Skocz do zawartości

Start akwarium 112L +


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!!

Postanowiłem stworzyć swoje pierwsze akwarium. No może nie pierwsze, bo kilka lat temu miałem już jedno, jednakże nie zajmowałem się nim osobiście. Teraz będę osobiście tworzył je od podstaw. I właśnie o te podstawy chodzi...
Nie lubię się brać za coś nie mając o tym pojęcia. Zaliczyłem 2 lektury pożyczone od kolegi, sporo "poradników" na internecie oraz setki filmów na YT. Przed założeniem konta na forum, poczytałem trochę galerii i rad użytkowników. Mam toootalny mętlik w głowie... Bardzo chciałbym to uporządkować, ułożyć jakiś plan działania czy choćby listę zakupów - mam nadzieję wszystko z Waszą pomocą. Start akwarium to jest kwestia miesięcy Smile Także przede mną sporo czasu na dalszą lekturę, naukę, porady i dyskusje, które mam nadzieję zaleją ten temat!!

Startujemy:

SZKŁO i ŚWIATŁO
Zacznijmy od podstaw. W planach jest zbiornik 80cm szerokości, czyli coś w okolicy 112L/126L. Coś w okolicach, bo kwestia czy będzie to 35x40 czy 40x40 czy podobny. Na pewno nie mniej niż 112L. Do tego dopasowana pokrywa ze światłem. I właśnie o światło będzie moje pierwsze pytanie, jednakże wszystkie pytania zadam na końcu postu.

OSPRZĘT
Poprzez osprzęt mam na myśli wszelkie filtry, grzałki, termometry itd. Jeśli chodzi o filtr to myślałem, że postawię na filtr wewnętrzny. Ogranicza mnie nieco miejsce, a obserwując akwaria znajomych doszedłem do wniosku, że wewnętrzny filtr z ceramiką dobrze radzi sobie z ich zbiornikami. Czytając jednak co nieco trafiłem na porady, że wewnętrzny nie poradzi sobie z tej wielkości akwarium...
Grzałka będzie rzecz jasna z termostatem dostosowana do wielkości (nawet nieco z nadkładem, żeby nie musiała chodzić na pełnych obrotach). O "gadżetach" typu czyściki, siateczki, termometr itp nie wspominam nawet, gdyż ich wybór i zakup to rzecz jasna i oczywista.

Przechodzimy do najtrudniejszej dla mnie części. Właśnie tutaj pojawia się mętlik w mojej głowie. Mam wyobrażenie jak bym chciał, żeby to wyglądało, jednakże brakuje mi jeszcze wiedzy i doświadczenia, żeby wiedzieć jak to uzyskać. Także, jeśli palnę głupotę, zakręcę się we własnych myślach czy coś to proszę nie negujcie mnie, nie bijcie i postarajcie "naprostować" Very Happy

PODŁOŻE / WYSTRÓJ / ROŚLINNOŚĆ
Część, która interesuje mnie równie mocno co same ryby. Marzy mi się akwarium w miarę przejrzyste, które nie będzie zdominowane przez gęstą i wysoką roślinność. Z drugiej strony, ryby które najbardziej wpadają mi w oko, wymagają bujnej roślinności Sad Ehh... Jak nie patrzeć ciężko dogodzić.
Ale chciałbym naszkicować Wam chociaż trochę co planuję:
- na dnie drobny żwirek, najlepiej czarny oraz w jednej części, gdzieś w narożniku bezowa zatoczka
- po środku i w jednym z boków kamienie, może jakiś korzeń, gdzieś gdzie ryba będzie mogła się schować
- tył w rogach wysoka roślinność, przód i okolice kamieni roślinność niska może mchy.
I tutaj czeka mnie jeszcze długa edukacja jak uzyskać wymarzoną kompozycję.

RYBY
Kulminacja! Crème de la crème! Moment dla którego każdy z nas tworzy ten podwodny świat.
Tak jak pisałem, akwarium chciałbym mieć dość proste, przejrzyste. Póki co nie mam wymagań wobec ryb. Jedno jest pewne - chciałbym mieć jednego zbrojnika lamparciego!! Temperaturę wody, jej pH i inne parametry będą stworzone pod konkretną obsadę, nie na odwrót. Nie chcę dobierać ryb do wody, a raczej stworzyć wodę pod konkretne ryby.
Poza zbroinikami zakochany jestem w rybach typu (kolejność przypadkowa):
- Pielęgniczka ramireza
- Mieczyk hellera
- Prętnik karłowaty
- Brzanki sumatzrańskie
- Neon Inesa
- Kiryski
- Otoski
-Kakadu
I myślę, że wiele więcej, które obecnie nie przychodzą mi do głowy.
Jak widać miks wielkości, rodzin, warunków bytowych czy warstw wody z których żyją.

