Jump to content

Sergiusz

Użytkownik
 • Content count

  653
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0

About Sergiusz

 • Rank
  Wyjadacz
 1. Sergiusz

  Jak podzielić napowietrzacz?

  1. Kup napowietrzacz o większej mocy by ciśnienie było na tyle wysokie by mogło przecisnąć się przez każde z wyjść. 2. Są rozgałęźniki na 5 i nawet więcej wyjść. Najczęściej jest to metalowa rurerczka w wbudowanymi zaworkami które regulują lub odcinają dany dopływ. Takich rzeczy trzeba szukać na targach gdzie sprzedają w hurcie lub detalu sprzęt dla zoologów lub rozejrzyj się po lepszych sklepach akwarystycznych.
 2. Sergiusz

  Jaki nawóz?

  Ja radzę nie kupować na_razie żadnych nawozów, kulki gliniano-torfowe DIY lub kupne załatw, przetestuj. Jak będą jakieś niedobory najprędzej będzie je miała rotala i eleocharis to wtedy zastosuj nawozy z Planta Gainera: Macro, Micro.
 3. Sergiusz

  Fotorelacja - Szafka pod akwarium/krewetkarium

  Ładna szafeczka już miałem okazję wcześniej zobaczyć Pański projekt na roślinyakwariowe.pl Zrobiona w minimalistycznym stylu trochę jak meble z IKEI. Wykonanie jak i wygląd szafki oceniam na 6 z plusem.
 4. Pełnią tą samą funkcję, chemicznie to to samo i cenowo lepiej kupić Carbo z Aquaartu.
 5. Tak jak dał jeden z przykładów Rafi sok z cytryny lub inny kwas np. ocet spirytusowy, kwas HCL (w słabym stężeniu). Dajesz na szmatkę, najlepsze są plastikowe myjki do szorowania zaschniętego brudu z patelni,garów nie porysują szyb a powinny wszystko zetrzeć.
 6. Sergiusz

  [260l] My vision,aktualka str.12

  Nawet Nawet aranż szczególnie wyglada jakby był zrobiony z klocków lego przez trawnik z przodu (taki idealnie równy).Ja czekam na dalszy wzrost chociaż teraz wygląda już całkiem przystępnie
 7. Nie znam się na chemii aż tak ale uważam że jedynie wtedy miedź wytrąca się do wody jeżeli przelatuje przez rury ciepła woda. Sądzę tak dlatego, gdyż często można spotkać się z radą żeby nie używać ciepłej wody do akwa ponieważ zawiera więcej miedzi.
 8. Proszę a raczej się domagam osobnych tematów na temat budowy poszczególnych urządzeń ! No może oprócz takich jak pokrywa ze spienionego bo to każdy sobie znajdzie, chodzi mi bardziej o te elektroniczne urządzenia jeżeli mógłbyś to jakoś przytoczyć w osobnych tematach tłumacząc że tak powiem krowie na rowie. Nigdy nie miałem głowy do elektroniki i nie będe miał, pozazdrościć
 9. Uważam siebie za akwarystę i robiłem akwaria bezinteresownie. Oporządzałem akwaria zawsze na lekcjach biologii. No i niestety rok biologii w plecy. Za każdy spr bez pisania dostawałem 4. Moja biolożka ma władzę w szkole i nie boi się takiego przekrętu. Trochę mnie to motywowało do pracy. Co do wyznaczenia uczniów. Wyznacz dwie najbardziej odpowiedzialne osoby, które są zawsze w szkole i nie tylko bezmyślnie wykonują polecenia ale także dają coś od siebie w pracę .Jak ktoś łasy jest na korzyść z pracy przy szkle, odrazu mu podziękuj. Nigdy ale to przenigdy nie pozwalaj przypadkowym osobom bez wyraźnej konieczności ruszać coś przy akwarium. To wprowadz niepotrzebny chaos i może spowodować niepotrzebny wypadek. Co do filtra zewnętrznego widzę wybrałaś Tetrę ex1200. Powiem tak kubeł jest najlepszym zakupem filtra dla akwarysyty ale nie tego, który ma akwarium w szkole . W placówkach jakimi jest szkoła podczas nawet najmniejszych awarii jest odcinany dopływ prądu. Jest ryzyko że takie coś stanie się w Twojej szkole i kubły mają to do siebie że przestną pracować. Z własnego doświadczenia proponuję do szkolnego akwarium dużą kaskadę (np.Penn Plaxa) a najlepiej prosty filtr wewnętrzny z gąbką, trochę będzie szpecił akwa ale nie będzie tak ryzkowny w użyciu jak kubełek. No nie wiem co mogę jeszcze napisać mam dużo doświadczeń pozytywnych jak i negtywnych. Wielkim plusem jest to że ty jako osoba dorosła, nauczyciel sama się w to angażujesz. U mnie było trochę inaczej. Jeżeli masz jakieś pytania to postaram się na nie jeszcze odpowiedzieć lub coś dopowiedzieć od siebie.
 10. Wiele dróg prowadzi do Rzymu. Temat chyba do zamknięcia
 11. Mam nadzieję że wiesz o co chodzi w moim wywodzie Tylko weź jakąś najmocniejszą żyłkę.
 12. Możesz kupic czyścik który zaproponował kolega wyżej albo jest drugi sposób chałupniczy. Bierzesz żyłkę wędkarską przywiązujesz do jednego końca i do drugiego ciężarek (tą taką kuleczkę co wędkarze używają) z tym że jeszcze na jednym z końców dajesz kulkę z waty. Wsadzasz jeden ciężarek przez rurkę i spuszczasz go na sam dół na górze zostaje ciężarek z watą. Przeciągasz watę przez całą rurkę i jest spoko. Tym sposobem można nawet lepiej wyczyścić niż markowymi czyścikami
 13. Sergiusz

