Jump to content

Recommended Posts

Witam! Chciałbym zacząć przygodę z akwarystyką bardziej poważnie i wystartować z 240 litrowym zbiornikiem, obsadzonym roślinnością. Jednak, koszt takiego akwarium trochę obniża mój zapał. 

Choć samo akwarium to nie problem. Mam zamiar kupić tylko szkło, a klapę zrobię.

Oświetlenie dam raczej nie duże, żeby nie mieć wysypu glonów 2x 36w, może troche mocniejsze. 

Na podłożu będę oszczędzać, więc dam ziemię ogrodową + bazalt 2-5mm. Jednak zastanawiam się, czy bazalt nie pokaleczy mi ryb? Do tego kulki gliniane i pałeczki.

Jaki mam wziąć filtr? W internecie jest tysiąc różnych opinii i popadłem w zakłopotanie. Na filtr mogę dać 200zł, ale też jednocześnie nie chce wydać tych pieniędzy w błoto.

Czy wyjaśniłby mi ktoś jak stosuje się co2? Chciałbym w to zainwestować, ale nie wiem co kupić!

Czy nawozić bez sprawdzania wody? Czy zabije tak ryby? Badać jakoś wodę podczas stosowania co2?

Moje dotychczasowe akwarium wygląda tak. Stoi i nie potrzebuje zbyt dużo pracy. Samo funkcjonuje. 

Jednak od dwóch miesięcy  rwę się, żeby przy nim robić, więc postanowiłem kupić większe i kosztujące więcej pracy! 

post-24028-0-83266300-1463758028_thumb.jpg

post-24028-0-82131200-1463758065_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jeśli brak Ci podstawowej wiedzy akwarystycznej (parametry, wymagania ryb) to nie bierz się za high-techowe rośliniaki z CO2 bo popłynie Twoja kasa, Twój wysiłek i Twoja przygoda z tym hobby.

 

Akwarium roślinne można założyć bez Co2.

Link to comment
Share on other sites

Dziś uzupełnienie tej wiedzy nie jest takie skomplikowane. Jak ją uzupełni to w sumie czemu nie. Jak patrzę na to zdjęcie to moje początki z HT wyglądały podobnie (jakieś 10 lat temu). A ile rzeczy po drodze zrąbałem to się nie doliczę.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja proponuję założyć tą 240-tkę "na ziemi" i zacząć "zabawę" z tymi wszystkimi bajerami (HT), jak masz na to ochotę. Albo zwykłe LT bez bajerów. Jak wolisz. Ucz się jak zadbać o zbiornik, jak wyhodować zdrowe rośliny, na czym polega stabilność zbiornika, opanowanie glonów i innych "codziennych" problemów ze zbiornikiem.

Tylko rób to bez zwierząt w środku. Przynajmniej na razie, dopóki nie ogarniesz tematu akwarystyki na podstawowym poziomie (przynajmniej w teorii). Rośliny nie ucierpią z powodu błędów, a też będziesz miał satysfakcję, jak dojdziesz do swojego wymarzonego podwodnego ogrodu. 

 

Przez ten czas, zbiornik, który zaprezentowałeś na zdjęciach, albo zlikwiduj, albo doprowadź do porządku,

Masz tam ryby o różnych wymaganiach co do parametrów wody. Dodatkowo "glonojady" lepiej jak mają piasek jako podłoże. 

 

Ze względu na ryby przydenne lub potrzebujące piachu do celów higienicznych, w 240-tce odpada bazalt i żwir jako podłoże.

Chyba, że nie przewidujesz ich w późniejszej obsadzie.

 

Testy wody są potrzebne nie tylko do prawidłowego nawożenia roślin, ale przede wszystkim do dostosowania parametrów do wymagań mieszkańców akwarium. A zatem są - co najmniej na początku - niezbędne.

Edited by maziama
Link to comment
Share on other sites

Wiec czego użyć na podłoże? Czym przykryć ziemie? Myślałem nad JBL MANADO, ale to trochę drogo wychodzi i boje się próbować z tym na ziemi. kwarc?Jeśli chodzi o pusty zbiornik to nie wpuszczę na początku ryb, rośliny będą głównym priorytetem. Obsada? Hm... 

Zauważyłem, że podobają mi się ryby, które rosną trochę większe. Kosiarki, sumy, zbrojniki, ale jednocześnie żona chce do tego neonki... Mówi "Rób co chcesz, ale neonki mają być!" Poczytam jak skompletować obsadę, ale teraz większym zmartwieniem jest jak zabrać się za akwarium. Szkło już stoi. Siatkę budowlaną mam, 10L ziemi uniwersalnej z firmy Auchan 1,29zł za 5L (Ponoć taka najlepsza) Ziemie przed wsypaniem do akwarium zaleje wodą i sitkiem wywalę syf, Nie będę jakoś specjalnie przygotowywał, bo czytałem, że zabije to co pożądane. 

