Skocz do zawartości

Obsada akwarium


jacobs
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Na wstepie chce zaznaczyc ze jestem nowy na forum, przrpraszam za brak pl znakow, ale cos mi siez klawiatura porobilo.

Temat wlasciwy:

Zamowilem akwarium o wymiarach: 40x35x45 cm (dl.xgl.xwys.)/63 litry, wiem ze nie sa to optymalne wymiary, ale innego nie moge postawic. Akwarium odbieram na poczatku przyszlego tygodnia i zastanawiam sie nad obsada, na wpuszczaniem jeszcze jest czas, ale lepiej wybrac i poszukac na spokojnie. Roslinki i dekoracje moge dobrac odpowiednie do rybek na ktore sie zdecyduje, napodlozu widzialbym jasny/zolty piasek, ew. drobny zwirek, oswietlenie dzienne biale, noc-niebieskie.

 Bardzo podobaja mi sie kolcobrzuchy karlowate, ale nie chce akwarium jedno-gatunkowego, i tutaj w koncu moje wlasciwe pytanie :

Czy moge w ten sposob obsadzic opisane akwarium:

 

2x kolcobrzuch karlowaty 

3x kirysek karlowaty

2x otosek

2/3x pielegnica ramireza

2x piskorek kuhli

+ ewentualnie cos malego kolorowego (licze na jakas podpowiedz)

 

Z gory dziekuje za wszystkie odpowiedzi.                                                                                                                                                                                                                      

Edytowane przez jacobs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie za dużo wszystkiego ;) Kolcobrzuch karłowaty to fajna rybka, jeśli chcesz na nie postawić to proponowałabym 1+2 (samiec + 2 samice) kolcobrzucha i do tego 5-7 otosków. Na tym bym skończyła, bo każdą inną rybę będą chciały skubać. Jesteś gotów na hodowlę ślimaków na pożywienie dla kolcobrzuchów? Ewentualnie podobno czasem nie jedzą krewetek... Ale jak mówię "podobno" i "czasem", jak się trafi, możesz spróbować, a jak się nie trafi, to się najedzą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma dno 40x35 i do takich wymiarów musimy się dostosować w obsadzaniu. Prowadzi to do wniosku, że:

 

3x kirysek karlowaty 2x otosek 2/3x pielegnica ramireza 2x piskorek kuhli
Te ryby będą mieć za mało miejsca - w dodatku kiryski, otoski i piskorki to zwierzęta żyjące w stadach (podpowiedź: 2-3 sztuki to grupa, ale nie stado, tak właściwie poniżej 10szt ciężko mówić o stadzie)

 

 

2x kolcobrzuch karlowaty
Tu lepiej, by wypowiedziała się Luna, ale możesz mieć problemy z przepychankami pomiędzy rybami.

 

Moja rada:

-ogarnij parametry wody, jaką dysponujesz

-podaj, jaki masz w tym akwarium mieć osprzęt (filtr!)

-zrezygnuj z oświetlenia 'nocnego' niebieskiego, bo ryby przy tym nie pośpią

-zacznij czytać o wymaganiach swoich ryb - polecam strony po angielsku seriouslyfish i fishbase. Unikaj polskich, jak rybyakwariowe.eu. Zerknij też w forumową encyklopedię ryb (forumową, na głównej stronie superakwarium jest sporo przestarzałych opisów)

-przygotuj się na to, że zbyt wiele gatunków w takiej kolumnie nie utrzymasz - ryby pływają w poziomie, nie w pionie, a miejsca w poziomie masz malutko.

 

Wstępna propozycja obsady: Żyworódka Endlera 4+8, i tyle, akwarium obsadzić niewymagającymi roślinami, a Endlerki są na tyle ruchliwe, by wypełniły cały słup wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o osprzet to nie chce wydawac jakiegos majatku, grzalka z termostatem, chcialbym napowietrzacz osobny, filter raczej wewnetrzny (tutaj licze na jakas podpowiedz), odnosnie oswietlenia nocnego- nie bedzie wlaczane na cala noc, tylko czasami , w celach ozdobnych.

jaka man wide - wody jeszcze nie man, bo nie man jeszcze akwarium, ale wiemze ph itd.mozna odpowiednio dostosowac do ryb.


wracajac do rybek, rozumiem ze troche za duzo zaproponowalem, gdybym zrezygnowal z piskorkow, kolcobrzuchy mnie urzekly I bardzo mi na nich zalezy, wiem ze lubia slimaki, moge troche dopuscic/ dopiszczac, to nie problem. Pytanie do Was, jakie rybki moge trzymac z kolcobrzuchami, jesli pielegniczki odpadaja, zalezy mi na czyms troche wiekszym I kolorowym.

