Skocz do zawartości

Start akwarium 112L +


Rekomendowane odpowiedzi

Zwróć uwagę, że wszystkie gatunki ryb dostępnych obecnie na rynku zostały odkryte w XIX i XX wieku, a już w ciągu kilku lat po odkryciu zaczęły być hodowane w niewoli :) więc szczerze mówiąc w chwili obecnej nie mają za wiele wspólnego z naturalnym środowiskiem. Teraz bardziej dostosowujemy ryby do parametrów niż odwrotnie. I właściwie możemy łączyć dowolne kombinacje :)

Doszłam do wniosku, że nie będę zwracać nikomu uwagi co trzyma i z czym, jeśli tylko ma odpowiednio duży zbiornik i nie trzyma zbyt wielu ryb :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, katija napisał:

odkryte w XIX i XX wieku, a już w ciągu kilku lat po odkryciu zaczęły być hodowane w niewoli

 

Jak najbardziej mam świadomość. Niektóre ryby są odkryte dość niedawno, dosłownie kilka lat temu. Inne znane od setek lat... Ale myślę, że jeśli wydania atlasów, czy książek ogólnie o akwarystyce, są sprzed roku czy 2 to można było by się skusić na jakieś aktualizacje parametrów lub chociaż wzmianki, że takie warunki preferują w naturze a w hodowli można tak i tak...  :D

 

Ogólnie teraz będę bazować tylko i wyłącznie na doświadczeniach osób, które mają te ryby, którym ufam lub mogę zobaczyć coś na własne oczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co jeszcze jedno pytanie ;)

Często spotykacie się z akwariami o innych proporcjach? Jakie proporcje jeszcze występują dostępne na rynku, a nie na zamówienie?

 

Taka podstawa z tego co widzę to 80x35x40. Troszkę rzadziej jest 80x40x40 i takie chciałem. Teraz myślę nad dwoma rozwiązaniami:

- 90x40x40 - dużo droższe, ale nie ma problemu żeby kupić do tego pokrywę. Da mi 10cm długości jeszcze, ale będzie mocno na wcisk...

- 80x50x40 - da mi 10cm ale głębi a nie długości... Ważniejszy byłby tutaj litraż, który zyskam. Z pokrywą jest problem i musiał bym ją zrobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, katija napisał:

W obu przypadkach pomyśl co będzie Ci bardziej potrzebne przy wybranej aranżacji - długość czy szerokość? Żeby nie upychać na siłę ani nie rozciągać jak gumy :P 

 

Akurat przy takim akwarium przyda się i głębokość i szerokość... W takim razie kwestia tego co uda się znaleźć łatwiej i taniej ;) Chcoiaz skłaniam się ku 80x50x40 bo 90x40x40 będzie już mocno na wcisk ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra do rzeczy :D Obsada chyba w końcu wybrana - przynajmniej na tą chwilę! :P

Z początku bardzo chciałem zbrojniki bo to dla mnie na prawdę piękne ryby. Postanowiłem odpuścić...

Drugą pewną opcją w moim akwarium były Ramirezy. Ostatecznie również i one do niego nie trafią :D 

W poszukiwaniu odwiedziliśmy setki stron, galerii, atlasy papierowe itd. Kilka wizyt w różnych sklepach i sporą różnica gustów :P

 

Wczoraj podjąłem decyzje, a dziś tylko się utwierdziłem w przekonaniu, że to dobry wybór i wszystko "zagra" :D

1. Kiryski Trójpręgie sztuk 6

2. Pawie Oczka sztuk 6

3. Prętniki Karłowate sztuk 4

4. Razbora Espei sztuk od 8 do 12

5. Krewetki RC sztuk od 10 do 12

 

Oczywiście nie wsytsko na raz ;) Na początku, jak akwarium dojrzeje wpuszcze jakiegoś ślimaka i jeden no może 2 gatunki. Później do kilka tygodni będę dobawiał kolejnymi gatunkami. Kolejności jeszcze nie przemyślałem :D

 

Teraz etap szukania odpowiedniej roślinności oraz planowanie aranżacji. Na pewno będę szedł w kierunku jak na poniższych zdjęciach. Pozyskane z filmu na YT od mojego imiennika. Bardzo fajnie to wygląda!! :D

Zamaist zwirku użyje piasku bazaltowego 0.6-1.2mm oraz białego piasku kwarcowego 0.5-1.2mm. Do tego jakiś ciekawy korzeń, który nie będzie uwalniał garbników oraz kamienie, które nie zmienią warunków w wodzie :P

Jeśli chodzi o roślinność to pewniakiem są Limnobium oraz Ammania Bonsai. Do tego zapewne dojdzie jakoś mech jawajski czy Ludwiga Brevipes ale to muszę pomyśleć nad rozkładem co gdzie i jak :D

Screenshot_20200223-134037_YouTube.jpg

Screenshot_20200223-134055_YouTube.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm....

