Skocz do zawartości

Obsada akwarium


jacobs
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wyjątkowo niemiły ze mnie gość, nic nie poradzę.

 

 

A to już mocne przeinaczenie z Twojej strony. Bo nie przypominam sobie, żebym coś takiego napisał.

 

 

Ale już na początku tego tematu zwrócono Ci na to uwagę. Może pora żebyś przyjął do wiadomości, że nie dobierasz obsady do 63l (bo do takiego litrażu w standardowych wymiarach da się zupełnie inne ryby dobrać), tylko do trochę rozepchniętej 30?

Może warto zastanowić się nad ograniczeniem planowanych gatunków, dużo lepiej będzie wyglądała jedna większa grupa niż plączące się w kółko 2-3 gatunki.

Pomijając aspekt wizualny, przedobrzenie z obsadą kończy się zazwyczaj problemami. Zaczynając od zatruć amoniakiem (bo filtracja nie wyrabia), po ryby sponiewierane w walce o rewiry (co często kończy się infekcjami i zakażeniami).

Wtedy akwa przestaje być ozdobą, a zaczyna być nieprzyjemnym problemem. A jak do kompletu sypnie glonem to już pełnia szczęścia.

Podsumowując: moja złośliwość ma na celu zwrócenie uwagi na problemy w które chcesz się wpakować. Często mniej znaczy więcej. Naprawdę.

Tak napisano juz na samym poczatku, w srodku i na teraz koncu tematu, ze w takim akwa nic wielkiego nie zwojuje, zreszta o tym sam tez wiedzialem, akurat tutaj nie trzeba byc fachowcem - jak zmienia mi sie warunki mieszkaniowe to pewnie kupie cos "normalnego", w sumie juz o tym mysle, stad osprzet ktory do np. 100l bede mogl spokojnie przelozyc, ale w tej chwili to poprostu niemozliwe.

Jestes modem, wiec pewnie tez doswiadczonym akwarysta - moze zamiast tylko krytykowac zaproponuj cos konkretnego od siebie, nie chce robic zupy, ale zalezy mi na tym zeby w akwarium bylo cos widac, dlatego zapytalem o parke ramirezek, ktore "siedza" raczej na dole w kamieniach + parke pretnikow ktore niby preferuja gorne partie, przyznaje ze z tym l-46 to niewypal.

Znasz parametry wody?

Jeszce nie - tak jak napisalem akwa nie jest jeszcze na 100% gotowe, ale w najblizszym czasie napewno kupie cos takiego :

http://allegro.pl/jbl-test-6w1-50-testow-mega-promocja-i5331553370.html

a parametry moge dostosowac odpowiednio do konkretnych gatunkow przy pomocy masy chemikaliow sprzedawanych teraz w sklepach.

Swoja droga kiedy tego nie bylo i rybki - nie mowie o jakichs morskich wynalazkach- tez byly hodowane w akwariach, ale coz ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na obsadach się słabo znam. ;)

Ale wiem jak potrafią takie "ciepłe kluchy" jak ramirezki terroryzować przy tarle akwa 112l, 15cm mieczyk siedział schowany za filtrem i nawet nosa nie wychylał, bo był łomot jak tylko się pojawił w zasięgu wzroku. Dlatego aspekt terytorialności jest bardzo istotny.

Jakąś opcją jest bojownik (jeden) z dodatkiem. Bojek jako gwiazda leniwie plączący się po akwa, do tego stadko jakichś boraras (żeby bojek trochę ruchu miał a jednak nie dogonił).

W tak wysokim szkle dość ciężko stworzyć będzie jakąś aranżację wypełniającą całą wysokość, dodatkowo problem może być z roślinami trawnikowymi ze względu na wysokość i oświetlenie (mimo że planujesz go sporo, to jednak ledy przy tej wysokości mogą nie dać rady). Może warto "wyciągnąć" aranż w górę korzeniami z jakimiś mchami czy mikrozoriami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl calkiem fajny, bojownik na tle jasnego akwarium moglby sie naprawde pieknie prezentowac,, te borarasy tez bardzo ladne, jesli dostac je w jaskrawym kolorze, ewentualnie moglbym zastapic je np. jakimis neonkami. Moglbys moglbys podrzucic jeszcze jakis gatunek do dolnych warstw, zeby nie bylo tam calkiem pusto.