 

Regulamin 6.1. Akceptowałeś, więc przestrzegaj, może tylko prawy alt jest za daleko... Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie chce wydawac jakiegos majatku, grzalka z termostatem, chcialbym napowietrzacz osobny, filter raczej wewnetrzny
Napowietrzacz to właśnie 'wydawanie majątku' bo gadżet właściwie zbędny. Filtr zrób sobie z jakiejś głowicy o mocy ~300l/h hamburski w kącie.

 

 

, gdybym zrezygnowal z piskorkow, kolcobrzuchy mnie urzekly I bardzo mi na nich zalezy, wiem ze lubia slimaki, moge troche dopuscic/ dopiszczac, to nie problem. Pytanie do Was, jakie rybki moge trzymac z kolcobrzuchami, jesli pielegniczki odpadaja, zalezy mi na czyms troche wiekszym I kolorowym.
Nie tylko z piskorków, ale wszystkiego poza kolcobrzuchami, bo cała reszta propozycji zwyczajnie nie pasuje do tak małego akwarium. Kolcobrzuchy mogą w małych akwariach skubać pozostałe zwierzaki - a przez mogą rozumiem "nie liczyłbym na to, że trafi się cud i uda się dostać potulne baranki". Mało tego - chcesz 'coś większego' w akwarium 40x35. Nawet gdybyś umieścił w nim większą rybę, to może nękać kolcobrzuchy, albo być nękana przez nie, lub konkurować o pokarm.

 

Zrób sobie akwarium jedno-dwu gatunkowe z obsadą dostosowaną do wymiarów zbiornika. Chcesz duże ryby - znajdź miejsce na większe akwarium. W przeciwnym wypadku prosisz się o kłopoty. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolcobrzuchy nie nadają się do akwa towarzyskiego  będą podskubywać płetwy innym rybom  wolnopływającym  a z szybkimi przegrają walkę o pokarm .

Towarzystwo dla kolcobrzucha to np otosek .

 

Na twoim miejscu dał bym 6x kolcobrzucha + 4 otoski + ślimaki (zatoczek ,rozdętka)  będzie to naturalny pokarm dla kolców i bedą miały na czym zęby zcierać  .

Oczywiście zbiornik gęsto obsadzony zielskiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mówiłam, jedyne towarzystwo dla kolcobrzucha to otoski, więc naprawdę nie ma co pytać jeszcze raz, jak chcesz kolcobrzuchy, to wybór jest ograniczony. Co do napowietrzacza - zbędny gadżet zamiast tego kup niezły filtr, jakaś dobra kaskada typu fzn-3 i nie zajmujesz miejsca w akwarium :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja będę kontynuował przypominanie, że 4 otoski to za mało dla komfortu tych ryb. Ilekroć to widzę, pływają i pełzają w dużych grupach. 4 sztuki zgubią się między roślinnością. W dodatku akwarium wciąż pozostaje kostkowato-kolumnowate i nie da się wiele poobserwować, jak te ryby pływają - a robią to bez problemu, całym stadem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu dał bym 6x kolcobrzucha + 4 otoski + ślimaki (zatoczek ,rozdętka) będzie to naturalny pokarm dla kolców i bedą miały na czym zęby zcierać
Jesteś gotów na hodowlę ślimaków na pożywienie dla kolcobrzuchów?

Kolcobrzuchy karłowate nie muszą ścierać "dzioba" (tak naprawdę są to zęby) w przeciwieństwie do pozostałych gatunków kolcobrzuchów. Aczkolwiek ślimaki stanowią bardzo dobry pokarm i szczerze go polecam :) Nawet seriouslyfish powiela mit o konieczności ścierania zębów u tego gatunku, dlatego polecam w tym wypadku raczej lekturę dedykowanych pufferom angielskich portali oraz wypowiedzi osób, które posiadają ten gatunek.