Co do wpuszczania fauny to jak tylko unormują Ci się parametry jak pH, GH i KH, choć cykl azotowy całkiem się nie zamknie, możesz wpuścić na początku JEDNEGO np. Zatoczka różowego - mimo obojnactwa wcale tak łatwo i szybko się nie mnoży (lub innego, ale nie może rozmnażać się szybko i łatwo jak np. Świderek) i kilka krewetek. Ich odchody wspomogą dojrzewanie. Następnie po jednym gatunku z ryb. Tak ja to widzę :) 

 

Co do zdjęć, według mnie oczywiści :) Zatoka jest jakaś taka kanciasta i prosta... Jeszcze to "zamknięcie" jej z tyłu... Te białe kamienie to tu to tam w ogóle kolą mnie w oczy :P Korzenie jak najbardziej, takie fikuśne :D (Ja korzenie w większości pobieram sama spod wykrotów liściastych ;)) Rośliny mogłyby być lepiej dobrane, a sam ich układ jakiś taki zwykły - naszło mnie "prostacki" ale nie chciałabym nikogo urazić ;) 

 

Garbniki nie są szkodliwe o ile nie będą w nadmiarze, bo to nie Biotop.

Mech jawajski jest strasznie pospolity i jak dla mnie nieciekawy. Poszperaj o innych :P 

Podłoże jak najbardziej za :D Sama gustuję w drobnych

 

Motyw piaskowej rzeczki jest bardzo popularny obecnie i praktycznie każdy kto ma pojęcie (także sam dąży to jego posiadania) ma taki w swoim baniaku. Ja miałam w dwóch, w jednym zmieniłam na "boczną plażę", a w drugim będzie SandFall więc już mi nie potrzebny :P 

Ważne jest nadanie głębi całości, takie Aqua3D :D Więc "rzeczka" powinna "chudnąć" w stronę tyłu i całe podłoże (piach, żwir czy inne) powinno się unosić od przodu do tyłu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, katija napisał:

choć cykl azotowy całkiem się nie zamknie,

 

Nie nie ;) Nie mam zamiaru wpuszczać niczego od razu po ustabilizownaiu się. Czekam do zamknięcia cyklu i dopiero zacznę coś wpuszczać ale powoli... Nie na raz ;)

29 minut temu, katija napisał:

Co do zdjęć

 

To jest jedynie przykład. Nie mam zamiaru robić idealnej kopii. U mnie będzie to zmienione ale zamysł typu oddzielenie kolorów podłoża kamieniami z silikonem, duży korzeń i to właśnie zamknięcie na końcu ;) Takie elementy bardzo mi pasują i u mnie znajdą swoje miejsce. Tak samo rośliny. U mnie będą inne ale akurat...

31 minut temu, katija napisał:

Mech jawajski jest strasznie pospolity i jak dla mnie nieciekawy.

Może i pospolity ale dla mnie wygląda świetnie. Szczególnie z krewetkami. Wczoraj zobaczyłem jak fajnie siedzą w środku i jest pewniakiem w moim akwarium :D

33 minuty temu, katija napisał:

Ważne jest nadanie głębi całości, takie Aqua3D :D Więc "rzeczka" powinna "chudnąć" w stronę tyłu i całe podłoże (piach, żwir czy inne) powinno się unosić od przodu do tyłu

 

Do tego będę dążył ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ właśnie możesz i powinieneś coś wpuścić, zanim cykle się zamknie! Bakterie nitry potrzebują też odchodów, które wytwarzają azotany czy azotyny - nie pamiętam :) Ale oczywiście nie wpuszczaj od razu najpiękniejszej ryby i takiej na jakiej najbardziej Ci zależy :P 

 

Ja wiem, że to przykład :D Podałam Ci powody, jakimi powinieneś się sugerować. I nie zamykaj mi "rzeczki" na końcu, bo Cię znajdę i dostaniesz pstryczka!! :P;) :D 

 

Ehh... Są i amatorzy kwaśnych jabłek :P 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, katija napisał:

Ależ właśnie możesz i powinieneś coś wpuścić, zanim cykle się zamknie! Bakterie nitry potrzebują też odchodów, które wytwarzają azotany czy azotyny - nie pamiętam :) Ale oczywiście nie wpuszczaj od razu najpiękniejszej ryby i takiej na jakiej najbardziej Ci zależy :P 

 

Ja wiem, że to przykład :D Podałam Ci powody, jakimi powinieneś się sugerować. I nie zamykaj mi "rzeczki" na końcu, bo Cię znajdę i dostaniesz pstryczka!! :P;) :D 

