Skocz do zawartości

Obsada zbiornika 120 L


Nemesis100
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Po dłuższej przerwie zaczynam ponownie przygodę z akwarium w domku.

Tym razem chciał bym małe ławicowe rybki i tutaj zaczyna się dylemat co wybrać 

- przy dnie

- w środkowej części zbiornika

- przy powierzchni

- oraz w jakich ilościach

 

Akwarium już działa roślinki rosną, nie dużo w tylnej części nurzaniec oraz roślina której nazwy nie pamiętam szerokie liści dosyć duża obsada którą mam teraz :

1 szt. glonojad +/- 8 cm.

2 szt. otosek

1 szt. kosiarka

1 szt. duży skalar i ten pewnie do oddania jak mniemam?.

 

Doradźcie proszę co wybrać podobają mi się:

neon czerwony

razbora klinowa

jarzeniec

zwinnik czerwonousty

razbora hengeli

razbora espei

Czekam z niecierpliwością na sugestie:

- jakie rybki

- do jakiej strefy akwarium

- oraz w jakiej ilości.

pozdrawiam. 

Edytowane przez Nemesis100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry wody jakieś podasz? Jakie podłoże, oświetlenie?

Jestem laikiem w temacie parametrów, więc nie wiem jakie one są. Oświetlenie 2 x 18 W podłoże piasek rzeczny na wierzchu żwirek 2-6 mm.

Wracając do parametrów wody żyły mi wszystkie rybki jakie miałem mieczyki gupiki kosiarki otoski skalary neonki i jeszcze kilka inny których już nie pamiętam, więc tylko na podstawie gatunków które żyły bez problemów możesz wywnioskować parametry wody. Przepraszam za tak nie profesjonalne podejście ale po prostu nie umiem i nie mam możliwości sprawdzenia tego od ręki.

post-11289-0-81554000-1413717685_thumb.jpg

Edytowane przez Nemesis100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj na stronę wodociągów, jakieś rozeznanie będziesz miał.

 

PS 4.2. Zabrania się umieszczania linków i/lub opisów reklamujących inne serwisy, blogi i strony internetowe.

 

E: To jeszcze twardości byś znalazł (węglany wapnia i magnezu głównie).

Edytowane przez ahr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj na stronę wodociągów, jakieś rozeznanie będziesz miał.

 

PS 4.2. Zabrania się umieszczania linków i/lub opisów reklamujących inne serwisy, blogi i strony internetowe.

Idąc tym tropem mam coś takiego

 

PH  7,2 +/- 0,1 19,5C

Amoniak poniżej 0,13 mg/l NH4

Mentność 0,13 +/- 0,14 NTU

Barwa 5,6 +/- 1,3 mg/l Pt

 

P.S 

Sygnaturka wyczyszczona.

 

Udało się tylko to jeszcze zlokalizować. 372 mg CaCO 3/l ponoć woda twarda

mam nadzieję że pomoże.

Edytowane przez Nemesis100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Udało się tylko to jeszcze zlokalizować. 372 mg CaCO 3/l ponoć woda twarda

Tak, twarda. W przeliczeniu, to pawie 21°n. Przy takiej twardości zapomnij o Neonach, Razborach, Otoskach i jeszcze wielu innych...

Oczywiście, nie ma sytuacji bez wyjścia http://forum.superakwarium.pl/topic/13022-parametry-chemiczne-wody-jak-obni%C5%BCy%C4%87-jak-podwy%C5%BCszy%C4%87/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tylko że ja posiadam otoski od ponad roku i maja się bardzo dobrze,

Napiszę tak. Albo chcesz "bawić się w rybki", albo chcesz zająć się akwarystyką i zapewnisz rybom warunki odpowiednie dla gatunków, które posiadasz/będziesz posiadał (skoro jesteś na forum, to śmiem twierdzić że to drugie). Skoro tak, to powinieneś możliwie jak najbardziej starać się odwzorować naturalne środowisko dla Swoich podopiecznych. A jednym z tych warunków są parametry chemiczne wody. Te które posiadasz obecnie, nie są odpowiednie dla wymienionych przez Ciebie gatunków. Stąd wnioskuję, że pomimo tego że Otoski żyją ponad rok, to dobrze im z pewnością nie jest ;) .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok oczywiście że chcę żeby rybkom było jak najlepiej. Ale też nie posiadam zbyt wiele czasu żeby walczyć z wodą gdyż niestety wode trzeba wymieniać często więc walka za każdą podmianką będzie męcząca. jeżeli nie będę miał wyjścia to tak, ale może polecicie mi jakies gatunki rybek ławicowych na różne części akwa?? Może coś wybiorę co będzie się czulo dobrze w tak twardej wodzie.