  Moje kiryski mrugają

  Kirysy i zbrojniki mają coś na kształt błony ochronnej pod którą jest dopiero oko właściwe ; )
 14. Prowadzę jako uczeń 3 akwaria po 180l. Robię to przez 2 lata. Teraz idę do klasy maturalnej także nie będę miał czasu i sposobności by obsługiwać te akwaria. Z ręką na sercu mogę powiedzieć że akwarium w szkole prowadzi się zupełnie inaczej niż w domu z powodu jednego podstawowego czynnika jakim jest czas. U siebie w zaciszu domowym mamy dużo czasu wszystkie materiały mamy pod ręką w szkole natomiast jest inaczej. Dlatego proponuję założenie akwarium z roślinami małowymagającymi jak anubias lub mikrozorium do tych roślin dać umiarkowane oświetlenie. Teraz jest sezon na mateczniki także anubiasy i mikrozoria można zakupić w takiej formie. Opłaci się. Akwarium można zapchać (oczywiście z pomysłem) różnego rodzaju kamieniami (łupkami) lub korzeniami. Są teraz wakacje także przed założeniem akwarium można jeszcze znaleźć samemu dużo drewna i je odpowiednio spreparować. Co do podmian wody w szkole: - Radzę zaopatrzyć się w dwa baniaki po około 20 l (takie na wodę mineralną). Będą one służyć do spuszczania wody. Lejemy do baniaków i wylewamy do sedesu.Z własnego doświadczenia powiem że wtedy spuszcza się wodę szybko i bez problemowo (rozlana woda itd) - Co do nalewania to najlepiej mieć tyle baniaków 5l (nie te po wodzie mineralnej, tylko takie z twardszego plastiku po wodzie destylowanej) ile wynosi cała podmianka czyli np. podmiana 50 l to 10 baniaków. Najlepiej zalewać je dzień przed podmianą żeby wyparował z nich chlor. Chociaż warto się zapoznać czy woda w okolicy jest nim w ogóle uzdatniana u mnie wody nie chlorują także nalewam wodę jeszcze szybciej poprzez podłączenie węża ogrodowego do kranu i wsadzenie bezpośrednio drugiego końca do akwarium. - Przy pracach porządkowych warto zaopatrzyć się w dużą ilość szmat, ręczników itd poza tym zagospodarować miejsce na rzeczy potrzebne do obsługi akwarium. Kto będzie opiekował się akwarium ? osoba dorosła czy młodzież ? Chętnie podzielę się moim doświadczeniem co do prowadzenia akwarium w szkole na PW.
 15. Sergiusz

  [45l] Ogólne- "Transformers"

  Na razie przy takiej ubogości roślinek ja proponuję ale to tylko luźna sugestia. Jak chce Ci się grzebać to daj te rośliny z tyłu (dobrze że posłuchałeś się przedmówców) do jednego rogu obok filtra i do drugiego rogu. Bardziej zagęść potem przy wzroście zapełnij tył. Będzie fajnie wyglądało z tym piachem. Pusto na pierwszym planie i alejka na środku do tyłu
×