Skocz do zawartości
_Mateusz_

Ślimak ampularia. Co warto o nim wiedzieć?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kupiłem sobie ślimaka do akwarium 25l żeby mi wyjadał odchody ryb. I mam takie pytania: czy ampularia potrzebuje pokarmu roślinnego? Jaka temperatura jest dla tego ślimaka odpowiednia? Trochę o tym ślimaku czytałem w internecie i sam nawet zauważyłem że ślimak jest aktywny w dzień i zjada to co "nie żyje" też słyszałem że nie zjada żywych roślin tylko obumarłe rośliny.

Czy tylko ten ślimak ma się żywić tym co zostawiły po sobie ryby czy jakąś karme trzeba temu ślimakowi kupić? Załuważyłem że zjada też pokarm w granulkach dla kirysków.

Proszę o odpowiedź.

Dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Widzę, że klasyczne zagranie... najpierw kupuję, a później "próbuję" się czegoś dowiedzieć o swoim podopiecznym... Polecałbym robić to odwrotnie.

Po pierwsze ślimaki nie jedzą odchodów. Może ja jestem zacofany i niech ktoś mnie poprawi ale nie znam mieszkańca akwarium, który zjada odchody. Od czyszczenia akwa jest właściciel i częściowo filtr. Ślimak żywi się glonami oraz pozostałościami jedzenia. Druga i najważniejsza rzecz to taka, że te ślimaki są strasznymi brudasami i są zbyt duże na taki mały zbiornik. Lepiej jakbyś zakupił jakiegoś mniejszego ślimaka, a tego oddał. Może helmeta? Mam nadzieję, że te kilka minut, które dla Ciebie poświęciłem nie okażą się stratą czasu. Pozdrawiam

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja widziałem u siebie w akwarium jak ślimak zjada brudy po rybach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ampularie są ślimakami tropikalnymi. Funkcjonują w zakresie temperatur 18-28 ale wytrzymują też wyższą. Im wyższa temperatura tym aktywniejszy jest ślimak. Długość życia ślimaka związana jest tez z temperaturą. Im cieplej tym krócej żyją. W chłodnej wodzie pozostają nieaktywne. 

Dostępne w Polsce Ampularie to z reguły A.pomacea diffusa. Nie zjadają żywych roślin ale obumierające chętnie przekąszą. Pomidory, ogórki banany, padłe zwierzęta. Moje lubiły pomidory. Tabletki dla ryb dennych są chyba najwygodniejsze. 

To duży ślimak (trzeba go liczyć jako obsadę) i trzeba go dokarmiać. "Karmienie" go tylko rybim gównem to zbrodnia. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

On sam zjada te odchody ryb. U mnie tak robi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakbyś miał do wyboru śmierć z głodu albo jeść odchody to co byś wybrał? 

Jeśli Ampuła zjada pokarm dla kirysków to sypnij trochę więcej i każdy się naje.

Najtańsze tabsy dla wszystkożernych ryb dennych to grosze. Dla kirysów za duże a ślimak się naje do syta.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi