Skocz do zawartości

Mini Hydroponika


Szwedzik10
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Każdy z nas miał kiedyś kłopoty z NO3 ( No może nie liczni ). Ostatnio ja także miałem duży poziom NO3, a skutkiem tego były glony :( . Sposobem na to jest:
- Rośliny szybko rosnące.
- hydroponika
- chemia - oczywiście odradzam tego sposobu zwalaczania azotanów
Przedstawie wam hydroponikę ( jak zrobić )
Mam akwarium 33,75l i nie chciałem robić jakiejś wielkiej hydroponiki, ponieważ zabrała by mi całą wodę z akwarium :P
No i oczywiście było by to bezsensowne. Hydroponika działa na zasadzie pobieraniu NO3 przez korzenie roślin ( tropikalnych, broń Boże kaktusów i innych zwrotnikowych ) Niektórzy dodają do hydroponiki wkłady np. Węgiel aktywny, torf, ceramika, żwirek, wata itd. Ja dałem tylko ceramikę ( hmmm... kto wie ? może dam jeszcze węgiel aktywny ) No to zaczynamy;
Potrzebujemy:
- kubki plastikowe ( ja kupiłem na piwo ponieważ są dość duże ) - 1,99zł za 6 sztuk
- ceramika ( w zależności od wielkości ) - ja za 0,5kg dałem 10zł
- keramzyt - 4,99 za kg
- wężyk akwarystyczny - 1zł za metr ( u mnie )
- roślinka ( w zależności od gatunku bambus 2zł za sztukę, skrzydłokwiat 10 - 20 zł )
- pompka albo filtr wewnętrzny lub zewnętrzny ( ja mam filtr, ale tak z 20zł trzeba liczyć za pompkę )
Robota :
- najpierw bierzemy dwa pojemniki. W pojemniku przeznaczonym na keramzyt robimy otworek na dnie kubka ( nie za duży, aby keramzyt nie mógł "spaść" do dolnego. Drugą dziurkę robimy na ściance ( 0.5cm od dna pojemnika ) dolnego pojemnika ( nie na dnie ) tak aby woda mogła spływać. W dolnym pojemniku można oddzielić ceramikę od dna np. dnem od trzeciego pojemniczka, Potem dajemy tam wkład ( w zależności od własnych potrzeb ja dałem ceramikę ) Następnie kładziemy górny pojemniczek z keramzytem na dolny pojemniczek i wypełniamy go keramzytem. Jeśli ktoś chce to można uszczelnić obydwa pojemniki reklamówką albo czymś. Nie jes to konieczne, ale ja chciałem być pewny że nic się nie stanie z podłogą :twisted:
No i już w sumie koniec:)
Podłączamy wężyk do pompki i dajemy wężyk do pojemnika górnego, Woda będzie spływać do dolnego a potem do akwarium wężykiem który podłączamy do otworka którego zrobiliśmy wcześniej.

post-601-13685158263238_thumb.jpgpost-601-13685158263595_thumb.jpgpost-601-13685158264124_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysł ciekawy , a nawet bardzo ciekawy , lecz wykonanie lichawe , :)

Hydroponika którą ja widzę czasami w necie , jest ładna , długa doniczka i piękne rośliny :D .. a nie 3 kubki i 1 lucky bamboo jak dobrze widze...

zamaskuj to jakoś , nie wiem , jakąś obudowe zrób , obklej okleina....

no i jakieś ładniejsze rośliny zasadź ... :P

 

podsumowując , ogólnie jestem na tak , aczkolwiek musisz jeszcze popracować nad wykonaniem , i będzie ideolo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

hehe:)

no dobra to tak:

bambusa tego co mam to dałem tak o ( że tak powiem ) bo będę dawał skrzydłokwiat.

Dzisiaj wpadłem na ten pomysł, więc nie przemyślałem jeszcze obudowy. Ale chce to zrobić jutro. :)

Więc jak będzie gotowe całkiem to dam zdjęcie :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doniczki już fajniej wyglądają. Może lepiej jakieś porcelanowe lub z twardszego materiału ? (Oczywiście z takiego materiału żeby nie wpływało to na parametry wody). Przepraszam nie znam się na hydroponice i mam takie pytanko jakiego podłoża można użyć do posadzenia roślin? Czy wogóle trzeba? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do posadzenia użyłem keramzytu, nie wpływa to na parametry wody i jest dobrym podłożem dla roślin. Keramzyt też jest dobrym miejscem dla pożytecznych bakterii. Słyszałem też na innych forach ( bardziej widziałem xD ) że można użyć na warstwę wierzchnią Zeolith.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej kupić za 30zł akwarium 25l i w nim zrobić taką uprawę? Sam się nad tym zastanawiam, ale to chyba w połączeniu już z jakimś 240l

Takie coś to może tak.

- jak dla mnie za wysokie. Lepiej jak byś już chciał to doniczkę ( taką długą ) lub akwarium na zamówienie kupić, jak chcesz taką dużą Hydroponikę.

