Skocz do zawartości

Nowe akwarium prośba o rady


Marcin3112
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Tak jak mówiłem pojawiam się z nowymi pytaniami. Ale najpierw zmiany jakie zaszły w moim akwarium. Doszło trochę światła, mianowicie znaleziona w piwnicy lampa że starego akwarium,jebao 36W HRR(niestety nie znam barwy światła) i dokupiłem naświetlacz led 20w 6500k. Od tego czasu pracują 2 bimbrownie (5l z podwójnym zacierem i 2 litrowa) zwiększyłe również nawożenie: 2ml azot 4,5ml potas rano i 1,5ml profito wiecorem. Rośliny zaczęły pięknie rosnąć i bąblować aż do dzis,zauważyłem, że na anubiasach pojawiły się brązowe rozlane plamy i i czarne kropki,a liście cryptocoryny zwijaja się na końcach do tego na starych liściach ludwigi znów pojawiły się dziury. Testy ostatni raz robiłem w piątek : PH 6.5

GH niestety się skończył

Kh10

NO3 10

PO4 0,5/1

Fe 0,25

Jak myślicie co może być przyczyną plam na anubiasach? I czy przy takim nawozeniu może nadal brakować mikro i potasu ?

post-23221-0-85738900-1452629280_thumb.jpg

post-23221-0-97525100-1452629384_thumb.jpg

Edytowane przez Marcin3112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest duża szansa, że brakuje Ci mikro, jak dowaliłeś światła to rośliny idą ze wzrostem i pochłaniają co mają, jak nie robi Ci się zielony osad na szybie z przody (najlepiej go wdać jak spojrzysz na nią z boku akwarium) to możesz zwiększyć dawkę.

 

 

 

NO3 10 PO4 0,5/1

Powinno być ok.

 

 

 

Fe 0,25

Minimalnie zwiększ do 0,4 , tylko nie wiem czy podnosząc samo żelazo nie przedawkujesz pozostałych składników mikro.

 

 

 

4,5ml potas

To akurat nic nie mówi bo nie wiadomo jak masz rozrobiony (nie chce mi się przeglądać całego tematu)- łatwiej jak byś napisał ile lejesz mg/l, być może  jest jego za mało i może być powodem powstawania dziur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potas firmy easylife. Producent podaję ,że 10ml na 100l podnosi poziom o 4ppm. Wcześniej zastosowałem się do porady forumowicza żeby dać jednorazowo 30ml (poziom potasu w akwarium był zerowy) i później 4ml dziennie.Wczoraj zwiększyłem dawkę do 5.5ml rano. Szczyty ludwigi nie wyglądają najgorzej tylko zrobily się różowe i od dołu zaczynają znowu odpadach podzuirawione liscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent podaję ,że 10ml na 100l podnosi poziom o 4ppm.

Ty masz akwarium 180 L, najlepszy (wg mnie) poziom potasu (przy dość mocnym świetle) to około 18 mg/l (tygodniowo)

 

 

Ty żeby uzyskać te 4 ppm musisz nalać jednorazowo 18 ml a żeby uzyskać dawkę 18 mg/l tygodniowo musisz wlać 4,5 razy więcej więc 81 ml, podzielić to na 7 dni tygodnia (przyjmując, że lejesz nawozy codziennie)  to jest około 11,5 ml dziennie tego nawozu (sprawdź te obliczenia, bo mogłem gdzieś strzelić babola - liczone na szybko).

Jak widzisz chyba dawkujesz trochę tego za mało, zastanów się nad kupieniem soli. ;)

 

Edit:

 

Zapomniałem dopisać:

 

 

Szczyty ludwigi nie wyglądają najgorzej tylko zrobily się różowe i od dołu zaczynają znowu odpadach podzuirawione liscie.

Przy zwiększonym świetle to normalne że przebarwia się na ten kolor i przy braku potasu w wodzie  transferuje go prawdopodobnie ze starych liści do nowych, żeby cały czas rosnąć (zdarza się tak ze wszystkimi pierwiastkami mobilnymi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zwiększam nawożenie,i chyba bede musial sie zmierzyć z solami.Może polecisz mi jakiegos sprzedawce ? Co do pylu na szybie to raczej go nie ma ale pojawily sie zielone punkty(zielenice jak się nie mylę ) w niektorych miejscach.Takie same sa na anubiasach.Dzis dzień podmiany więc przed zrobiłem testy które wyglądają tak :

PH 7,5 NO3 5

Gh 12 PO4 0,5/1

Kh 8 Fe 0,25

Co2 32

post-23221-0-56544800-1452891106_thumb.jpg

post-23221-0-85739100-1452891280_thumb.jpg

post-23221-0-63778100-1452891397_thumb.jpg

post-23221-0-16070500-1452891534_thumb.jpg

Edytowane przez Marcin3112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Może polecisz mi jakiegos sprzedawce ?

