Skocz do zawartości

Filtr zewnętrzny-wewnętrzny


drifit89
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakładam akwarium 54L na bazie ziemi ogrodowej z dużą ilością roślin , jeśli chodzi o obsadę to zamierzam mieć neonki w ilości 5-10 sztuk.

Teraz moje pytanie jaki filtr zastosować czy jest w ogóle sens bawić się w filtr kubełkowy (zewnętrzny) przy tak małym litrażu. Nie chodzi tutaj o kwestie finansową tylko o sens zastosowania danego filtra do niewielkiego zbiornika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuje to ma regulacje przepływu wody ?? więc mogę regulować siłę strumienia. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

Ma, do tego zawsze powinieneś pamiętać że po jakimś czasie wydajność opada; więc nie jest to znowu taki problem; przyznam nie mam kaskady żeby porównać, ale nawet do krewetek bym zapakował kubełek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz moje pytanie jaki filtr zastosować czy jest w ogóle sens bawić się w filtr kubełkowy (zewnętrzny) przy tak małym litrażu. Nie chodzi tutaj o kwestie finansową tylko o sens zastosowania danego filtra do niewielkiego zbiornika.

 

Jeżeli kubeł to nie problem -spoko daj :) ale przy takiej obsadzie jaką wymieniłeś fzn-2 spokojnie starczy,a nawet będzie zapas .Plusy kubła wymieniono :) .

Ps; w 112 mam tetre 700 i spoko sobie radzi z narurowcem w Tange .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy jest sens bawić się w ziemię. Nic nie wspominasz o roślinach, bo całkiem możliwe, że masz na myśli rogatka, a jemu wystarczy samo szkło i woda...

 

Jeszcze dokładnie nie wiem, jakie rośliny będę posiadał, ale na pewno z listy niżej wymienionych. Co do podłoża rozważam czy zastosować ziemię czy substrat.

 

Pytanie o dozowanie CO2 przy parametrach wody PH 7 , KH 3 , GH 6.

 

Wąkrota - Hydrocotyle,

Zwartki - Cryptocoryne,

Vallisneria,

Sagittaria,

Rogatek,

Bacopa,

mchy i wątrobowce,

cardamine lyrata,

epifity - anubiasy i microsoria,

żabienice - echinodorusy,

hydrophilla,

cabomba,

rotalla rotundifolia,

moczarka,

gałązatka kulista,

pistia,

hiacynt wodny,

limnobium,

Penthorum sedoides,

Nymphoides hydrophylla,

Hottonia palustris.

Edytowane przez drifit89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz jakiś namiar gdzie można kupić?; jedyne co widziałem to po 50zł za sztukę

 

 

Nawet nie wiedziałem ze w/w roślina jest taka droga i cieżka do zdobycia ps, na allegro są po 29 zł. I tak jak wspomniałem, nie wiem jeszcze jakie rośliny będę posiadał, to jest na razie propozycja łatwych roślin nie wymagających za dużo od początkującego akwarysty :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pytanie o dozowanie CO2 przy parametrach wody PH 7 , KH 3 , GH 6.

Tzn? Dozujesz normalnie tylko musisz pamiętać, że masz zmniejszony bufor wody i musisz uważać, żeby nie podusić obsady.

A ile Ty w ogóle masz tam światła?

Zdecyduj się na 3-4 gatunki roślin i wtedy dobieraj pod nie czy ziemia czy substrat czy również CO2 , jak wybierzesz żabienicę, kryptokoryny i pistię to na co Ci to wszytsko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Co do podłoża rozważam czy zastosować ziemię czy substrat.

 

Pytanie o dozowanie CO2 przy parametrach wody PH 7 , KH 3 , GH 6.

 

 

 

Ziemia ogólnie jest fajnym podłożem :) dajesz ok.3-4cm. i na to 5cm. piachu i sadzisz zielsko (można poupychać w ziemi np.kulki gt).

Substrat też ok. z tym,że po jakimś czasie (zazwyczaj) to co ma skumulowane w sobie oddaje do słupa wody i nie ma nad tym żadnej kontroli(wysyp glonów),według mnie krótszy czas użytkowania od ziemi(wyjałowienie) no i ceny :shock:  .

Co do samego Co2 to moim zdaniem jeżeli nie masz oświetlenia w okolicach 0,5w/l to nie ma sensu się w to bawić bo roślinność i tak będzie ta mało wymagająca przy takim świetle.Może carbo ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemia ogólnie jest fajnym podłożem :) dajesz ok.3-4cm. i na to 5cm. piachu i sadzisz zielsko (można poupychać w ziemi np.kulki gt).

 

 

 

jaką ziemię najlepiej zastosować (ziemia ogrodowa ) ??

Tzn? Dozujesz normalnie tylko musisz pamiętać, że masz zmniejszony bufor wody i musisz uważać, żeby nie podusić obsady.

A ile Ty w ogóle masz tam światła?

Zdecyduj się na 3-4 gatunki roślin i wtedy dobieraj pod nie czy ziemia czy substrat czy również CO2 , jak wybierzesz żabienicę, kryptokoryny i pistię to na co Ci to wszytsko?