 

Kolcobrzuchy nie nadają się do akwa towarzyskiego będą podskubywać płetwy innym rybom wolnopływającym a z szybkimi przegrają walkę o pokarm .

Towarzystwo dla kolcobrzucha to np otosek .

Bardzo celna uwaga na temat jedzenia. Kolce wolniej pobierają pokarm, czasem lubią mu się nawet poprzyglądać zanim go ruszą. Zanim kolec wciągnie np. 1 doniczkowca inna ryba pochłonie ich już z 5 razy tyle.

 

Otoski to dobry wybór pod względem towarzystwa i nie rzucają się w oczy, co jest dosyć istotne (należy jednak mieć na uwadze, że to ryby stadne, tak jak wspomniano). Kolcobrzuchy bardzo lubią skubać inne ryby, nie ważne czy ruchliwe, spokojne, z weloniastymi płetwami czy bez. Po prostu każde stworzenia które je zainteresują muszą "zbadać" z bliska, a jak wiadomo puffery są ciekawskie i interesuje je dosłownie wszystko...

 

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że u mnie obrywało się zarówno rybom ławicowym ze średniej partii akwarium (bystrzyki, brzanki) jak i dolnej (kiryskom) oraz krewetkom (te ostatnie stanowią świetnie źródło pokarmu :)). Natomiast wszelkie "zbrojnikowate" zostawiane były w spokoju - miałam z kolcobrzuchami loricarie red a obecnie żyją razem z panaque maccus i żadne z nich nigdy nie były podskubywane. Zatem myślę, że otoski nie powinny budzić zbytniego zainteresowania, a przynajmniej nie powinno im się obrywać jakoś szczególnie bardzo...

 

Jak już wspomniano akwarium ma małą powierzchnię dna, zatem pod względem obsady i tak nie masz zbyt dużego pola manewru. Tym bardziej jeśli chcesz trzymać terytorialne i podgryzające rybki. Kolcobrzuchy karłowate są małe, ale tak jak wszystkie kolcobrzuchy mają naprawdę "ogromne" charakterki i trzeba o tym pamiętać. To nie są zwierzaki o pokojowym usposobieniu gupika :)

Gdybym zakładała akwarium wielkości Twojego wpuściłabym do niego tylko max 4 puffery i garść ślimaków + ewentualnie krewetki. Nie ryzykowałabym z trzymaniem dodatkowych gatunków ryb na tak niewielkiej powierzchni, 40cm to naprawdę mało na ucieczkę. Mam akwarium 126L i mniej więcej 40cm wynosi terytorium samego samca :) zaciekle przepędza z niego pozostałe kolce.

 

Dodam, że tak jak wspomniał Raiders zbiornik powinien być gęsto obsadzony zielskiem, ewentualnie pełen gałązek lub korzeni, tak aby ryby nie widziały się przez cały czas. Ograniczy to przeganianie się i zapewni kryjówki. Poza tym puffery bardzo lubią dokładnie oglądać otoczenie :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.
Zatem postanowione, zostaje przy kolcobrzuchych+otoski, pozostaje pytanie ile rybek moge wpuscic, czy Waszym zdaniem, jesli postaram sie o duzo roslinek i korzeni/kamieni, moglbym wposcic np. 6 sztuk (2samce+ 4 samice) i do tego 3 otoski, ewentualnie pare krewetek i oczywiscie slimaki.
Pozostaje jeszcze sprawa gdzie moge dostac te malenstwa, najlepiej Lodz i okolice, widzialem ze Sa na allegro, ale nie man przekonania do kuppwanoa rybek przez internet, pomijajac, niepewnosc co sie dostanie, noe wyobrazam sobie ich podrozy w paczce kurierskiej, chyba ze macie inne zdanie/doswiadczenia.

P.S.
Przepraszam za byki, ale pisalem na szybko na telefonie.

 

Regulamin to regulamin i lepiej będzie jak będziesz go przestrzegał. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 sztuk (2samce+ 4 samice) i do tego 3 otoski, ewentualnie pare krewetek i oczywiscie slimaki.