Szukaj na allegro zestawów (nie kupuj gotowych mieszanek), w sumie masz równiesz wysokie twardości, więc prawdopodobnie bez magnezu by też się obyło.

 

 

 

Co do pylu na szybie to raczej go nie ma ale pojawily sie zielone punkty(zielenice jak się nie mylę ) w niektorych miejscach.Takie same sa na anubiasach.

Być może jest tak, że lejesz za dużo mikro a zawiera ono za mało żelaza, więc dolewaniem mikro tego nie nadgonisz.

Byś musiał kupić chelat żelaza, zmniejszyć mikro a poziom żelaza podbić chelatem, wtedy może by to miało ręce i nogi.

 

Podnieś minimalnie azot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profito jest dobrze zbalansowane. Problem jest taki że kh 8 i ph 7.5 to jest poniżej 10 mg/l co2, a nie 30. Te zielenice się pojawiają z braku co2. Poza tym jak Mapet słusznie zauważył widoczne braki potasu i azot przy tej twardości trochę za nisko.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że może któryś test przekłamywać. Poza tym twardość już nieźle poszła w dół, zostawił bym to tak, w końcu dojdziesz do tego co chcesz mieć. O carbo pisałem 2 strony temu, może być średnio. Światła masz już 105 W. Czyli jakieś 0.5 W/L. Tu już jakoś ten węgiel trzeba podawać. Jeśli z bimbrowni jest mało to zostaje carbo. Ale patrz co się dzieje z nurzańcami i kryptokorynami. Generalnie mogę Ci tylko powiedzieć, że jak odpalisz butlę to dojdziesz do wniosku że dawno trzeba było to zrobić.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie śledzę tamatu od początku, ale widzę kilka bzdur i tendencji pseudospecjalistycznych.

 

1. Dlaczego zakładacie, że testy kłamią ? Pewnie nikt nie wie dlaczego testy kłamią. Ja wam powiem. Dla każdego testu istnieje kilka czynników zniekształcającyh. Np. dla po4 kwasy humusowe.

2. Nadal upieracie się na tabelkę z co2 (kH/pH). Już DAWNO zostało powiedziane, że nie odzwierciedla one rzeczywistości. W tej tabelce jest matematyczne wyliczenie stężenia co2. Jak wiadomo od każdego wzoru są odchyły. Jeśli masz jakiś z czynników, który zakłóca w akwarium pomiar to atbelka jest do d...y.

3. PO CO LAĆ AŻ 30mg/l potasu ? PO CO ? Na forum propagujecie, że potas jest nieszkodliwy. Owszem 30mg/l może nie jest szkodliwe dla ryb. Każda roślina ma inny próg tolerancji. co jest dobre dla jednego gatunku niekoniecznie jest dobre dla innego gatunku (stężenia).

 

 

EDIT: zrobiłem doświadczenie

 

zmierzyłem:

kH= 7 - test kropelkowy jbl

pH=7,2-7,3 tester elektroniczny (standardowy z allegro)

 

z tabelki wychodzi co2=10,52-13,25mg/l czyli za mało. Ps. rozpuszczam w reaktorze.

 

Jednakże mam zamontowany test pernamentny jbl. On pokazuje ok. 20mg/l. Ktoś/coś kłamie.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie śledzę tamatu od początku, ale widzę kilka bzdur i tendencji pseudospecjalistycznych.

Widzę że sam zaczynasz pisać bzdury czysto pseudospecjalistyczne, zacznij czytać ze zrozumieniem:

 

 

 

Ty masz akwarium 180 L, najlepszy (wg mnie) poziom potasu (przy dość mocnym świetle) to około 18 mg/l (tygodniowo)

 

 

 

PO CO LAĆ AŻ 30mg/l potasu ? PO CO ?

Po co pisać głupoty? PO CO?

 

 

 

 

EDIT: zrobiłem doświadczenie

 

zmierzyłem:

kH= 7 - test kropelkowy jbl

pH=7,2-7,3 tester elektroniczny (standardowy z allegro)

 

z tabelki wychodzi co2=10,52-13,25mg/l czyli za mało.

