Jump to content

Dzierzka666

Użytkownik
 • Content count

  787
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  16

Everything posted by Dzierzka666

 1. Czy w akwarium był filtr, grzałka i pokrywa? Testy poprawnie wykonasz, jeśli będziesz kierował się instrukcjami zawartymi w opakowaniu. Kupujesz je w sklepie akwarystycznym albo w internecie. Osad to albo okrzemki, albo efekt zbyt słabej filtracji. Tutaj nie pomogę Tobie.
 2. To chyba jest obojętne, czy wlejesz razem z bakteriami, czy osobno. Nawóz staraj się wlać przed włączeniem światła albo po jego zgaszeniu. Pokarm ma zostać i się rozłożyć. Mówiąc szczerze nigdy nie stosowałam bakterii (znaczy zostały mi polecane do czyszczenia dna, ale na start akwarium nigdy), więc tutaj po prostu kieruj się instrukcją. Z opisów ludzi zakładających akwaria wynika, że może Tobie zmętnieć woda, albo mogą pojawić się pierwotniaki, więc nie panikuj, jeśli to nastąpi (ale u mnie to teoria, nigdy nie miałam takiego problemu). w sklepie internetowym strony www.roslinyakwariowe.pl znajdziesz takie świetlówki LED, tylko nie wiem, jak wymiary. No i nie wiem, czy to rozwiąże problem oświetlenia u Ciebie. Nie jestem do końca przekonana, czy moje rady są cenne. Mam nadzieję, że nie zaszkodzą i mam nadzieję, że wypowie się ktoś bardziej obeznany z tematem, aby doradzić Tobie być może skuteczniej.
 3. Nie jestem specjalistką, więc ciężko mi doradzać przy nowo zakładanych akwariach. Zwłaszcza w sprawie oświetlenia. Wody nie podmieniaj. Azotu nie masz, ponieważ nie ma ryb. Radzi się sypnąć trochę pokarmu dla ryb (ale bez ryb), aby uruchomić cykl azotowy. Być może tylko tego brakuje roślinom. Zresztą bakterie bez azotu też będą miały kiepsko. Jeśli było niewiele substratu, pod korzenie żabienic i zwartek włóż kulki nawozowe. Podobno żabienice nie lubią się ze zwartkami, więc również to może być problemem. Na wszelki wypadek kup jednak również nawóz potasowy, najczęściej tego brakuje roślinom w akwariach. Słusznie, że kupiłaś węgiel w płynie. Co do oświetlenia - radziłabym Tobie dosyć sporo poczytać, ja mam raczej kiepską wiedzę z tego tematu. Świetlówki T5 byłyby lepsze, ale do nich musisz zainstalować inny statecznik, oraz inne oprawki. Tutaj chyba musiałabyś zdać się na poradę w sklepie, jakie oświetlenie byłoby najlepsze. Nie jestem pewna, czy nie najlepszym wyjściem byłoby kupno świetlówek LED. Są dostępne takie świetlówki z możliwością podłączenia w miejsce tradycyjnych świetlówek. Ważne jest, aby były to świetlówki typu roślinnego - z przewagą widma czerwonego i niebieskiego. Przepraszam za dosyć "suchy" post. Chciałam być jak najbardziej rzeczowa bakterie możesz wlać od razu. Co do nawozów sprawdź zawartość i dawkuj według instrukcji, ale podawanie mikroelementów przy świeżym akwarium nie jest zalecane. jeśli masz tak wysokie kH w kranie, to niewiele pomogę jakiej firmy testów używasz?
 4. Za wysokie PH, za wysokie KH. Filtracja moim zdaniem za słaba (moja Tetra EX800 Plus ledwo wyrabia na 160 litrów), oświetlenie również (przy wysokim zbiorniku do dna dociera mniej światła niż przy niższym), poza tym nie napisałaś, jakie to oświetlenie. Brak potasu, brak azotu. Zbadaj kranówkę pod kątem wartości KH, ja kiedyś sobie przyniosłam kamienie, które zdały próbę octową, a potem w wodzie podniosły KH dwukrotnie. W sumie przy substracie dziwi brak wzrostu roślin...
 5. Dzierzka666

