Jump to content

Dzierzka666

Użytkownik
 • Content count

  787
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  16

Dzierzka666 last won the day on May 17

Dzierzka666 had the most liked content!

Community Reputation

28

About Dzierzka666

Informacje o profilu

 • Płeć
  Kobieta
 • Lokalizacja
  Jawor, dolnośląskie
 • Zainteresowania
  Nic, co ludzkie, nie jest mi obce

Recent Profile Visitors

1,333 profile views
 1. Czy w akwarium był filtr, grzałka i pokrywa? Testy poprawnie wykonasz, jeśli będziesz kierował się instrukcjami zawartymi w opakowaniu. Kupujesz je w sklepie akwarystycznym albo w internecie. Osad to albo okrzemki, albo efekt zbyt słabej filtracji. Tutaj nie pomogę Tobie.
 2. To chyba jest obojętne, czy wlejesz razem z bakteriami, czy osobno. Nawóz staraj się wlać przed włączeniem światła albo po jego zgaszeniu. Pokarm ma zostać i się rozłożyć. Mówiąc szczerze nigdy nie stosowałam bakterii (znaczy zostały mi polecane do czyszczenia dna, ale na start akwarium nigdy), więc tutaj po prostu kieruj się instrukcją. Z opisów ludzi zakładających akwaria wynika, że może Tobie zmętnieć woda, albo mogą pojawić się pierwotniaki, więc nie panikuj, jeśli to nastąpi (ale u mnie to teoria, nigdy nie miałam takiego problemu). w sklepie internetowym strony www.roslinyakwariowe.pl znajdziesz takie świetlówki LED, tylko nie wiem, jak wymiary. No i nie wiem, czy to rozwiąże problem oświetlenia u Ciebie. Nie jestem do końca przekonana, czy moje rady są cenne. Mam nadzieję, że nie zaszkodzą i mam nadzieję, że wypowie się ktoś bardziej obeznany z tematem, aby doradzić Tobie być może skuteczniej.
 3. Nie jestem specjalistką, więc ciężko mi doradzać przy nowo zakładanych akwariach. Zwłaszcza w sprawie oświetlenia. Wody nie podmieniaj. Azotu nie masz, ponieważ nie ma ryb. Radzi się sypnąć trochę pokarmu dla ryb (ale bez ryb), aby uruchomić cykl azotowy. Być może tylko tego brakuje roślinom. Zresztą bakterie bez azotu też będą miały kiepsko. Jeśli było niewiele substratu, pod korzenie żabienic i zwartek włóż kulki nawozowe. Podobno żabienice nie lubią się ze zwartkami, więc również to może być problemem. Na wszelki wypadek kup jednak również nawóz potasowy, najczęściej tego brakuje roślinom w akwariach. Słusznie, że kupiłaś węgiel w płynie. Co do oświetlenia - radziłabym Tobie dosyć sporo poczytać, ja mam raczej kiepską wiedzę z tego tematu. Świetlówki T5 byłyby lepsze, ale do nich musisz zainstalować inny statecznik, oraz inne oprawki. Tutaj chyba musiałabyś zdać się na poradę w sklepie, jakie oświetlenie byłoby najlepsze. Nie jestem pewna, czy nie najlepszym wyjściem byłoby kupno świetlówek LED. Są dostępne takie świetlówki z możliwością podłączenia w miejsce tradycyjnych świetlówek. Ważne jest, aby były to świetlówki typu roślinnego - z przewagą widma czerwonego i niebieskiego. Przepraszam za dosyć "suchy" post. Chciałam być jak najbardziej rzeczowa bakterie możesz wlać od razu. Co do nawozów sprawdź zawartość i dawkuj według instrukcji, ale podawanie mikroelementów przy świeżym akwarium nie jest zalecane. jeśli masz tak wysokie kH w kranie, to niewiele pomogę jakiej firmy testów używasz?
 4. Za wysokie PH, za wysokie KH. Filtracja moim zdaniem za słaba (moja Tetra EX800 Plus ledwo wyrabia na 160 litrów), oświetlenie również (przy wysokim zbiorniku do dna dociera mniej światła niż przy niższym), poza tym nie napisałaś, jakie to oświetlenie. Brak potasu, brak azotu. Zbadaj kranówkę pod kątem wartości KH, ja kiedyś sobie przyniosłam kamienie, które zdały próbę octową, a potem w wodzie podniosły KH dwukrotnie. W sumie przy substracie dziwi brak wzrostu roślin...
 5. Dzierzka666

  Roslinki

  Co do azotu, zależy chyba od tego, jak dużo azotu potrzebują rośliny. Kiedyś przy podobnych do Twoich wartościach NO3 w wodzie musiałam podawać nawóz z azotem - z tym, że bardziej chodziło o fosfor (jak pisałam, używam firmowych gotowców, więc chcąc dostarczyć fosfor musiałam podać z azotem). Jednak wcześniej po podaniu tegoż nawozu w wodzie pojawił mi się NO2, więc tutaj byłabym ostrożna. Może poczekaj na to, jak zareagują Twoje rośliny na większe dawki potasu.
 6. Dzierzka666

  Rośliny w akwarium

  Pytanie, jak Tobie rosną roślinki? I w czym potrzebujesz pomocy? Teoretycznie wszystko powinno być w porządku.
 7. Dzierzka666

  Roslinki

  Podobno spowolnienie wzrostu to objaw niedoboru potasu albo azotu...
 8. Dzierzka666

  Czego brakuje tym roślinom ?