Myślę, że podstawą rozpoczęcia budowy akwarium będzie wybór ryb, które je zamieszkają. Dopiero mając obsadę, będę mógł dopiąć pozostałe elementy i warunki, aby miały jak najlepiej Smile

Poniżej kilka pytań, które przychodzą mi na tą chwilę na myśl. Wiem, że będzie ich jeszcze wiele Wink

1. Jakie oświetlenie wybrać? Czy na tej wielkości zbiornik wystarczy 2 lub 3 świetlówki T5 + pasek LED na noc? Moc ok 0,5W/L. Preferujecie w ogóle świetlówki czy przeszliście / chcecie przejść na LED?
2. Jaki filtr wybrać? Czy wewnętrzny z ceramiką poradzi sobie z taka objętością? Czy zamiast wybrać wewnętrzny z ceramiką dostosowany do 150L pójść jednak w zewnętrzny kubełek?
3. Czym kierować się dobierając ryby?
4. Czy są jakieś nowe lektury, które warto poznać przed startem jak i podczas utrzymywania akwarium?


Jeśli czegoś zapomniałem lub napisałem głupotę to przepraszam!! Tak jak pisałem, do startu mam jeszcze mnóstwo czasu, który poświęcę na naukę i lekturę. Szczególnie jeśli chodzi o chemię, dodatki, utrzymywanie stałych warunków bo póki co to nawet tego nie ruszyłem.

Pozdrawiam i zachęcam do pomocy!
Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio hobby akwarystyczne zanika - albo wszyscy mają już takie doświadczenie, że nie widzą potrzeby udzielania się na forum, ewentualnie uznali, że na forum znajduje się już tyle odpowiedzi na pytania Twojego rodzaju, że nie ma sensu się powtarzać :)

w każdym razie akwarystyka wymaga cierpliwości, a że to forum akwarystyczne jest, sam rozumiesz...

 

Zbrojnika lamparciego odradzam do akwarium 112 litrów, a nawet do 300 litrów chyba za duża ryba. Jeśli nie idziesz w biotop i zamierzasz dopasować wodę do obsady, to w zasadzie ogranicza Ciebie jedynie litraż. Co do doboru ryb - brzanek nie powinno się trzymać z rybami weloniastymi, prętniki potrzebują spokojnego towarzystwa - powinieneś poczytać o charakterze i potrzebach ryb, które planujesz trzymać razem. Filtr na pewno zewnętrzny, co do oświetlenia nie znam się. 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem trochę, podpytałem kolegów i jeśli chodzi o obsadę to troszkę wyklarowała mi się taka podstawa, którą chciałbym mieć :) Pozostaje tylko czy mogę coś tu jeszcze dołożyć i czy ewentualne ilości nie będą przesadzone. 

 

Akwarium 80x40x40 a w nim:

* patka zbrojnikow (ze względu na rozmiary pewnie postawie na niebieksie)

* 5-6 sztuk kirysków

* 10-12 sztuk neon czerwony (chyba bardziej będzie pasował temperaturą do pozostałych)

* 2 parki pielęgniczek ramireza

 

Niestety, ciągnie mnie strasznie, żeby coś jeszcze dołożyć, coś urozmaicić. Wiem, że te 120L nie rozpieszcza, ale myślisz, że jeszcze jakiś jeden gatunek można tam dołożyć?

Brzanki choć śliczne, to niestety odpadły ze względu na "konfliktowość". Tak samo nie nadadzą się prętniki.

Ale może gupiki? Może mieczyki? Może Danio perłowy? ;) Podpowiedz coś proszę!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiryski i zbrojniki - może być tłocznie na dnie jeszcze z ramirezkami, a akwarium będzie psute wyglądać. Moim zdaniem zamiast ramirezek  harem prętników dla zagospodarowania powierzchni wody i zamiast kirysków albo zbrojników 5-6 sztuk otosków (o ile wymagania pasują) - otoski będą fajnie zasuwają na szybach :) i lepiej zjadają glony niż zbrojniki. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o otoskach ale od 2 znajomych dowiedziałem się, że są zdecydowanie mniej pożyteczne niż kiryski. One zrobią znacznie lepszą robotę niż zbrojniki... Więc jak to z końcu jest z tym?

Bardzo zależało mi na zbrojnikach ale jeśli mam zrezygnować z czegoś z dna to wolę z nich niż z kirysków ;)

 

Uważasz, że prętniki dobrze odnalazły by się w tym towarzystwie? Czytałem, że niezbyt nadają się do takich akwariów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe znam się na kiryskach, natomiast pamiętam, że otoski świetnie czyściły mi szyby w akwarium. Zbrojniki jeśli jedzą glony, to chyba tylko te, których w akwarium nie ma ;) przynajmniej jeśli chodzi o mojego "olbrzyma".  Możesz mieć otoski i kiryski - otoski nie pływają na dnie akwarium, więc nie będą przeszkadzały kiryskom. Ja wiem tylko, ze zbrojniki to ryby terytorialne, więc może będą walczyć z kiryskami o terytorium - nie wiem, nigdy nie miałam kirysków, więc może jeszcze wypowie się ktoś, kto ma doświadczenie z tymi rybami. 

 

Jeśli chodzi o dobór ryb, to ja trzymałam gurami z brzankami różowymi i nie miałam problemu z podgryzanymi płetwami, trzymałam też gurami z neonami czy danio i nie było problemów z nerwowością u guramich (tylko nie ta temperatura wody),  a też ponoć tych gatunków nie powinno trzymać się razem. Oczywiście nie mogę stwierdzić, czy ryby były najszczęśliwsze w tym zestawie.  Wydaje mi się jednak, że jeśli ryby będą dopasowane do swojej strefy w akwarium i nie będą sobie wchodziły w drogę, to nie powinno być zgrzytów. 

