Skocz do zawartości

Ryby żyworodne krzyżówki międzygatunkowe.


rafikrafiki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak najbardziej możliwe, ale w określonych układach.

 

Wystarczyło poczytać:

viewtopic.php?f=36&t=28530

 

7. Krzyżowanie międzygatunkowe.

Jest możliwe, ale tylko w obrębie danego rodzaju - przykładowo można skrzyżować gupika i molinezje, ponieważ należą do rodzaju Poecilia, to samo tyczy się mieczyka i platki które to zaliczamy do rodzaju Xiphophorus. Krzyżówki między różnymi rodzajami nie występują, przykładowo nie skrzyżuje się gupika i mieczyka ze względu na zbyt dalekie pokrewieństwo.

Hybryd międzygatunkowych nie polecam tworzyć, a powstałych przypadkowo krzyżówek nie puszczać dalej "w obieg".

 

Poniższe zdjęcie przedstawia krzyżówkę gupika i molinezji:

Dołączona grafika

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak macie się czym pochwalić to wrzucać foty ;)

Nie ma się czym chwalić. :P

Poza tym zdjęcie "gupikimolinezji", masz na poprzedniej stronie.

 

Jako ciekawostka - większość, ba prawie wszystkie ryby w sklepach, co szczególnie dotyczy mieczyków nie są "czyste" genetycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam kiedyś molki i gupiki endlera a potem urodziły się takie "krówki" i nie wiem czy to było połączenie gupika z molkami czy nie...hmmm.. Ogólnie to żaden samiec za tymi rybkami nie ganiał, choć były dorosłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Molly gdybyś trochę poczytała to byś wiedziała,że nawet z połączenia 2 czarnych molinezji może powstać twoja "krówka".Prawdopodobieństwo takie wynosi około 15-20%,ponieważ decyduje tu gen,który może ujawnić się w 2,3 lub 4 pokoleniu ryb.Zaloty gupika,czy innego "gada" nie mają tu nic do rzeczy. :google: tu jest to wszystko opisane,wystarczy chcieć znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie polecać nie trzeba, a i tak się takie ryby rodzą. krzyżować wiadomo powinny osoby które się na tym znają. Co do tego ze krzyżówki są osłabione itd... Wątpię czy w zoologu znajdziesz jakąś rybę która wygląda tak jak pierwowzór w naturze. Większość żyworódek to efekt krzyżowania a osłabione nie są, nawet śmiał bym stwierdzić że są lepiej przystosowane do życia w warunkach akwariowych w wodzie z kranu która nie ma co ukrywać nie jest idealna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyżowanie rybek może iść w dwie strony. Albo w tą gdzie uzyskamy egzemplarze osłabione genetycznie, lub możemy otrzymać osobniki o lepszych cechach genetycznych. No i dla zwykłego hodowcy to frajda uzyskać jakąś inną rybkę :D

Wątpię że zwykły hodowca bez gruntownej wiedzy uzyska osobnik genetycznie lepszy. Moim zdaniem potrzebna jest szeroka wiedza i lata doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle się trochę wyraziłem chodzi mi że z takich krzyżówek możemy uzyskać rybki o innym wyglądzie, które mogą być ładniejsze lub brzydziejsze :D co dla zwykłego Kowalskiego nie będzie odgrywało żadnej różnicy, bo będzie się cieszyć że ma fajną rybcię ;)

 

Brzydziejsze :zamieszany: czyli jakie?-Sławek121

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zainteresował mnie ten temat. Pozwólcie, że się podepnę. Mam takie pytanie. Jeżeli mamy w jednym zbiorniku platki i mieczyki, lub molinezje i gupiki jak przeciwdziałać tworzeniu się takich hybryd. Drugie moje pytanie to: czy można krzyżować zbrojniki niebieskie o różnych kształtach płetw (chodzi mi tu o odmianę z płetwami weloniastymi i zwykłą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli każdego gatunku, będą odpowiednie proporcje i nie będzie tak że np. mieczyków będą prawie same samce, a platek same samiczki, to mogą się nie krzyżować, choć znany jest popęd żyworódek i "skok w bok" jest zawsze możliwy.

 

"Zbrojnik niebieski" sam w sobie jest już krzyżówką kilku innych gatunków zbrojników, nie występuje w naturze. Nie ma przeciwwskazań aby krzyżować jego różne odmiany, weloniastą, czerwoną, albino.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...