 

 

T5 24W 6500k czyli wychodzi 0,44 W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zakładam akwarium 54L na bazie ziemi ogrodowej z dużą ilością roślin , jeśli chodzi o obsadę to zamierzam mieć neonki w ilości 5-10 sztuk.

Teraz moje pytanie jaki filtr zastosować czy jest w ogóle sens bawić się w filtr kubełkowy (zewnętrzny) przy tak małym litrażu. Nie chodzi tutaj o kwestie finansową tylko o sens zastosowania danego filtra do niewielkiego zbiornika.

 

W tych konkretnych warunkach, o których wspominasz nie ma najmniejszego sensu kupno kubła. Wiem, że aktualnie panuje opinia, że KAŻDY powinien używać kubełków ale chętnie posłucham jakie to KONKRETNE właściwości filtra kubełkowego przemawiają za stosowaniem go w tym KONKRETNYM zbiorniku... tylko bez banałów typu - stabilna biologia - o jakiej stabilności, jakich parametrów mówimy przy 10 neonkach w gęsto zarośniętym baniaku?

Edytowane przez rob1979
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o jakiej stabilności, jakich parametrów mówimy

No to teraz zaświeciłeś wiedzą...

Od jakiegoś czasu szukasz po forum miejsc w których mógłbyś się do czegoś przyczepić aby wywołać bezsensowną dyskusję.

Tak bardzo chciał byś zobaczyć argumenty innych a Twojego ani jednego...

Najpierw może pokaż do czego doszedłeś w Swojej akwarystyce (chodzi mi o pokazanie Twojego akwarium), pomóż innym a wtedy dopiero wchodz w jakieś głębsze dyskusje, więc albo kończymy się bawić w podchody albo się pożegnamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz zaświeciłeś wiedzą...

Od jakiegoś czasu szukasz po forum miejsc w których mógłbyś się do czegoś przyczepić aby wywołać bezsensowną dyskusję.

Tak bardzo chciał byś zobaczyć argumenty innych a Twojego ani jednego...

Najpierw może pokaż do czego doszedłeś w Swojej akwarystyce (chodzi mi o pokazanie Twojego akwarium), pomóż innym a wtedy dopiero wchodz w jakieś głębsze dyskusje, więc albo kończymy się bawić w podchody albo się pożegnamy.

 

Chyba nadinterpretujesz... i to błędnie :)

Autor wątku wyraźnie napisał jakie akwarium zakłada - ziemia, skromna obsada rybna! dużo roślin... przy czym wyraźnie zaznaczył, że nie ma pewności czy potrzebuje kubełka... Jaką dostał odpowiedź? Kupuj kubełek bo będzie stabilna biologia! To jest bezrefleksyjnie powtarzany banał - ktoś wam płaci za podnoszenie wyników sprzedaży tych filtrów? ;) 

Faktem jest, że w zbiornikach roślinnych filtracja jest sprawą drugorzędną (może nawet trzeciorzędną) ponieważ filtracja biologiczna odbywa się głównie wewnątrz zbiornika a na dodatek skromna obsada rybna nie zaprzęga bakterii do roboty... Ktoś napisze, że duża pojemność kubełka daje dużo miejsca na rozwój bakterii nitryfikacyjnych - co z tego? W akwarium nie będzie "brudzących" ryb, nawet ich liczba będzie symboliczna... A przecież filtracja biologiczna jest potrzebna RYBOM a nie ROŚLINOM. W akwarium roślinnym filtr musi nam zapewnić cyrkulację wody i filtrację mechaniczną - z tym zupełnie dobrze poradzi sobie filtr wewnętrzny bądź kaskada.

 

Chcesz banować - banuj... Przecież to forum tak bardzo tętni życiem  :mrgreen: że jeden użytkownik mniej nie zrobi różnicy

PS. Forum dyskusyjne jest od dyskutowania - nawet jeśli dyskutanci się nie zgadzają... a jakość rad i podpowiedzi niech ocenia autor wątku - tobie nie muszą się podobać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akwarium to nie będzie żaden typowy LT, jeżeli uważasz, że dla roślin nie jest potrzebna żadna równowaga biologiczna to bardzo marna jest Twoja wiedza w tym temacie.

Rozumiem, że swojego akwarium roślinnego nie pokażesz, gdyż zapewne nie masz się czym poszczycić czy może jednak mnie zaskoczysz?

Co do tematu to gdybyś przeczytał zauważyl byś że ktoś również polecał kaskadę i nikt tego nie zanegował...

 

Co do jakości rad to zapoznaj się z regulaminem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akwarium to nie będzie żaden typowy LT, jeżeli uważasz, że dla roślin nie jest potrzebna żadna równowaga biologiczna to bardzo marna jest Twoja wiedza w tym temacie.

Rozumiem, że swojego akwarium roślinnego nie pokażesz, gdyż zapewne nie masz się czym poszczycić czy może jednak mnie zaskoczysz?

Co do tematu to gdybyś przeczytał zauważyl byś że ktoś również polecał kaskadę i nikt tego nie zanegował...

