Jump to content

240 początkującego


sebol88
 Share

Recommended Posts

witam piszę tu na forum pierwszy raz więc proszę o wyrozumiałość. dostałem w prezencie akwarium panoramiczne 240 litrów o wymiary 120x40x50cm  i mam filtr zewnętrzny o pojemności podajże 12-15 litrów, na oko ma wymiary jak wiaderko duże   :razz:. grzałka 300 wat z termostatem i pompką 3 waty z dwoma otworami na rurki. Podkreślam ze to jest moje pierwsze akwarium i od razu takie wielkie. Chciał bym żeby mi ktoś pomógł z wyborem ryb i roślinek , jestem w tym temacie zupełnie zielony , ale mam już wytypowane parę gatunków rybek i prosił bym o podpowiedz , czy te ryby mogą być razem , a jak nie to z jakimi gatunkami  mogę trzymać wytypowane ryby. WIĘC TAK: skalary, szczupieńczyki , neonki, danio, gupiki, mieczyki, molinezja , jakieś sumy, glonojady , bocie, żabki, krewetki, ślimaki, krab wampir. I oczywiście prosiłbym o poradę jakie jeszcze gatunki rybek bym mógł trzymać. Z góry bardzo dziękuje i pozdrawiam.

 

Witamy na forum. Na przyszłość zakładaj własne tematy w odpowiednich działach. /ahr/

Link to comment
Share on other sites

Jeśli to pierwsze akwarium to trzeba skupić się na gatunkach mało wymagających. Dobrze by było też dopasować się jeśli nie do konkretnego biotopu, to chociaż żeby zwierzęta pochodziły z jednego rejonu świata.

Jako pierwsze ryby podałeś skalary, proponuję jedną lub dwie pary. Jako ławica mogą być neony, z tym że tylko czerwone, inne zostałyby zjedzone przez dorosłe skalary, ilość 15-20. Z sumowatych najlepsze będą kiryski, tutaj odmiana dowolna - 10 sztuk pand myślę że będzie się dobrze prezentować. Jako "glonojad" może być parka zbrojników niebieskich, są to dość odporne ryby i niezbyt duże.

Jaki dokładnie posiadasz filtr?

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem na których rybach najbardziej Ci zależy, ale ogólnie polecam trzymać się Ameryki Południowej i zacząć od obsady, którą podałem:

2/4x skalar

15-20x neon czerwony

10x kirysek

2x zbrojnik

 

Są ryby które wymieniłeś więc powinieneś być zadowolony.

Link to comment
Share on other sites

Jak chcesz kiryski to kup w jakimś markecie piasek z atestem (20kg za ok 10zł). 40kg powinno starczyć, max 60kg. Piasek trzeba dokładnie wypłukać.

Kup rośliny cieniolubne bo z nimi najłatwiej.

Nim kupisz ryby to poczekaj aż akwarium dojrzeje. Trwa to ok. 1 miesiąca. Poza tym kup testy kropelkowe. Możesz mieć niewłaściwe parametry wody dla rybek, które Ci się podobają. Wtedy albo trzeba zmienić obsadę albo skupić się na dostosowaniu parametrów wody.

Czytaj przede wszystkim tematy podpięte a dużo się nauczysz.

I zawsze warto pytać przed zrobieniem/kupieniem czegoś ;)

Link to comment
Share on other sites

tak właśnie chodzi mi o tego karlika szponiastego, a te krewetki filtrujące tez coś pożrę one są z tego co czytałem duże.


no i właśnie dlatego się o wszystko pytam bo akwarium stoi pusty i czeka na zapełnienie

Link to comment
Share on other sites

Filtrujące powinny dać radę, taka atya gabonensis spokojnie, jeśli chodzi o mniejsze jak najpopularniejsza atyopsis moluccensis mogą mieć mały problem chociaż wielokrotnie zdarzały się przypadki powodzenia takiego połączenia. Ale krewetki muszą być wpuszczone do małych skalarów, nie do dorosłych.

Link to comment
Share on other sites

Mam dla Ciebie radę: zrób sobie duży kubek herbaty, albo może być zimna woda. Usiądź i się chwilę zastanów. Jeśli chcesz zupy z owocami morza to nie potrzeba do tego akwarium, wystarczą mrożonki z marketu.

Jeśli wydaje Ci się, że masz duże akwarium i wpuścisz do niego wszystko co Ci się w sklepie spodoba, to masz rację - wydaje Ci się. W akwarystyce chodzi o coś trochę innego: o stworzenie małego wycinka natury. A że w naturze występują różne "wycinki", zazwyczaj bardzo się różniące panującymi tam warunkami, tak i w akwarystyce mamy różne możliwości. Nie wszystkie gatunki mogą być trzymane razem, choćby dlatego, że preferują inne parametry wody, albo mają zachowania terytorialne, przez co często błędne dobranie im towarzystwa kończy się jakąś tragedią.

Zalej akwarium, posadź rośliny, uruchom filtr, ogrzewanie i oświetlenie. Właśnie rozpoczął się "cykl azotowy" - to takie bardzo ważne pojęcie w akwarystyce, zapamiętaj je sobie.

Masz teraz sporo czasu na zastanowienie się nad obsadą. Czytaj, przeglądaj galerie, sprawdzaj jakich warunków potrzebują dane gatunki i czy można je ze sobą pogodzić. I dalej czytaj, o opiece nad akwarium, o karmieniu jego mieszkańców. Lepiej zdobyć tą wiedzę wcześniej, niż potem uczyć się na własnych błędach i życiu ryb.

Jak masz jakieś wątpliwości czy pytania, nie krępuj się, pytaj.

Powodzenia.

 

PS. Tylko zwracaj uwagę na poprawną pisownię, bardzo się tego czepiamy. ;)

Link to comment
Share on other sites

ok będę się stosował waszych porad, bo po to się tu zarejestrowałem, żeby nie wykańczać stworzeń  wodnych  , a żeby stworzyć im dobry dom, a zarazem mieć ładne i zdrowe akwarium. Więc jak zaleje akwarium wodom i zasadzę roślinki to po ilu dniach naj wcześniej mogę wpuścić pierwsze ryby?


i jakie najlepiej wpuszczać jako pierwsze ?

Link to comment
Share on other sites

 

 

to po ilu dniach naj wcześniej mogę wpuścić pierwsze ryby?
Po tylu dniach aż test do badania NO2 pokaże 0 ( zero ). Dopiero wtedy możesz myśleć o wpuszczaniu ryb.

 

Proponuję zaopatrzyć się w testy na NO2 i NO3 które pozwolą stwierdzić czy akwarium już dojrzało, oraz w test do badania pH, GH, KH które pozwolą na ustalenie obsady. Testy oczywiście kropelkowe, a nie paskowe. Kropelkowe są droższe, ale za to dokładniejsze.

Link to comment
Share on other sites

bardzo dziękuje za pierwsze rady , na pewno mi pomogliście w pierwszych etapach mojego pierwszego akwarium . prze de mną jeszcze dużo informacji do ogarnięcia , ale z waszą pomocą na pewno będzie wszystko ok :razz: 


pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...