Jump to content

rafikrafiki

Użytkownik
 • Content count

  494
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by rafikrafiki

 1. Witam zakładam swoje pierwsze akwarium, i mam dylemat jakie podłoże w nim zastosować. W akwarium tym chciałbym stworzyć cały ekosystem z rybkami, ślimakami, małżami, krewetkami, i rakiem niebieskim. Chciałbym aby te wszystkie żyjątka ze sobą żyły w zgodzie. Co do podłoża to wstępnie przygotowuję zwykły piasek, bo nie mam już kasy na zakup jego ze sklepu, zresztą dla mnie piach to piach, czy pochodzi z rzeki czy z pola, czy też ze sklepu. Jedynie może się różnić składem i granulacją ( oczywiście nie z piaskownicy !!!). W moim akwarium chcę użyć "żywego piasku", a nie gotowanego, bo przecież to ma być natura, a nie coś sztucznego. Oczywiście mój piasek pochodzi z terenu wiejskiego, z takiego miejsca gdzie nie ma żadnych zanieczyszczeń i odchodów zwierząt. Drugi problem dotyczy roślin, jak większość twierdzi w piasku słabo rosną, ja wpadłem na pomysł, żeby po układaniu już wszystkich ozdób, w miejsca gdzie będą sadzone roślinki zastosować żwirek, usypując kopczyki i wsadzać w nie roślinki, następnie wszystkie górki obsypać piaskiem, aż wypełnimy całą przestrzeń, z tym że na tyle akwarium zastosuję wyższe kopczyki. Takie rozwiązanie jest chyba lepsze niż sadzić je w samym piasku. No i najważniejsze jaką obsadę wybrać aby zachować równowagę w moim ekosystemie? Chcę aby w nim żyły wszystkie żyjątka wymienione wyżej, z takimi co zakopują się w piasku i tam żerują i takimi które wyjadają inne stworzonka z piasku, a także jakieś od glonów, po prostu wszystkie, aby zachować równowagę biologiczną.
 2. rafikrafiki

  [44L] "Raczkarium"

  Cambarellus Puer nie polują na rybki. U mnie żyją z endlerkami.
 3. Dzięki Napisałem do nich i czekam na odpowiedź.
 4. Tyle to i ja wiem, ale nie znam żadnego w okolicy. Może znasz jakiś internetowy, bo szukałem i nic nie znalazłem.
 5. rafikrafiki

  Odglonienie roślin.

  Miałem plagę nitek w akwarium i chyba jedynym sposobem na pozbycie się ich to wysokie dawki "węgla w płynie". Ale to rozwiązanie to raczej kosztowna rzecz, szczególnie przy większych zbiornikach.
 6. rafikrafiki

  Pojemność Akwarium

  Tu są podane gatunki które możesz dobrać do wielkości zbiornika, może nie wszystkie, ale trochę ich jest: obsady-zbiornikow-f39.html
 7. rafikrafiki

  Białe biegające kuleczki

  U mnie podobne stworki pojawiły się także, i w dodatku strasznie szybko się mnożyły, było ich pełno na roślinach, ściankach, podłożu, więc wpuściłem na tydzień gupiki i molinezje, i jak na razie nie widzę ich. A co do nazwy tych "kuleczek" to nie wiem jak to się zwie, do mnie przybyły z krewetkami.
 8. rafikrafiki

  zasady ustawienia akwarium

  Akwarium nie powinno wystawać poza blat szafki, bo to dodatkowe naprężenia i może ono ulec zniszczeniu.
 9. rafikrafiki

  Dlaczego roślinki więdną i usychają :(?

  Wnioskuję, że chodzi o zbiornik z podpisu. Jak widać trochę błędów popełniłeś. Podejrzewam, że przyczyną jest nieodpowiednie stosowanie nawozów i to jest pewnie przyczyną, światła też za mało.
 10. rafikrafiki

  Skojarzenia :>

  trawa - Lilaeopsis
 11. rafikrafiki

  Sumik szklisty

  Z kotnikiem dam się na spokój. Właśnie dojrzewa przyszłe raczkarium, więc gupiki powędrują do niego, 54l wystarczą im i przynajmniej nic ich nie zje.
 12. rafikrafiki