 

Co do jakości rad to zapoznaj się z regulaminem.

 

I to ja czekam na argumenty nie dzieląc się swoimi? :)

nie wiem juz teraz co ty masz na myśli pisząc "równowaga biologiczna" w kontekście filtra kubełkowego? jeśli nie chodzi o zamknięty cykl nitryfikacyjny to o co? Jeśli jednak chodzi o cykl nitryfikacyjny to podtrzymuję swoja opinię - to m.in. rośliny zapewniają równowagę biologiczną a nie jej wymagają... 

akurat taki nietypowy LT na ziemi prowadziłem, kilka innych też - 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.216358138393346.69888.100000574855581&type=1&l=8bea87ea03

 

mam nadzieję, że galeria będzie widoczna... swoją drogą co te fotki maja udowodnić w kwestii mojej wiedzy o filtracji? To nie jest kwestia jakiegoś doświadczenia tylko wiedzy łatwo dostępnej w internecie

Edytowane przez rob1979
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to ja czekam na argumenty nie dzieląc się swoimi? :)

nie wiem juz teraz co ty masz na myśli pisząc "równowaga biologiczna" w kontekście filtra kubełkowego? jeśli nie chodzi o zamknięty cykl nitryfikacyjny to o co? Jeśli jednak chodzi o cykl nitryfikacyjny to podtrzymuję swoja opinię - to m.in. rośliny zapewniają równowagę biologiczną a nie jej wymagają...

Nie będę się wypowiadał w temacie równowagi biologicznej ale kubeł i tak bym kupił; dużo roślin to mnóstwo odpadu biologicznego i wewnętrzny się nie wyrabia nawet w moim LT pomimo dużej wydajności- jest to jednak na pewno zależne bardzo mocno od tego jakie rośliny kolega będzie miał (w tapatalku jakoś nie potrafię podejrzeć wcześniejszej dyskusji)

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się wypowiadał w temacie równowagi biologicznej ale kubeł i tak bym kupił; dużo roślin to mnóstwo odpadu biologicznego i wewnętrzny się nie wyrabia nawet w moim LT pomimo dużej wydajności- jest to jednak na pewno zależne bardzo mocno od tego jakie rośliny kolega będzie miał (w tapatalku jakoś nie potrafię podejrzeć wcześniejszej dyskusji)

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

 

Chodzi Ci np. o gnijące części roślin jako odpad biologiczny? Rozkładająca się roślina odda do wody to z czego się składa - mikro, makroelementy - na ich nadmiar w wodzie kubełek nic nie pomoże. W interesie akwarysty jest raczej usunięcie takiej martwej rośliny z wody niż dopuszczenie do sytuacji, w której dostanie się do filtra i będzie w nim rozkładać tygodniami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci np. o gnijące części roślin jako odpad biologiczny? Rozkładająca się roślina odda do wody to z czego się składa - mikro, makroelementy - na ich nadmiar w wodzie kubełek nic nie pomoże. W interesie akwarysty jest raczej usunięcie takiej martwej rośliny z wody niż dopuszczenie do sytuacji, w której dostanie się do filtra i będzie w nim rozkładać tygodniami.

Tak o to chodzi, ale możemy ręcznie usuwać duże szczątki a filtr pomaga przede wszystkim z małymi szczątkami, zbyt małymi żeby je usuwać ręcznie. Jak radzić sobie z wewnętrznym to tylko na dwa filtry; mechanik i biolog. I osobiście dałbym sobie spokój powyżej 160l; po prostu kubeł kładzie wewnętrzne na łopatki

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie chodzi mi o zamknięty cykl a o stabilność biologiczną akwarium... Jest to duża różnica, której Ty nie zauważasz.

 

W takim razie wytłumacz ignorantowi... Przecież to forum - ja się chętnie czegoś dowiem... :ugeek: 

Nie zauważam różnicy bo to określenie to banał - dla każdego znaczy coś innego...

 

PS. Możesz naukowo - jak czegoś nie zrozumiem to zerknę do słownika...

Edytowane przez rob1979
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie nakręcajcie się. ;)

Zarówno jeden jak i drugi ma rację. W pewnym sensie.

Przy akwa 54l, użycie kubełka ma sens. Nie jest za to koniecznością. Ja byłbym skłonny użyć porządnej kaskady (FZN, nie jakieś HBL). Kubeł daje spory zapas jeśli chodzi o złoże biologiczne, jeśli mamy 6-7 litrów podłoża, to dodatkowe 4-5l w kubełku to dość istotna ilość. Z pewnością z takim zapasem akwarium byłoby w stanie wybaczyć wiele błędów. Tak, to ta stabilność biologiczna.

Przy tym litrażu masa roślinna może i spora, ale jednak nie gigantyczna, a 10 neonków to jednak nie tak mało. Przy odpowiednio przeprowadzonym starcie takiego akwarium można osiągnąć równowagę i stabilność nawet bez filtra kubełkowego, za to nawet posiadając taki filtr można spowodować piękną katastrofę.

Chill out, piąteczek... ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...