Skocz do zawartości

Pomoc w zakładaniu zbiornika 30 l


Rekomendowane odpowiedzi

bartekjazz - może na początek sobie zacznijmy od podstaw, bo tak to nie zajdziesz daleko :P:

 

kH - jest to twardość węglanowa, jej wysokość wpływa na możliwość korekcji PH (dlatego jest nazywana również buforem pH lub zasadowością)

PH - jest to odczyn wody, wartość informująca o ilości związków kwasowych i zasadowych w wodzie (i nie tylko, masz również odczyn PH skóry, jamy ustnej )

GH - jest twardość ogólna wody, tak najprościej informuje o sumarycznej ilości związków wapnia i magnezu (im więcej tych związków w wodzie, tym wyższa GH i tym twardsza woda);

dopóki w akwarium nie masz ryb, nie musisz się martwić o te parametry - do czasu zakupu stworzeń żywych będziesz miał możliwość ich uregulowania. Nawet nie wiadomo, czy będziesz musiał cokolwiek regulować. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz robić, kiedy chcesz. W sumie im wcześniej, tym lepiej. Będziesz miał więcej czasu na podjęcie decyzji o obsadzie. Kolejność obojętna. Odnośnie filtra RO i soli - to nie do mnie. Wiem tylko tyle, że woda RO nie ma żadnych minerałów i dlatego trzeba ją wzbogacać właśnie specjalnymi solami - wtedy sam ustalasz, jakie parametry będzie miała woda w Twoim akwarium. Możesz używać wody RO tylko jako dodatku, w celu korekty parametrów wody kranowej, wtedy nie musisz się bawić solami. 

 

Szczegóły może zdradzi Davy Jones - ja nie mam filtra RO i nigdy nie miałam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, bartekjazz napisał:

z tymi solami to już poziom zaawansowany a ja jestem raczej zielony a jakbym miał dokonywać tej korekty ile tego ile tego żeby parametry się zgadzały

To nie jest skomplikowane. Kupujesz np to: https://www.plantica.pl/akwarystyka-slodkowodna/preparaty/uzdatnianie-wody/jbl-aquadur-plus-mineralnie-zbilansowana-sol-250g.html  Dozujesz wg tabelki, która jest w instrukcji. Jeśli chcesz inne wartości niż podane w tabelce to musisz sobie je wyliczyć przeliczasz, co tez nie jest trudne.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...