Skocz do zawartości

Akwarium 60L


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 74
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Nie spotkałem się z odmianą karłowatą, u mnie w okolicy raczej cienko, ale jeszcze nie zbadałem wszystkich miejsc, nie przepadam za rybkami typu neonka czy razbora, 3-4 otoski na bank kupię jak gdzieś znajdę, mam już czy Pandy te też zostaną, do tego sprawię sobie chyba harem bojownika i tyle, pozdrawiam i dziękuję wszystkim za pomoc

edit: na razie hoduję narybek gupikowy :) czy kakadu są agresywne wobec gupików i innych rybek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie nie. Akwarium dla kakadu (jeśli mówimy już o baniaku 54l i w góre) powinno byc bardziej długie niż wysokie czy szerokie. Jeden osobnik kakadu sprawuje rewir nad 30cm akwarium. Trzeba do tego kupowac harem 1+2 lub 1+3 (gdzie 1 to samieic). Akwarium dobrze roślinami obsadzic, wiele kryjówek itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak się ma do mojej obecnej obsady - Pielęgniczka Agassiza 1 SAMIEC + 2 SAMICE lub - Pielęgniczka Trójpręga 1 SAMIEC + 2 SAMICE? Czy paowały by któreś pielęgniczki? Gdzieś coś jeszcze czytałem o pielęgniczkach żółtych Borella, one to chyba do jednogatunkowego co nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No za dużego wyboru to nie masz :D ALE ja proponuję ci pokrzyżować troszkę gupiki. Ja wiem, że to rybka dla amatorów - ale nie ma to jak mylne podejście. Gupiki łatwo się mnożą, ale stworzyć coś naprawdę ciekawego jest trudno. Więc kombinuj z gupikami - takie zdanie me - olmajti moda :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie!

 

to mój pierwszy post na tym forum :) mam nadzieję, że nie ostatni.

 

Przed zakupem akwarium , przeczytałem sporo artykułów na internecie i jakieś książki więc co nieco wiem.

Zakupiłem akwarium na allegro z ładną szafeczką, grzałką, pompką, odmulaczem, filtrem itd. Akwarium jest takie jakie dam radę wcisnąć u siebie w pokoju. Tj ma wymiary 60x30x35 czyli jakieś 60 litrów. Woda już jest odstawiona na 24 godzinną kwarantanne. Roślinki są w drodze z allegro. Jutro zamierzam kupić żwirek. I tu pierwsze pytanie. Czy nie popełnię błędu jeśli wyłożę na dno ziemię ogrodową(kwiatową) a na to warstwę 3-4 cm żwirku?

 

I pytanie 2 dotyczy obsady. Czy taka może być?

 

3-4 kirysy

2 pielęgniczki ramireza

stadko(z 6-8 neonków czerwonych) - tak polecił pan w sklepie.

1-2 glonojady

3 mieczyki (1 samiec - 2 samice) - tak też polecił pan w sklepie

i może 1 bojownik?

 

co prawda po głowie chodziły mi ryby takie jak szczupieńczyki

 

Chciałbym zając całą powierzchnię akwarium tj. dół, środek i górę akwarium. Jednak moje możliwości są ograniczone przez asortyment sklepów zoologicznych w moim mieście. Chciałbym ryby średnie i troszkę większe, ale żeby ładnie się wszystko prezentowało. Nie chcę gupików itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz filtr, pompka nie jest absolutnie do niczego potrzebna.

Wewnętrzne filtry maja napowietrzacz.

A zewnętrzne napowietrzają ruchem tafli wody.

 

 

Ziemia ogrodowa ok. [+4-5cm najdrobniejszego żwirku]

Nie może być z jakimkolwiek dodatkami, czysta ziemia bez nawozów.

Albo kup specjalne podłoże, nie są drogie.

Warunek że chcesz hodować bardziej wymagające rośliny, będzie dobre światło itd w przeciwnym wypadku dodatkowe podłoże nie ma sensu.

 

 

Zasada nr1. nie ufaj sprzedawcom ;)

Kirysów spokojnie możesz dać nawet 6. Na początek najlepsze będą spiżowe.