 

Ps. rozpuszczam w reaktorze. Jednakże mam zamontowany test pernamentny jbl. On pokazuje ok. 20mg/l. Ktoś/coś kłamie.

Dlatego ja nigdy nie korzystałem z tabelek ani nie wydawałm kasy na bezsensowne testy permanentne tylko zawsze obserwacje.

Akwrium to nie laboratorium, zawsze coś tu będzie niedokładnego i miało swoje odchyły i nie ma co nad tym płakać.

A tak w ogóle to co Twój post ma związek z tematem, rozpisałeś się rozpisałeś, wniosków żadnych ani pomocy?

I po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plus jeśli to najtańszy pHmetr to bym się nie sugerował, chyba, że masz z osobną sondą, wtedy sugerował bym kalibrację. Odchyły się oczywiście zdarzają bo testy kłamią ale nie kłamią tylko przez humusy czy PO4 tylko najzwyczajniej chociażby dlatego, że często inne światło daje zupełnie inny odcień. Dodaj do tego idealnie odmierzoną porcje wody, idealnie przepłukane probówki i perfekcyjne niezapowietrzone kropelki.

A w temacie. Jako, że wyniki się mijają bardzo ostro między sobą to sugeruję, że któryś jest niepoprawny ale który zwyczajnie nie wiem. Jednak brak CO2 obok braku makro jest dość prawdopodobny.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem dziś, że na nurzańcu pojawiły się białe nitki. Do tego anubiasy zaczynają coraz mocniej obrastać w ten "syf". Za to ludwigia wygląda lepiej nabrała koloru, zaczęła bąblować. Podaję teraz 2,8ml azotu i 10,5ml potasu rano i 1,8ml profito wieczorem. Myślicie że nitki mogą być objawem przesadzenia z mikro ( choć test pokazuje że żelaza jest niewiele) czy raczej spadku po4 ?

Zostać przy takim nawozeniu?

 

PH 6,5 NO3 10

GH 10 PO4 0,10/0,25

Kh10 Fe 03

post-23221-0-14320700-1453233164_thumb.jpg

post-23221-0-46937500-1453233222_thumb.jpg

post-23221-0-75869000-1453233284_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie te glony obserwowałem u siebie jeśli rośliny były w kiepskiej kondycji. Nawet jeśli czasowo ograniczałem podawanie mikro. Uważam, że dopóki akwarium nie jest stabilne to o ile wielkiej plagi nie ma, lepiej jest usuwać glony robić częstsze podmiany i doprowadzić rośliny do porządku. Dopóki roślina ma uszkodzone liście(a ma, bo przy niedoborach liście zwyczajnie doznają uszkodzeń bo roślina przenosi pierwiastki mobilne do nowych liści). Wydziela do wody całą masę substancji organicznych jak i amoniaku, który sprzyja wzrostowi glonów. Zwiększenie mikro na pewno czasowo wzrost glonów wspomaga ale niekoniecznie musi tak być zawsze. Zwłaszcza, że pamiętam głównie dobre opinie o składzie profito. Dodatkowo nadal oczekujesz szybkich efektów, a rośliny tak szybko nie reagują. Zwłaszcza przy brakach mikro może to trwać zanim zaczną rosnąć normalnie, a tym samym przestaną się rozkładać. Ja bym przy takim nawożeniu został póki co, rób ewentualnie częściej podmiany i większe bo robisz malutkie i raz na tydzień.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapet jak zwykle podżega do kłótni. Liczyłem na twe argumenty a otrzymałem kilka zdań nie wnoszących do tematu zbyt wiele (spam).

 

Kolejna rzecz, która dominuje w akwarystyce:

 

1. TEORIA A PRAKTYKA

 

Ludzie, którzy nie potrafią czytać książek naukowych lub nie mają do nich dostępu mówią:  "W praktyce jest tak... po co mi teoria". Dużo jest takich osób w akwarystyce. Zawsze ich krytykuję.

 

Ludzie, praktyka musi być poparta teorią i na odwrót! Zrozumcie to ! Jeśli teoria jest inna od praktyki lub praktyka nie potwierdza teorii to jedną z tych rzeczy należy wsadzić do d...y!

 

2. Dlaczego zawsze całą winę zrzuucacie na testy ?! Testy może nie są laboratoryjne, ale ich wynik należy brać na poważnie z pewnym marginesem błędu jak w każdym pomiarze. PAMIĘTAJCIE o czynnikach zakłócających pomiar. Przy pomiarze co2 jest ich całkiem sporo.

