Jump to content

Rogusz
 Share

Recommended Posts

Witam jestem nowy na forum . Kupiłem akwarium Aquael zestaw 54 l założone 10 czerwca dojrzałe . Obsada to                                                   1 x bojownik syjamski samiec               para zmienników plamistych + 5 sztuka młodych 4 szt drobniczki jeden kirysek spiżowy 2 padły wcześniej i jeden otosek też trzy padły na początku . Akwarium w miarę roślinne Anubisa cryptokorony zabienice parametry w miarę dobre  tylko wyskakują mi wszędzie zielenice lampa plant garden do roślin 13w + standardowa w zestawie co była 10w  świece 12 godzin co zrobić żeby tak glony nie występował y nawożenie nawozami mikro makro węgiel +CO2 bimbrownia podłoże kulki gliniano torfowe substrat i drobny żwirek     czy dokupić mogę coś z rybek ?

Link to comment
Share on other sites

Dużo Tobie nie pomogę, ponieważ walka z glonami to moja słaba strona. Podrzucę Tobie link do stronki o glonach, musisz sam poczytać, ponieważ tak naprawde to nawet nie wiem, czy Ty na pewno masz zielenice w akwarium, czy to jakieś inne glony.

 

Wydaje mi się, że skoro używasz CO2, to niepotrzebnie dajesz węgiel, ale moge się mylić. Ciężko coś stwierdzić, skoro nie widzę Twojego akwarium (ja tez uważałam swoje za w miarę roślinne, dopóki nie porównałam ze zdjęciami z galerii). Poza tym nie piszesz nic o parametrach wody ani o poziomie azotu czy fosforu, w jakim stanie są rośliny (czy dobrze rosna, czy nie mają zmian na liściach). Nie dziw się, że nikt nie odpisuje.

 

a tu masz link do stronki:

https://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/zwalczanie-glonow/658-przewodnik-glony-w-akwarium.html

 

 

 

Edited by Dzierzka666
Link to comment
Share on other sites

18 godzin temu, mam3koty napisał:

Tak danio perłowe, rasborę brigitagle i gupika Endlera.

 

 

Nie wiem, czy kiedyś miałes bojowniki z gupikami. Ja miałam i muszę przyznać, że to dosyć drogi pokarm dla bojków. Podobnie jak danio perłowe. Do bojownika pasują ryby, które nie zmieszczą mu się w pysku :)  poza tym coś mi się wydaje, że liczba zmienniaków bedzie się stale powiększała, więc nie ma sensu dodawać nowe gatunki.

Link to comment
Share on other sites

Opisz dokładnie swoje akwarium według schematu na forum to może ktoś Ci pomoże. Jak na razie niewiele wiadomo o Twoim akwarium.

Do mam3koty-jesteś pewien że Twoje propozycje są właściwe? Znasz wymagania ryb które proponujesz?

 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, mam3koty napisał:

A z kolei bojka zabije mieczyk 😕 Ta ryba nadaję się tylko do akwarium z zeroma rybami, chyba że z samicami swojego gatunku, ale to też ryzykowne.

 

Wiele zależy od tego w jakich warunkach się dane ryby trzyma ( wielkość akwarium, parametry wody, obsada ) W za małym akwarium, przy złych parametrach wody i nieodpowiedniej obsadzie różne gatunki ryb mogą się zachowywać irracjonalnie i czasami przejawiać agresję zarówno do swojego jak i do innych gatunków.

Osobiście nie spotkałem się nigdy z jakąś większa agresją mieczyków w stosunku do innych gatunków. Jedynie u samców mieczyków może pojawiać się agresja wobec siebie.

mam3koty, nie wiem skąd Ty te rewelacje bierzesz, ale takimi poradami więcej szkodzisz niż pomagasz.

 

Link to comment
Share on other sites

Ryby wytwarzają swój specyficzny mikroklimat, im dłużej żyją same, tym mniej odporne stają się na tęż specyfikę innych ryb.  Moje gurami już chyba 2 lata żyją same ze zbrojnikiem, ponieważ są za stare na adaptację do bakterii sprowadzanych przez inne ryby. A inne ryby też nie wytrzymują bakterii hodowanych przez moje staruszki. Ostatnia próba to były danio pręgowane i pozbyłam się ich wszystkich w ciągu miesiąca czy dwóch po zakupie (w sensie, że padły) i na tym skończyły się moje eksperymenty ze wzbogacaniem akwarium. Jak gurami ukryje się w krzakach, to mam akwa niemal roślinne. A co do tego filmiku, co wstawiłeś na forum - autorowi skopałabym tylną część ciała za niego.  Bojownik mu zapewne zdechł z powodu wody albo był chory i nie wytrzymał stresu przeprowadzki, a zjadanie trupa przez samicę mieczyka nie oznacza bynajmniej, że to ona go zabiła. Mój zbrojnik kiedyś próbował zjeść brzankę żywcem (była umierająca), a przedtem żył z tymi brzankami kilka lat i nic im nie robił. Pamiętam, jak kiedyś moje danio przeganiały ciągle jednego ze swoich  - okazalo sie, że miały rację, bo osobnik potem zdechł przypuszczalnie na posocznicę, więc rybki zapewne wyczuwały, że od tej mają się trzymać z daleka (wobec innych danio czy innych gatunków nie przejawiały agresji).  Każde zachowanie ryb ma swoja przyczynę - tylko my najczęściej odgadujemy ją za późno.

 

A co do Rogusz: skoro widzisz, że glony wyskakuja po nawozach, ogranicz ich podawanie. Podmieniaj regularnie wodę - i bardzo prosze :NIE GOTUJ!!! Woda ma byc odstana, nie gotowana. Gotowanie zwiększa stężenie soli mineralnych.

Link to comment
Share on other sites

Widocznie ich nie akceptował. Podobny problem miałam z guramim złotym. Chociaż nie zdążył posunąc się do morderstwa.

 

Cytat

Ale to że mój ostatni zdechł to faktycznie nie oznacza zabicia - padł przy całkowitej zmianie wody w pojemniku.

 

 

No to przynajmniej wiesz, dlaczego Tobie zdechł.

Link to comment
Share on other sites

Często w sklepach zoologicznych bojowniki są trzymane w kubeczkach, co osobiście uważam za niedorzeczność. Taki bojownik jeśli trafi z takiego kubka do akwarium gdzie pływają już inne ryby, przezywa duży stres, co z kolei objawia się na ogół agresją do innych mieszkańców akwarium. Natomiast bojowniki trzymane od małego w akwarium towarzyski są na ogół, oczywiście poza okresem rozrodczym,  rybami spokojnymi, niewykazującymi agresji w stosunku do ryb innych gatunków. 

Link to comment
Share on other sites

mam3koty, miałem kiedyś bojowniki z własnej hodowli i nie spotkałem się z tym aby te bojki wykazywały agresję do innych gatunków ryb. Tak jak napisałem wyżej, akwarium musi być odpowiednio duże i dostosowane do wybranej obsady. Oczywiście obsada też musi być odpowiednio dobrana.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...