 

Oczywiście pytanie, czy chcesz akwarium ogólne, czy biotopowe. Do biotopu prętniki raczej by nie pasowały. 

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku myślę o ogólnym ;)

Mam sporo gatunków, które chciałbym mieć u siebie stąd wybór jest dość trudny...

Jednakże z Ramirezów nie zrezygnuje. Chciałem też zbrojniki ale ok - tutaj mogę odpuścić. 

Pewne jest, że przy dnie zostają kiryski w ilsoci 5-6 sztuk. Drugim pewnym punktem będą 2 pary Ramirezków :)

Pozostaje kwestia co dalej i tutaj będę szukał pomysłów, rad i opinii. 

Znajduje na FB sporo akwariów z takim obsadzeniem i towarzyszą im najczęściej gupiki, neonki oraz molinezje. Do tego ślimaki ale to już dodatek nad którym nie myślę póki co :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obsady - powinien decydować Twój gust. Skoro podobają się Tobie ramirezki - w porządku. Skoro planujesz również neonki, tak jak pisałam, pozostaje do zagospodarowania górna partia akwarium. Jeśli się zdecydujesz na gupiki, też będzie w porządku - z tym, że nie wiem, czy ramirezki dadzą radę ograniczyć ich liczebność, kiedy zaczną się rozmnażać.

 

 

 

Podaję Tobie linka do stronki, może stamtąd sobie wybierzesz:

 

https://rybyakwariowe.eu/zerowanie/przy-tafli-wody/

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oo! :D dziękuję z porzucenie linku i pomysłu. Stronkę znam, cały czas tam zaglądam ale nie widziałem możliwości sortowania według miejsca żerowania ;)

 

Wczoraj byłem też w sklepie akwarystycznym, sporo pogadałem na temat obsady, obejrzałem trochę "aranżacji" itd itd. Miałem już kilka pomysłów, wręcz gotowych które zobaczyłem w akwarium na żywo. Jednakże mam czas, czytam, myślę i z robiłem sobie takie zestawienie ryb, które podobają mi się wizualnie, bytuja w podobnych warunkach pH oraz temperatury oraz będą dobrze znosić swoje towarzystwo.

 

Ryby przy dnie:

- Kiryski Sterby lub Trójpręgi (6szt)

- Pielegniczka Ramireza (2 pary)

 

Ryby środka wody:

- Bystrzyk Ozdobny 

- Bystrzyk Czerwony

- Gupik Endlera

- Razbora Galaxy 

- Tenczanka Neonowa 

 

Ryby żerujące pod powierzchnią:

- Drobnoustek Ozdobny

- Proporczykowiec z Kap Lopez

- Szczupieńczyk Karłowaty (6 szt)

- Prętniki Karłowaty ( 1 para)

- Zmiennak Plamisty

 

Tu gdzie wpisałem ilości rybek tam już na 99% zdecydowałem się, że gatunek ten znajdzie się w mojej wodzie. Jak widac, środek wody nadal pusty... Gupik będzie mnożyć się jak głupi, jednakże tego się nie obawiam. Szczupieńczyk i Ramirezki powinny co nie co zjadać. Reszta będzie ewentualnie odłowiona i rozdana ;)

poza gupikiem na środek wody, poważnie myślę nad Bystrzykiem Czerwonym, Razborami oraz Tenczankami.

 

Jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytałam i... zwariowałam :) Dzierzka666 nie bij, ale tu powstał misz-masz! Przypadkiem trafiłam na tego posta i nie mogę powstrzymać się przed komentarzem :P Wypowiem się tylko w kwestii ryb, które osobiście hodowałam, ok? I osprzętu też. Z własnego doświadczenia. Ale proszę dajcie mi czas do jutra, bo jest zalew informacji i muszę wszystko na spokojnie przetrawić :) jutro odpowiedź na bank,  może w czymś pomoże.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

katija bez obaw - nie zamierzam bić. Kolega nie planuje biotopu i chce wodę z RO, więc pozwoliłam sobie na dowolność gatunków w doradzaniu. Niemniej im więcej osób mu doradzi, tym lepiej - ja jestem dosyć monogamiczna w hodowanych gatunkach. 

 

Marcin P. - to akwarium nie jest aż tak wielkie, jak się Tobie wydaje. Ja mam 160 litrów 80x45x50 i powiem Tobie, że przez krótkie dno ryby nie mają tyle powierzchni do pływania. Myśle, że bystrzyki mogłyby się Tobie spodobać. Natomiast przy powierzchni może postaw na mniej liczny gatunek - w końcu wszystkie ryby będą tam podpływać po jedzenie. Pamiętaj też, że opis jako "ryby środka tafli" czy "powierzchni" nie znaczy, iż ryby te będą pływały tylko tam. Ostatnio popełniłam zbrodnię przeciwko rodzajowi rybiemu i zakupiłam razborki i tak obserwując to one częściej przebywają pod powierzchnią wody niż moja samica gurami, która pod powierzchnia przebywa tylko w czasie snu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2020 o 15:33, Marcin P. napisał:

W planach jest zbiornik 80cm szerokości, czyli coś w okolicy 112L/126L. Coś w okolicach, bo kwestia czy będzie to 35x40 czy 40x40 czy podobny. Na pewno nie mniej niż 112L.