Glonojady [zbrojniki niebieskie] wymagają 100l.

Natomiast w 60l możesz spokojnie trzymać inne "glonojady", otosy - rosną dużo mniejsze niż proponowane przez pana sprzedawce, a lepiej czyszczą akwarium z glonów.

Trzymamy je w stadkach ok 6sztuk w takim litrażu.

Mieczyki też odpadają, rosną o wiele za duże.

Możesz je zastąpić ich bardzo bliskimi kuzynami, zmienniakami plamistymi.

A bojownik... nie wiem czy to najlepszy pomysł...

 

 

Pamiętaj o paru żelaznych zasadach na początek.

Ryby wpuszczamy dopiero po ponad 2tygodniach od zalania zbiornika.

Pod akwarium musi koniecznie być styropian lub specjalna pianka.

Filtra nie czyścisz w wodzie kranowej tylko z podmian.

Podmiany raz w tygodniu ok 25% wody.

Nie lej chemii.

Nie przekarmiaj ryb.

Czytaj, a jak czegoś nie wyczytasz - pytaj.

 

 

Eh kupiłeś na allegro "zestaw"?

Jak tak to nie było najlepsze wyjście... szczególnie jak chodzi o jakość poszczególnych produktów, cene i transport akwarium...

Jak możesz napisz jaki filtr/oświetlenie dokładnie masz...

A tak w ogóle to najlepiej by było jakbyś założył własny temat o swoim akwarium ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten otos i zmiennik plamisty są fajne, ale nie wiem czy będą u mnie w sklepach zoologicznych. Bojownik to luźny pomysł i raczej i tak bym go nie kupił.

 

edit1:

 

No kupiłem na allegro, bo tu w sklepach to ceny z kosmosu, a chciałem z ładną szafką zestaw, bo kupując szafkę osobno, wychodziło 2 razy drożej....

 

filtr to: FILTR WEWNĘTRZNY BT 400 FIRMY HAILEA Z DESZCZOWNICĄ + ZAPASOWE ORYGINALNE WKŁADY DO FILTRA BT 400

 

bio wkład gąbkoiwy 1szt

bio carbo aktywowany węgiel 1szt

do tego był w zestawie odmulacz z pompką

GRZAŁKA Z TERMOREGULATOREM 50W

Mata pod akwarium

 

Oświetlenie: POKRYWA 60X30 Z OŚWIETLENIEM T8 1x15w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje założyć akwarium 60L o wymiarach 60x30x33. Będzie to moje pierwsze akwarium. Wybrałem następujące rybki:

- Prętnik karłowaty - 3 (samiec + 2 samiczki)

- Bojownk syjamski - 1 (samiec)

- Gupik pawie oczko - 3 (1 samiec + 2 samiczki)

- Pielęgniczka Ramizera - 2 (samiec + samiczka)

- Neon Innesa - 7 (?)

 

czy dobrze dobrałem rybki i ich ilość?

 

mod:NO DO TRZECH RAZY SZTUKA...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na poważnie to poważnie się zdecyduj co chciałbyś tam mieć w pierwszej kolejności.

 

Prętniki + bojownik = może być.

Prętniki + bojownik + gupik = poobgryzane płetwy, zeżarty narybek. Żyworódek raczej nie powinno się wsadzać do jednego akwarium z mięsożercami ;)

prętniki + bojek + pielęgniczka = w życiu nie widziałam takiego połączenia :D nie wypowiem się, bo nie miałam jak żyję ramirezek (jako jedyna chyba na forum uważam je po prostu za nie za piękną rybkę ), ale słyszałam, że są łagodne i nadają się do towarzyskich akwariów i można je trzymać z labiryntowymi więc CHYBA nie powinno być problemu (jeśli trafi się bojek melepeta). Ale co osoba to opinia.

prętniki + bojek + neony = i znowu co ludź to opinia. Ja bym neonów nie trzymała w akwarium z bojownikiem ze względów czysto estetycznych. Tu też zależy dużo od temperamentu bojownika. Bo zdarzają się melepety i zdarzają się zabijaki. Ale zawsze istnieje ryzyko pozagryzania neonów, albo poobgryzania ogona u bojka.