- w temacie pisałem " mini hydroponika " więc jest do małych zbiorników, np. BW lub do roślinnych gdzie jest dużo NO3, NO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś jak wstawić ten rysunek z painta ?

ja używam infarwiew i zrobiłabym tak:

na otwartym obrazku poszukałabym zakładki plik.

potem

- zapisz obrazek jako

wypełniłabym pole nazwy jakimś wyrazem by wiedzieć co to.

następnie pole wyboru typu plików zaznaczyłabym. jpg jpeg itd. dostępne w jednej linii.

tak zapisany plik wstawiłabym identyczną metodą jak wcześniejsze fofki.

 

żartując, to czy mogę sobie zrobić taki filtr i zamiast jednego z wkładów,

wrzucić po prostu roślinkę do pierwszej komory?

fajnie to wygląda ale czy faktycznie działa?.

absolutnie nie znam się na wodnych roślinach. nie znam się na żadnych roślinach.

no , może na trawie dla koni i kóz.

czy ta woda nie za szybko się będzie przelatywać?

rozumiem że chodzi tu o jakieś zajście chemiczne ale czy ono nie potrzebuje czasu?

ja to "lajkonik" ;) w temacie upraw więc wydaje mi się, że taka roślinka po prostu zgnije przy takiej ilości wody.

 

wiem dobrze że głupotę swoją tu mocno eksploatuję.

nie śmiejcie się proszę tylko wyjaśnijcie mi to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o co ci chodzi.

Sam się nad tym zastanawiałem. :)

No to tak, roślinka nie zgnije ponieważ woda cały czas spływa i nie ma ona tam dużo wody.

Robiąc hydroponikę korzystałem z innych pomysłów, w których wszystko działało dobrze. U mnie hydroponika chodzi już 2 tygodznie około. I nic się ze skrzydłokwiatem nie dzieje. Nie mam już glonów, więc tutaj masz potwierdzenie, że roślinka faktycznie " pije " tą wodę. Nie mam testów na NO3, widze że hydroponika jest skuteczna, ponieważ glony zostały stępione ( wzrost został zachamowany do minimum , a następnie krewetki mogły spokojnie je zjeść xD )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to, to tak!

takie rozwiązania mi się podobają.

niech to będzie i miska na pranie albo pudełko po butach.

ważne by działało.

podstawowa wiedza chemiczna zastosowana w praktyce

a nie nauka ulotek od preparatów na pamięć.

jest warte uwagi.

to musi być jakaś stara metoda bo na dzień dzisiejszy,

zapewne ktoś już jakieś wkłady do filtrów powymyślał.

podoba mi się pomysł. nawet niech by to były i te kubeczki.

doceniam naturalne wartości użytkowo praktyczne tej metody.

to wiedza a nie te tylko ładnie wyglądające efekty zastosowania sztucznej chemii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś zastanawiałem się nad postawienie dużej hydroponiki z wieloma gatunkami roślin,ale nie bardzo mam miejsce.

Ja na twoim miejscu zrobił bym podłużna doniczkę takiej szer jak bok Twojego akwa i przymocował na akwa i znacznie lepiej by to wyglądało,zwłaszcza jakby roślinki się rozrosły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

no to teraz i ja mogę się pochwalić patentem. :D

jednak kwiatki nie chciały się pogodzić z losem jaki im był pisany i strzeliły "samobuja".

ja do tego ręki nie przykładałam bo się przecież nie znam na uprawie roślin. :oops:

fotkę wstawię niebawem.

jeśli, oczywiście kwiatki odżyją bo na dzień dzisiejszy nie wyglądają zbyt fotogenicznie.

 

szwedziku kochany.

powiedz mi gdzie ty tego bambusa dorwałeś i do tego za 2 zł bo jedyny bambus jaki mi wpadł w ręcę to podpora do kiatków. to chyba nie potrzebuje aż tyle wody?

ale beż żartów. co innego można wstawić zamiast bambusa lub skrzydłokwiata?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to cytat z

http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.p ... 46&start=0

- Anturium

- Epiprenum

- Trzykrotka

- Kordylina

- Różne draceny

- Cyperus

- Tatarak

- Zielistka

- Aglonema

- Turzyca

- Syngonium

- Różne papierusy

oraz chyba najpopularniejszy, najłatwiejszy w obsłudze

- Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) - istnieje rónież wersja mini (do 25cm)

 

dodatkowo wątek zaledwie zbliżony tematycznie, ale lektura może się przydać

http://www.terrarium.com.pl/dzial/rosli ... opikalnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 11 miesięcy temu...
  • 8 miesięcy temu...

A ja mam takie pytanko, czy każda doniczka musi mieć węgiel aktywny, czy tylko ta na dole, a reszta keramzyt?? I czy każda doniczka (oprócz tej na dole) ma wycięte dno, by woda swobodnie przepływała, czy 2-3 dziurki??

 

PS: Bardzo fajny pomysł, na pewno wykorzystam u siebie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...