierwiastków. I dla tego podchodzę z rezerwą co do ilości pierwiastka jaką się podaje wg kalkulatora. A cena nie jest dla mnie aż tak istotna - chciałbym mieć ziele w takiej kondycji jak ludzie w baniakach na forach. U mnie wygląda to o wiele słabiej. Spróbuje gotowców bo nic nie tracę - zawsze mogę do soli wrócić.
 8. Jarus

  Problemy z Bacopą

  Tak, cały czas leje. Ale przejdę chyba z soli na potas (i resztę) AquaArt'u. Coś mi się widzi że te dawki nie są wyliczone dokładnie, jak to przy solach. Za dużo możliwości błędu. Mogę zwiększyć ale ponoć siarka z soli za dobrze baniakowi nie robi. Co do żelaza to leję mikro intermag'u zmieszane z chelatem - w tej chwili żelaza 0,16 mg/tydzień. Troszkę widać po staurogyne i pogostemon'ie że są blade ale dziur nie mają.
 9. Hej! Odkąd mam Bacopę w baniaku z nawożeniem zawsze jest problem z jej dolnymi partiami. Liście robią się dziurawe i żółte. Mam na myśli rośliny do niższych partii których dociera światło. Tak wyglądały sadzonki trzy tygodnie po odpaleniu baniaka. W tym czasie podawałem tylko co2 i potas (28 mg/l tygodniowo w postaci roztworu soli). http://funkyimg.com/i/HQq7.jpg Po rozpoczęciu nawożenia fosforem, magnezem, (azot jest w wodzie wg testu) oraz mikro, przyciąłem je 'od dołu' i obsadziłem na nowo. 10 dniu później dolne partie już wyglądają tak: http://funkyimg.com/i/HQqT.jpg Ktoś może coś podpowiedzieć?
 10. Hej! Zna ktoś może substrat Argo Substrate firmy Aqua Szut? Dobry jest?
 11. Jarus

  Krasnorosty kontra ... cierpliwość.

  Mardow to polewanie EC rzeczywiście tak im szkodzi? Bo chcą mi zjeść korzeń - dosłownie go pokryły w całości a wyjąć go żeby wyczyścić nie mam możliwości.
 12. Hej! Ktoś może podać jakieś bezpieczne i pewne źródło do zakupu suchych soli? Bo mój sprzedawca z allegro coś kombinuje ze składem %.
 13. Jarus

  Ryba naganiacz.

  Chyba każda znacznie większa ryba powoduje u małych odruch obronny (czyli zbijanie się w ławicę). Sęk w tym że nie wiadomo jak długo to działa. Sądzę, że w momencie kiedy ta duża 'nowa' ryba nie będzie atakowała mniejszych to te po jakimś czasie przestaną się bać. U mnie wpuszczenie bojka spowodowało taką reakcję u Razbory Espei. Ale tylko na kilka dni - nie zaczepia ich więc już go olewają całkiem. Co innego z może być z pielęgniczkami - to ryby terytorialne i lubią od czasu do czasu (czas tarła) pogonić inne. Z kolei mój samiec Ramirezy (sam) w baniaku z Bystrzykami Amandy sprawia, że te często trzymają się razem. On lubi czasem pokazać kto tu rządzi.
 14. Jarus

  Bystrzyk Amandy

  Mi nie chodzi o przeprowadzenie tarła (bo wiem co jest do tego potrzebne). Ale samo zachowanie ryb mnie dziwi - ani żadnych 'kółeczek', ani gonitw... nic. W innych baniakach Neony Inessa ostatnio ostro kombinowały (mimo twardej wody), Razbory Espei non stop kombinują ('tańce' parami), kirysków Panda już się nie mogę doliczyć... A w 63-ce Amandy w ogóle nie wykazują zachowań żeby się miały ku sobie. Obsada (63l): Samica gupika - 2szt Pielęgniczka Ramireza - 1 samiec Bystrzyk Amandy - 11 szt.
 15. Jarus

  Bystrzyk Amandy

  Hej! Szukam kogoś kto ma lub miał te rybki i udało mu się stworzyć im naprawdę dobre warunki. Mam ławiczkę w 63l ale jako jedyne (z moich ławicowych) nie wykazują chęci i jakichkolwiek oznak do tarła. Nie zależy mi na ich rozmnożeniu, ale widzę że chyba im coś nie pasi...
×