Filtr nadal jest dla mnie zagadką jednak już wiem, że na pewno chce kubełkowy. 

Myślę nad tym:

http://allegro.pl/filtr-kubelkowy-aqua-nova-ncf-1200-akwarium-400l-i5563073794.html

Macie jakieś sprawdzone podłoże? Nie drogie, coś czym można zakryć ziemie i będzie dobre dla glonojadów, czy kirysków, planuje zrobić strumyk, więc, czegoś drobniejszego też bym potrzebował do tego jaskinia skalna zakryta roślinnością. Przed jaskinią też coś drobnego. Może piasek kwarcowy w takim razie? Czy też odpada? 

Dziękuje za odpowiedzi.

Zanim zacznę uczyć się w praktyce, muszę wiedzieć jak zrobić szkielet, bo się później okaże, że będę wszystko wywalał i tylko niepotrzebnie się zniechęcę. Dlatego tu napisałem ; )

Jak macie jeszcze jakieś wskazówki, rady to poproszę, bo już jestem coraz bliżej startowania, a nie mogę się doczekać ; )

Link to comment
Share on other sites

Ziemię przykryj zwykłym drobnym piaskiem, nie ma co kombinować :)

Między ziemię a piasek nie dawaj siatki żadnej, wbrew pozorom to jeszcze bardziej może utrudnić sprawę przy przesadzaniu roślin itp. Jeśli dasz ok 2cm ziemi i na to 4-5 cm piasku to siatka niczemu nie służy (no chyba że chcesz ryby które bardzo kopią w podłożu i boisz się że ją wykopią).

Link to comment
Share on other sites

Jeśli neonki mają być najważniejszymi rybami (bez których żona nie wyobraża sobie patrzenia w to szkiełko ;) ) to dałabym jednak bazalt, ale wtedy żadnych ryb potrzebujących piachu (zbrojniki, kiryski, pielęgniczki itp.) Bazalt jest ciemny, więc przy takim podłożu najlepiej czują się neony. Pamiętaj jednak, że innesy wolą chłodniejszą wodę ( w okolicach 23*C) więc "pod nie" musiałbyś dobrać resztę obsady.

Jeśli neony to mało światła i dużo garbników, czyli "herbatka" w akwarium. Uzyskasz to dając jako podłoże ziemię zmieszaną z torfem i sporo korzeni jako dekoracje.

Przemyśl już teraz obsadę i według tego szykuj akwarium, bo potem będzie za późno na zmiany, W akwarium "na ziemi" jest to szczególnie trudne.

 

 

 

Jeśli chodzi o pusty zbiornik to nie wpuszczę na początku ryb, rośliny będą głównym priorytetem.

 

Nie chodziło mi o to, żeby nie wpuszczać ryb do niedojrzałego, dopiero co założonego, zbiornika. To jest dla mnie oczywiste, że trzeba poczekać co najmniej kilka tygodni.

Chodziło mi raczej o to, żebyś poczekał z rybami... kilka miesięcy ;) Aż zbiornik będzie nie tylko dojrzały, ale też stabilny.

Jesteś początkującym akwarystą i postawienie zbiornika na ziemi, może się dla ciebie okazać trudniejsze niż myślisz.

Dlatego, podejrzewam, Dhuz doradzał zastanowienie się, czy na pewno tego chcesz :)

Edited by maziama
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nikt mnie przed nauką i błędami nie zniechęci! Lubie popełniać błędy, a w rzeczywistości znalazłem swoje powołanie i sposób na szczęście : D 

Mimo wszystko chciałbym spróbować na bazalcie i wyspach z piasku dla kirysków. Co nie znaczy, że nie wziąłem do siebie waszych wskazówek. 

Co do mieszania ryb... Trudno mi znaleźć co mieszać z czym. Opinie są tak samo różne jak z tym jaki filtr kupić. Po moich obserwacjach, w zbiorniku, który mam, ryby za bardzo wchodzą sobie w drogę.

Moja obsada to:

10 neonków 

sum giętkoząb 

2 zbrojniki

3 mieczyki 

4 gupiki 

2 molinezje 

4 kiryski pstre 

1 kirysek albinos 

1 kirysek spiżowy 

3 kosiarki 

1 piskorek. 

Z czego obsada nie zostanie w pełni przełożona do nowego zbiornika. Co waszym zdaniem można tu sparować?   

 

 

Filtr

 

 

 

 

Poczytałem jeszcze trochę o tych filtrach i zastanawiam się nad dwoma niżej wymienionymi.