 

Ehh... Są i amatorzy kwaśnych jabłek :P 

 

 

Czemu niby nie zamykać rzeczki? :D Skoro to tak ekstra wygląda :P

Z tym pstryczkiem to grozisz czy obiecujesz? :D :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując,  przy czym cena zależy jak trafisz ;)

  1. Tetra ex itd.  Masz o 1 zasobnik więcej na media, masz średni pobór mocy, najniższą wydajność i najmniejszą pojemność filtra. Cena 300-400 zł
  2. Ultramax 1000: najniższy pobór mocy, wysoka wydajność i pojemność, 3 zasobniki. Cena 400 zł wzwyż 
  3. Ultra 900: najwyższy pobór mocy, wysoka wydajność i pojemność, 3 zasobniki. Cena średnio 350 zł

Jeżeli na bank wykorzystasz w najbliższym czasie ten sam filtr w większym zbiorniku polecam poz. 2

Jeżeli wiesz, że dopiero za kilka lat będziesz zmieniał na większy, wystarczy Ci poz. 1 - przemiał masz ok. 7-krotny pojemności, spokojnie wystarczy.

Poz. 3 daje jedynie możliwość zaoszczędzenia powiedzmy 100 zł, ale szybko stracisz w rachunkach za prąd ;) 

 

To oczywiście moim zdaniem :) Nie miałam z nimi do czynienia, właściwie sama nie wiem co mam, jeśli mowa o takich parametrach, ale na bank Eheima, tyle że wewnętrzny ;) z ciekawości sprawdzę :D Prezent na urodziny, chłop się wykosztował, zakupił filtr i grzałkę w zestawie :) :P :D To przecież nie mogę nie używać ;) A kubeł mam podpięty pod 160L i w zasadzie też nie wiem jaki! :D hahaha

 

To poczytałam i się załamałam :( To co mam w 160L jest za małe! :( Ale spoko mam zapasówkę wewnętrzną z przemiałem 450L/h to razem będę mieć ponad 800L/H czyli jakąś 6-krotność litrażu rzeczywistego :D Może być, zwłaszcza że mam stałe 5L/rybę :P Aczkolwiek od bardzo dawna nie mam żadnych problemów z baniaczkiem.... Już czas rozejrzeć się za czymś większym... :) 

Edytowane przez katija
uzupełnienie informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, katija napisał:

Jeżeli na bank wykorzystasz w najbliższym czasie ten sam filtr w większym zbiorniku polecam poz. 2

 

Na 100% nie będzie wykorzystywany gdzie indziej niż ten zbiornik, który planuje ;) Ale z tego co czytam i oglądam to jest to model bardzo popularny, znany i raczej bezproblemowy. 

Także postawie na niego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż - napisze tak. Od początku istnienia moich 160 litrów używam filtrów Tetry. Pierwszy działał chyba tylko 4 lata, obecny - TetraEX800 - chodzi już 6-ty rok, chociaż po drodze sprawia trochę problemów. Niemniej mam wrażenie, że nie radzi sobie z syfkiem pływającym w akwarium - z drugiej strony mam tam zbrojnika o niestandardowych gabarytach, więc może dlatego.  A może czas już wymienić wirnik, bo filtr chodzi nadal na oryginalnych częściach (tylko wkłądy filtracyjne wymieniałam). Natomiast mam nadzieję, że nie zamierzasz stworzyć takiej obsady, jaka pływa w sklepach akwarystycznych 🤐

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Dzierzka666 napisał:

chociaż po drodze sprawia trochę problemów

Jakie problemy masz na myśli?

 

 

28 minut temu, Dzierzka666 napisał:

Natomiast mam nadzieję, że nie zamierzasz stworzyć takiej obsady, jaka pływa w sklepach akwarystycznych 

Obsadę masz wyżej ;) Zajrzyj sobie. 

I ponownie nie wiem co masz na mysli, mówiąc o sklepach. Że duże obsady mają czy jak? Bo jeśli tak to wszystko zależy od sklepu ale na razie zaczekam na Twoją odpowiedź bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość problemów z moją Tetrą opisałam tutaj na forum. Moja pierwsza Tetra po 4 latach użytkowania po prostu przestała działać. Obecna chodzi, ale porównując z opiniami na różnych forach mam wrażenie, że nie do końca prawidłowo. Chwilowo zmodyfikowałam nieco zawartość koszy z wkładami - ale nie wiem, czy nie będę musiała dołożyć do akwarium drugiego filtra. 

 

Co do obsady, faktycznie :) wydaje się w porządku. Ja po prostu nie lubię gupików, ale to Twoje akwarium i ryby mają podobać się Tobie. 