 

3. POTAS - słowo klucz dla każdego. Nie rośnie - lej potas, rośnie - dolej potasu, będzie rosło szybciej. Wszyscy piszą, że jest nieszkodliwy. Wlej 125mg/l i zobacz co ci wyrośnie! MIEJ ODWAGĘ TO ZROBIĆ SKORO UWAŻASZ, ŻE NIE JEST SZKODLIWY. Ja zrobiłem to. Nie ma "najlepszego poziomu potasu".

 

Zapominacie, że każda roślina ma swoje optimum. Jedne lubią niskie stężenia nawozów, a inne lubią je wręcz pochłaniać. Przykładem niech będzie vallisneria. Nie będę wdawać się w szczegóły.

 

4. Obserwacja. Jest jak najbardziej pozytywnym zjawiskiem. Jednak jak kowalski ma obsewrwować jeśli nie wie nawet jakie rośliny i ryby ma w akwarium? Pewna ilość wiedzy jest niezbędna. Zaraz dojdziemy do wniosku, że nawet po zachowaniu ryb można wdedukować temperaturę wody. Zatem wyrzućmy grzałki.

 

DavyJones

Tak rozpoznaję barwy. Nawiasem mówiąc robiłem pomiar elektronicznym pH metrem. Przy okazji porównam pomiar z pHmetrem za kilkaset dolarów - będzie jednoznaczny wniosek.

 

Kalibracja ? Po co ? Mam co tydzień kalibrować. Pokazuje to samo co testy kropelkowe jbl i zooleka.

 

WitoldM

Dobrze, że wspomniałeś co zakłóca pomiary. Jednak nie wszystko dobrze napisałeś.

 

Zauważyłem dziś, że na nurzańcu pojawiły się białe nitki. Do tego anubiasy zaczynają coraz mocniej obrastać w ten "syf". Za to ludwigia wygląda lepiej nabrała koloru, zaczęła bąblować

 

 

 

Sam widzisz, że nie wszystkim roślinom pasuje to samo.

 

 

Ciekawy temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo sensowna wypowiedź. Też jestem zdania że bez jakiejk olwiek wiedzy obserwacje na wiele się nie zdadzą (wiem z autopsji). Czytam dużo na temat akwarium i wspomagam się forum plus oczywiście dość intensywna obserwacja i chyba pomału zaczyna to dawać efekty. Co do białych nitek na nurzańcu, zacznę lać nawozy zdala od liści. Teraz leje z przodu praktycznie przy samych lisciach. Może też to jest przyczyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

praktyka musi być poparta teorią i na odwrót
 

 

 

 

Też jestem zdania że bez jakiejk olwiek wiedzy obserwacje na wiele się nie zdadzą
 

 

Są dziedziny nauki, które zrodziły się z praktyki, z obserwacji. Teoria do nich powstała później. W starożytności filozofowie najpierw obserwowali, robili doświadczenia, a potem tłumaczyli te zjawiska - dlaczego tak się dzieje (powstawała "teoria").

 

Przykład z SF. Spotykamy pozaziemską istotę inteligentną. Jaka wiedza i jaka teoria ma zastosowanie w badaniu jej zachowań? Żadna, bo taka nie istnieje. Dopiero powstanie, a poprzedzi ją obserwacja, doświadczenia (praktyka).

 

Oczywiście na Ziemi, w akwarystyce, teoria istnieje i jest gotowa do wykorzystania. Oczywiście istnieją lub istniały błędne teorie akwarystyczne, np: wysoki fosfor powoduje glony, Mieczyki zmieniają płeć. Dzięki obserwacji i praktyce zostały obalone i zastąpione teoriami pokrywającymi się z praktyką.

 

 

Obawiam się, że te glony to akurat nie od nawozów...

Obawiam się, że od braku jakiegoś nawozu i/lub niedojrzałego zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mapet jak zwykle podżega do kłótni. Liczyłem na twe argumenty a otrzymałem kilka zdań nie wnoszących do tematu zbyt wiele (spam).

 

Jak zwykle nie doczytałeś tematu tylko zacząłeś Swoje wywody...

Gdybyś chociaż spojrzał ile dawkował potasu a ile powinien mieć to mogli byśmy sobie porozmawiać.

 

Wiedza to nie tylko teoria (a często teoria mija się z praktyką)  i to nie ja sobie wyssałem z palca jakieś 30 mg/l  tylko Ty, więc jak dla mnie Swoje teorie spiskowe zostaw dla Siebie.

Co dodałeś od Siebie związanego z tym tematem? Kolejny raz nic i to jest właśnie spam, nie szkoda Ci Twojego czasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...