Skocz do zawartości

[25l] Początki


Nka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym wam powiedzieć coś o moim akwarium. Akwarium jest 25litrowe, Posiadam w nim Filter Aqua Szut Junior (filter ma z 7 lat, okropnie stary ale jakos daje rade.) Roślinke mam 1 nie wiem jak się nazywa ale dałem za nią 25 zł.

Na dnie mam Kamyczki. Problemem mam tylko jeden z akwarium ze musze wymienia wodę co tydzień coś mam nie tak w nim, i zastanawiam się czy czasem nie wyrzucić zamek. Filter stary ale jary da rade jeszcze z pół roczku pociągnąć morze.

A teraz co mam w akwarium:

Welonka 1 sztuka (duża, gruba, jest u mnie od 2 miesięcy)

Tęczynka wspaniała 1 sztuka (6 cm, fajna, przywódca rybek xD, mam ją od bożego narodzenia)

Molinezje 1sztuka (black mery, samotna, głupi pomysł)

Dobra teraz żeby nie było nie jestem głupi i wiem że zbiornik w kij za mały na skalary ale mam 2 sztuki od ponad pół roku moje pierwsze ryby i dlaej się trzymają i rosną i jedzą co im wpadnie pod morke.

 

W planach mam zamiar wymienić Akwarium na coś większego tzn 90-100Litrów ale dopiero gdzieś w wakacje, i umieścić to sobie w meblach w szafie przerobić i będzie elegancko. Mama robi w firmie co produkują szyby to by się załątwiło coś moze.

Rybki miałem też kiedyś jak byłem mały ale po pewnym czasie (7 lat miałęm) znudziło mi się i zgineły.

Teraz mam 18 latek skończone i zamierzam coś zrobic sobie z tymi rybkami.

Do nowego akwarium ta roślinka co mam byłaby idealna na środek bardzo fajnie rośnie :D.

Później dam wam jakieś zdjęcia xD.

 

PS: Zdjęcia mojego akwarium:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz tyle ryb w tym akwarium??? ja też mam takie małe ale bez przesady moim grzechem jest glonojad

ale zimno lubne w jednym to jaką masz tem. w akwarium?

jestem trochę w szoku

wydaje mi się ze dlatego masz syf w akwa bo za małe akwarium dla tyle rybek poza tym welonka to syfiasta jest bardzo, też mam jedna.

A zmieniasz wodę całą co tydzień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wode zmianiam całą co tydzień, W tym myje akwarium i kamyczki, czyszczenie filtra, noi tyle, No jeszcze jeden grzeszek jaki mam to że nie mam podgrzewania :D w akwarium jest około 20 stopni gdyż akwarium jest nad grzejnikiem na biurku xD

To im tam trochę grzeje :D

Wiem właśnie że za małę akwarium. Musze zrobic nowe. Będzie taka budowa:

70 Długość x 40 wysokość x 30 szerokość :D Byłoby coś z takiego akwarium ??

Bo mi o takich parametrach najelpeij będzie pasować w szafie w meblu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ale muszę to napisać... :roll: Masz niewielkie pojęcie o akwarystyce, podejrzewam, że nawet nie zajrzałeś do tematów o podstawach akwarystyki. Twoje ryby się męczą w tych warunkach - ryby nieodpowiednie do litrażu, niezbyt wydajna filtracja (stary sprzęt), brak ogrzewania, wymiana całej wody co tydzień (akwarium niestabilne biologicznie)... :roll: Jak na swój wiek, to trochę mało odpowiedzialności za żywe stworzenia. Do wakacji te ryby nie wytrwają, czekając na większy zbiornik. Albo w trybie natychmiastowym postaw większe akwarium, albo oddaj te ryby i kup odpowiednie do litrażu. Ale najpierw zdobądź podstawową wiedzę o tym, w jakich warunkach powinny żyć ryby akwariowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybki miałem też kiedyś jak byłem mały ale po pewnym czasie (7 lat miałęm) znudziło mi się i zgineły.

Teraz mam 18 latek skończone i zamierzam coś zrobic sobie z tymi rybkami.

Przynajmniej jest wola poprawy, bo na razie jest delikatnie mówiąc bardzo źle ;)

Oby tylko się znowu nie "znudziło".

 

W każdym razie, czeka Cię masa pracy...

Nowe akwarium będzie na wakacje, więc proponuje zacząć od oddania obecnej obsady komuś kto ma większe akwarium.

Prawidłowe podmiany [nie wymiany] wody to kwestia wręcz kluczowa przy hodowli ryb, poczytaj tematy z linku ahaed'a - w szczególności ten pierwszy najważniejszy. Unikniesz w ten sposób masy pytań i dowiesz się "co, jak i dlaczego".

