Jump to content

Zaczynam przygodę z 30l zbiornikiem, potrzebuje pomocy!


EseY
 Share

Recommended Posts

Witam!

Otóż zaczynam przygodę z zbiornikiem 30l i mam kilka trapiących mnie pytań.

 Po pierwsze. Co potrzebne jest aby akwarium mogło normalnie funkcjonować i nie robić rybkom krzywdy? np. Jakieś środki do wody, tabletki do filtra?

2. Test wody jest konieczny przed wpuszczeniem rybek? Jeżeli woda będzie klarowana odstawiona na 1 tydzień, i użyty zostanie preparat wspomagający na mnożenie się bakterii ?

3. Jakie użyć podłoże? I konieczny jest pod podłożem nawóz lub inne tabletki wspomagające rozwój bakterii czy coś w ten deseń?

4. Jeśli ktoś może to prosiłbym o podpunkty, w sensie co jest potrzebne i w jakiej kolejności od założenia akwarium to stosować? Np. Jakieś preparaty, ile kropelek. Uzdatniacze wody czy coś takiego, tylko w podpunktach w jakiej kolejności to używać. :)

Edited by andy102
Pisownia.
Link to comment
Share on other sites

Dlaczego 30L? Masz wtedy ograniczone możliwości jeśli chodzi o dobór obsady i trudniej utrzymać równowagę biologiczną.

1. Filtr (najlepiej kaskada), oświetlenie, termometr, często grzałka z termostatem.

2. Wypada znać parametry wody (pH, GH, KH) przed wyborem obsady oraz NO2, NO3, NH3 przed wpuszczeniem ryb. Poczytaj o dojrzewaniu zbiorników i o cyklu azotowym.

3. Najlepiej piasek.

4. Nie lej preparatów, przyśpieszaczy itp. Daj czas naturze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A mogę postawić akwarium na parapecie okna? Mam miejsce, wszystko wymierzyłem, okna nie otwieram z tej strony. Okno jest od strony północnej, a tylna część akwarium pokryta by była tapetą, która nie przepuszcza słońca.


A, i jeszcze jedno pytanko? Nadawało by się coś z tego do kupna? :)

http://allegro.pl/akwarium-30l-profil-full-wypos-zamek-15gratisow-i4765276720.html

http://allegro.pl/akwarium-25l-profil-pokrywa-full-wypos-gratisy-i4826619059.html#tabsAnchor 

Edited by andy102
Pisownia.
Link to comment
Share on other sites

Na parapecie ja bym nie ryzykował nawet gdybym okna nigdy nie otwierał. Lepiej na stabilnej półce.

Co do linków. Omijaj zestawy z zamkami, słabymi filtrami itp. Lepiej kupić dobrą kaskadę i naturalne dekoracje np. korzeń. No i lepiej się prezentuje imho akwarium proste.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Za to akwaria proste są na ogół tańsze.

 

I praktyczniejsze, ja w moim profilowanym chciałam niedawno wymienić przednią szybę bo jest porysowana i szklarz patrzył na mnie jakby skrzata z końca tęczy zobaczył. Jak się zaczął po brodzie drapać ile by mogła kosztować taka nowa wyprofilowana szyba (bo to jeszcze pokrywa i szafka musi pasować) to już nawet nie wnikałam i zrezygnowałam...nie wiem może to kwestia,że nie trafiłam na dobrego fachowca ale myślę,że z prostym nie byłoby tyle zachodu. Ja swoje akwarium wraz z pokrywą i szafką dostałam więc jak to mówią darowanemu koniowi... ale gdybym miała teraz kupować wybrałabym proste.