Zaczynamy :)

Pod tym linkiem jest fajny przelicznik litrażu. http://akwanet.pl/utility/calc.php Będziesz miał większe pojęcie o właściwej pojemności zbiornika, ale pamiętaj, że podłoże i dekoracje też ujmują z samej pojemności!

 

W dniu 16.02.2020 o 15:33, Marcin P. napisał:

Do tego dopasowana pokrywa ze światłem.

Dobry wybór, ale jeśli w efekcie nie będziesz miał w zbiorniku ryb labiryntowych i takich, co potrafią wyskoczyć, nie jest obowiązkowa. Pokrywy i świetlówki/Ledy też potrzebują co jakiś czas oczyszczenia z osadu.

 

W dniu 16.02.2020 o 15:33, Marcin P. napisał:

1. Jakie oświetlenie wybrać? Czy na tej wielkości zbiornik wystarczy 2 lub 3 świetlówki T5 + pasek LED na noc? Moc ok 0,5W/L. Preferujecie w ogóle świetlówki czy przeszliście / chcecie przejść na LED?

Ledy są lepsze od świetlówek pod wieloma względami, jak np. długowieczność, energooszczędność, a mając możliwość zakupić od razu, nie będziemy musieli później wykosztować się w wymianie. Sama mam świetlówki i teraz będę na raty wymieniać na ledy, bo na raz mnie nie stać :( Oczywiście mówię o oświetleniu w pokrywie w formie "świetlówki", nie paski i samoróbki. 

Po co Ci oświetlenie nocne? Chyba tylko dla efektu :P 

Moc. Wszystko zależy od wszystkiego :) Musisz wziąć pod uwagę gatunki roślin jakie będziesz miał i ich wymagania świetlne.

Zależy Ci na szybkim wzroście roślin? Na pełnym i właściwym ich wybarwieniu? - Zakup oświetlenie pod rośliny z widmem 8500K. Zależy Ci na mocnym oświetleniu całego zbiornika? - Wystarczy oświetlenie podstawowe 6500K. Ja np. mam w jednej pokrywie oba rodzaje :D Pamiętaj, że zbyt długie oświetlanie zbiornika sprzyja namnażaniu się glonów!

 

W dniu 16.02.2020 o 15:33, Marcin P. napisał:

2. Jaki filtr wybrać? Czy wewnętrzny z ceramiką poradzi sobie z taka objętością? Czy zamiast wybrać wewnętrzny z ceramiką dostosowany do 150L pójść jednak w zewnętrzny kubełek?

Jeżeli według producenta dany filtr wewnętrzny jest przeznaczony do dużego litrażu to dlaczego ma sobie nie poradzić? Ważna jest siła filtracji podana w L/H. Osobiście uważam, że najlepsze filtry do akwariów powyżej 100L to zewnętrzne. Zalety? Duża siła filtracji, możliwość zastosowania wielorodzajowych mediów w systemie piętrowym, dużo mniej syfu w wodzie podczas oczyszczania filtra! W zewnętrznym filtrze też w części zanurzonej jest gąbka ochronna, która wymaga oczyszczania - mój patent? Przed zamknięciem obiegu owijam gąbkę woreczkiem foliowym, pozwalam na lekkie zassanie i zamykam obieg. Wyjmuję gąbkę w woreczku i mam praktycznie zerowe zabrudzenie wody przy wyjmowaniu :D 

Używając wewnętrznego, nawet jak ma obudowę, wyciągając połowa syfu zostaje w wodzie.

Grzałka tylko z termostatem.

 

Dalszy ciąg za chwilę, przynajmniej będzie co poczytać :P 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2020 o 15:33, Marcin P. napisał:

- na dnie drobny żwirek, najlepiej czarny oraz w jednej części, gdzieś w narożniku bezowa zatoczka
- po środku i w jednym z boków kamienie, może jakiś korzeń, gdzieś gdzie ryba będzie mogła się schować
- tył w rogach wysoka roślinność, przód i okolice kamieni roślinność niska może mchy.

Tu też wszystko zależy od wszystkiego :P Czarne podłoże do tego drobne jest bardzo efektowne. Niska granulacja ułatwia ukorzenianie się roślinom. Planując ryby przydenne też musi mieć jak najmniejszą granulację, aby być bezpiecznym dla tych ryb. Aczkolwiek niektóre gatunki ryb - już tych z innych partii - lepiej prezentują się na tle jaśniejszego podłoża. I sprowadza się wszystko do obsady. Nie wiem co oznacza "beżowa zatoczka"...? Z jakiego podłoża i w jakim celu? Masz może jakieś fotki poglądowe jaki wystrój Cię interesuje? Byłoby np. mi łatwiej odnieść się do Twojej planowanej aranżacji, bo jak na razie wyobraźnia odmawia mi posłuszeństwa :P Enter mi się popsuł więc sorry za jednolitość tekstu Kamienie i korzenie jak najbardziej, ale o jakim myślisz rodzaju? Skoro tyle czytasz to poznałeś zasadę 3-stopniowego obsadzania zbiornika. Duża przepaść między którymiś z planów pozbawi aranżację głębi! Przemyśl koniecznie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2020 o 15:33, Marcin P. napisał:

podstawą rozpoczęcia budowy akwarium będzie wybór ryb, które je zamieszkają. Dopiero mając obsadę, będę mógł dopiąć pozostałe elementy i warunki, aby miały jak najlepiej 