 Odnosnie oswietlenia rozmawialem dzisiaj z paroma hodowcami roslin na gieldzie, wszyscy mowili ze przy takim oswietleniu roslinki spokojnie dadza  rade, Za kilka dni, jak juz dokoncze pokrywe postaram sie wrzucic jakies foto, wiadomo wtedy duzo latwiej zaproponowac jakas obsade, chociaz propozycja ban mastera jest naprawde ciekawa.

 

Regulamin 6.1. Akceptowałeś to przestrzegaj. Mapet

Ban master to tytuł tak jak Twój "podglądacz" nick tego "gościa" nad Twoim postem to Ahr. Mapet


Pomysl calkiem fajny, bojownik na tle jasnego akwarium moglby sie naprawde pieknie prezentowac,, te borarasy tez bardzo ladne, jesli dostac je w jaskrawym kolorze, ewentualnie moglbym zastapic je np. jakimis neonkami. Moglbys moglbys podrzucic jeszcze jakis gatunek do dolnych warstw, zeby nie bylo tam calkiem pusto.

 Odnosnie oswietlenia rozmawialem dzisiaj z paroma hodowcami roslin na gieldzie, wszyscy mowili ze przy takim oswietleniu roslinki spokojnie dadza  rade, Za kilka dni, jak juz dokoncze pokrywe postaram sie wrzucic jakies foto, wiadomo wtedy duzo latwiej zaproponowac jakas obsade, chociaz propozycja ban mastera jest naprawde ciekawa.

 

Regulamin 6.1. Akceptowałeś to przestrzegaj. Mapet

Ban master to tytuł tak jak Twój "podglądacz" nick tego "gościa" nad Twoim postem to Ahr. Mapet

Zle spojrzalem po prostu, Ahr chyba mi to wybaczy.  :wsciekly:

Ty nie masz innych problemow, czy tylko chciales nabic sobie post,

od pilnowania regulaminu chyba sa moderatorzy (np. Ahr) ?

:spam:  :spam:  :spam:  :spam:  :spam:  :spam:

 

Kolego a ja kim jestem? Bym chciał nabić sobie posty, to bym napisał posta a nie edytował Twojego i chciałbym zaznaczyć, że pomimo że każdy moderator ma prawo moderować całe forum to piszesz dokładnie w moim dziale, zapoznaj się dokładnie z regulaminem, bo widzę, że masz problem z czytaniem. Mapet


Pomysl calkiem fajny, bojownik na tle jasnego akwarium moglby sie naprawde pieknie prezentowac,, te borarasy tez bardzo ladne, jesli dostac je w jaskrawym kolorze, ewentualnie moglbym zastapic je np. jakimis neonkami. Moglbys moglbys podrzucic jeszcze jakis gatunek do dolnych warstw, zeby nie bylo tam calkiem pusto.

 Odnosnie oswietlenia rozmawialem dzisiaj z paroma hodowcami roslin na gieldzie, wszyscy mowili ze przy takim oswietleniu roslinki spokojnie dadza  rade, Za kilka dni, jak juz dokoncze pokrywe postaram sie wrzucic jakies foto, wiadomo wtedy duzo latwiej zaproponowac jakas obsade, chociaz propozycja ban mastera jest naprawde ciekawa.

 

Regulamin 6.1. Akceptowałeś to przestrzegaj. Mapet

Ban master to tytuł tak jak Twój "podglądacz" nick tego "gościa" nad Twoim postem to Ahr. Mapet


Zle spojrzalem po prostu, Ahr chyba mi to wybaczy.  :wsciekly:

Ty nie masz innych problemow, czy tylko chciales nabic sobie post,

od pilnowania regulaminu chyba sa moderatorzy (np. Ahr) ?