  Roslinki

  Co do azotu, zależy chyba od tego, jak dużo azotu potrzebują rośliny. Kiedyś przy podobnych do Twoich wartościach NO3 w wodzie musiałam podawać nawóz z azotem - z tym, że bardziej chodziło o fosfor (jak pisałam, używam firmowych gotowców, więc chcąc dostarczyć fosfor musiałam podać z azotem). Jednak wcześniej po podaniu tegoż nawozu w wodzie pojawił mi się NO2, więc tutaj byłabym ostrożna. Może poczekaj na to, jak zareagują Twoje rośliny na większe dawki potasu.
 6. Dzierzka666

  Rośliny w akwarium

  Pytanie, jak Tobie rosną roślinki? I w czym potrzebujesz pomocy? Teoretycznie wszystko powinno być w porządku.
 7. Dzierzka666

  Roslinki

  Podobno spowolnienie wzrostu to objaw niedoboru potasu albo azotu...
 8. Dzierzka666

  Czego brakuje tym roślinom ?

  Ja zastanawiam się nad tym komputerowym systemem sterowania domem - Alexa czy jak to się nazywa - czy takie coś mogłoby sterować również sprzętami akwarystycznymi.
 9. Dzierzka666

  Roslinki

  tzn ?? Rośliny szybkorosnące pobierają najwięcej pierwiastków z wody, więc najszybciej reagują na ich brak w wodzie lub niemożność ich pobrania. U nadwódek to najlepiej widać - zapewne ze względu na ich kształt i rozmiar. Możesz mieszać z kranówką, woda RO albo demineralizowana nie powinna mieć żadnych parametrów, więc na zasadzie naczyń połączonych zmiękczy kranówkę. Jeśli nie chcesz mieszać z kranówką, musisz użyć mineralizatora. Mam taki sam problem. Ja zwalam winę na twardość wody (moja ma 18n), niemniej u mnie jest o połowę niższe KH. W tamtym roku niemal udało mi się go rozwiązać bez stosowania wody RO, efekt utrzymywał się niemal 2 miesiące. Idę tropem wskazanym na jednej ze stron internetowych, powtórzonym na paru forach - jeśli rośliny wykazują braki, zacznij od zwiększenia dawki potasu. Potas sprawia, że rośliny wchłaniają inne pierwiastki i jeśli będą miały go wystarczająco, dopiero wtedy pokażą, czy i czego innego im brakuje. Lub czego dostają za dużo. Na chwilę obecną mam problem z glonami (ale znam przyczynę, tylko ciężko zabrać się za jej likwidację ) i jedyną niewiadomą pozostaje mój nurzaniec azjatycki, któremu poświęciłam nawet osobny wątek. Proponuję więc Tobie spróbować ze zwiększeniem dawki potasu albo posłuchać propozycji DavyJones odnośnie wody RO. P.s.:W moich odręcznych notatkach z tamtego naukowego tematu jest napisane, że potas powinien być na poziomie wapnia.
 10. Dzierzka666