Link to comment
Share on other sites

1. A jakie parametry powinna mieć woda dla ogólnego zbiornika np. z glonojadem gupikami itd? ( żeby wszystkie ryby czuły sie dobrze )

2. Mogę do akwarium kupić bojownika i gupiki? I jakie parametry wody są potrzebne aby je chodować?

3. Co się stanie jeśli parametry wody są złe, ryby się zle czują?

Link to comment
Share on other sites

1. Różne ryby mają różne wymagania co do parametrów wody, nie ma jednych uniwersalnych parametrów.

 

dla ogólnego zbiornika np. z glonojadem gupikami itd?
Akwarium 30 l jest za małe na " glonojady ". Dla gupików tak na granicy wielkości, choć na pewno lepsze by bylo co najmniej 40 l, no chyba że chodzi o gupiki endlera, to wtedy 30 l jest odpowiednie.

2. Masz już założony temat z tym pytaniem. Tu powiem tylko tyle że biorąc pod uwagę optymalne temperatury ( najlepsze dla tych ryb ) to nie bardzo można je ze sobą łączyć. Poza tym w akwarium 30 l możesz mieć albo jednego bojownika, albo ewentualnie gupiki.

3. Wtedy ryby nie tylko źle się czują, ale są i bardziej podatne na choroby.

Link to comment
Share on other sites

Do 30 litrowego akwarium raczej nie da się skompletować obsady składającej się z różnych gatunków ryb. Co najwyżej jeden gatunek plus ewentualnie krewetki.

 

Możesz do takiego akwarium wpuścić np: takie ryby jak:

Danio perłowe, Drobnotka nadobna, Drobniczka jednodniówka, Gupik endlera. Z wymienionych ryb możesz wpuścić po kilka sztuk, ale tylko jednego gatunku. Podałem Ci ryby biorąc pod uwagę tylko wielkość akwarium, a to czy i które będziesz mógł wybrać będzie zależeć od parametrów wody.

Link to comment
Share on other sites

1. Ale nie oto mi chodziło, chciałem wiedzieć jak zbić lub podwyższyć Kh , Ph , Gh itd. ? Np. Mam w kranie twardą wodę i chcę ja zbić na mniejsza...? Lub na odwrót. 

 

2. I czy jeśli Ph jest dostosowane do potrzeb ryb, to Kh, Gh i inne też będą automatycznie wyrównane? Czy trzeba osobno zmniejszać lub powiększać?

Link to comment
Share on other sites

 

 

A jak w zbiorniku dostosować poziom Kh, Ph, Gh? Zbić go, lub powiększyć?
A jakie masz to pH, GH, KH - nie wiesz. Najpierw kup akwarium zalej je wodą posadź rośliny i pozwól mu dojrzeć. A jak akwarium dojrzeje to się może okaże że masz odpowiednie parametry dla wybranych ryb.

 

2. I czy jeśli Ph jest dostosowane do potrzeb ryb, to Kh, Gh i inne też będą automatycznie wyrównane? Czy trzeba osobno zmniejszać lub powiększać?

Mogą być wyrównane, ale nie muszą.

 

Na ewentualne korygowanie parametrów będziesz miał jeszcze czas. Najpierw załóż akwarium.

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam że zadaję tyle pytań, ale zanim kupię akwarium i wezmę odpowiedzialność za te żywe istoty chcę dokładnie wiedzieć co i jak, aby nie wyrządzić im krzywdy :(

 

Mam jeszcze ostatnie pytanie, czy warto stosować jakieś preparaty korygujące parametry wody? Czy to szkodzi rybkom?

Link to comment
Share on other sites

Skoro jesteś taki odpowiedzialny, to jeszcze może trochę samodzielności byś wykazał... I zaczął czytać to co podsuwają Ci koledzy, czytać i rozumieć. Jeśli liczysz na to, że ktoś wyłoży w tym temacie podstawy akwarystyki, to możesz się trochę zdziwić.

Link to comment
Share on other sites

Easy czy Ty w ogóle czytasz wszystkie odpowiedzi? Kolega ahr napisał Ci już, żebyś wykazał się samodzielnością. Google nie gryzie. Nikt Cię za rączkę prowadzić nie będzie. Możemy tu doradzać, kiedy np wahasz się czy to czy tamto, ale robić za Ciebie nikt nie będzie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...