Skocz do zawartości

Metnienie wody


Milka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od 2 dni mam akwarium wymiary 30/60 i 40 h w nim 3 karasie chińskie i 5 małych welonków, kilka gałązek Limnophila sessiliflora, nie grzeje wody, temp wody 21-22 st, filtr zwykły diversa Claro 300 na 60 l, woda z kranu ale odstana kilka h. Podłoże żwirek kwarcowy wyplukany kilka razy i kilka dni używany w 20 l akwarium. Dodam że rybki są,, spadkiem,, i na szybko pozyczalam akwarium 20 l na kilka dni a w tym czasie szukałam większego, dlatego podłoże było kilka dni w mniejszym akwarium, stąd też na razie mało roślin i mało wiedzy 

Woda szybko robi się mętna, jakby za główna, podpowiecie mi dlaczego i jak mam sytuację poprawić? Inny filtr? Inne i więcej roślin? Jeszcze coś innego? (roślinę i tak chciałam dokupić po wypłacie 😉) Akwarium założone dla dziecka ale z założenia pilnować będę ja.  Woda wygląda jak na zdjęciu 🤨

IMG_20190921_095645.jpg

Edytowane przez Milka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wcześnie założone (no ale rozumiem, skoro trzeba było szybko znaleźć lokum dla ryb) i przede wszystkim za małe dla tych i tylu ryb.  Żwirek należy wygotować przed wsadzeniem do akwarium, i przede wszystkim za mało roślin oraz za słaby filtr na te ryby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O o gotowaniu żwirki nikt mi nie powiedział kazali tylko wypłukać, rozlinek wiem że mało, dokupie, filtr kupowany na szybko do pożyczone go akwa 20 l, to większe wynalazlam przedwczoraj na aukcji, wsio składane mocno na prędce, możesz polecić mi jakiś filtr od razu napowowietrzajacy? I w cenie dla początkującego 😂, z roslinek wybór był ogromny w jednym mieli 0 słownie zero zieleniny w drugim lepiej ale ze sama nie wiedziałam co i jak a kupowałam jak już mówiłam co 20 l to w tamtym i tak był tłok 😱  czytałam już  w międzyczasie że woda może być wynikiem właśnie dojrzewania, czy mogę jakoś pomóc i wodzie i żyjątkom w Aklimatyzacji? 

Edytowane przez Milka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mętna woda to zakwit pierwotniaków. W prawidłowo prowadzonym akwarium woda powinna się wyklarować  sama po pewnym czasie. Większym problemem w tym akwarium biorąc pod uwagę jego wielkość, a właściwie małość w stosunku do pływającej w nim obsady, będą azotyny, szczególnie że akwarium nie dojrzało przed wpuszczeniem ryb. Jeśli faktycznie nie ma co zrobić z tymi rybami ( najlepiej by było je oddać komuś kto ma odpowiednio duże dla nich akwarium  ) to możesz próbować ratować sytuacje biostarterami które przyspieszają dojrzewanie akwarium ( do nabycia w sklepach zoologicznych ) oraz posadzić zdecydowanie więcej roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zwrócić uwagę na karmienie, bo do tego to się dziecko pewnie garnie? Pilnować, żeby nie za dużo się sypało.

Za roślinkami rozejrzyj się na jakimś lokalnym forum, może uda Ci się dostać za przysłowiową czekoladę garść roślin. Raczej celuj w mocne, jak anubiasy, ale garść rogatka wrzucona nawet luzem może pomóc przy dojrzewaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie chce wywalić plastikowa roślinę i dokupić żywe, poszukam tych biostarterow, nie pogniewam się jak podrzucicie kilka nazw/firm może coś trafię w sklepie jak nie jeden to drugi, nazwy roslinek już spisałam, filtr chyba też powinnam mieć mocniejszy więc też się rozejrzę, czy na te azotyny jakoś mogę wpływać?  Jak długo ta woda będzie taka mętna? Podmienić ja czy zostawić? 