Bardzo mądrze :D W przypadku ogólniaka prawidłowe założenie. Przy biotopie byłoby na odwrót.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2020 o 15:33, Marcin P. napisał:

Poza zbroinikami zakochany jestem w rybach typu (kolejność przypadkowa):
- Pielęgniczka ramireza
- Mieczyk hellera
- Prętnik karłowaty
- Brzanki sumatzrańskie
- Neon Inesa
- Kiryski
- Otoski
-Kakadu

Zbrojniki. W takim litrażu mógłbyś ewentualnie umieścić grupkę 4-6 sztuk L-129 (Hypancistrus debilittera). Zazwyczaj nie osiągają swoich 8 cm, a max 6. Ale muszą być jedynymi rybami przydennymi - nie myl ryb żerujących przy dnie z przydennymi! Zbrojniki głównie przebywają przy dnie, a żerujące są tam tylko w czasie jedzenia. Pielęgniczka Ramireza. Oj.. ryba piękna, ale kurewsko delikatna. Podejmowałam chyba 7 prób, by je mieć w jednym z baniaków i niestety zawsze kończyło się śmiercią, a za cholerę nie doszłam powodu :( Wymagają bujnej roślinności szerokolistnej, wielu kryjówek z użyciem kamieni i korzeni oraz piaszczystego podłoża! Jedną parę mógłbyś mieć, ale jak już ja obstawiam mały harem 1x3 - lepsza koegzystencja :D Prętnik karłowaty. Wspaniała ryba, zwłaszcza lubuję się w odmianie miodowej (zwanej też złotą) :) Soczyście żółte z mocno pomarańczowymi końcówkami płetw, grzbietowa z czarną "grzywką" - cudeńko. Kupę czasu miałam w 160L stadko 8 sztuk, ale nawiedziła mnie jakaś choroba bakteryjna i wytłukła mi wszystkie :( Ale znów będę je mieć, szukam lepszego źródła. Ogólnie rybcia przespokojna, idealna do towarzyskiego z innymi spokojnymi rybami, choć swoje miałam z zadziorami Danio :P Nawet z krewetkami pełna harmonia. Polecam jak najbardziej. Przebywała w każdej partii wody, lubiła kryjówki w roślinności - resztę wymagań możesz wyczytać. Brzanki. Wszystkie odmiany mają tendencję do obgryzania weloniastych i roślin. Na bank wyjątkiem są Titteyki - osobiście mam 10 sztuk i żadnego podgryzania czegokolwiek. Neonki. Super sprawa przy ogólniaku, jak tylko parametry pasują śmiało można "zamontować" sobie ławicę z min. 10-15 sztuk. Mieczyki i inne żyworodne. Osobiście nie przepadam za tym rodzajem, aczkolwiek są przepiękne odmiany. I darmowe żarcie w postaci narybku dla drapieżników :P Otoski. Małe zbrojnikowate, lepsze od innych z rodziny w kwestii glono-zjadania. Ryba tak bezpieczna, że można ją trzymać w krewetkariach 40L. Kiryski. Cóż, jeśli masz jednolite podłoże to jak najbardziej dobra alternatywa zbrojników. Rozkopują podłoże niszcząc co wytworniejsze aranżacje. Wymagają bardzo drobnego podłoża, najlepiej piach. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.02.2020 o 20:13, Marcin P. napisał:

Myślałem o otoskach ale od 2 znajomych dowiedziałem się, że są zdecydowanie mniej pożyteczne niż kiryski. One zrobią znacznie lepszą robotę niż zbrojniki... Więc jak to z końcu jest z tym?

Jakaś bzdura. Otoski i kiryski to dwa światy! Kirysy nie jedzą glonów, lubią pokarmy na bazie białka zwierzęcego i przekopują podłoże. Otoski są głównie glonożerne, a w pełni roślinożerne i nie kopią w podłożu. Znajomi chyba z palca wyssali swoje stwierdzenie.

Prawdą jest, że otoski są lepsze od zbrojników w kwestii glono-zjadania. To ich podstawa żywieniowa. Zbrojniki i to niektóre tylko za młodu opędzają oglony i tylko wtedy, gdy nie znajdą lepszych kąsków.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Marcin P. napisał:

środek wody nadal pusty...

Usilnie próbujesz zapełnić każdą partię wody. Po co? W praktyce wszystkie ryby i tak pływają po całym akwa. Jak wspominałam, nie myl ryb przydennych z żerującymi przy dnie. A np. prętniki niby ryby górnej partii, ale co to ma znaczyć? Z doświadczenia: pływają gdzie chcą i nie tylko przy tafli, jedzą gdzie chcą - przy tafli, na środku i z dna. Ramirezy też nie do końca są z partii jak zwykło się pisać, żerują owszem przy dnie, ale potrafią też w środkowej części pobierać pokarm. Przebywają też przy dnie i w środku, nigdy przy tafli. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, katija napisał:

Ledy są lepsze od świetlówek pod wieloma względami, jak np. długowieczność, energooszczędność, a mając możliwość zakupić od razu, nie będziemy musieli później wykosztować się w wymianie. Sama mam świetlówki i teraz będę na raty wymieniać na ledy, bo na raz mnie nie stać :( Oczywiście mówię o oświetleniu w pokrywie w formie "świetlówki", nie paski i samoróbki. 

