Jump to content
rafcio_100

Gotowy zestaw czy z części?

Recommended Posts

Cześć. Przymierzam się do założenia akwarium i na początek mam kilka pytań, na które nie do końca udało mi się znaleźć odpowiedź na forum :) (albo źle szukałem):

-czy akwarium profilowane jest odpowiednie dla rybek (czy raczej nie stosować, tak jak kuli dla bojownika)?

-a jeśli tak, to czy taki zestaw będzie ok https://allegro.pl/oferta/akwarium-72l-profil-pokrywa-led-14-gratisow-5464272893.

Co prawda nie chodzi mi nawet o te gratisy typu sztuczne roślinki, z których nie będę pewnie korzystał, głównie o podstawowe rzeczy jak filtr, grzałka, pokrywa z oświetleniem (zależy mi na LED, ponieważ z biegiem czasu będę tworzył smart akwarium :D ), czy może składać akwarium z części, czy może jednak zestaw ale jakiś firmowy? No i te 72l też póki co nie jest wiążące, gdyż nie zdecydowałem się jeszcze na obsadę akwarium, chodzi o sam fakt zakupu gotowego zestawu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Profilowe rzecz gustu. W tym zestawie filtr jest do bani. Miałem kiedyś coś podobnego i szybko zmieniłem na wewn JBL. Czy światło jest wystarczające? To zależy czy mają w tym akwarium być rosliny i jakie. 

Grzałka, siatka i termometr są OK. Reszta to raczej śmieci. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rybom chyba wszystko jedno jaka będzie szyba, byle by było dużo miejsca do życia.

Jeżeli chodzi o profilowaną szybę, kiedyś miałem takie akwa i niestety wydaje mi się i nie tylko chyba mi, że delikatnie zniekształca wnętrze. Tracisz naturalną głębię, odległości wystroju.

  Osobiście jestem zwolennikiem filtrów zewnętrznych. Nie zagracają wnętrza zbiornika, mają dużo więcej możliwości komponowania wkładów. Wewnętrznego używam tylko do doraźnego czyszczenia lub usuwania lekarstw.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O ile jestem na 99% zdecydowany na prostokątne akwarium 72l w zestawie, z którego to wykorzystam pokrywę, grzałkę i termometr o tyle mam problem z filtrem. Im więcej czytam, tym większy robi mi się mętlik w głowie https://allegro.pl/oferta/full-zestaw-akwarium-led-72l-prosty-wysylka-24h-7104831898 czy w tym zestawie filtr przyda mi się do czegokolwiek? Jeśli nie to jaki wybrać (wewnętrzny, zewnętrzny) i dodatkowo, czy w akwarium 72l potrzebuję dodatkowego systemu napowietrzania czy jestem w stanie zrealizować to z filtrem i odpowiednim ruchem wody (np. deszczownia)?

Edited by rafcio_100

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na temat filarów napisałem wyżej.

Napowietrzacza nie potrzebujesz. Wystarczą rośliny i lekki ruch tafli wody.

 Z tymi czarnymi pokrywi jest jeden problem: żeby włożyć rękę trzeba zdjąć całą pokrywę niestety.

Edited by piteros

Share this post


Link to post
Share on other sites

W rozmowie z kolegą poruszony został drugi aspekt tej pokrywy, mianowicie po prostu będzie szpecić wygląd akwarium... filtr muszę i tak zmienić, to czy w takim wypadku opłaci się w ogóle kupować gotowy zestaw?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem nie opłaca się.

Gotowe zestawy są na pierwszy rzut oka atrakcyjne cenowo. Niestety poskładane są z najtańszych części.

Jeżeli masz troszkę więcej pieniędzy, to wybierz coś naprawdę praktycznego.

Edited by piteros

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak już chcesz z pokrywą to weź podstawowy model Aquaela z normalnym ledem, żadne doklejane w garażu moduły. Osobno dokup grzałkę, filtr i inne pierdoły. Napowietrzacz dobrze mieć, ewentualnie filtr z możliwością założenia napowietrzania, tak na wypadek leczenia, czy podniesienia temperatury. Z tego powodu też grzałkę trochę większą, warto pamiętać, że może będzie trzeba podnieść temperaturę do tych 30 stopni i co wtedy?

Filtr taki jak ten hj311 to sprawdzi się, ale w 25l z jednym bojownikiem albo krewetkarium.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×