prętniki + bojek + ramirez + neon w 60 litrach to troszkę za dużo naćkane. Co innego gdybyś miał akwarium większe już nawet o te 20 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, to mój pierwszy post na tym forum. Właśnie od dwóch dni przywróciłem do życia swoją starą 60tkę. Woda stała już długo i czekała, a teraz już z roślinami i całym osprzętem stoi na szafce. Oczywiście na ryby jeszcze poczekam, ale przedstawię planowaną obsadę, szczególnie, że kolega powyżej ma podobny gust ;)

 

Prętnik karłowaty (1+ 1 lub 2) - moja ulubiona

kirysek hastatus (karłowaty) 5 (3 + 2)

razbora galaxy 5 (docelowo 10)

Ramirezka (1 + 1) Ulubienica żony ;)

 

Ramirezka będzie ostatnia i na próbę. Jest wielkościowo zbliżona do Prętnika i może się z nim trochę ganiać. Obie ryby lubią zająć i bronić swego terytorium w akwa. Ale zobaczymy. Najwyżej szybko oddam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś parkę (prętnika) i dobrze im było. Samiec dwa razy gniazdo zbudował i raz udało mi się zaobserwować "ten" moment ;P Potem popełniłem wiele błędów przy młodych i mi ostatecznie trzy małe wyrosły. Nie konieczne musi być harem, ale chyba będą dwie samiczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałam dziś akwarium 60l z następujacą obsadą:

 

Pielęgnica miodowa 1+1 z kilkoma młodymi

2 kiryski pstre

nieokreślony sumik (wkleję zdjęcie do identyfikacji)

 

To moje pierwsze akwa i chciałabym, żeby ryby były zadowolone. Czy ta osada może zostać, czy cos zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis przewiozłam akwa z całym dobytkiem

 

przy pielęgnicach nie upieram się. W sumie moja wizja akwa to zielony trawnik, krewetki i np neonki :D a tu obsada całkiem inna

 

Kiryski dokupię, jak tylko akwa się ustabilizuje po przeprowadzce

 

Kirysnik to nie jest. Ten sum ma wąsy długości 3/4 długości ciała a ma ok 7cm długosci. Jest szary w plamki

 

Filtr Eheim - model 2008

grzałka 50W

temperatura 23C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje założyć akwarium 60L o wymiarach 60x30x33. Będzie to moje pierwsze akwarium. Wybrałem następujące rybki:

- Prętnik karłowaty - 3 (samiec + 2 samiczki)

- Bojownk syjamski - 1 (samiec)

- Gupik pawie oczko - 3 (1 samiec + 2 samiczki)

- Pielęgniczka Ramizera - 2 (samiec + samiczka)

- Neon Innesa - 7 (?)

 

czy dobrze dobrałem rybki i ich ilość?

 

 

ja to bym Ci proponował:

Bojownik

+

Prętnik lub Ramirezka

+

Neon lub gupik

+

ode mnie kiryski lub otoski na glony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to bym Ci proponował:

Bojownik

+

Prętnik lub Ramirezka

+

Neon lub gupik

+

ode mnie kiryski lub otoski na glony

A od kiedy kiryski jedzą glony ;)

I nie *lub* w 60l mogą być i te i te ;)

Bojownik i gupiki[samce] z tego co widuje średni pomysł.

 

Albo bez Bojka, albo bez Prętnika/Ramireza jest jak najbardziej ok ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że łączenie bojownika z gupikami to zły pomysł, ale i łączenie gupików z prętnikami i ramirezami też nie najlepszy. Bojowniki podgryzają płetwy gupikom, a z drugiej strony gupiki bardzo dużo śmiecą (mają dobrą przemianę materii ;P) czego nie znoszą dobrze prętniki i ramirezki. Ja bym nie dawał gupików i bojownika, zamiast tego dał więcej neonków. Ewentualnie zostaw bojownika, ale na pewno bez gupików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...