4 godziny temu, splend napisał:

Mętna woda to zakwit pierwotniaków. W prawidłowo prowadzonym akwarium woda powinna się wyklarować  sama po pewnym czasie. Większym problemem w tym akwarium biorąc pod uwagę jego wielkość, a właściwie małość w stosunku do pływającej w nim obsady, będą azotyny, szczególnie że akwarium nie dojrzało przed wpuszczeniem ryb. Jeśli faktycznie nie ma co zrobić z tymi rybami ( najlepiej by było je oddać komuś kto ma odpowiednio duże dla nich akwarium  ) to możesz próbować ratować sytuacje biostarterami które przyspieszają dojrzewanie akwarium ( do nabycia w sklepach zoologicznych ) oraz posadzić zdecydowanie więcej roślin.

 

Edytowane przez Milka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ahr napisał:

I zwrócić uwagę na karmienie, bo do tego to się dziecko pewnie garnie? Pilnować, żeby nie za dużo się sypało.

Za roślinkami rozejrzyj się na jakimś lokalnym forum, może uda Ci się dostać za przysłowiową czekoladę garść roślin. Raczej celuj w mocne, jak anubiasy, ale garść rogatka wrzucona nawet luzem może pomóc przy dojrzewaniu.

Haha chyba masz jakąś ukrytą kamerkę u nas, dziś już było,, mama rybki ciom jeść, puśte brzuśki mają,,  daje taj jak było napisane na paczuszce rano i wieczorem, kojarzysz,, kieliszki,, od syropów dla dzieci? Te węższe dołem ale płaskie nie na,, nóżce,,   daje tyle że dno tego kieliszka jest przykryte, tak jest ok? Oprócz tego wczoraj dostały 1 tabletkę ochotki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruję dawać tyle jedzenia, ile się zmieści między dwoma palcami...dosłownie szczyptę, żeby jedzenie znikało szybko i nie opadało na dno. Ochotka zdaje się mocno zanieczyszcza wodę, więc tu doradzam ostrożność. 

 

Co do filtra - nie bardzo mogę poradzić cokolwiek, ponieważ od lat 12 posiadam właściwie jeden filtr kubełkowy, a na Twoje 60 L to raczej za mocno by przemielił wodę. Sugeruję kaskadowy przerabiający chm… jak na Twoją obsadę to chyba jakiś  o wydajności 400-500 l/h, ale tu raczej powinien wypowiedzieć się ktoś obeznany z welonkami. Możesz i wewnętrzny, ale u Ciebie każdy cm3 akwarium jest na wagę złota, no i wewnętrzne nie są jednak tak wydajne jak zewnętrzne. - moim zdaniem. Co do roślin - myślę, że powinnaś kupić cokolwiek. Jakieś pływające byłyby dobre - pistia albo rzęsa wodna czy wgłębka, nie powinny zostać pożarte. Szkoda, że nie masz ogrodu, mogłabyś wykopać oczko wodne i tam umieścić karasie chińskie chociaż ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o nadfiltrację do takiego zbiornika to jeśli masz możliwość powieszenia czegoś na ścianie powyżej akwarium to zerknij w stronę Versa Garden Aquaela, doniczki obsadzone skrzydłokwiatem czy nawet zwykłymi ziołami pomogą usuwać związki azotowe. A przy okazji masz ogród wertykalny. Oczywiście do filterka napędzającego ten system zdecydowanie trzeba wymienić gąbkę na większą, żeby robiła za skutecznego mechanika. I wody trzeba często dolewać bo sporo paruje, ale w sezonie grzewczym warto trochę wilgotność powietrza w domu podnieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To środkowe to limnofilia  albo kabomba (ale obstawiam to pierwsze), to na pierwszym zdjęciu miałam kiedyś i to jest chyba hygrokotyla, a to ostatnie to raczej na pewno nie nurzaniec. Radziłabym roślinki wyciągnąć z tej gąbki, co masz w koszyczku, a same roślinki powsadzać w żwirek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...