:spam:  :spam:  :spam:  :spam:  :spam:  :spam:

 

Kolego a ja kim jestem? Bym chciał nabić sobie posty, to bym napisał posta a nie edytował Twojego i chciałbym zaznaczyć, że pomimo że każdy moderator ma prawo moderować całe forum to piszesz dokładnie w moim dziale, zapoznaj się dokładnie z regulaminem, bo widzę, że masz problem z czytaniem. Ma

Sorry, moje niedopatrzenie, w takim razie prosilbym o usuniecie mojego poprzedniego postu, w sumie tego tez, zeby nie zrobil sie smietnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak teraz wyglada moje akwarium:

http://zapodaj.net/e707c4eab4735.jpg.html

http://zapodaj.net/ee2d4f5aebcd9.jpg.html

http://zapodaj.net/f657d3a681351.jpg.html

Oczywiscie jest jeszcze w fazie dopracowywania i nie ma jeszcze wlasciwego oswietlenia, jestem gdzies w budowy, poza tym nie wlozylem jeszcze napowietrzacza-gdzies zapodzialem zaworek przeciwzwrotny :-x .

Co myslicie o takiej obsadzie :

 

1+3  bojownik

2      zbrojnik L010

7      kirysek

5      razbora boreanska

 

P.S.

Zrobilem testy wody :

cl2 0
ph 7,6-8
gh >14<21
no2 0
no3 0
kh 6
Edytowane przez jacobs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo paskowe są niedokładne i szybko się kończą - chcąc zmierzyć jeden nawet parametr zużywasz cały pasek. Po pomiarach widzę, że masz JBL 6in1, czyli te, które raz sobie dla hecy kupiłem. Czyli minimum 30zł wydane. Za 30zł masz zestaw GH, KH i pH od zooleka. Do tego dokupujesz za naście NO2 zooleka i za >30zł NO3 JBL/Sera. I możesz mierzyć dokładnie.

 

Akwarium nie zaczęło jeszcze dobrze dojrzewać, tak swoją drogą - zerowe NO2 i NO3, nawet paski powinny wykazać choć obecność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolewalem do wody tetra aquasafe,ile jeszcze powinienem czekac z wpuszczeniem rybek, roslinki co prawda wsadzilem wczoraj, ale woda z wlaczonym filtrem 24/h stoi juz +- 3 tygodnie.

Wracajac do obsady, parametry wody chyba mozna jakos wyregulowac, czy wtedy taka obsada bylaby ok?

Edytowane przez jacobs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wogole z tymi testami strzeliles idealnie, ale pisalem juz co chce kupic i nikt tutaj nie oponowal, a jeden hodowca na gieldzie (nie sprzedawal testow  :!: ) mowil ze te z jbl sa w miare dokladne- razem ze szwagrem czy tesciem porownywali je z kilkoma innymi.


Nie wyregulujesz, jeśli masz wapienie w akwarium.

 

Na bojowniki akwarium za wysokie.

Na kiryski i zbrojniki za krótkie.

Moglbys sprecyzowac co znaczy ze akwarium jest za wysokie ?


Odnosnie kamieni sie nie wypowiadam, bo sie nie znam - dokladnie to lupek kwarcowy - myslalem ze to nie jest wapien

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kamieniach też jakoś ekstra się nie znam, ale czy to kwarc jest...

 

Testów Ci nikt nie wybijał z głowy, bo zrobił się chaos z edytami na czerwono i osobiście spieprzyłem z tego tematu w siną dal, bo było zbyt chaotycznie i raziło mnie w oczy.

 

Akwarium za wysokie, bo bojowniki lubią akwaria długie/szerokie, ale niskie - 40cm akwarium to maks, w jakim bym je trzymał, a po swoich doświadczeniach z nimi raczej nie wyżej, niż 30cm.

 

Zbiornik masz fajny na paludarium, albo duże krewetkarium. I tym tropem bym raczej poszedł - kolumny, w dodatku wąskie kolumny ciężko zagospodarować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze jestem troche upirdliwy, ale ktos ma jakies inne propozycje ?

 

Ja mam jedną, może będę upierdliwy ale widze że chyba jednak zrobisz mi tą "laske" i zaczniesz używać znaków diaktrycznych. Naprawdę  tak ciężko przeczytać regulamin i się do niego dostosować?

Pomimo ostrzeżeń się nie dostosowałeś, poprzednią moją notkę usunołeś więc lecą kolejne "punkty", widzę, że lubisz  je zbierać. Teraz będziesz miał dwa dni odpozynku. +2 Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...