My Ci tłumaczymy, a Ty swoje... :P Otosek - ryba towarzyska. Kolcobrzuch - ryba terytorialna. Albo same kolcobrzuchy, jak radziła Luna 4szt, albo para kolcobrzuchów ze stadem otosków i módl się, by nie skubały. Przez stado rozumiem ~9szt. W naturze te ryby występują w ławicach.

 

Jak przez neta kupisz w ciepłych, ale nie gorących miesiącach, to nie powinno nic się stać - tylko patrz, by był rekomendowany sprzedawca.

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wznawiam temat, troche dluzej to zajmuje, ale coz, jak cos robic to porzadnie.

akwarium juz prawie gotowe, jest juz filtr multikani z 2 komorami (w planie rozbudowa do 3), grzalka 100w, napowietrzacz tetra aps 100, pokrywa pvc i bimbrownia wlasnej roboty,  czekam jeszcze tylko na oswietlenie.

 Przemyslalem sprawe, pogrzebalem troche w necie i mam nowa propozycje/zapytanie:

1+1 pielegniczka Ramireza

1+1 pretnik trojbarwny

1     zbrojnik zebra

Do tego ewentualnie cos na srodek, ale tutaj jeszcze brak pomyslu, myslalem o boju, ale opinie winternecie sa sprzeczne, jedni pisza ze ok, inni ze beda wojny. Neonki tez niby ok,ale +-7 rybek do mojego akwa z inna obsada to chyba za duzo, a 2-3 sztuki to zdecydowanie zly pomysl dla samych rybek i moich oczu.

Ewentualnie jestem otwarty na inne propozycje, tylko nie piszcie prosze zebym wposcil 2-3 gupiki, taka propozycje moge dostac od przecietnego gimnazjalisty. Zalezy mi na ladnych ciekawych, mozliwie oryginalnych rybkach, ktore bedzie "widac" i ktore beda sie mozliwie dobrze czuly w moim akwarium.


P.S.

Zapomnialem opisac troche wystroj:

Na dnie duzo kamieni (lupek kwarcytowy) z jaskinkami i kryjowkami, roslinki w trakcie kompletacji jeszcze, na dnie trawka, na skalkach mech, z tylu cos mozliwie wysokiego, chce troche ukryc rury i grzalke, na dnie piasek kwarcowy.

do oswietlenia beda diody led 5050 rgb 4x40cm (w sumie 96 diod o mocy +-28w)

Dla przypomnienia akwarium 40x35x45 (dlxszxwy)

Edytowane przez jacobs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że nie dostaniesz tutaj odpowiedzi która pasowałaby do Twoich wymysłów.

 

Chcesz kolorowo? Proszę:

http://allegro.pl/ozdoba-akwariowa-rybka-no-fishing-7-5-cm-i5611779907.html

http://allegro.pl/ozdoba-akwariowa-rybka-rafa-9cm-i5608520613.html

http://allegro.pl/ozdoba-akwariowa-dwie-rybki-10cm-i5611656290.html

te się nadają do Twojego akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdajesz sobie sprawę z odmiennych wymagań swoich ryb?

Nie do konca, z tego co przeczytalem w necie temp i ph niby w porzadku, ale nie wszystko w internecie jest madre i prawdziwe,a Ja nie jestem specjalista, gdyby bylo inaczej  nie musialbym prosic o porady, ;)

Obawiam się, że nie dostaniesz tutaj odpowiedzi która pasowałaby do Twoich wymysłów.

 

Chcesz kolorowo? Proszę:

http://allegro.pl/ozdoba-akwariowa-rybka-no-fishing-7-5-cm-i5611779907.html

http://allegro.pl/ozdoba-akwariowa-rybka-rafa-9cm-i5608520613.html

http://allegro.pl/ozdoba-akwariowa-dwie-rybki-10cm-i5611656290.html

te się nadają do Twojego akwarium.

Napisales to z czystej wredoty, czy zeby byc fajnym ?

A moze uwazasz ze kazde akwarium musi byc szare i monotonne ?

Naprawde nie rozumiem takich postow, moze wyjasnij mi co zlego w tym ze chcialbym "kolorowe rybki" do akwarium, ktore ma przeciez byc ozdoba dla domu.

