Jump to content

rattusek

Użytkownik
 • Content count

  224
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0

About rattusek

 • Rank
  Dyskutant

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Środa Wielkopolska
 1. rattusek

  jak ławica do 96l ?

  Może i ja dorzucę swoje 3 grosze otóż mój chłopak miał kiedyś Danio margaritatus i z tego co pamiętam, to najpiękniej wyglądają jak się na nie patrzy z bliska, widać wtedy te wszystkie kropeczki, wzorki i kolorki, natomiast z większej odległości np. 2 metrów efekt nie jest już taki powalający. Warto zwrócić na to uwagę i przede wszystkim obejrzeć ryby na żywo albo chociaż na filmiku z you tube, bo na zdjęciach ryby są powiększone i bywa że podkolorowane
 2. rattusek

  2x30W t8+ 2x39W t5 jakie świetlówki

  Ewentualnie 865 zamienić na 965, ale połączenie 6500K + grolux jest bardzo dobre, co zresztą widać po efektach.
 3. rattusek

  Rośliny

  Nawozisz czymś te rośliny?
 4. rattusek

  Wysokie No3 znikome Po4

  Jeżeli Makro które podajesz zawiera azot, to ogranicz jego stosowanie, do podciągnięcia fosforu możesz zastosować sól KH2PO4, dawkę ustalisz za pomocą kalkulatora do nawozów.
 5. rattusek

  Czym oddzielić substrat od żwirku

  Teoretycznie powinny się przecisnąć, zasadniczo taką siatkę daje się w akwarium na bazie ziemi ogrodowej, ja mam substrat i na to normalnie luzem żwirek bez żadnej siatki i nie narzekam.
 6. Wywal te dwa największe kamienie, bo strasznie przytłaczają zbiornik, resztę ustaw jakoś sensowniej i dosadź więcej roślin, na razie wygląda to dosyć łyso, ale takie są początki, czekam na dalszy rozwój wydarzeń
 7. Nie, sprawdzasz przed podmianką, jeżeli poziom wynosi np. 10-20, to jest OK i nie dolewasz nic, jak jest powiedzmy 0-5, to dodajesz nawozu po podmianie (sprawdzasz w kalkulatorze nawozów o ile podniesie się poziom azotanów po dodaniu określonej ilości roztworu, niech to będzie jakieś 10-15mg/l, nie więcej) i sprawdzasz np. za 3 dni jak wygląda sytuacja. Tu jest prosty kalkulator http://pomoce.akwahobby.com/kalk_chem.php W pierwsze okienko wpisujesz objętość akwarium w litrach, w drugie ilość wody w której rozpuszczasz sól, a w trzecie ilość soli, tylko zmieniasz ml na gr, klikasz wylicz i z prawej wychodzi wynik.
 8. Najlepiej przed podmianką żeby wiedzieć jakie jest maksymalne stężenie, bo wiadomo że po podmiance będzie już mniejsze.
 9. PG Classic przez cały czas przy podmiankach. Jak sobie kupisz test na NO3, to on wystarcza chyba na kilkadziesiąt razy więc sprawdzaj sobie regularnie żeby wiedzieć jak wygląda sytuacja w akwarium i jak zauważysz braki to lejesz roztwór KNO3 w zależności od potrzeby, ale lepiej częściej w mniejszych ilościach (i do tego cały czas PG Classic). Może się zdarzyć że będziesz miał za dużo azotanów i nic nie będziesz musiał uzupełniać, ale tego dowiesz się dopiero jak zrobisz testy, które kupisz w zoologach albo w necie, sole są na allegro i kosztują grosze. Świetlówki możesz sobie dobrać wg uznania jednak do różnych typów (T5 i T8) będziesz potrzebował różnych stateczników i oprawek więc najpierw sprawdź jak co podłączyć zanim cokolwiek kupisz.
 10. Przy pokrywie nie wyskakują ryby i nie odparowuje tak woda, reszta to kwestia estetyki.
 11. Poziom azotanów sprawdza się testem na NO3 najlepiej kropelkowym. Świetlówki T8 o większej mocy będą dłuższe i nie wejdą Ci do pokrywy, zostaje jedynie przeróbka na T5 24W o długości T8, zobacz sobie tutaj: http://www.zoolight.pl/search.php
 12. rattusek

  jak długo oświetlacie?

  Albo niech chociaż w pokoju jest zapalone światło i wtedy nie następuje nagle totalna ciemność tylko jest jakaś faza przejściowa.
 13. Moim zdaniem na początek spokojnie wystarczy Ci te 2x24W, jak sobie kupisz butlę to najwyżej dołożysz oświetlenia. Podłoże Aqua Substrate jest podłożem roślinnym i nic więcej nie trzeba dokładać, ale do 112l to przynajmniej 2 worki. Do bimbrowni spiek ceramiczny się raczej nie nada, bo z tego co wiem potrzebuje większego ciśnienia, ale drabinka powinna być OK. Nie kupuj wszystkich nawozów jak leci, na poczatek wystarczy mikro + potas + carbo czyli np. PG Classic + Easy Carbo albo PG Micro + Easy Life Kalium + Easy Carbo i daruj sobie te bakterie w płynie. Lepiej kup 112 litrów bo 63 to straszna ciasnota i będziesz żałował W kwestii krewetek, to najlepiej zacznij od mniej wymagających np. Red Cherry bo Crystale wymagają odpowiednich parametrów wody i są trochę za drogie na "naukę", zwróć również uwagę na to że niektóre gatunki się ze sobą krzyżują i nie powinno się ich trzymac w jednym zbiorniku.
 14. Na początek kupiłabym PG Classic, zawiera mikro + potas, a później w razie niedoborów azotu sole KNO3. Co to za lampa w tej pokrywie? Istnieją świetlówki 24W T5 o długości 55cm, ale musisz mieć do tego odpowiedni statecznik i oprawki.
 15. rattusek

  Red cherry - płeć

  To zrób sobie prefiltr z gąbki albo załóż pończochę na wlot filtra, samce są szczuplejsze i nie mają na karku takiej jasnej plamki tzw. siodełka.
×