Skocz do zawartości

Ramirezy problem z rozmnożeniem


paolo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od ponad pół roku staram się rozmonożyc ramirezy, jednak bez skutków. Posiadam dwa samce i dwie samice z tego jedną dobraną parę. U pary widać zachowania godowe, rybki pływają razem i odganiają reszte rybek, jednak nigdy nie złożyły ikry. Rozmnożenie raimirezek postawiłem sobie za punkt honoru i walczę już dobre 6-7 miesięcy :P

Co do warunków, akwa 125l w tym 4x ramirezy i około 10 neonek + 4x kiriski + zbrojnik. Aktualnych parametrów wody nie znam ale robię podmianki dwa razy w miesiącu ~ 25% wody z filtra RO + raz w miesiącu odmulanie dna do tego filtr hw302.Temperatura 28°, oświetlenie 2x 28w i staram się nie przesadzać z oświetlaniem akwa tj. światło włączone około 5-8 godz resztę czasu akwa stoi w przyciemnionym miejscu.
 

Proszę o rady co może nie pasować moim ramirezką.
ps. dołączam fotke akwa i ramirezek :)

post-18169-0-32248800-1441215458_thumb.jpg

post-18169-0-22160000-1441215467_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Od ponad pół roku staram się rozmonożyc ramirezy, jednak bez skutków

 

 

walczę już dobre 6-7 miesięcy

Co rozumiesz przez pojęcie "walczę"?  ;-)  W zbiorniku ogólnym chyba niewiele można zrobić - ramirezy same muszą mieć na to ochotę, same muszą przygotować miejsce, bronić terytorium i w końcu złożyć ikrę.

Chyba, że chodzi ci o celowe dostosowywanie parametrów i innych warunków środowiskowych w akwarium. Ale parametrów nie znasz, a to błąd. 

Moim zdaniem ramirezy są zbyt zestresowane obecnością innych gatunków, a szczególnie tych przydennych (zbrojniki, kirysy), których pewnie wszędzie pełno, do tego ciekawskie neony...

Warto też przypomnieć, że ramirezy potrzebują piachu do zdrowego życia (m.in. odżywianie). Czy ma to wpływ na samą ich niechęć do wytarcia, to nie wiem, ale na pewno "czegoś im tu do pełni szczęścia brakuje"

Spróbuj im zafundować chociaż piaszczystą wyspę na ich terytorium (chodzi o tą dobraną parę) i jakiś kawałek płaskiego miejsca (kamień, korzeń). Może to pomoże.

Jednak ja bym stawiała na ten nadmierny stres spowodowany obecnością innych gatunków na ich terytorium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chetnie skorzystam z Twoich porad :)

Walczę tzn staram się stworzyć idealne warunki dla moich rybek. Na chwilę obecnę mam testy tylko do ph i wynosi ono 6,5. Reszte parametrów robiłem 2 miesiące temu i były wszystkie w normie, od tego czasu nic się nie zmieniło w akwa podmiany itp tak jak wczesniej, także i parametry powinny być podobne.Ale kupię reszte testów.
Co do reszty obsady zgadzam się że mogą troszke stresować ramirezy, jednak w miejscu gdzie mieszkam w sklepach zoologicznych nie chcą przyjmować rybek i nie miał bym z nimi co zrobić...

No nic dalej walczę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Splend gdzies pisał że 28 . Nie zgodzę się z tym stresem tak na 100 %

Jak na razie jeszcze nie mam piasku

Obsada to 2 parki ramireza 8 habrosus 6 otosek 3 kosiarki 25 bleheri i kilka dziesiąt RC dodam że mam zbyt wysokie ph jak na ramki i ikrę mi złożyły

 

Paolo masz jakieś płaskie kamienie itp ? Korzeń gdzie jest dość duży kawałek płaskiej powierzchni

Edytowane przez neo_82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Splend gdzies pisał że 28 . Nie zgodzę się z tym stresem tak na 100 %

Jak na razie jeszcze nie mam piasku

Obsada to 2 parki ramireza 8 habrosus 6 otosek 3 kosiarki 25 bleheri i kilka dziesiąt RC dodam że mam zbyt wysokie ph jak na ramki i ikrę mi złożyły

 

Paolo masz jakieś płaskie kamienie itp ? Korzeń gdzie jest dość duży kawałek płaskiej powierzchni

 

Płaskich kamieni nie mam, ale mam kilka płaskich kawałków kokosa porozrzucane po akwarium.Dziś kupiłem piasek także sypne im trochę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym karmisz? Masz 4 sztuki ramirezy, w jakiej konfiguracji? Podmiany robisz na czystą wodę RO? Od kiedy? Bo jeśli już długo to w zbiorniku powinieneś mieć wodę o niemalże zerowej twardości. Zakwaszałeś czymś wodę czy sama z siebie ma odczyn pH 6.5(CO2 zakładam, że nie posiadasz) ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym karmisz? Masz 4 sztuki ramirezy, w jakiej konfiguracji? Podmiany robisz na czystą wodę RO? Od kiedy? Bo jeśli już długo to w zbiorniku powinieneś mieć wodę o niemalże zerowej twardości. Zakwaszałeś czymś wodę czy sama z siebie ma odczyn pH 6.5(CO2 zakładam, że nie posiadasz) ? 

 

 

Suchy pokarm tetra pro menu 4w1 do tego mrożona larwa komara plus raz na dwa tygodnie kupuje żywy pokarm. Co do wody dolewam do każdej podmianki RO około 15l wody z brity ( nie wiem czy dobrze robię, ale jak kiedyś robiłem testy wody z kranu to były masakryczne ) C02 posiadam (bimbrownia)

Ramirezy mam dwie pary.

Edytowane przez paolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzył bym parametry w zbiorniku zwracając uwagę na to jaką masz tam faktycznie twardość. Sam sposób na podmianki jest ok. Kwestia, że w sumie nie wiesz co masz w akwarium. Żarcie wygląda na ok. Te dwie pary nie rywalizują ze sobą? To ryby terytorialne, może im się to po prostu nie podobać. Zbiornik specjalnie duży nie jest, poobserwuj czy każda para ma swoje terytorium, czy raczej dochodzi między nimi do ciągłych sprzeczek z tego powodu.
A tak na sam koniec, ta szafka to jest stabilna? Wydaje mi się, że blat się wygina od ciężaru akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzył bym parametry w zbiorniku zwracając uwagę na to jaką masz tam faktycznie twardość. Sam sposób na podmianki jest ok. Kwestia, że w sumie nie wiesz co masz w akwarium. Żarcie wygląda na ok. Te dwie pary nie rywalizują ze sobą? To ryby terytorialne, może im się to po prostu nie podobać. Zbiornik specjalnie duży nie jest, poobserwuj czy każda para ma swoje terytorium, czy raczej dochodzi między nimi do ciągłych sprzeczek z tego powodu.

A tak na sam koniec, ta szafka to jest stabilna? Wydaje mi się, że blat się wygina od ciężaru akwarium.

Dominujący samiec czasami goni drugiego oraz drugą samiczkę ale bardzo rzadko, raczej się tolerują.

Szafką mnie wystraszyłeś... miesiąc temu szczeliło mi akwarium, pół chaty zalane.. Akwarium kupiłem firmy Juwel z dedykowaną szafka(używane) jednak też na moje oko ta szafka nie jest jakoś wybitnie solidna..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...