  Ja zastanawiam się nad tym komputerowym systemem sterowania domem - Alexa czy jak to się nazywa - czy takie coś mogłoby sterować również sprzętami akwarystycznymi.
 9. Dzierzka666

  Roslinki

  tzn ?? Rośliny szybkorosnące pobierają najwięcej pierwiastków z wody, więc najszybciej reagują na ich brak w wodzie lub niemożność ich pobrania. U nadwódek to najlepiej widać - zapewne ze względu na ich kształt i rozmiar. Możesz mieszać z kranówką, woda RO albo demineralizowana nie powinna mieć żadnych parametrów, więc na zasadzie naczyń połączonych zmiękczy kranówkę. Jeśli nie chcesz mieszać z kranówką, musisz użyć mineralizatora. Mam taki sam problem. Ja zwalam winę na twardość wody (moja ma 18n), niemniej u mnie jest o połowę niższe KH. W tamtym roku niemal udało mi się go rozwiązać bez stosowania wody RO, efekt utrzymywał się niemal 2 miesiące. Idę tropem wskazanym na jednej ze stron internetowych, powtórzonym na paru forach - jeśli rośliny wykazują braki, zacznij od zwiększenia dawki potasu. Potas sprawia, że rośliny wchłaniają inne pierwiastki i jeśli będą miały go wystarczająco, dopiero wtedy pokażą, czy i czego innego im brakuje. Lub czego dostają za dużo. Na chwilę obecną mam problem z glonami (ale znam przyczynę, tylko ciężko zabrać się za jej likwidację ) i jedyną niewiadomą pozostaje mój nurzaniec azjatycki, któremu poświęciłam nawet osobny wątek. Proponuję więc Tobie spróbować ze zwiększeniem dawki potasu albo posłuchać propozycji DavyJones odnośnie wody RO. P.s.:W moich odręcznych notatkach z tamtego naukowego tematu jest napisane, że potas powinien być na poziomie wapnia.
 10. Dzierzka666

  Roslinki

  Chm...u mnie widać je również na młodszych - nie tych najmłodszych, ale też nie na całkiem starych. Znalazłam też coś takiego: https://www.akwarystyczny24.pl/akwapedia/potas-k-niedobory-w-akwarium-84 Na fotografiach liście tamtych roślin wyglądają podobnie. Poza tym piszą tam, że może chodzić o nadmiar innych jonów - wapnia, magnezu i sodu. Sądząc po wartościach wody autora postu, to on ma wodę twardą i przez to rośliny mogą nie wchłaniać potasu mimo jego wysokiego stężenia. Mam podobny problem. Tym bardziej że wyczytałam, iż nadwódki to rośliny bardzo potrzebujące potasu. Może być jeszcze coś innego. Kiedyś, poszukując informacji o nawożeniu anubiasów, natknęłam się na temat o ratowaniu korzeni tychże roślin. One same rosły pięknie, ale niknęły im korzenie. Okazało się, że zamiast potasu pobierały z wody sód. Sód działa podobnie jak potas, ale w przeciwieństwie do potasu nie pozwala roślinom pochłaniać innych związków. Patrząc na wysokie KH można wnosić, że trochę tego sodu w wodzie jest...porobiłam sobie notatki z tego tematu (był ujęty w dosyć naukowej formie), i mam zapisane, że jeśli liście roślin robią się szkliste,, świadczy to o zbyt niskim poziomie manganu bądź zbyt wysokim poziomie chlorków (cokolwiek to znaczy ). Jeśli to brak żelaza, jak uważa Davy Jones - może wystarczy lać nawóz w miarę niedaleko tej rośliny albo poprawić rozprowadzanie nawozów w wodzie. Chociaż w to wątpię. Kiedyś u siebie zrobiłam kilkutygodniową przerwę od wszelkich nawozów i brak żelaza objawił się najpóźniej, ale tylko tym, że liście roślin pojaśniały. Przy podawanym stale żelazie nie powinno dojść do takich uszkodzeń rośliny... P.S.: Jakie testy używasz?
 11. Dzierzka666

  Roslinki

  Moim skromnym zdaniem brak potasu.
 12. Dzierzka666

  Nurzaniec azjatycki - problem

  Samael266 - koszty prądu to dla mnie naprawdę żaden problem związany z akwarystyką... Pytanie do znawców roślin: jeśli liście nurzańca brązowieją/żółkną od góry, o braku jakich pierwiastków może to świadczyć? Mobilnych czy niemobilnych? Może nadmiar węgla w płynie? Albo brak fosforu? Z pamięci to te ciemnozielone kropki na szybach mają właśnie o braku makro świadczyć.
 13. Dzierzka666

  Problem z mętna woda pomocy

  Chm...to brakuje mi pomysłó. Niedawno na tym forum był wątek o mętnej wodzie w dojrzałym, paroletnim akwarium. Autorka wątku pozbyła się problemu i tam chyba podała rozwiązanie, poszukaj na forum, powinieneś znaleźć ten wątek.
 14. Dzierzka666

  Nurzaniec azjatycki - problem

  To dużo...mi akwarium (jedno) podwyższyło koszty o niecałe 20 zł...w sumie nie mogę stwierdzić, ponieważ w międzyczasie zmieniłam pralkę na energooszczędną i żarówki w domu na LED, zmniejszyłam też świecenie w akwarium z 12 do 10 godzin, więc mi rachunki za prąd spadły w dół. U mnie w domu ogólnie zużywa się dużo prądu. Jednak w tej chwili najbardziej interesuje mnie mój nurzaniec. Podaję Carbo Plus z Azoo, dodałam Azoo Super PSB - co jeszcze mogę zrobić, aby mój nurzaniec azjatycki odżył i zaczął rosnąć? Może powinnam zwiększyć długość oświetlenia akwarium?
×