  Roslinki

  Chm...u mnie widać je również na młodszych - nie tych najmłodszych, ale też nie na całkiem starych. Znalazłam też coś takiego: https://www.akwarystyczny24.pl/akwapedia/potas-k-niedobory-w-akwarium-84 Na fotografiach liście tamtych roślin wyglądają podobnie. Poza tym piszą tam, że może chodzić o nadmiar innych jonów - wapnia, magnezu i sodu. Sądząc po wartościach wody autora postu, to on ma wodę twardą i przez to rośliny mogą nie wchłaniać potasu mimo jego wysokiego stężenia. Mam podobny problem. Tym bardziej że wyczytałam, iż nadwódki to rośliny bardzo potrzebujące potasu. Może być jeszcze coś innego. Kiedyś, poszukując informacji o nawożeniu anubiasów, natknęłam się na temat o ratowaniu korzeni tychże roślin. One same rosły pięknie, ale niknęły im korzenie. Okazało się, że zamiast potasu pobierały z wody sód. Sód działa podobnie jak potas, ale w przeciwieństwie do potasu nie pozwala roślinom pochłaniać innych związków. Patrząc na wysokie KH można wnosić, że trochę tego sodu w wodzie jest...porobiłam sobie notatki z tego tematu (był ujęty w dosyć naukowej formie), i mam zapisane, że jeśli liście roślin robią się szkliste,, świadczy to o zbyt niskim poziomie manganu bądź zbyt wysokim poziomie chlorków (cokolwiek to znaczy ). Jeśli to brak żelaza, jak uważa Davy Jones - może wystarczy lać nawóz w miarę niedaleko tej rośliny albo poprawić rozprowadzanie nawozów w wodzie. Chociaż w to wątpię. Kiedyś u siebie zrobiłam kilkutygodniową przerwę od wszelkich nawozów i brak żelaza objawił się najpóźniej, ale tylko tym, że liście roślin pojaśniały. Przy podawanym stale żelazie nie powinno dojść do takich uszkodzeń rośliny... P.S.: Jakie testy używasz?
 11. Dzierzka666

  Roslinki

  Moim skromnym zdaniem brak potasu.
 12. Mam problem z nurzańcem azjatyckim. Roślina wypuszcza nowe rozłogi i nowe liście, ale one rosną tylko do wysokości 5 - 10 cm. Jeśli rosną wyżej, liście prostują się i żółkną - niektóre liście żółkną na czubkach, inne w połowie wysokości liścia i potem rosną zielone, ale zażółcenie części liście pozostaje. Problem z tym nurzańcem mam praktycznie od czasu jego kupna, przedtem tłumaczyłam to używaniem węgla w płynie, jednak odstawiłam węgiel w płynie niemal dwa miesiące temu. Woda jest dosyć twarda, mój "zwykły" nurzaniec rośnie bezproblemowo, więc nie bardzo wiem, co mogłoby być przyczyną. Temperatura wynosi 30 stopni, z pozostałych roślin jedynie nadwódka wąskolistna pokazuje jakieś problemy ze stosunkiem wapnia do magnezu (jedne liście za mało magnezu, inne za mało wapnia). Czy moje kłopoty z nurzańcem mogą mieć jakiś związek z tymi proporcjami właśnie?
 13. Dzierzka666

  Nurzaniec azjatycki - problem

  Samael266 - koszty prądu to dla mnie naprawdę żaden problem związany z akwarystyką... Pytanie do znawców roślin: jeśli liście nurzańca brązowieją/żółkną od góry, o braku jakich pierwiastków może to świadczyć? Mobilnych czy niemobilnych? Może nadmiar węgla w płynie? Albo brak fosforu? Z pamięci to te ciemnozielone kropki na szybach mają właśnie o braku makro świadczyć.
 14. Dzierzka666

  Problem z mętna woda pomocy

  Chm...to brakuje mi pomysłó. Niedawno na tym forum był wątek o mętnej wodzie w dojrzałym, paroletnim akwarium. Autorka wątku pozbyła się problemu i tam chyba podała rozwiązanie, poszukaj na forum, powinieneś znaleźć ten wątek.
 15. Dzierzka666

  Nurzaniec azjatycki - problem

  To dużo...mi akwarium (jedno) podwyższyło koszty o niecałe 20 zł...w sumie nie mogę stwierdzić, ponieważ w międzyczasie zmieniłam pralkę na energooszczędną i żarówki w domu na LED, zmniejszyłam też świecenie w akwarium z 12 do 10 godzin, więc mi rachunki za prąd spadły w dół. U mnie w domu ogólnie zużywa się dużo prądu. Jednak w tej chwili najbardziej interesuje mnie mój nurzaniec. Podaję Carbo Plus z Azoo, dodałam Azoo Super PSB - co jeszcze mogę zrobić, aby mój nurzaniec azjatycki odżył i zaczął rosnąć? Może powinnam zwiększyć długość oświetlenia akwarium?
 16. Dzierzka666