Zdaje sobie sprawe z tego ze taki metraz akwarium nie jest idealny dla zadnej rybki, dlatego staram sie dowiedziec jakie rybki beda czuly sie w tym mozliwie dobrze.

Edytowane przez jacobs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbrojnik zebra potrzebuje silnie natlenianej wody o mocnym nurcie. Coś, czego labiryntowce nie będą Ci tolerować, a pielęgniczki też niezbyt docenią. Z resztą zbrojniki to nie do takiego akwarium. W dodatku 2 gatunki terytorialnych guramiowatych w  takim baniaku to przepis na wojnę. 1 gatunek terytorialny + 1 gatunek ławicowy, ewentualnie dorzucić coś żyjacego w luźnym stadzie, jeśli już koniecznie musi być dużo gatunków. Ale nie cisnąć 3 gatunków terytorialnych z rybami o specyficznych wymaganiach. Temperatura i pH to nie jedyne wymagania ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbrojnik zebra potrzebuje silnie natlenianej wody o mocnym nurcie. Coś, czego labiryntowce nie będą Ci tolerować, a pielęgniczki też niezbyt docenią. Z resztą zbrojniki to nie do takiego akwarium. W dodatku 2 gatunki terytorialnych guramiowatych w  takim baniaku to przepis na wojnę. 1 gatunek terytorialny + 1 gatunek ławicowy, ewentualnie dorzucić coś żyjacego w luźnym stadzie, jeśli już koniecznie musi być dużo gatunków. Ale nie cisnąć 3 gatunków terytorialnych z rybami o specyficznych wymaganiach. Temperatura i pH to nie jedyne wymagania ryb.

Dziekuje za konkretna odpowiedz, a moglbys podrzucic jakies propozycje?

Moze np. proporczykowiec, albo szczupienczyk karlowaty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Napisales to z czystej wredoty, czy zeby byc fajnym ?

Wyjątkowo niemiły ze mnie gość, nic nie poradzę.

 

 

A moze uwazasz ze kazde akwarium musi byc szare i monotonne ?
A to już mocne przeinaczenie z Twojej strony. Bo nie przypominam sobie, żebym coś takiego napisał.

 

 

Zdaje sobie sprawe z tego ze taki metraz akwarium nie jest idealny dla zadnej rybki, dlatego staram sie dowiedziec jakie rybki beda czuly sie w tym mozliwie dobrze.
Ale już na początku tego tematu zwrócono Ci na to uwagę. Może pora żebyś przyjął do wiadomości, że nie dobierasz obsady do 63l (bo do takiego litrażu w standardowych wymiarach da się zupełnie inne ryby dobrać), tylko do trochę rozepchniętej 30?

Może warto zastanowić się nad ograniczeniem planowanych gatunków, dużo lepiej będzie wyglądała jedna większa grupa niż plączące się w kółko 2-3 gatunki.

Pomijając aspekt wizualny, przedobrzenie z obsadą kończy się zazwyczaj problemami. Zaczynając od zatruć amoniakiem (bo filtracja nie wyrabia), po ryby sponiewierane w walce o rewiry (co często kończy się infekcjami i zakażeniami).

Wtedy akwa przestaje być ozdobą, a zaczyna być nieprzyjemnym problemem. A jak do kompletu sypnie glonem to już pełnia szczęścia.

Podsumowując: moja złośliwość ma na celu zwrócenie uwagi na problemy w które chcesz się wpakować. Często mniej znaczy więcej. Naprawdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego zbrojnika, juz sobie odpuszczam - co prawda tak 100% poczatkujacy nie jestem, kiedys przerabialem rozne akwaria i rybki - gupiki welonki, zyworodki, zeberki, pyszczaki, pawiookoie, ale sprawdzilem dokladniej ceny i troche  :eek: , zreszta z tego co napisaliscie warunki nie te.

Jesli gurami z ramirezami tez odpadaja - trudno, naprawde zalezy mi na tym zeby rybki byly odpowiednia dobrane i dobrze sie czuly w swoim towarzystwie, dlatego licze na Wasze propozycje. :patyk:

Edytowane przez jacobs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...