Z góry dziex za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wam wszystkim za pomoc i za porady, bez urazy ale doradztwo macie po bani nowy użytkownik który chce się uczyć i ma szczere chęci na pewno nauczy się u Was sprawdzać parametry wody i 100 razy usłyszy żeby nie męczyć rybek. A czy nie pomyśleliście że jeśli nie doradzicie laikowi jakie rybki Czyt. (nie wymagające zakupic na początek) to zakupi te które mu się będą podobały i właśnie wtedy będą się one męczyć. dopiero po rozpoczęciu przygody czlowiek uczy się że jest to lub może być to jego hobby i wtedy zgłebia wszelkie tajniki. Chcę mieć akwarium a nie chcę być maniakiem przynajmniej jeszcze nie teraz nie wiem czy pokocham to na tyle czy też nie. Poprostu chcę spróbować. Ale wywód.

Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wam wszystkim za pomoc i za porady, bez urazy ale doradztwo macie po bani nowy użytkownik który chce się uczyć i ma szczere chęci na pewno nauczy się u Was sprawdzać parametry wody i 100 razy usłyszy żeby nie męczyć rybek. A czy nie pomyśleliście że jeśli nie doradzicie laikowi jakie rybki Czyt. (nie wymagające zakupic na początek) to zakupi te które mu się będą podobały i właśnie wtedy będą się one męczyć. dopiero po rozpoczęciu przygody czlowiek uczy się że jest to lub może być to jego hobby i wtedy zgłebia wszelkie tajniki. Chcę mieć akwarium a nie chcę być maniakiem przynajmniej jeszcze nie teraz nie wiem czy pokocham to na tyle czy też nie. Poprostu chcę spróbować. Ale wywód.

Dzięki za pomoc.

 

Bez urazy, ale w tym hobby nie trzeba być "profesjonalistą" aby dbać o ryby.  Wystarczy podstawowa wiedza i trochę dobrych chęci. I to właśnie od wiedzy należy zacząć zanim kupi się żywe stworzenia. Parametry wody są dla ryb równie istotne co dla Ciebie klimat i powietrze którym oddychasz, to przecież oczywiste. Ma to wpływ na Twoje zdrowie i komfort życia, prawda? ;) Dla nich również.

Andy102 podał wyżej link, w którym w prosty sposób wyjaśniono jak można owe parametry zmieniać wedle potrzeb.

 

Pisanie zaś, że posiadasz akwarium i ryby, ale nie masz czasu na robienie czegoś tak podstawowego jak podmiany wody, wywołuje u innych może i niezbyt miłą, ale prawidłową reakcję. To tak jakbyś na przykład powiedział (mówiąc w bardzo dużym skrócie myślowym), że masz psa, ale nie masz czasu wyjść z nim na dwór częściej niż max raz dziennie lub masz fretkę ale nie masz czasu u niej sprzątać. Ale i tak ją chcesz...

 

Darekbart zasugerował Ci coś, co powinno Cię zainteresować - a mianowicie akwarium w typie Low Tech.

Jednak po Twoim powyższym poście wnioskuję, że nie sprawdziłeś co to ;) bo w końcu "doradztwo mamy do bani".

 

Pozdrawiam.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowy użytkownik który chce się uczyć i ma szczere chęci na pewno nauczy się u Was sprawdzać parametry wody

No i właśnie tego powinieneś sie nauczyć zanim kupisz i wpuścisz do akwarium ryby.

 

A czy nie pomyśleliście że jeśli nie doradzicie laikowi jakie rybki Czyt. (nie wymagające zakupic na początek) to zakupi te które mu się będą podobały

Tylko że nikt Ci nie doradzi ryby nie wiedząc czy masz dla niej odpowiednie warunki czy nie ( parametry wody )

 

nie wymagające zakupic na początek)

Nie ma ryb uniwersalnych - każda ma jakieś wymagania które należy jej zapewnić w akwarium.

 

to zakupi te które mu się będą podobały i właśnie wtedy będą się one męczyć

Przynajmniej już Ty teraz powinieneś wiedzieć że nie powinno się kupować ryb które się podobają tylko takie które są odpowiednie do danego akwarium i pod dane parametry.

 

dopiero po rozpoczęciu przygody czlowiek uczy się że jest to lub może być to jego hobby i wtedy zgłebia wszelkie tajniki

Czyli dopóki nie zgłębi wszystkich tajników to może męczyć ryby?

 

Chcę mieć akwarium a nie chcę być maniakiem

Ale miec akwarium - prawidłowo założone akwarium wcale nie oznacza być maniakiem.

 

Do tej pory dostałeś odpowiednie porady, a na pewno nikt Ci nie zaproponuje obsady nie znając parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...