Sklepy mają w akwariach najczęściej misz-masz, który ma przyciągać klientów. Trochę wątpię, aby tam aż tak konkretnie dbano o dobro ich mieszkańców. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Dzierzka666 napisał:

Ja po prostu nie lubię gupików, ale to Twoje akwarium i ryby mają podobać się Tobie. 

No ja nie byłem na nie napalony ale za każdym razem kiedy je widzę zachwycają mnie ubarwieniem ogonów więc kilka sztuk znajdzie się i u mnie! :)

 

7 godzin temu, Dzierzka666 napisał:

Sklepy mają w akwariach najczęściej misz-masz, który ma przyciągać klientów. Trochę wątpię, aby tamtak konkretnie dbano o dobro ich mieszkańców. 

 

Dlatego właśnie takie sklepy trzeba omijać łukiem i nie dawać im zarobić :)

Przykładowo w moim mieście jest sporo sklepów zoologicznych ale tylko 2 godne uwagi. I tylko tam kupuje wszelkie karmy, pisaki czy akcesoria dla psa i kota. 

Teraz interesuje się rybami i tam również zauważyłem, że ryby są trzymane w dobrych warunkach, czystości i nie ma ścisku. 

Raz trafiłem przypadkiem do sklepu, gdzie doznałem szoku... Ryby trzymane w wodzie wyglądającej jak błoto, ścisk i mix gatunków. Na dnie żadnego żwiru, pisaki... Same odchody i resztki jedzenia. Filtry obrośnięte syfem, rośliny jeśli są to jakieś chorujące. MASAKRA... Więcej już tam nie zawitam...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż...kiedyś u nas był boom na sklepy akwarystyczne - otworzył się u mnie jeden taki nowy, to stwierdziłam, ze tam kupię ryby, bo mogą być zdrowsze.  Kupiłam skarłowaciałego samca gurami złotego (o dziwo, przeżył u mnie 4 lata, co podobno jest optymalne dla tego gatunku). Z tym konkretnym dbaniem bardziej mi chodziło, że akwaria w sklepach akwarystycznych to miejsca tymczasowe dla rybek, więc nie będzie się uwzględniać wymagań ryb choćby odnośnie towarzystwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dzierzka666 napisał:

nie będzie się uwzględniać wymagań ryb choćby odnośnie towarzystwa. 

 

To prawda ale tak jak mówię :) Dobry sklep będzie tak czy siak trzymał gatunki w odpowiednich akwariach i towarzystwach. Nawet jeśli jest to tylko domek tymczasowy :D

 

A tak z ciekawości Twoje gurami z czym jeszcze pływało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje gurami z czym pływało? Zależy które :)

gurami złoty pływał z neonkami, gurami mozaikowe pływały z brzankami rózowymi (odmiana weloniasta), potem próbowałam z danio, ale u mnie było za gorąco :( potem pływały same, bo po danio samica gurami rozchorowała się mocniej niż zwykle i bałam się, że nie przeżyje nowej obsady...sporadycznie przychodziły nowe ryby, bo kiedyś moja siostra podczas mojej nieobecności kupiła prętnika karłowatego (biedny prętnik, oddaliśmy go znajomej i rok później umarł :( )  - ale to jeszcze za czasów gurami złotego było. Obecnie moje gurami (jedna samica) pływa w towarzystwie 6 razbor (dwie samice i 4 samce) i jednego zbrojnika, którego nikt nie chce przyjąć - ale nie jestem pewna, czy bym go chciała oddać, bo mam chociaż z kim oglądać telewizję :) zamierzam dokupić jeszcze samca gurami mozaikowego i sądzę, że to będzie maksimum możliwości czyszczących filtra i roślin. Szczególnie że ostatnio siostra usunęła mi jakieś 60% stanu roślinnego z akwarium. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W temacie zapadła totalna cisza :D Ale spokojnie... To nie wina wszechobecnej paniki przed COVID-19 a zwyczajny remont w domu :D

 

Postępy są tylko takie, że znalazłem idealne szkło... Chciałem już kombinować i brać 200L ale udało się namierzyć szkiełko 80x40x40 u mojego kolegi :D Zaklepane i czeka na mnie!!

 

Druga sprawa to rybki. Byłem ostatnio w sklepie po akcesoria dla kota i rzuciłem okiem na ryby... W kilku akwariach obok siebie były Prętniki Karłowate i Ramirezy. A do tego to coś... Coś  o co nie zapytałem ale urzekło mnie... Gurami w kolorze czerwieni/mega intensywnego pomarańczu z niebieskim grzbietem.. Pomożecie? Nie mogę znaleźć go w atlasach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...