Po co Ci oświetlenie nocne? Chyba tylko dla efektu :P 

Moc. Wszystko zależy od wszystkiego :) Musisz wziąć pod uwagę gatunki roślin jakie będziesz miał i ich wymagania świetlne.

Zależy Ci na szybkim wzroście roślin? Na pełnym i właściwym ich wybarwieniu? - Zakup oświetlenie pod rośliny z widmem 8500K. Zależy Ci na mocnym oświetleniu całego zbiornika? - Wystarczy oświetlenie podstawowe 6500K. Ja np. mam w jednej pokrywie oba rodzaje :D Pamiętaj, że zbyt długie oświetlanie zbiornika sprzyja namnażaniu się glonów!

 

A więc teraz po kolei ja będę czytał i starał się odnieść do tego zalewu informacji jaki dostałem od Ciebie :D :D

 

W grę wchodzi pokrywa a nie belka z oświetleniem czy jakaś inna wisząca lampa. Nie tylko z powodów ryb, które chciałbym mieć, ale także we względu na fakt, że często mam w domu wizytę kota, który jest dość odważny i ciekawski :P Także jestem zmuszony przykryć zbiornik. Jeśli chodzi o estetykę to też mi to nie przeszkadza.

Mając już pokrywę, postawie na LEDy. Utwierdziłaś mnie w tym przekonaniu i bardzo Ci dziękuję. Roślin jeszcze nie planowałem, ale raczej będą to kępy trawy, mchu i kilka średnich bardziej rozłożystych roślin na tył. Nie będzie zależało mi na ich szybkim wzroście. Wręcz będzie to niepożądane zjawisko więc postawie na niezbyt mocne oświetlenie... ;)

Godzinę temu, katija napisał:
W dniu 16.02.2020 o 15:33, Marcin P. napisał:

W planach jest zbiornik 80cm szerokości, czyli coś w okolicy 112L/126L. Coś w okolicach, bo kwestia czy będzie to 35x40 czy 40x40 czy podobny. Na pewno nie mniej niż 112L.

Zaczynamy :)

Pod tym linkiem jest fajny przelicznik litrażu. http://akwanet.pl/utility/calc.php Będziesz miał większe pojęcie o właściwej pojemności zbiornika, ale pamiętaj, że podłoże i dekoracje też ujmują z samej pojemności!

 

W dniu 16.02.2020 o 15:33, Marcin P. napisał:

Do tego dopasowana pokrywa ze światłem.

Dobry wybór, ale jeśli w efekcie nie będziesz miał w zbiorniku ryb labiryntowych i takich, co potrafią wyskoczyć, nie jest obowiązkowa. Pokrywy i świetlówki/Ledy też potrzebują co jakiś czas oczyszczenia z osadu.

 

W dniu 16.02.2020 o 15:33, Marcin P. napisał:

1. Jakie oświetlenie wybrać? Czy na tej wielkości zbiornik wystarczy 2 lub 3 świetlówki T5 + pasek LED na noc? Moc ok 0,5W/L. Preferujecie w ogóle świetlówki czy przeszliście / chcecie przejść na LED?

Ledy są lepsze od świetlówek pod wieloma względami, jak np. długowieczność, energooszczędność, a mając możliwość zakupić od razu, nie będziemy musieli później wykosztować się w wymianie. Sama mam świetlówki i teraz będę na raty wymieniać na ledy, bo na raz mnie nie stać :( Oczywiście mówię o oświetleniu w pokrywie w formie "świetlówki", nie paski i samoróbki. 

Po co Ci oświetlenie nocne? Chyba tylko dla efektu :P 

Moc. Wszystko zależy od wszystkiego :) Musisz wziąć pod uwagę gatunki roślin jakie będziesz miał i ich wymagania świetlne.

Zależy Ci na szybkim wzroście roślin? Na pełnym i właściwym ich wybarwieniu? - Zakup oświetlenie pod rośliny z widmem 8500K. Zależy Ci na mocnym oświetleniu całego zbiornika? - Wystarczy oświetlenie podstawowe 6500K. Ja np. mam w jednej pokrywie oba rodzaje :D Pamiętaj, że zbyt długie oświetlanie zbiornika sprzyja namnażaniu się glonów!

 

W dniu 16.02.2020 o 15:33, Marcin P. napisał:

2. Jaki filtr wybrać? Czy wewnętrzny z ceramiką poradzi sobie z taka objętością? Czy zamiast wybrać wewnętrzny z ceramiką dostosowany do 150L pójść jednak w zewnętrzny kubełek?