Albo:

FILTR AQUA NOVA NCF-1500

Tani i wydajniejszy od JBL, ale trochę się boje, że syf. Dość dużo osób go kupuje, ale może ze względu na cenę. Opinie ma różne.  

Albo:

 JBL CRISTAL PROFI GREENLINE e901

Droższy i mniej wydajny od poprzedniego, ale firma bardziej znana i opinie w większości lepsze. 

Miał ktoś z was, któryś z tych filtrów? 

Głośność mi nie przeszkadza. Byle nie ciekł i często się nie psuł.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Mimo wszystko chciałbym spróbować na bazalcie i wyspach z piasku dla kirysków.

W takim razie ziemia tylko pod bazalt. Tam gdzie piach, nie dawałabym, bo kirysy będą kopać i mogą narobić "syfu".

Z ryb które podałeś, do neonów (jeśli to innesy) jedynie kiryski np. pstre które masz w ilości 4 sztuk uzupełnij do co najmniej 6 lub więcej.

Chociaż moim zdaniem dla kirysów lepiej sam piach, bo o bazalt mogą się pokaleczyć i uszkodzić wąsiki.

Reszta ryb do oddania.

Mieczyki, gupiki, molinezje - inne wymagania, dodatkowo molinezje duże rosną.

Sumy, zbrojniki, piskorki - tylko piach.

Kosiarki za mały zbiornik.

Link to comment
Share on other sites

No i super! 

Filtr już wybrałem, a wyborem jest - AQUA NOVA NCF1200 ze względu na to, że konkurent JBL ma zły przepływ wody! (Moim zdaniem duża wada filtra). Za to Aqua nova jest bossem w stosunku jakość/cena.

 

Ziemie zalałem zimną wodą, wyjąłem patyki i liście, teraz suszę w powłoczce od poduszki. Gruba warstwa mokrej ziemi powinna stworzyć sporo potrzebnych nam bakterii, choć schnie dość w wietrznym miejscu, żeby nie wyhodować pieczarek. Spierdzieliłem? Kupić nową ziemie? 

Szczerze mówiąc jak zobaczyłem co stało się z ziemia po wlaniu do niej wody, to się wystraszyłem. Wczoraj byłem w stanie kupić JBL Manado + JBL aquabasic, ale dziś już troche to przetrawiłem. 

Mimo wszystko nie mogę się pogodzić z obsadą i podłożem. Ryby wymagające piachu są moimi ulubionymi.

Zależy mi na ciemnym podłożu, ale jednocześnie na roślinach. Trawniku z małego henika, więc muszę się pogodzić z wylotem moich faworytów.

Jak widać w akwarystyce nie można mieć wszystkiego co się chce. ;)

 

 

 

Chociaż moim zdaniem dla kirysów lepiej sam piach, bo o bazalt mogą się pokaleczyć i uszkodzić wąsiki

 

Zostawię same neonki tylko co w takim razie jeszcze do nich dołożyć? z czym mogę połączyć neonki, żeby to ślicznie wyglądało? ;)

Coś na dno, na trawnik. Tylko czy trawnik urośnie na bazalcie? Może użyć innego podłoża? 

Dzięki ;)

Edited by Arothis
Link to comment
Share on other sites

Daj piach po całości. Skoro chcesz trawnik to i tak podłoża za jakiś czas nie zobaczysz. Natomiast bazalt będzie przepuszczał to co jest w ziemi i zostaniesz z wizją restartu po miesiącu. No chyba że masz na myśli piach bazaltowy ale wtedy też odpadają ryby denne i kopiące. Do neonów przydała by się miękka woda, masz RO?

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

Edited by WitoldM
Link to comment
Share on other sites

 

 

Do neonów przydała by się miękka woda, masz RO?

Nie posiadam, ale zawsze  można zainwestować. Wcześniej ktoś wspomniał, że mam sobie odpuścić co2. Jeśli dobrze wyczytałem to dla początkujących dobrym rozwiązaniem jest domowa bimbrownia. Bez problemu mogę taką zrobić. To dobry pomysł? 

Posiadam piasek z plaży saleńskiej (Jezioro obok działki w salnie), aktualnie posiadam go w zbiorniku 102L i mogę go bez problemu mieć więcej. Wypukać, wygotować. Choć obecnie wolałbym coś czarnego. Są na allegro piaski kwarcowe o kolorze czarnym, może coś w tym stylu?

Kolejna sprawa to jaka granulacja? Korzenie nie gniją w ziemi przy stosowaniu piasku? W mojej 102 mam piasek na samym dnie i na to żwir/kamyczki, bo ciężko mi się rośliny sadziło. Szczerze mówiąc nie jestem zadowolony, ale być może dlatego, że nie ma ziemi ogrodowej, nawożenia, odpowiedniego światła i co2. Teraz jak nie wpuszczę obsady, a będę miał kilka miesięcy akwarium z samymi roślinami to powinny się ładnie zakorzenić. Powinno być lepiej. I faktycznie zastosuję piach. Bezpieczniej i lepiej dla ryb.