  Mleczna woda w akwarium

  Anubiasy również powinny być odporne na zęby zatoczków. Ale te są dosyć drogie, przynajmniej u mnie. Czy na pewno to wina ślimaków, że roślinki się nie utrzymują? Ja mam dosyć delikatne zielska i zatoczki ich się nie imają. A same rośliny mi ginęły nawet wtedy, kiedy nie miałam wcale ślimaków w zbiorniku. Skoro zaś zmętnienie wody to nie wina sałaty - to nie mam pojęcia. Wiązałabym je jednak z brakiem roślin po zastosowaniu rzeczonego preparatu. Ciężko mi wyrazić słowami, co mam na myśli. Chodzi o to, że preparat poprawił jakość wody, a utylizacją resztek miały zająć się roślinki. Ponieważ jednak ich nie ma, zabrakło ogniwa czyszczącego i stąd zmętnienie. Masz nadzieję, że zrozumiałeś sens mojej wypowiedzi
 17. Dzierzka666

  Nurzaniec azjatycki - problem

  ad.1: nie mam wielkich szans na trawnik, bo zbrojnik niedawno zutylizował mi szczepke zwartki, z której się tak cieszyłam ad.2 : ja stosuję Philips Aquarelle, Philips Master HO i Aqua-Glo. Kiedyś zabrakło aquarelki i zaproponowano mi zamiennik w postaci Sylwanii Aquastar - niestety była to świetlówka t8 i musiałam dać ją na tył, co unicestwiło mi wszystko, nawet nurzaniec mi marniał. ad.3: dobrze, że chociaż jej się spodobało - a nie ma żadnej kulki nawozowej, jednego pęka umieściłam w koszyczku, aby zbrojnik chociaż tego nie wykopał. Natomiast nurzaniec azjatycki jak wczoraj wyglądał dobrze, tak dzisiaj wygląda, jak wygląda wstawiam fotkę nurzańca, może ktoś coś...a limnofila, żeby się pochwalić
 18. Dzierzka666

  Problem z mętna woda pomocy

  Może ten preparat antyglonowy powoduje zmętnienie wody? Bardzo możliwe, że masz za słaby filtr na taką obsadę. W drugim akwarium masz mniej ryb i są mniejsze.
 19. Dzierzka666

  Mleczna woda w akwarium

  Kup rośliny o twardych liściach. Choćby zwartki albo żabienice. Może woda robi się mętna przez tę sałatę?
 20. Dzierzka666

  Czego brakuje tym roślinom ?

  U mnie rośliny w nocy nie rosną. Przynajmniej ja nie zauważam różnicy. Jak stare liście dostają dziur, to masz braki w pierwiastkach mobilnych - ale to już wiesz. Z makro nie szalej, bo możesz nabawić się jeszcze więcej glonów Nie podmieniam wody, ponieważ ostatnio największe pomory ryb miałam właśnie po podmianach wody, dlatego postanowiłam je ograniczyć do bardzo niezbędnego minimum. Od lutego do maja podmieniłam wodę może 3 razy i jeszcze ani jedna ryba nie zdechła w tym czasie, gdy od grudnia do lutego przy regularnych podmianach odpłynęła w niebyt trójka guramich i 4 razbory. Z czego dwójka guramich miała ledwo skończony rok życia. Co do skalarów - owszem, słyszałam, że nie pasują do guramich. NIe wypowiem się, ponieważ nigdy nie hodowałam skalarów z guramimi.
 21. Dzierzka666

  Czego brakuje tym roślinom ?