Jeżeli według producenta dany filtr wewnętrzny jest przeznaczony do dużego litrażu to dlaczego ma sobie nie poradzić? Ważna jest siła filtracji podana w L/H. Osobiście uważam, że najlepsze filtry do akwariów powyżej 100L to zewnętrzne. Zalety? Duża siła filtracji, możliwość zastosowania wielorodzajowych mediów w systemie piętrowym, dużo mniej syfu w wodzie podczas oczyszczania filtra! W zewnętrznym filtrze też w części zanurzonej jest gąbka ochronna, która wymaga oczyszczania - mój patent? Przed zamknięciem obiegu owijam gąbkę woreczkiem foliowym, pozwalam na lekkie zassanie i zamykam obieg. Wyjmuję gąbkę w woreczku i mam praktycznie zerowe zabrudzenie wody przy wyjmowaniu :D 

Używając wewnętrznego, nawet jak ma obudowę, wyciągając połowa syfu zostaje w wodzie.

Grzałka tylko z termostatem.

 

 

Sprawa filtra jest już u mnie przesądzona - zewnętrzny kubełkowy ;) właśnie przez wydajność i wygodę użytkowania. Miałem możliwość "zarezerwować" od kolegi filtr. Aquael Ultramax ale nie wiem który dokładnie. Przeczytałem, że jest to popularny i dobry filtr także na start powinien starczyc. Tym bardziej, że dużo się nie napracował bo jakieś 8mc. 

Grzałka z termostatem rzecz jasna i oczywista :)

 

59 minut temu, katija napisał:

Tu też wszystko zależy od wszystkiego :P Czarne podłoże do tego drobne jest bardzo efektowne. Niska granulacja ułatwia ukorzenianie się roślinom. Planując ryby przydenne też musi mieć jak najmniejszą granulację, aby być bezpiecznym dla tych ryb. Aczkolwiek niektóre gatunki ryb - już tych z innych partii - lepiej prezentują się na tle jaśniejszego podłoża. I sprowadza się wszystko do obsady. Nie wiem co oznacza "beżowa zatoczka"...? Z jakiego podłoża i w jakim celu? Masz może jakieś fotki poglądowe jaki wystrój Cię interesuje? Byłoby np. mi łatwiej odnieść się do Twojej planowanej aranżacji, bo jak na razie wyobraźnia odmawia mi posłuszeństwa :P Enter mi się popsuł więc sorry za jednolitość tekstu Kamienie i korzenie jak najbardziej, ale o jakim myślisz rodzaju? Skoro tyle czytasz to poznałeś zasadę 3-stopniowego obsadzania zbiornika. Duża przepaść między którymiś z planów pozbawi aranżację głębi! Przemyśl koniecznie.

 

Czarny drobny piasek bazaltowy, naturalny albo nie uwalniał do wody żadnych "syfów". Bardzo podoba mi się aranżacja z ciemnym dnem i jasną zatoczką czy innym fragmentem.

Drobny piasek jest chyba podstawą bo pewniakami w akwarium są kiryski i pielegniczki ramireza. Ale o tym później :)

W następnym poście wrzucę zdjęcia o co chodzi z połączeniem ciemnego i jasnego podłoża.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Marcin P. napisał:

Ryby środka wody:

- Bystrzyk Ozdobny 

- Bystrzyk Czerwony

- Gupik Endlera

- Razbora Galaxy 

- Tenczanka Neonowa 

 

Ryby żerujące pod powierzchnią:

- Drobnoustek Ozdobny

- Proporczykowiec z Kap Lopez

- Szczupieńczyk Karłowaty (6 szt)

- Prętniki Karłowaty ( 1 para)

- Zmiennak Plamisty

Bystrzyki wymagają stada min. 8 sztuk. Są spore i zadziorne, Ramirezy będą stłamszone.

Szczupieńczyk wymaga diety mięsnej, a dla zdrowia głównie żywej.

Galaxy ze względu na mikrorozmiar wymaga bardzo dużej ławicy. 

 

Nie możesz opierać się na założeniu zapełnienia każdej partii wody. Litraż skutecznie Cię ogranicza. Przy czym niektóre z wymienionych gatunków preferują różne zbiorniki - jedne wyższych niż szerszych, inne dłuższych niż wyższych. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, katija napisał:

Zbrojniki. W takim litrażu mógłbyś ewentualnie umieścić grupkę 4-6 sztuk L-129 (Hypancistrus debilittera). Zazwyczaj nie osiągają swoich 8 cm, a max 6. Ale muszą być jedynymi rybami przydennymi - nie myl ryb żerujących przy dnie z przydennymi! Zbrojniki głównie przebywają przy dnie, a żerujące są tam tylko w czasie jedzenia. Pielęgniczka Ramireza. Oj.. ryba piękna, ale kurewsko delikatna. Podejmowałam chyba 7 prób, by je mieć w jednym z baniaków i niestety zawsze kończyło się śmiercią, a za cholerę nie doszłam powodu :( Wymagają bujnej roślinności szerokolistnej, wielu kryjówek z użyciem kamieni i korzeni oraz piaszczystego podłoża! Jedną parę mógłbyś mieć, ale jak już ja obstawiam mały harem 1x3 - lepsza koegzystencja :D Prętnik karłowaty. Wspaniała ryba, zwłaszcza lubuję się w odmianie miodowej (zwanej też złotą) :) Soczyście żółte z mocno pomarańczowymi końcówkami płetw, grzbietowa z czarną "grzywką" - cudeńko. Kupę czasu miałam w 160L stadko 8 sztuk, ale nawiedziła mnie jakaś choroba bakteryjna i wytłukła mi wszystkie :( Ale znów będę je mieć, szukam lepszego źródła. Ogólnie rybcia przespokojna, idealna do towarzyskiego z innymi spokojnymi rybami, choć swoje miałam z zadziorami Danio :P Nawet z krewetkami pełna harmonia. Polecam jak najbardziej. Przebywała w każdej partii wody, lubiła kryjówki w roślinności - resztę wymagań możesz wyczytać. Brzanki. Wszystkie odmiany mają tendencję do obgryzania weloniastych i roślin. Na bank wyjątkiem są Titteyki - osobiście mam 10 sztuk i żadnego podgryzania czegokolwiek. Neonki. Super sprawa przy ogólniaku, jak tylko parametry pasują śmiało można "zamontować" sobie ławicę z min. 10-15 sztuk. Mieczyki i inne żyworodne. Osobiście nie przepadam za tym rodzajem, aczkolwiek są przepiękne odmiany. I darmowe żarcie w postaci narybku dla drapieżników :P Otoski. Małe zbrojnikowate, lepsze od innych z rodziny w kwestii glono-zjadania. Ryba tak bezpieczna, że można ją trzymać w krewetkariach 40L. Kiryski. Cóż, jeśli masz jednolite podłoże to jak najbardziej dobra alternatywa zbrojników. Rozkopują podłoże niszcząc co wytworniejsze aranżacje. Wymagają bardzo drobnego podłoża, najlepiej piach. 

Tutaj akurat cytujesz z początku. Zobacz wczorajszy post, ponieważ zamysł na temat obsady już się nieco pozmieniał ;) Zbrojniki, brzanki czy neonki zostały wykreślone z listy :D

Co do kirysków to wiem, że przekopują dno i mogą wymieszać piasek dwóch kolorów, ale myślałem, nad jego wydzieleniem poprzez kamienie. Co a jak na poniższych foto :D

 

Ale mam rozumieć, że otoski były by lepszym wyborem tak? Pomocniejsze przy utrzymaniu czystości?

39894688_1856488784446774_7733374029909721088_o.jpg

FB_IMG_1581945343954.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Marcin P. napisał:

mam w domu wizytę kota, który jest dość odważny i ciekawski :P

heh ja mam dwa na stałe :P Jeden zbiornik mam na wygodnej dla kotów szafce i jest otwarty. Fakt faktem są tam tylko krewetki i chyba dlatego nie moczą tak często łap :D Jednak często podpijają mi wodę... Więc pokrywa ok, choćby z powodu kota :) 

30 minut temu, Marcin P. napisał:

raczej będą to kępy trawy, mchu i kilka średnich bardziej rozłożystych roślin na tył. Nie będzie zależało mi na ich szybkim wzroście. Wręcz będzie to niepożądane zjawisko

Ze względu na ramirezy będziesz musiał mieć więcej roślin i bardziej urozmaiconych, ale doczytasz o tym w dalszych wypowiedziach :P 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Marcin P. napisał:

Zbrojniki, brzanki czy neonki zostały wykreślone z listy :D

Czytałam, czytałam :) Chciałam z doświadczenia się wypowiedzieć w kwestii tych gatunków. Ale i tak nadal nie jesteś zdecydowany do końca... 

 

Wyobrażenie już mam, tak myślałam, że o to Ci chodzi ale jakoś z opisu zacinała mi się fantazja :P Teraz to bardzo popularna aranżacja.

 

Otoski lepsze w odniesieniu do czego? Jeśli parametry będą odpowiednie to jak najbardziej profilaktycznie możesz kilka sztuk "zamontować". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, katija napisał:

Usilnie próbujesz zapełnić każdą partię wody. Po co? W praktyce wszystkie ryby i tak pływają po całym akwa. Jak wspominałam, nie myl ryb przydennych z żerującymi przy dnie. A np. prętniki niby ryby górnej partii, ale co to ma znaczyć? Z doświadczenia: pływają gdzie chcą i nie tylko przy tafli, jedzą gdzie chcą - przy tafli, na środku i z dna. Ramirezy też nie do końca są z partii jak zwykło się pisać, żerują owszem przy dnie, ale potrafią też w środkowej części pobierać pokarm. Przebywają też przy dnie i w środku, nigdy przy tafli. 

 

 

To nie tak, że próbuje zapełnić każdą partię. Po prostu biorę akwarium największe, jakie wejdzie mi w idealne miejsce - spokojne, nie w przejściu, zacienione, jednocześnie ładnie wyeksponowane w salonie. Max co tam wejdzie to 80cm szerokości. Także 112L / 126L będzie szczytem póki co :D

 

Co do zapełniania całości to zwyczajnie pięknych ryb jest zatrzęsienie. Gdybym mógł, zrobił bym 2 czy 3 różne i wtedy pogodził bym każdą swoją zachcianke :D Po prostu szukam złotego środka, aby mieć w tym niewielkim akwarium sporo ładnych ryb i różnych gatunków.

Myślę, że koniec końców dokładnie to uda mi się osiągnąć!! 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...