  Sumik szklisty

  Jednak chyba w nosie mają mrożonki, bo wczoraj wieczorem zauważyłem, że przybyło nowych gupików ponad 20 sztuk. A dzisiaj z rana jest tylko 4. Jednym słowem te sumiki nadają się do redukcji rybek w akwarium.
 13. rafikrafiki

  Sumik szklisty

  Być może. zauważyłem, że one siedzą cały dzień za korzeniem w jednym miejscu, a dopiero wieczorem gdy zgaszę światło w akwarium, a w pokoju jest zapalone, one zaczynają buszować. Dlatego mrożonki podam przed zgaszeniem światła. Może jak się najedzą to im ochota na gupiki przejdzie.
 14. rafikrafiki

  Sumik szklisty

  Molinezje raczej odpadają, bo są dwie (parka). Gupiki były od urodzenia z nimi i nie znikały (Liczyłem je tak mniej-więcej). Po zakupie tych sumików dopiero znikły. Chyba będę podawał im ochotkę i oczlika na noc, to może się uspokoi.
 15. rafikrafiki

  Sumik szklisty

  Przyłączam się do tematu. Interesuje mnie, czy te rybki zjadają inne rybki i krewetki. Przeczytałem na superakwarium info o nich i kupilem 7 sztuk we wtorek. Po zakupie poszukałem jeszcze info o nich w internecie i niektórzy twierdzą, że zjadają one inne rybki (nawet znalazłem info, że potrafią zjeść neonki?). Miałem ok 60 sztuk gupików 1 cm długości i dzisiaj pozostało już tylko ponad 10 sztuk. Czy to ich wina? Obsada: gupiki,neony, zbrojniki niebieskie, molinezje, otoski. Zbiornik: 100x40x50 (200l.)
 16. Pozostaje dobrze napowietrzać zbiornik i robić częste podmianki wody, aż wszystko się ustabilizuje.
 17. rafikrafiki

  Nerwowe krewetki

  Podaj wszystkie informacje o zbiorniku i przede wszystkim wyniki testów.
 18. W akwarium pojawił się zakwit pierwotniaków, woda może się klarować nawet do 2 tyg.
 19. rafikrafiki

  Pomocy!!

  Jeśli się rozmiękł, to można go odciągnąć za pomocą odmulacza, jeśli takowy posiadasz, jeśli nie to pozostaje odciągnięcie za pomocą wężyka. Tak jak spuszczamy wino
 20. rafikrafiki

  Dlaczego mi rosliny gnija ?

  Jeśli na korzeniu pojawił się taki biały meszek to prawdopodobnie to i na moczarkach też jest to samo, tylko już obumierające. Bynajmniej tak to wygląda. A jak jest z wodą krystalicznie czysta ?
 21. rafikrafiki

  jaka grzałka

  To zależy jaką chcesz mieć temp w zbiorniku, bo im wyższa to więcej czasu potrzeba na nagrzanie wody i może tak być, że ona nie będzie się wyłączać. Raczej zakup odpowiednią grzałkę. Sprubój skontaktować się jeszcze raz ze sprzedawcą, jeśli nie będzie chciał rozpatrzyć reklamacji zgłoś sprawę do Allegro i dodatkowo postrasz go, że pójdziesz na policję.
 22. rafikrafiki

  Dlaczego mi rosliny gnija ?

  Po kupnie roślinek, w jaki sposób przetransportowałeś je do dom? Może te roślinki po prostu przemarzły ?
 23. rafikrafiki

  Moje 25 l akwarium

  Mieści. Oczywiście, że się zmieści, ale zapewniam że rybki nie czują się w tak małym baniaku dobrze. Wyobraź sobie, że musisz zamieszkać w pokoju 1m na 1m. Czy będziesz zadowolona? Na każdym forum jest tak samo i nie ma co narzekać. Nikogo w ramki nie obsadzą, a od tego są moderatorzy aby poprawiać błędy i pilnować porządku. Tak nadal jest przepełnienie. Polecam zakupić większy zbiornik. To twoja decyzja, nikt nie chce źle. Wręcz przeciwnie chcemy pomóc, a to że nie chcesz skorzystać z tej pomocy to już twoja sprawa.
 24. rafikrafiki

  Dlaczego mi rosliny gnija ?

  Możesz zamieścić jakieś zdjęcia.
×