  Wiem o tej ciemnej fazie fotosyntezy. Opieram się na własnych doświadczeniach, a u moich roślin ta faza fotosyntezy nigdy nie miała miejsca. Poza tym skoro koledze rośliny rosną tylko w ciemnościach, a w świetle nie - należy znaleźć jakieś racjonalne wyjaśnienie.
 22. Dzierzka666

  Mleczna woda w akwarium

  Mam więc wrażenie, że ta mętna woda to z powodu braku roślin...albo rośliny, albo bardzo dużo wydajniejszy filtr...polecam sklepy internetowe - mają spory wybór, a jeśli kupisz dużo roślinek, to możesz mieć przesyłkę gratis. Jakie masz ślimaki? Molinezje chyba powinny je zjadać...ja miałam plagę zatoczków w akwarium i nie ruszały mi roślin.
 23. Dzierzka666

  Czego brakuje tym roślinom ?

  Mogłeś napisać jeszcze, do której pracujesz ja kiedyś świeciłam 12 godzin, teraz świecę 2 godziny krócej - ale do mojego akwarium dochodzi światło słoneczne mimo że baniaczek stoi daleko od okna, niestety praktycznie naprzeciwko, a pokój od strony południowo-wschodniej albo południowej, ale jakoś daje radę. Kiedyś były krasnorosty, teraz mam co innego ale nie przejmuję się glonami. Co do potasu - producent mojego zaleca dawkę 1ml na 40 litrów , ja obecnie podwoiłam dawkę. Z tym że w moim jest zalecenie podawania potasu dodatkowo do podmienianej wody, ja zaś podmieniam wodę raz na parę miesięcy, więc może wtedy należy dawać tego potasu więcej w codziennych dawkach. Za dużo roślin na oświetlenie mieć nie można, można mieć za dużo na dawkę nawozów. Natomiast może być, że dawki nawozów są za małe w stosunku do oświetlenia. Im mocniejsze światło, tym szybciej rośliny przeprowadzają fotosyntezę i tym więcej składników odżywczych potrzebują do niej. Może to właśnie to? Pamiętam, że w tamtym roku między październikiem a listopadem udało mi się osiągnąć taki stan w akwarium, w którym musiałam podawać jeszcze makroelementy, ponieważ roślinom brakowało azotu i fosforu (mimo teoretycznego przerybienia). Być może powinieneś podać więcej wszystkich nawozów. Skoro rośliny urosły tobie w ciemnościach, być może podawane przez Ciebie nawozy wystarczają roślinom na rośnięcie w ciemnościach, ale na wzrost przy świetle to już trochę za mało dla nich. Pamiętaj, że jeśli zapalasz światło o 15:00, to jednak do tej 15:00 rośliny otrzymują światło dzienne , co oznacza, że one przeprowadzają fotosyntezę od 8 -23, przy czym od 15 -23 przeprowadzają ją intensywniej. U mnie przykładowo światło włącza się o 10:00, ale rośliny otwierają się już o 8:00 rano. Przed 20:00 zwijają liście i szykują się do snu, ale teraz - przy dłuższych dniach - już tego nie robią. P.S.:Dopiero teraz oglądnęłam zdjęcie Twojego baniaczka. Gdzie Ty masz tam glony??? Będę musiała przekopać swoje akwarium ....
 24. Dzierzka666

  Nurzaniec azjatycki - problem

  Na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda tak: nowo zakupiony nurzaniec znowu zaczął trochę prześwitywać. Tak więc wkurzyłam się i podniosłam dawkowanie potasu z 6 ml codziennie do 8 ml. Podwójna zalecana dawka To wydaje się pomagać, bo liście wracają do normy. Czy nurzaniec jest rośliną potasożerną? Jeśli tak, to czy powinnam podwyższyć jeszcze dawkowanie potasu i czy będzie to bezpieczne dla ryb? Z tym, że będę miała problem z nadwódką, bo niedługo to drzewa z niej się zrobią... Tak ogólnie to dzisiaj zmieniłam świetlówki. Muszę przyznać, że jednak widać różnicę w jasności. P.S.:Limnofila idzie w bardzo ładną i bardzo jasną zieleń. Niedługo będzie to zieleń fluorescencyjna, trochę razi
×