 

Akwarium jest czymś przykryte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz tyle ryb w tym akwarium??? ja też mam takie małe ale bez przesady moim grzechem jest glonojad

ale zimno lubne w jednym to jaką masz tem. w akwarium?

jestem trochę w szoku

wydaje mi się ze dlatego masz syf w akwa bo za małe akwarium dla tyle rybek poza tym welonka to syfiasta jest bardzo, też mam jedna.

A zmieniasz wodę całą co tydzień?

 

_________________

25l.

1 Welonka

3 kardynałki

1 glonojad

Pozostawię bez komentarza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może powinno się pokierować a nie oceniać i obrażać.

pomogli byście dojść do ładu a tak to zniechęcacie do sięganie po informacje i wtedy robi się na własna rękę tak jak leci .....

forum jest po to by się czegoś dowiedzieć więc podpowiadajcie albo piszcie tylko w tych swoich temacikach a waszych pięknych i doskonałych jak twierdzicie akwariach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kolego wpierw kup jakąś grzałkę 25W z termostatem(nie musi być najdroższa), bo podejrzewam że masz spore skoki temperatury jeżeli stoi blisko grzejnika, rybki zamień na krewetki i będzisz miał jakąś pociechę z "akwa"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje akwarium to porażka

po 1 wymieniasz całą wodę - powinno się wymieniać ok 20% raz na tydzień ty możesz co 5 dni

w twoim przypadku 5l wody, lejesz zimną czekasz 24 godz i wlewasz ją do akwarium

 

po 2 twoje wszystkie rybki potrzebują większego akwarium

 

po 3 masz rybkę zimnolubną pomieszaną z ciepłolubnymi

 

po 4 za mało roślinek w akwarium one są bardzo ważne

 

po 5 daj tło najlepiej brystol czarny, granatowy lub inny ciemny

 

jedyny plus jaki widzę to, że będziesz miał większe akwarium

 

Nie myśl, że jak pokażesz takie akwarium to czeka cię pochwała tylko nagana bo to co robisz z tymi rybami to ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz tyle ryb w tym akwarium??? ja też mam takie małe ale bez przesady moim grzechem jest glonojad

ale zimno lubne w jednym to jaką masz tem. w akwarium?

jestem trochę w szoku

wydaje mi się ze dlatego masz syf w akwa bo za małe akwarium dla tyle rybek poza tym welonka to syfiasta jest bardzo, też mam jedna.

A zmieniasz wodę całą co tydzień?

 

?????? :zamieszany:

 

Twoja obsada w 25l.

1 Welonka

3 kardynałki

1 glonojad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz tyle ryb w tym akwarium??? ja też mam takie małe ale bez przesady moim grzechem jest glonojad

ale zimno lubne w jednym to jaką masz tem. w akwarium?

jestem trochę w szoku

wydaje mi się ze dlatego masz syf w akwa bo za małe akwarium dla tyle rybek poza tym welonka to syfiasta jest bardzo, też mam jedna.

A zmieniasz wodę całą co tydzień?

 

 

A Wolonka i Kardynałków nie przenosisz do większego akwa???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, Wiem, Rybki nie zdechną... Jak trzymają się tak długo to przetrzymają. I chciałbym powiedzieć że akwarium może być bardziej szybciej niż w wakacje. Dodam jeszcze że pierwsze co zrobie w tym akwarium to wymienie filter na jakiś inny coś do 50 złotych obstawiam że kupie, A i jeszcze mam pytanko :D

Czy trudno jakoś jest zrobić własnoręcznie akwarium bo szyby to mi mama załatwi z pracy jak pisałem.

 

A i Obiecuję to każdemu tutaj na tym forum że nie zdechnie mi żadna rybka choćby nie wiem co miał robić.

Zimno lubna ?? Welonka ??

Termostat sprzydało by mi się coś :D Wie ktoś może gdzie w krakowie mają tani sprzęt. Ja rybki to kupuje w tesco. xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, Wiem, Rybki nie zdechną... Jak trzymają się tak długo to przetrzymają. I chciałbym powiedzieć że akwarium może być bardziej szybciej niż w wakacje. Dodam jeszcze że pierwsze co zrobie w tym akwarium to wymienie filter na jakiś inny coś do 50 złotych obstawiam że kupie, A i jeszcze mam pytanko :D

Czy trudno jakoś jest zrobić własnoręcznie akwarium bo szyby to mi mama załatwi z pracy jak pisałem.

 

A i Obiecuję to każdemu tutaj na tym forum że nie zdechnie mi żadna rybka choćby nie wiem co miał robić.

Zimno lubna ?? Welonka ??

Termostat sprzydało by mi się coś :D Wie ktoś może gdzie w krakowie mają tani sprzęt. Ja rybki to kupuje w tesco. xD

Ekmh...a obiecasz że zapewnisz prawidłowe parametry wody i odpowiednie warunki dla tych ryb?

W tym litrażu to nie możliwe.