Tylko co wybrać?

Więc mam jeszcze kolejny zbiór pytań:

Jaki piach wybrać na ziemie ogrodową? Granulacja? Gdzie kupić?

Czy zakładać bimbrownie? Może lepiej dobrze poczytać i kupić bule wysokociśnieniową z co2?

Jaki dywanik jest najmniej wymagający i pięknie się prezentuje? mały heniek ma dość duże wymagania.. Trochę się boje na początek.

Jakie światło założyć w nowej klapie? Zbiornik będzie miał 240L. Lepiej dać 4x świetlówki słabsze, czy 2x mocniejsze? Jakie światło wybrać?

Pałeczki nawozowe pod ziemie ogrodową, a kulki gliniane na ziemie to dobry plan? Wszystko ładnie zasypane piaskiem.

Nawozić w płynie? ;) 


I zapomniałem wspomnieć. Po zalaniu ziemi ogrodowej wodą. wszystko poszło do góry, słyszałem, że to związane z torfem i zakwasi mi to wodę. Kupić nową ziemie? ; ) 

Link to comment
Share on other sites

Jeśli już jest konieczność posiadania CO2(więcej światła) to wg. mnie tylko butla, inne rozwiązania wydają się niezłe ale jak kiedyś dorobisz się butli to potem zastanawiasz się (co Ja właściwie chciałem tą bimbrownią osiągnąć). Piasek o ile nie zmienia parametrów wody to może być po wyparzeniu chociaż nie wiem czy jest sens się bawić, piasek do piaskownic też się nadaje i nie jest drogi. Jeśli chodzi o czarny piach ktoś tu niedawno postował, że sztucznie barwione podłoże(tak, ten piach jest sztucznie barwiony) może podtruwać ryby(głowy nie dam ale chyba Dhuz albo Ahr). Więc to bym odradzał. Granulacja jak Ci pasuje, Ja bym pewnie brał coś w okolicach 0.5mm. Wiem, że są drobniejsze ale to już chyba przerost formy nad treścią. Korzenie oczywiście nie gniją, wręcz przeciwnie, rośliny dużo lepiej rosną w piasku niż w żwirze(że o bazalcie nie wspomnę). Pałeczki raczej Ci się nie przydadzą, jeśli chodzi o kulki, możesz wymieszać ziemię z gliną (zawartość gliny jakoś 5-10% nie więcej) i osiągniesz ten sam efekt. Ludzie robią różnie, dają keramzyt, kulki różne cuda widziałem aczkolwiek sam nie mam tyle doświadczenia w ziemniakach, żeby Ci polecić co z tego jest najlepsze. 
Z mało wymagających dywanów Elocharis powinien dać sobie radę, wbrew pozorom jeśli nie brakuje mu substancji odżywczych to nawet przy niższym świetle jest ok.
Co znaczy 4x słabsze i 2x mocniejsze. Jakie to będą świetlówki. Ile mocy. Ważne, żeby były prawie długości zbiornika, bo potem wychodzą Ci niedoświetlone strefy po bokach.

Link to comment
Share on other sites

Ziemia ogrodowa + glina, Piasek rzeczny. Siatkę dałem w razie co.

Jak na razie posiadam 3 akwaria. Narzeczoną udało mi się przekonać i będzie miała swoje Neonokrewetkarium, więc obsada w akwarium się zmieni! 

Mam do dyspozycji:

Labeo

Bocje wspaniałą 

Kosiarki 

Glonojady 

Kiryski 

Czy mogę trzymać te ryby razem? Co mógłbym jeszcze dorzucić? Co z tego, co wymieniłem, absolutnie nie może być? Labeo wiem, że musi być jedno, więc tak będzie. Bocje ze 3? Kosiarek dałbym z 5. Glonojady 1 samiec i 2 samice. Kiryski chce 6 spiżowych, 6 pstrych. Co proponujecie do zapełnienia górnej części akwarium? 

Ryby, które wymieniłem posiadam, ponieważ zakupiłem akwarium i ryby dostałem gratis. Ładne, dorodne. Warto byłoby je później umieścić. ;)

Kupiłem parvula eleocharis na trawnik, tak jak mi doradziliście. 

Niżej dosyłam załączniki. 

Akwarium ma 214L. 

120x40x50 Profil. 

Oświetlenie 2x 30W (Wiem, że trochę mało) Zamierzam zmienić na 2x 58W 

Coś jeszcze możecie mi doradzić? ;)

 

 

post-24028-0-92481200-1464463158_thumb.jpg

post-24028-0-72346600-1464463165_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...