Skocz do zawartości

glony pomocy


pawelek1333
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

ja bym się zastanowił nie jak ściągnąć glony z szyby, tylko jak się ich pozbyć ze zbiornika... Lepiej zapobiegać niż leczyć. Może masz akwarium narażone na bezpośrednie padanie promieni słonecznych, lub zbiornik jest przerybiony i poziom amoniaku sprzyja rozwoju glonów?

Są od tego glonojady, są chemiczne antyglony. Polecam też czyścik magnetyczny.

"Glonojady" (zbrojniki) to mit... tak samo jak z bocianem... Bocian je żaby jak już nie ma nic innego do jedzenia, a wszyscy uważają, że to jego przysmak... Lepsze pożeracze glonów to otoski i kosiarki - poczytaj o nich to są dopiero glonożerne ryby!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Zmień szybę :D

 

A na poważnie to poszukaj przyczyny glonów . Walcz z przyczyną ich powstawania a nie ze skutkami !! Czyścik ci pomoże na chwilę,później znowu się pojawią.Zastanów się co możesz robić nie tak,powodów jest dużo np: za dużo nawozów,nieodpowiednie nawozy,za dużo światła,za długo je świecisz itp itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie

 

Zastanów się co możesz robić nie tak,powodów jest dużo np: za dużo nawozów,nieodpowiednie nawozy,za dużo światła,za długo je świecisz itp itd.

A ja napiszę tak, co tydzień podmieniam około 16 litrów wody w akwarium 54 litry. W akwarium są tylko 3 (trzy) kulki torfowo-gliniane, w przeciągu trzech tygodni dodałem dwa razy nawóz w płynie. Świetlówki dwie 15W Philips Aquarelle, oraz 8W jakaś tam biała, świecę od 7.20 do 10.00 i od 11.00 do 17.00.

W zbiorniku ma

8 - Nonek

5 - Danio

4 - kiryski

2 - Bocje Wspaniałe(do oddania)

około 14 krewetek redd cherry

I co glony co tydzień z szyby muszę zmywać szmatką.

 

Roślinki:

- Rogatek sztywny około 6 gałązek

- Żabienica

- Mech Jawajski (dość sporo)

- Ludwigia płożąca 5 gałązek

- Bakopa karolińska 3 gałązki

- Mech wodny zdrojek na razie 3 gałązki

- trzy roślinki od brata (nie znam nazwy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Może właśnie tu masz problem . 2X15W + 8W = 38W na 54l .Czyli masz 0.7 W na litr wody .To parametry dobre do konkretnego holendra i to w dodatku kogoś kto się w tym lubuje !! Normalnie zaleca się 0.4-0.5 W na litr. Podajesz co2 ? Wiem,że krótko świecisz ale z jaką siłą . Rośliny przyswoją odpowiednią dla nich dawkę nawozów a reszta idzie w glony !! Jaki nawóz? Są nawozy posiadające mikro oraz makro elementy .Czasami rośliny potrzebują tych a raz tych.Nie każdy nawóz jest dobry do danego zbiornika . Przy takim świetle powinieneś sobie o tym poczytać . Za dużo światła,nieodpowiednie nawozy,brak co2 ....to wszystko może być przyczyną powstawania glonów.

Możesz spróbować podmienić ze dwa razy trochę więcej wody,nie dodawać nawozów i po tym zaciemnić akwa na dwa-trzy dni i zobaczyć czy glony dalej się rozwijają.Ale to tylko moje zdanie.Może się wypowie ktoś bardziej obeznany w roślinnych zbiornikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wziąć też pod uwagę ważną rzecz. Otóż światło w naturze nie świeci nigdy przez 12h z taką samą mocą. Skoro autor dysponuje takim oświetleniem powinien robić tak, że rano świeci 15W+8W, powiedzmy w połowie dnia dołącza 15W i świeci pełnym oświetleniem przez 4h po czym znów schodzi do 15w+8W. Rośliny nie są w stanie wszystkiego idealnie przetworzyć dla siebie i wtedy korzystają na tym zielenice na przykład. Wszystko się jeszcze rozchodzi jakie rośliny ma autor. Bo jeżeli żabienice kryptokoryny itp. to w zupełności 0.3W wystarczy, wtedy rosną najlepiej. Tak samo mchy. Przy 0.7w to się można już bawić w limnophila aromatica itp. rośliny. Na pewno bym wykluczył na jakiś czas nawóz aż nie pojawią się niedobory u roślin i podawał 1/4 dawki w 1 tygodniu 1/2 w drugim i stopniowo dodawał na tyle optymalną dawkę by rośliny zaczęły nabierać kolorów i przy tym pozostać nie lać więcej bo sytuacja z glonami wróci. Dobrze, gdyby autor zmierzył poziom PO4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ahaed W łeb dostaniesz ;) Ostatnio "łykam" po kilkanaście godzin dziennie lektury itd nt. holendrów itd, trochę też odwiedzam różnych ludzi i oglądam na żywo ich baniaki, no i jakoś mi się coraz bardziej przyswaja ta wiedza chociaż jeszcze mało wiem ;) A do weekendu już blisko... i przyjdzie mi sadzić 500 sadzonek glosi pęsetą że nie wspomnę o 200 innych roślinkach liczonych w sztukach ;/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...