Wiesz... w więziennej celi 2x2 ludzie potrafią przeżyć, lub raczej przewegetować - tak właśnie czują się ryby dorastające naturalnie do kilkunastu centymetrów w małym akwarium - raczej nie są szczęsliwe.

Do wakacji jeszcze daleko, proponuje oddać te ryby i zająć się hodowlą ryb które będą dobrze czuły się w tym akwa.

 

Filtr za 50zł dla akwarium przynajmniej 100l dla welona, lub do 200l dla skalarów? No way ;)

W akwarium odpowiednim dla tej obsady [lub do 2ch, bo welonów nie łączy się z tropikalnymi rybami] to przynajmniej pięciokrotnie większy wydatek... A postawienie odpowiedniego akwarium dla skalarów to zwykle już nie kwestia setek, a tysięcy [szkło >180l, kubełek, odpowiednie oświetlenie...]. Jeśli nie jesteś w stanie ponieść takich kosztów - więc zapewnić dobrych warunków rybom, to zajmij się hodowlą ryb odpowiednich do wielkości zbiornika ;)

 

Co do welona, litrażu jaki wymaga, "zimnowodności", tu masz wyjaśnione wszystko najprościej jak się da:

viewtopic.php?f=2&t=15056 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100l to minimum do hodowania welonów.

180l to minimum do hodowania skalarów.

Razem nie powinno ich się trzymać.

Za 50zł da się kupić filtr, ale nie dla welonów, ani też nadający się do 180l dla skalarów.

Teraz chyba wszystko jasne, prościej już nie dam rady tego napisać ;)

 

Jeśli dalej przez kilka miesięcy chcesz męczyć skalary i welony w 25l, to jest to delikatnie mówiąc - niemądre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobię tak jak napisałem.

W takim razie po co zadajesz pytania na forum jak sam wiesz lepiej?

 

Odpowiedź otrzymałeś bardzo szybko - nie chcesz słuchać krytyki i wiesz lepiej to nie obrażaj się, że ktoś chce Ci pomóc.

 

A w temacie szyb i klejenia: Jeśli nigdy nie kleiłeś akwarium (zwłaszcza dużego) to lepiej kup w sklepie, ew. zleć robotę dobremu szklarzowi.

Jest to praca wymagająca precyzji, wiedzy i praktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę pisał co sądzę o Twoim akwarium i jego obsadzie bo inni to już zrobili i w pełni się z nimi zgadzam. Ktoś wcześniej napisał że nie powinniśmy krytykować tylko pomagać i doradzać więc mam dla Ciebie radę. Poczytaj trochę o zakładaniu akwarium i jego pielęgnacji. Mnóstwo materiałów na ten temat znajdziesz na tym forum ale zachęcam do poszukania również na innych stronach www i książkach, jest tego sporo ale czytanie takiej lektury i możliwość poszerzania swojej wiedzy dla prawdziwego hobbysty jest tylko przyjemnością.

Pisałeś że masz 18lat więc sądzę że możesz ocenić czy dalsze inwestowanie w to hobby ma sens i czy będziesz mógł zapewnić swoim podopiecznym odpowiednie warunki do życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja obiecuje, że wygram z Totka i kupię każdemu z forumowiczów co najmniej 500L :roll:

Jak dorośniesz czyli za jakieś 5 lat to wtedy weź na swoją odpowiedzialność żywe stworzenie. I co Ci po tych 100L?? Ty w ogóle czytasz co Ci tu ludzie piszą?? ZA MAŁE BĘDZIE TO AKWARIUM NA TAKĄ OBSADĘ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nka- naprawdę zastanów się nad oddaniem skalarów, mi tez sie one podobają ale ludzie na forum mnie przekonali że nie można męczyć w ten sposób rybek dlatego tez kupuje większe akwarium by mój glonojad czuł sie swobodnie w dużym akwarium :)

 

zaczyni myśleć racjonalnie, i niestety po twoim akwarium jest widać że nie bardzo masz zadbane to twoje akwarium

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZhGGllTUFGc

http://www.youtube.com/watch?v=wM9u802tYYw

http://www.youtube.com/watch?v=TQw7GkUkkIk

http://www.youtube.com/watch?v=XaoHrzknMAo

 

warto popatrzeć są to 4części dużo można się dowiedzieć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wiem że niektórzy ludzie to naprawde są zbytnio niedojrzali. tak powiem dla przykładu.

Wcześniej miałęm Simsona S51 (50 ccm) przed zimą kupiłem Honde CB500 (499 ccm), ludzie mi mówili że nie ujade na takim motorze i mnie to porwie a ja wam powiem g........ prawda albo wiesz co robisz i jedziesz dalej albo weź sie ogarnij i daj sobie siana. i ja będę dążył z tymi rybkami dalej. I kupie ten 100l zbiornik tak jak kupiłem CB500.

każdy zaczyna czymś małym. i poźniej dąży dalej.

 

 

maziama: Hamuj się!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...